Nejlepší ptačí budky 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Ptáci na zahradě jsou nejen hezkou kulisou, která navozuje pocit, že jsme přírodě o něco blíž, ale zároveň dělají dobrou službu tím, že se postarají o celou řadu zvířecích návštěvníků, kteří na zahradě škodí.

Pokud se tedy ptáte, proč si na zahradu ptačí budku pořizovat, toto jsou hlavní důvody. Jak ale vybrat takovou, aby naše ptačí pomocníky dostatečně nalákala?

Jak vyrobit ptačí budku?

Pokud patříte k trochu zručnějším kutilům, bez problémů si budku zvládnete vyrobit i sami doma. Inspirovat se můžete například tímto návodem.

Nejprve si pořiďte kvalitní dřevo, z nějž nařežte desky do potřebných rozměrů podle toho, pro jaký druh ptáků budku stavíte. Do jedné z nich nezapomeňte udělat vletový otvor a obruste jeho okraje, aby ptákům nemohly ublížit.

Jednotlivé kousky pak natřete ochranným nátěrem a spojte nejlépe za pomoci pozinkovaných šroubů, které vydrží více než klasické hřebíky. Pak už zbývá najít pro budku vhodné místo a čekat na první návštěvníky. (zdroj)

Nejlepší ptačí budky

Na trhu je nespočet ptačích budek a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší ptačí budky dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat ptačí budku?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší ptačí budka

Drewmax MO186

Rozměry: 27 x 24 x 52 cm
Orientační cena: 290 Kč
2. nejlepší ptačí budka

Eva Solo 571008

Rozměry: 22 x 15,5 x 16 cm
Orientační cena: 1 500 Kč
3. nejlepší ptačí budka

Trixie Nest box

Rozměry: 15 x 28 x 14 cm
Orientační cena: 370 Kč
4. nejlepší ptačí budka

JK Animals LUX č. 3

Rozměry: 30 x 19 x 18,5 cm
Orientační cena: 250 Kč

Jak vybrat ptačí budku?

Při výběru budky zapomeňte na design a své osobní preference, podle nichž byste zvolili tu, která by se vám na zahradě nejlépe vyjímala. Pokud totiž opomenete potřeby ptáků, nejspíš zůstane i ta nejkrásnější budka zcela prázdná. Podle čeho tedy vybrat tu, která bude pro ptáčky atraktivní?

Podle materiálu

Nejlepším materiálem ptačích budek je dřevo. Setkat se můžete i s budkami z plastu nebo z kovu, ale ty nedokáží příliš dobře regulovat teplo a v létě v nich bývá přílišné horko. Dřevo je oproti tomu odolné vůči nejrůznějším rozmarům počasí, zajišťuje dostatečnou prodyšnost a zároveň se může pyšnit velkou životností.

Tloušťka jednotlivých desek by měla být alespoň 20 mm. Z vnitřní strany by mělo být dřevo neobroušené a drsné, aby se po něm ptáčatům lépe pohybovalo, z vnější strany zase ošetřené tak, aby dokázalo odolat dešti.

Tip: Pokud po nějaké době získáte pocit, že už je dřevo budky zvětralé, určitě nekupujte ihned budku novou. Ptáci totiž dávají přednost právě zvětralému dřevu před tím novým, takže u nové budky bude možná chvíli trvat, než se ptákům zalíbí. (zdroj)

Podle druhu ptáků

Budku vybírejte zejména podle druhů ptáků, které vaši zahradu nejčastěji navštěvují. Nemusíte se bát, že by pro každý druh byl určen jiný typ budky. V našich podmínkách si vystačíme se třemi základními variantami, které se zalíbí většině běžně se vyskytujících opeřenců na našem území.

  • Sýkorník

Různé druhy sýkorek (koňadra, modřinka, parukářka…), ale třeba i lejsek, vrabec nebo krutihlav obecný ocení budku typu sýkorník. Tento typ poznáte podle menšího vletového okénka (většinou do průměru 32 mm).

  • Rehkovník

Rehkovi domácímu, konipasovi bílému či lejskovi šedému se bude líbit budka typu rehkovník. Ta se vyznačuje tím, že se vlastně jedná o polobudku, neboť má část přední strany otevřenou.

  • Špačník

Větším vletovým otvorem se vyznačuje špačník, který zaujímá pozornost nejen špačků, ale třeba i strakapoudů, sýkorek či brhlíků.

Podle rozměrů

Rozměry budky je třeba přizpůsobit ptákům, které v budce chcete mít. Postavit budku větší, aby se do ní vešlo co nejvíce druhů ptáků, není řešením, neboť větší druhy ty menší a slabší jednoduše vystrnadí.

  • Pro sýkorky je většinou doporučována budka s vnitřními rozměry dna 12 x 12 cm, zvolit však můžete i o jeden či dva centimetry větší rozměry. Hloubku dutiny pak volte minimálně 20 cm.
  • Rehkovník by měl mít rozměry alespoň 14 x 14 cm, vnitřní hloubka dutiny by pak měla být nejméně 14 cm.
  • Budky pro špačky by měly mít vnitřní rozměry dna alespoň 15 cm x 15 cm a vnitřní hloubku minimálně 25 cm.

Podle vletového otvoru

Snad ještě důležitější než rozměry samotné jsou rozměry vletového prostoru. Ty totiž určují, jak velcí ptáci se do budky vůbec dostanou. Stejně tak je důležitá i výška jeho umístění. Ta by měla být co nejvyšší, aby se do budky nemohli dostat predátoři, jako jsou kočky či kuny, které packou rády zkoumají obsah budky.

Co se týče tvaru, nejčastěji vidíme vletový otvor kruhový. Například rehkům, lejskům a spoustě sýkorek však vyhovuje i otvor oválný.

  • Pro menší druhy sýkorek zvolte vletový otvor o průměru 28 mm.
  • Rehci či lejsci pak potřebují průměr o něco větší, alespoň 32 mm.
  • Větším druhům, mezi něž patří i špaček, pak bude vyhovovat vletový otvor s průměrem 45 – 50 mm.

Podle zabezpečení

Ptáci jsou ohrožováni nejrůznějšími predátory, ať už se jedná o kuny či jiné, větší druhy ptáků, kteří jim chtějí zabrat prostor. Je proto potřeba mít budku co nejvíce zabezpečenou.

Vletový prostor především menších budek určených pro sýkorky může být chráněn kovovým kroužkem či zesílenou dřevěnou deskou, aby nešel za žádných okolností rozšířit.

Zároveň vybírejte budky, které uvnitř nemají bidýlko. To totiž pouze usnadňuje práci nezvaným návštěvníkům budky, neboť se o něj mohou opírat.

Často kladené otázky

Jak budku zavěsit?

Ptačí budku můžete zavěsit na dřevěnou lištu, plechový závěs, nerezový drátek či na háček. Raději se však vyhněte přímému přibití budky ke stromu pomocí hřebíku, vhodný není ani provázek nebo připevňování za prodlouženou zadní stěnu budky. Vždy ze způsobů zavěšení vybírejte ten, který je v daných podmínkách nejbezpečnější a vydrží nejdéle. (zdroj)

Kam budku zavěsit?

Ideální výškou zavěšení pro většinu ptáků jsou 2 – 4 m nad zemí. Budky pro větší druhy (např. dravce či sovy) pak mohou viset i 6 – 8 m nad zemí. Vletový otvor by měl být nejlépe orientován na jih či jihových, tedy strany, z nichž nepřicházejí srážky příliš často.

Zároveň by budka neměla viset na přímém poledním slunci. Vyhněte se také místům, kde je velké množství větví, které by usnadňovaly pohyb predátorů.

Kolik ptačích budek si můžu na zahradu umístit?

Počet budek není nijak omezen, ale příliš velké množství by bylo zbytečně nevyužité. Pokud se chystáte umístit si na zahradu dva stejné typy budek, pak mezi nimi nechte alespoň 15 m rozestup. Počet vám však pomůže určit i lokalita, v níž se vaše zahrada nachází, a samozřejmě především množství ptáků, které se zde vyskytuje. (zdroj)

Jak ptáky do budky nalákat?

Alfou a omegou toho, aby byla budka pro ptáky dostatečně atraktivní, je její správný výběr a umístění. Pokud dodržíte základní pravidla zmíněná výše, uděláte podstatný krok k tomu, abyste se mohli z ptáků na zahradě těšit.

Roli může dále hrát i design budky, který by měl být spíše přírodní, a to i co se týče barev. Ptáci nevyhledávají křiklavé tóny, proto volte budku v tlumenějších odstínech.
Budku také zavěste na podzim, aby měli ptáci dostatek času se s ní během zimy seznámit a na jaře věděli, kam se mohou uchýlit.

Je třeba budku čistit?

Ano, budku je třeba čistit, nejlépe každý podzim. Z toho důvodu je praktické, pokud je jedna strana budky odklápěcí. Jakmile si jste jisti, že všechna ptáčata už budku opustila, odstraňte stará hnízda. Tím se zbavíte ptačích parazitů a nebude riskovat, že budka začne například lákat myši.

Shrnutí

Při výběru či výrobě budky jsou nejdůležitější její rozměry a také rozměry vletového otvoru. To vše totiž určuje, jakému druhu ptáků se bude budka nejvíce zamlouvat. Volte tedy takovou, která nejlépe odpovídá druhům, jež se na vaší zahradě vyskytují. Nejčastější jsou u nás tři typy budek – sýkorník, rehkovník, špačník. Nemusíte se bát, jednotlivé typy se hodí pro více druhů ptáků, než uvádí jejich název. Dalším podstatným kritériem je zabezpečení budky před predátory, čemuž pomůžete i jejím vhodným umístěním. V každém případě by však budka měla mít dostatečnou hloubku mezi vletovým otvorem a dnem. Dbejte také na to, aby měla co nejpřirozenější vzhled. Jednak lépe zapadne do celé zahrady a zároveň bude pro ptáky daleko atraktivnější.

4.8/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu