19 důvodů, proč si (ne)pořizovat border kolii

Border kolie je bezpochyby pes, který nás osloví nejen svým vzhledem, ale i celkovým vystupováním. Dokáže nás rozesmát, ohromit nebo dokonale zabavit. I border kolie má ovšem své plusy a minusy, rozhodně se nehodí pro každého.

Pojďme si proto lépe představit toto plemeno a zjistit, jestli se třeba právě vy můžete stát vhodným páníčkem pro border kolii.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT border kolii

  • Může s námi žít kdekoli, když jí věnujeme dostatek tolik potřebné pozornosti – v bytě, domě, na zahradě, ve městě i na vesnici. Borderka však rozhodně není pes do kotce.
  • Její velikost je více než optimální. Border kolie není ani velká ani malá – zlatý střed. Od nikoho neuslyšíte, že se váš čtyřnohý kámoš více podobá morčeti než psovi!
  • Péče o zevnějšek border kolie je také spíše výhra. O moc víc než vyčesat jednou za týden potřebovat nebude (pokud nechcete krasavce na výstavy).
  • Zaručeně ji nadchnou psí sporty. Za agility, dog dancing nebo flyball vás bude milovat!
  • Inteligentnějšího psa nenajdete! Extrémně rychle se učí a chápe, co po ní chcete. Sleduje každé vaše gesto a mimiku – postupem času začne plnit povely ještě před jejich vyslovením. Bohužel se stejně tak rychle učí i špatné věci a zlozvyky, takže je třeba včas korigovat.
  • Hodí se na jakýkoli odborný výcvik: canisterapie, záchranářský, policejní (pachové práce) ani slepecký výcvik díky její inteligenci není problém.
  • Budeme-li border kolii od malého štěňátka dostatečně socializovat jak mezi zvířaty, tak mezi lidmi, z velkou pravděpodobností získáte bezkonfliktního mírumilovného pejska. Jsou však linie, u kterých je agrese více méně u všech jedinců. Často se to dá zvládnout důslednou výchovou, někdy však ne úplně.
  • Roli dokonalého parťáka plní velmi ráda při běhání, celodenních procházkách nebo i vícedenních tůrách.
  • Lidé ji vyšlechtili, aby pomáhala při manipulaci se zvířaty, nahánění a přemisťování na pastvinách. Šťastná bude tedy i na farmě či statku.

DESET důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT border kolii

  • Border kolie jsou vyšlechtěny tak, že odejdou s každým, kdo jim nabídne práci. Ano, jsou jedinci, kteří jsou na svém pánečkovi víc závyslí, ale pokud se jedná o práci u stáda, jsou ochotné jít s kýmkoliv. V dnešní době je to přeneseno na většinu psích sportů. Paníčkovi tedy není vždy věrná až „za hrob.“
  • Potřebujete hlídače? Border kolie vyloženě hlídač není. Její nekonfliktní povaha může být překážkou. Byť i z border kolie s trochou snahy zvládnete vychovat hlídače.
  • Rozhodně se s vámi nebude jen válet na gauči. Vyžaduje hodně akce a pro rozmazlování příliš místa nezbývá. Každopádně pokud jim dáte zaměstnání, velmi rády se pak válí.
  • Byť na výcvik border kolie můžete být pejskař začátečníkvýcvik vyžaduje hodně odhodlání a předchozí zkušenosti mohou přijít vhod.
  • Na vlastnostech páníčka také záleží. Nejvhodnější lidský parťák pro border kolii = rozhodný, sebejistý, hravý, empatický a důsledný člověk, který je flexibilní v metodách v výcviku.
  • Pořídit si psa znamená další výdaje.
  • Border kolie je náchylná ke spoustě různých onemocnění (dědičná, oční, pohybového aparátu, epilepsie). Ovšem díky genetickým testům a pravidelným kontrolám se u štěňat po vyšetřených rodičích většina těchto onemocnění prakticky nevyskytuje .
  • Čas, čas a zase časMáte ho? Jestli ne, tak pořízení border kolie ještě zvažte. Nic pro ni není důležitější než pozornost, práce a fyzická aktivita (nedostatek vede k destrukčním sklonům a agresivnímu chování). Ano, potřebuje zaměstat. Ideálně nějak smysluplně, ale na druhou stranu rozhodně to není pes, který člověku vezme veškerý volný čas, jak se může z informací na internetu zdát. Potřebuje zkrátka jasná pravidla pro „práci“ a odpočinek stejně jako každý jiný pes.
  • Borderka víc než jekékoliv jiné plemeno musí umět odpočívat a pracovat pouze, když se to po ní chce. Ony si neumí říct, že už pracovat nebudou, budou pracovat do posledního dechu.
  • Může být nervozní, uštěkaná, často pase auta, děti a třeba i překážky na agility. Může být otravná a nosit celý den aport. Stejně tak může být agresivní na lidi i zvířata, může mít další zlozvyky jako honění stínů, hmyzu, okusování stromků, nábytku, hrabání děr či tahání na vodítku. Často je to pes magor a často skvělý společník. Někdy k tomu jen socializace nestačí, někdy to má prostě v hlavě.

Shrnutí

Nejvhodnější páníček pro border kolii je velmi akční člověk se spoustou času a trochou zkušeností. Člověk, který ví, co dělá a nechybí mu sebejistota nebo rozhodnost. Hledá životního parťáka – ne občasnou společnost a vždy si vyhradí dostatek zlaťáků na svojí borderku. Když ještě přidá pozitivní přístup a lásku, budou oba spokojeni.

Mohlo by se vám líbit: 14 úžasných faktů o tygrovi

Obecná charakteristika border kolie

S klidem můžeme říct, že je to sporťák nebo psí superhrdina. Disponuje totiž vlastnostmi jako vytrvalost, rychlost, věrnost, oddanost a mimo jiné mu nechybí ani vysoká inteligence.

I. Povaha

Mírumilovná, pracovitá, pozorná, přátelská, akční… Tohle všechno a mnohem víc o ní můžeme říct. Potřebuje spousty pohybu a práce, ráda se s vámi chvíli pomazlí, ale záhy bude požadovat fyzickou i psychickou aktivitu. Nestačí jen prosté aportování, chce úkoly, které ji nutí přemýšlet. Nedělá jí dobře hrubé zacházení, potřebuje pozitivní motivaci. Mezi její povahové rysy může patřit nervozita, agrese a bázlivost. (zdroj)

II. Vzhled

Co se týče srsti, rozlišujeme dva typy: krátkosrsté i dlouhosrsté. V obou případech na sobě nosí pejsek dvě vrstvy: krycí srst a měkkou hustou podsadu. Barvu může mít prakticky jakoukoli, klidně ať hraje více barvami naráz, jen nesmí převažovat bílá!

Border kolie je středně velký půvabný pes. Široká krátká hlava se směrem k čenichu zužuje. Nos je černý nebo případně hnědý. Také barva očí se různí, nejčastěji však uvidíme hnědé. Uši posazené ne příliš blízko u sebe nosí vztyčené nebo polovztyčené. Ocas nosí nízko, nikdy není úplně vztyčený.

Díky častému pohybu očekáváme svalnaté tělo. Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 45 – 55cm. Váha se vyšplhá až na 22kg. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Border kolie je výborný rodinný pes za předpokladu, že dostává jako štěně důsledný a kvalitní výcvikVychází s dětmi a domácími mazlíčky, pokud se jeho pastevecké instinkty dobře nasměrují a zakážeme mu uplatňovat je v domácnosti (štěká a nahání děti nebo domácí mazlíčky).

Jako u každého jiného plemene musíme dítě upozornit, jak se má chovat ke psovi. Říct mu, že ho nemá tahat za ocas nebo uši, rušit při spánku a brát mu jídlo. V těchto situacích nezáleží na tom, jak je pes přátelský, vždy bude nepříjemně překvapen tímto chováním dítěte a na nás je, abychom předvídali tyto situace. (zdroj)

IV. Náročnost

Jak moc náročná koupě psa bude pro naši peněženku… Začneme nákupem štěněte, což se pohybuje u papírových borderek v rozmezí od 12 000  do 25 000 Kč. Základní vybavení, očkování a odčervení: počítejme minimálně 2 000. Očkovat a odčervovat je nutné po celý život pejska plus počítejme s možnými nemocemi. Veterinární zákroky se mohou vyšplhat do závratných výšin, proto je lepší dbát na prevenci a dobré krmivo (to mimochodem také není úplně levné… počítejme cca 1 500 za 1,5 měsíce).

Péče zas tak náročná není. Postačí jednou týdně vyčesat srst a jednou za měsíc překontrolovat drápky – v případě nutnosti je zastřihnout. Jednou za čas pes potřebuje také vyčistit zuby.

Časově nás borderka přijde na hodně. To pro nás znamená častý trénink a několika kilometrové procházky. Nenechte se však přivést do omylu. Často mají lidé pocit, že border kolie je nadpes, který se prakticky nezastaví. Ano, pokud ji tak vychováme, umí být poměrně silný workoholik. Ale na druhou stranu, když ji od malička učíte odpočinku, přílišné hyperaktivitě se můžete později vyhnout.

V. Historie plemene

Pochází z 19. století. Vzniklo na pomezí Anglie a Skotska v oblasti zvané Border Counties. Border kolie se začaly šlechtit z pasteveckých důvodů – tito psi měli za úkol shánět ovce do stád a vést je nehostinnou krajinou podle povelů pastevce.

Plemeno pochází přibližně z roku 1910, kdy se stanovil jeho název a vznikla první organizace pro registraci borer kolií International Sheep Dog Society (ISDS).

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

4.2/5 - (106 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu