17 důvodů, proč si (ne)pořizovat afgánského chrta

Když se zeptáte majitelů afgánských chrtů, proč si vybrali právě toto plemeno, dozvíte se, že to bylo díky jeho eleganci, nádherné srsti a kráse v pohybu. Díky jeho hrdosti, svobodné mysli, nezávislosti a obrovskému srdci. Že své páníčky uchvátili svou inteligencí a aristokratickým chováním. afgánského chrta si můžete koupit, ale nikdy ho nemůžete vlastnit, pokud toho nebudete hoden. 

Ať už si myslíte, že si dokážete jeho náklonnost a věrnost zasloužit, nebo si ještě nejste úplně jistí, zjistěte si spolu s námi o tomto nádherném plemeni něco víc. 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT afgánského chrta

 • Nejnádhernější rys afgána se dá definovat jediným slovem – elegance.
 • Spojuje v sobě hrdost, důstojnost, jedinečnou osobnost a majestátnost – to vše afgánský chrt nabízí. 
 • Není to pes jen na okrasu, jako každý chrt je velkým sportovcem a nejšťastnější bude při běhu – nejoblíbenější jsou dostihy a coursing. 
 • Hledáte-li rovnocenného společníka, a ne na slovo poslouchajícího sluhu, afgán bude ideálním adeptem.
 • Ač cizí osoby příliš nemusí a může k nim být nedůvěřivý, nebojte se agrese. afgánský chrt nebude na nikoho zbytečně vyjíždět, jelikož to by bylo pod jeho úroveň. Spíše si udrží svou přezíravost a ledový klid.
 • Jsou rádi ve společnosti své rodiny, chtějí ji mít pod dohledem a stanou se nevtíravým společníkem. 
 • Afgánský chrt vás nepřestane překvapovat. Na jednu stranu klidný společník, na druhou aktivní běžec, který se dokáže pořádně vyřádit. 
 • Jsou to velmi inteligentní psi. Pokud někdo tvrdí opak, nejspíš jen nepochopil afgánovu povahu.

DEVĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT afgánského chrta 

 • Afgánský chrt je svobodný a samostatný pes. S jeho tvrdohlavostí by si měl poradit spíš zkušenější chovatel.
 • Jeho dlouhá splývavá srst vyžaduje nadprůměrnou péči – koupání, kartáčování, kosmetika, vitamíny a kvalitní strava budou vaším denním chlebem.
 • K cizím je afgán odtažitý, ale hlídač z něj nikdy nebude. 
 • Jako u jiných chrtů, ani tady nemůžeme opomenout tendence lovit vše, co se hýbe. Vodítko alespoň v podobě stopovačky je v podstatě nutnost.
 • Afgánský chrt je hrdý, je to aristokrat. Ač bude své rodinně velmi věrný, nečekejte, že se bude lísat a žadonit o lidskou pozornost. 
 • Toulky po přírodě mohou být přeci jen komplikovanější, jelikož o nějakém prodírání roštím si s jejich srstí můžete nechat jen zdát. 
 • I když toto plemeno není nijak nezdravě závislé na své rodině, rozhodně nepatří k boudě. Už jen zmiňovaná srst napovídá, že patří po bok svého pána, jakožto věrný společník. 
 • Už je nejspíš jasné, že afgána nemůžete drilovat a očekávat stoprocentní poslušnost. Na výcvik si pořiďte raději jiné plemeno.
 • Jelikož se jedná o vzácné a náročné plemeno, není tak jednoduché sehnat štěňátka. Vyzbrojte se trpělivostí, hledejte a pečlivě vybírejte.

Shrnutí

V afgánském chrtovi objevíte ohromnou osobnost. Získáte partnera a společníka sobě rovného. Nikdy nebude naprosto dokonale “vychovaným” psem, jelikož dokáže být tvrdohlavý, paličatý a je až moc chytrý na to, aby zahodil své samostatné myšlení jen kvůli uposlechnutí některých povelů. Pokud jeho povahu pochopíte a budete k němu přistupovat s dávkou empatie, klidu, trpělivosti a důslednosti, odmění se vám svým velkým srdcem, věrností a aristokratickým vystupováním. Jeho sympatie si zkrátka musíte zasloužit. 

Nejvýraznějším rysem je jeho elegance, kterou lze připisovat jak ladnosti pohybu, tak ale hlavně jeho dlouhé, splývavé srsti. Jak říkají jejich majitelé, afgáni jsou psi s charakterem, všichni stejní a přitom každý zcela originální. A kdo se do afgánských chrtů jednou zamiluje, už je nikdy neopustí. 

Obecná charakteristika afgánského chrta

Afgánský chrt se v davu neztratí. Mezi ostatními plemeny bude vynikat jak povahou, tak vzhledem, a je jasné, že tím bude klást poměrně velké požadavky i na svého majitele. Co konkrétně tedy máme očekávat?

Povaha

Velká osobnost snoubící v sobě eleganci, samostatné rozhodování, klidný a odměřený přístup, důstojnost a vznešenost spolu s velkou energií a nadšením pro pohyb. Složitá povaha afgánského chrta nepatří do rukou zcela nezkušeného chovatele a vyžaduje notnou dávku tolerance, empatie a klidné mysli – a to ačkoliv je plemenem velmi inteligentním a velmi rychle chápe, co po něm chcete. Nikdy ho plně nevycvičíte a potlačit jeho lovecké instinkty je v podstatě nemožné. Tuto energii raději využijte na již zmiňovaných sportech jako coursing či dostihy. Pro ty jsou afgánští chrtové jako dělaní a nejen že se pořádně vyběhají – vidět tyto majestátní psy v pohybu je krásný pohled. Úspěchy sklidíte ale i pokud se budete věnovat výstavám, i tam mívají afgáni své pevné místo – to už se však dostáváme hlavně k jejich vzhledu. 

Vzhled 

Typický zástupce chrtů afgánský chrt je svým původem z Asie, dorůstá až do výšky 70 cm v kohoutku a přitom si zachovává lehkou kostru a váhu do 30 kg. Je jasné, že nejvíc prostoru zde musíme dát srsti afgánského chrta. Jemné a hedvábné, splývající dolů podél těla. Je hlavním poznávacím znamením tohoto plemene. Můžeme se setkat s celou řadou barevných variant, protože standard připouští všechny možnosti. Nejčastěji však narazíte na červenou, béžovou či černou verzi. Výjimkou není ani tmavá maska v obličeji. 

Vzhledem ke svému původu má afgán velmi exotický, orientální výraz lemovaný svislýma a přiléhajícíma ušima. Hlavu nese hrdě, stejně jako ocas stočený do smyčky. Plynulý pohyb pak doplňuje celkový dojem lehkosti a elegance. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Podle zkušeností chovatelů se nedá říct nic jiného, než že afgáni děti milují. Samozřejmě je třeba dětem vysvětlit, jak se k pejskovi chovat a že je také třeba dopřát mu klid. Jinak ale spolu mívají krásný vztah a afgán se stává věrným společníkem dětí. Otázkou spíš zůstává, zda bude rodič zvládat péči o malé děti a ještě o náročné plemeno. Lepší je tedy pořizovat afgána k odrostlejším dětem, a to proto, aby ani jeden z nich nestrádal nedostatkem vašeho času. Pokud si však dokážete vše zkoordinovat, dítě a pes mezi sebou určitě problém mít nebudou. 

S ostatními zvířaty je to již složitější, lovecký pud jsme již několikrát zmiňovali a nesmí se na něj zapomínat. S dalšími pejsky ve smečce si ale starosti dělat nemusíte a k cizím psům se pak afgán bude chovat nejspíše odměřeně, rezervovaně a přezíravě. 

Zdraví a péče

Obecně se dá říct, že afgánský chrt je zdravé plemeno. Je ale důležité ohlídat si genealogii, tedy předky pořizovaného štěněte. Občas se mohou vyskytnou dysplazie kyčelního kloubu, šedý zákal nebo alergie. Zdraví jedinci se dožívají průměrně 13 let. 

Nejvýznamnější faktor v rámci péče je samozřejmě srst. Ta vyžaduje pravidelnou údržbu, střídání, koupele a kartáčování – to by mělo probíhat zásadně po vykoupání, kdy je srst ještě vlhká. Připravte se na to, že v koupelně bude velmi brzo víc psí kosmetiky, šamponů a kondicionérů, než té vaší. Důkladně se věnujte také uším, ať předejdete zánětům. 

Výchova a výcvik

Jak už jsme zmínili, od afgánského chrta nemůžete očekávat slepou poslušnost. Je poměrně neúplatný, tvrdohlavý a samostatný, a tak by se jeho výchově měl věnovat již zkušenější člověk. Pokud si nejste jisti, rozhodně se obraťte na odborníka. Pozor ale na dril z běžných cvičáků, kde budou chtít z afgána udělat poslušného ovčáka. Tím toto plemeno jen zkazíte. Věnujte raději dostatek prostoru včasné socializaci a naučte se respektovat jeho povahu. 

Raději předem nepočítejte s pouštěním na volno, afgánský chrt má silné lovecké instinkty a nejspíš už byste ho nemuseli vůbec najít, jelikož od pronásledování zvěře ho neodvoláte.

Počítejte s tím, že i přes svou nádhernou srst není afgánský chrt žádný gaučák a bude vyžadovat dostatek pohybu. Měl by patřit k aktivnímu pánovi, který ho dostatečně vyběhá a umožní mu využít všechnu energii, kterou v sobě skrývá. Alfou a omegou se v rámci vašeho soužití stane běh, kolo, coursing, dostihy apod. 

Náročnost 

Náročnost na péči jsme si již nastínili. Doplňme tedy ještě finanční stránku. Pořizovací cena afgánského chrta se pohybuje kolem 20 – 30 000 Kč. Velké výdaje pak zahrnuje kvalitní strava, kosmetika a pomůcky v rámci péče o srst, a to včetně různých oblečků apod., které vám umožní lepší každodenní fungování např. při špatném počasí. Velmi pravděpodobně budete afgána brát do psího salonu, dále pak mohou vzniknout výdaje v rámci sportů, kterým se budete společně věnovat. afgánský chrt nepatří mezi levné “koníčky” a pořídit by si ho měli tedy lidé pevně rozhodnutí, kteří ví, do čeho jdou. 

Dále myslete na to, že budete potřebovat dostatek času, a to jak na zmíněnou péči, tak pro sportovní aktivity. Dobrá fyzická kondice se bude jen hodit. 

Historie 

Jak už název plemene napovídá, afgánský chrt pochází z Afgánistánu. Je to starobylé plemeno, o němž nalezneme první zmínky už v dobách Sumerské říše (pohybujeme se tedy v období neuvěřitelných 2000 let př. n. l.). Jeho původní využití bylo lovecké, a to i k lovu takových zvířat jako šakalů, leopardů a vlků. Dále pomáhali pastevcům s ochranou stáda a jejich kvality byly velmi vážené, život předchůdce dnešního afgána měl často větší cenu než ten lidský. Ostatně vývoz těchto psů z jejich domoviny byl velmi dlouho trestán smrtí. 

I tak se však afgánský chrt rozšířil do Evropy, kde zaujal své místo po boku šlechticů a aristokratů. představoval symbol aristokracie a vysokého společenského postavení. V průběhu 20. století se pak vyprofilovala jeho současná podoba a vytvořil se jasný standard. Z historie afgána je pak velmi snadné pochopit jeho povahu. Kombinace společníka aristokrata a samostatného lovce v něm zůstává dodnes. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:27 kg
Výška v kohoutku:63 – 72 cm
Požadavky na trénink:40 minut denně
Energie:střední
Délka života:12 – 14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké 
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:nízké
Původní využití:lovecký pes, coursing
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:hebká, splývavá
Barva srsti:všechny barevné varianty
Potřebná péče o srst:vysoká
Typický znak:dlouhá srst, orientální obličej s dlouhýma ušima 

Kde koupit afgánského chrta?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro afgánského chrta dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata afgánského chrta na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu