16 důvodů, proč si (ne)pořizovat agamu vousatou

Kdo by nemiloval tyto roztomilé ještěří mazlíky, kteří svým vzhledem připomínají mýtické draky? Ač agamám narozdíl od (ne)skutečných draků chybí křídla, na úžasnosti jim to absolutně neubírá. Naopak jsou to parádní, velmi zajímaví mazlíčci, kteří se náramně hodí i pro ty, kdo nemají s terarijními zvířaty dosud žádné zkušenosti. Pokud vás tohle zvířátko zaujalo, pojďte si s námi poodhalit kouzlo těchto sympatických ještěrek.

DESET důvodů, proč si pořizovat agamu vousatou

  • S chovem agamy si dobře poradí i lidé, kteří zatím nemají žádné zkušenosti s teraristikou.
  • Tato pozoruhodná „ještěrka“ nemá obvykle problém zvyknout si na manipulaci a obecně na kontakt s lidmi. Některé agamy naopak rády využívají náklonnost lidí a nechávají se s oblibou hladit. Ovšem, když na to mají náladu. 
  • Agama je živočich s denní aktivitou, takže si ji dosytosti užijete přes den a v noci nebude dělat šrumec.
  • Na údržbu terária nepotřebujete ani silný žaludek, ani příliš času. Rutinní by mělo být pro každého chovatele denní odstraňování zbytků potravy – tím myslíme nejen potravu, kterou agama nedojedla, ale i tu, která již prošla jejím trávicím traktem (bezpečně ji poznáte podle zápachu). Při svleku samozřejmě odstraňujeme i starou kůži, která již odpadla.
  • Je vám libo vícero „vousatek“? Žádný problém! Pokud zjistíte dostatečně velký příbytek, můžete jich chovat několik pohromadě (to neplatí u samců, kteří by spolu v jednom teráriu nemuseli dělat dobrotu). Vždy se však hodí mít jedno terárium navíc pro případ, kdy je nutné jedince oddělit. 
  • Agama vousatá se v zajetí dožívá věku, za který by se nemusel stydět ani leckterý pes. Pokud se o ni budete dobře starat a vydrží ji dobré zdraví,  může se dožít třeba patnácti let. 
  • Na tyto krasavce je skutečně radost pohledět. Chovají se v různých barevných variantách, ze kterých opravdu přechází zrak. Upoutat dovedou i svou velikostí – ta může od hlavy ke konci ocásku dosáhnout až šedesáti centimetrů.
  • Obydlí vašeho plazího mazlíčka dovede být mimo jiné také skvělý relax, nebo působivý doplněk každého interiéru. Máte spoustu možností, jak zařídit agamě bydlení, které bude vyhovovat všem jejím potřebám a navíc bude také lahodit vašemu oku.
  • Agamu seženete velmi snadno – patří k mazlíčkům, kteří jsou mezi chovateli velmi rozšíření a jejich odchovy nebývají problematické. Pozitivním faktorem je mnohdy také pořizovací cena těchto zvířátek, pokud hovoříme pouze o nákladech za nákup ještěrky.
  • Tato zvířátka jsou přirozeně velmi zvědavá a obvykle mají velký zájem o dění ve svém okolí. I přesto, že agamám připravíme prostorné terárium s prvky na šplhání, schovkami a jinými zpestřeními, některé se s radostí vydávají prozkoumávat obydlí svých majitelů – pokud je jim to umožněno. Vyhřívání na zabezpečeném parapetu, či na zasíťovaném okně je blahodárné pro zdraví i psychiku agamek.

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat agamu vousatou

  • Už ve chvíli, kdy si domů nadšeně donesete maličkou agamu, musíte myslet na fakt, že potřebuje celkem dost prostoru ve formě terária. Ačkoli není třeba zařizovat tak rozměrné terárko jako třeba pro leguána, určitě je třeba počítat s tím, že nějaký ten kousek místa zabere.
  • Pro agamku je kromě terária nezbytné zajistit i jeho vybavení, bez kterého se spokojený život tohoto oblíbeného plaza neobejde (výhřevné prvky, žárovky apod.). Samozřejmě je třeba počítat s tím, že vám kompletně vybavený “palác” může pěkně provětrat peněženku. 
  • Ptáte se, co takový malý dráček žere? Výborná otázka. Agama potřebuje pestré meníčko plné živin, které zahrnuje rostlinnou i živočišnou složku. Dospělá agama s radostí slupne kromě cvrčků a sarančat i lysá myšata – zvažte tedy, zda zvládnete takové krmení zvířeti podávat.
  • Odchov mláďat agamy není příliš složitý, pokud víte, jak na to. Každopádně je k tomu potřeba vybavení, které může opět trochu pustit žilou vaší pokladničce. Pro úspěšný chov je rozhodně potřeba nastudovat si spoustu informací o rozmnožování – počínaje rozlišením pohlaví, zařízení inkubátoru, konče péčí o malé ještěrky. 
  • Jako nevýhodu vnímáme i to, že agamu neošetří zdaleka každý veterinář. Pokud plánujete pořízení tohoto mazlíčka, předem si zjistěte, jaká veterinární ordinace v okolí zvládne v případě potřeby ještěrku ošetřit. 
  • Ač je vousatka tvorem, kterého zvládnou snadno zaopatřit i rozumnější děti, určitě by neměla být pořizována dítkům, která zatím nezvládnou pochopit, jak s agamou manipulovat a svým zacházením by jí mohla ublížit. Pokud sháníte typického mazlíka, raději zvolte jiné zvířátko. 

Shrnutí

Agama vousatá je impozantní tvor, kterého i přes jeho trochu exotický vzhled zvládne chovat i začátečník. Základem úspěchu je vhodně zařízené terárium, pestré krmení a také dostatek vjemů, bez kterých přirozeně zvědavá agamka psychicky strádá. Velkou výhodou je, že si poměrně snadno zvykne na kontakt s lidmi, od kterých se nechá vzít na ruku, nebo se nechá třeba podrbat pod bradou. I agama však nemusí mít vždy náladu na společnost – ať už lidskou, nebo zvířecí. To by měl chovatel vždy respektovat a nechat svého mazlíka v klidu, nebo jej v případě rozepří s ostatními agamami oddělit do jiného terária. Samotné terárium a jeho vybavení (popřípadě i inkubátor) vás však mohou přijít na poměrně dost peněz. Za zmínku stojí i fakt, že všichni veterináři nejsou experty na plazy a v případě zranění, nebo nemoci agamy je často třeba vyhledat specialistu na exotické „ještěrky“. 

Chov agamy vousaté

Ač jsou agamy ve volné přírodě velmi společenské a sdružují se ve skupinách, určitě nemusíte mít žádné výčitky, pokud si pořídíte jen jednu – vystačí si totiž i sami, nabídnete-li jim dostatek rozptýlení. Když se naopak rozhodnete pro vícero ještěrčích mazlíků, nic vám nestojí v cestě! V takovém případě je však důležité vybrat dostatečně velké terárium a vhodně jej zařídit tak, aby v něm mohlo v harmonii soužít hned několik zvířat. Při výběru skupiny vezměte určitě na vědomí, že se u agam běžně vyskytuje kanibalismus. Nikdy k sobě tedy nedávejte dvě agamy, mezi kterými je velký velikostní rozdíl! Také dva samci v jednom teráriu obvykle nedělají příliš dobrotu. Doporučujeme spíše pořídit pár, či vícero samic a k nim jednoho samce – pokud tedy toužíte po mláďatech. Pokud po nich netoužíte, nabízí se možnost jedné agamky, nebo několika samiček.

Při chovu samiček bez samce ale bohužel existuje riziko zadržení neoplodněné snůšky, která může agamu ohrozit na životě! V každém případě nezapomínejte, že pokud máte vícero ještěrek, je vhodné pořídit jedno další terárium pro případ, že si agamy nebudou rozumět, nebo budete potřebovat umístit některou z nich do karantény. Častokrát se také můžeme setkat s přílišnou náruživostí samce, který uhání samice bez ohledu na to, zda mají energii k páření, nebo ne – i tehdy využijete další prostor k oddělení zvířat. Jinak obvykle probíhá rozmnožování agam bezproblémově. Úplným základem pro úspěšné rozmnožování je rozlišení pohlaví, což nemusí být úplně snadné. Ač jsou samci a samice na první pohled úplně stejní, klíčem k odhalení pohlaví je nalezení samčích orgánů (prohlédněte si ZDE a ZDE ). 

Páření agam lze pozorovat v průběhu celého roku, ale největší apetit samců většinou nastává po konci zimování až do konce léta. Před obdobím zimování zájem o páření v mnoha případech opadá, aby si samička udržela kondici a lépe překonala hibernaci (zimní spánek). Pro připouštění samic by měl však chovatel respektovat vícero pravidel: rozhodně je vhodné počkat až agama dospěje a její růst přestane vyžadovat tolik vápníku, aby jej mohla investovat do tvorby vajec. Ideální je tedy agama, která je stará  rok a půl, měří alespoň 40 cm a váží minimálně 300g. Ačkoli je samice schopná naklást vejce i pětkrát do roka, neměli bysme ji nechat klást více, než 3x ročně (počítejte také neoplodněné snůšky). Samozřejmě nikdy nepřipouštíme samici příbuzným samcem! Plánujete-li mláďata, je vhodné začít samici připravovat již před zimováním tak, že zvýšíte příjem vápníku a budete dbát na dostatečný přísun UVB záření, či syntetického vitamínu D3. Po zimování se doporučuje přidávat více živočišných proteinů – to platí i v období gravidity, kdy opět dbáme na dostatečný přísun vápníku a nezapomínáme ani na dostatek vody. 

Zhruba po šestadvaceti, až dvaatřiceti dnech po prvním páření v roce samice naklade vajíčka do kladiště, které předem připravíme. Jedna snůška může obsahovat osm, až třicet vajec, která nejpozději druhý den po nakladení přendáme do inkubátoru (samici je lepší při přendavání vajec na chvíli přesunout). Protože se mezi prvním a druhým dnem ve vejci uchytává plůdek, je velmi důležité, aby se vajíčka NEPŘETOČILA! (jak zařídit vyhovující kladiště, inkubátor a jak se starat o vejce?) Délka inkubace snůšky závisí zejména na teplotě v inkubátoru, ale minimální délka inkubace by měla být alespoň 56-58 dní. 

Pro samičky je kladení vajec skutečně značná zátěž, proto dbejte na pestrost krmení a dostatek vody i po vykladení! 

Zajímavosti z rozmnožování agam

  • Samice často kladou několik snůšek po sobě v intervalu cca 20-25 dní
  • Některé samice začínají s produkcí vajíček ještě před oplodnění samcem. I tehdy se může první snůška v roce objevit za kratší dobu po páření, než je obvyklé.
  • Běžně se stává, že je samčí smerma z jediného páření uchováno v těle samičky a jsou ním oplodněny dvě, až čtyři další snůšky. 
  • U samic může dojít k zadržení neoplodněných vajec, což znamená život ohrožující stav a je jej potřeba řešit. 

Péče o zevnějšek agamy

Agamy patří k těm plazům, kteří dávají v průběhu růstu sbohem staré, seschlé vrchní vrstvě kůže – takzvaně ji svlékají. Narozdíl třeba od hadů se nesvlékají celé naráz, ale kůže se odlupuje po částech (ačkoliv je na místě zmínit, že u mláďat je obvykle svlek rovnoměrný a také častější, než u dospělých jedinců). Tento proces je pro agamy zcela přirozený, takže jim nemusíme ve většině případů nijak pomáhat. Pokud však nastane problém, doporučuje se agamu namočit do teplé vody, aby se odumřelá kůže lépe uvolnila. V každém případě je velmi užitečné po každém svleku zvíře zkontrolovat a zjistit, zda se opravdu slouply všechny části těla. 

Náš zásah ale častěji potřebují drápky agam, které si je v teráriu často dostatečně neobrousí. (jak a kdy agamě stříhat drápky?)

Terárium 

Jak jsme již zmínili, agama se chová obvykle v teráriu s vybavením, které zajistí všechny její přirozené potřeby. Velikost samotného terária závisí samozřejmě na počtu a velikosti chovanců, kteří jej obývají. Názory na rozměry minimální velikosti terária se liší, ale my se přikláníme k názoru, že by nemělo být menší, než 100x50x50cm za předpokladu, že tam bude pouze jedna dospělá agama. Vhodné prostředí pro mládě můžete vytvořit i z plastového boxu (Jak na to?). Doporučené rozměry terárka pro pár, či skupinu, najdete opět  ZDE (ale čím větší, tím rozhodně lepší). Agamky se sice rády zdržují na zemi, ale také si rádi vylezou někam, kde budou mít přehled o dění kolem sebe – i to bysme měli vzít při výběru a vybavení terária v potaz. Ideální jsou tedy prvky, po kterých bude moct ještěrka šplhat vzhůru (zvětšují plochu terária). Důležitým artiklem je také větrání skleněného paláce. To by mělo zajišťovat dostatečné proudění vzduchu, ale zároveň by v žádném případě nemělo tvořit průvan a zázemí pro plísně. V terárium si hlídejme v neposlední řadě i vlhkost, která by vzhledem k podmínkám v místě přirozeného výskytu neměla být příliš vysoká. 

Co by nemělo v teráriu chybět

  • Osvětlení – Osvětlení v teráriu není zdaleka jen o poskytování světla, ale musí být také zdrojem tepla v neposlední řadě poskytnout agamě nezbytné UVA/UVB záření. O to se samozřejmě nepostará pouze jedna žárovka, tudíž je jich třeba hned několik a rozhodně se bez nich neobejdete. Správné osvětlení velmi ovlivňuje zdraví agamy.
  • Substrát – Agama je zvířetem ze suchých australských planin, kde zem pokrývá písek. Logicky je tedy právě on nejpřirozenějším substrátem, který lze použít. Někteří chovatelé však používají keramické dlaždice, lino, nebo dno terária nechají zkrátka prázdné. Určitě je třeba dát si pozor na to, aby substrát nebyl příliš prašný, nebo aby nemohl způsobit agamě potíže v případě jeho pozření spolu s potravou.
  • Dekorace Jak jsme již zmínili, agamy rády šplhají. K tomu je například vhodné “3D” pozadí terária s většími odpočívadly, nebo silnější větve s hrubší kůrou (například z dubu, švestky, či hrušně). Vhodné jsou taky větší kameny, či jeskyně. Těžší dekorace nezapomeňte zabezpečit proti překlopení, aby nehrozilo poranění zvířete! 
  • Rostliny – Můžete zvolit živé, či umělé. V případě živých rostlin je na místě zvolit takové druhy, které přežijí nešetrné zacházení obyvatel terária – např. Aloe, Crassula, Netřesk, či drobné sukulenty. Raději se zasazením rostliny počkejte tři neděle, aby z ní vyprchala veškerá hnojiva, která by mohla agamu otrávit! Při nákupu umělých rostlin dbejte zas na to, aby se žádná část nedala sežrat. 

* Voda – u tohoto bodu máme hvězdičku schválně. Nádržku s vodou někteří chovatelé považují za nezbytnost a druzí ji do terária naopak neumisťují. Jasný názor nepanuje ani na četnost rosení terárka, ani samotné agamy (například při svleku). Doporučujeme tedy projít si různé zdroje a dělat to tak, jak to vyhovuje vám a vaší agamě. 

* Misky na krmení – Nejsou nezbytností.

Podrobnější informace o vhodném zařízení terária pro agamu najdete na webových stránkách chovatele Davida Mužíčka, kde jsou všechny informace přehledně vypsané.  Nebo například na stránkách www.reptile.cz.

Spoustu užitečných informací o agamách najdete i TADY.

Krmení 

Pojďme se volně přesunout k tématu krmení. Jak jsme si řekli v úvodu, pro agamy je důležitá pestrá strava složená z rostlinné i živočišné složky, kterou navíc doplňujeme  o nezbytné minerály. Požadavky na stravu agam se mění s jejich věkem – zatímco se mláďata a mladší jedinci živí především hmyzem, u adultních jedinců převažuje “na talíři” rostlinná složka. Ta by se měla agamám nabízet od útlého věku, aby si na ni co nejdříve zvykly. Většinu rostlinného podílu v jídelníčku těchto tvorů tvoří byliny, které doplňujeme zeleninou a ovocem (75%byliny, 15-20% zelenina, 5-10% ovoce).

Skvělý přehled o vhodném zeleném krmení najdete ZDE.

I živočišná složka je však pro agamy nezbytná. Do jejich jídelníčku se nejčastěji dostanou různí bezobratlí živočichové jako např. cvrčci, švábi a sarančata. Méně častěji se podávají holata myší, potkanů, nebo popřípadě celá usmrcená myš (vzhledem k velikosti agamy). Holata, myši, či dokonce drobní ještěři by ale měli být pouze výjimečným zpestřením jídelníčku pouze pro aktivnější jedince, nebo pro samice po snůšce (či snůšku očekávající), kteří takovou kalorickou bombu skutečně ocení. Přehánět by se to nemělo ani s červy, kteří obsahují velké množství tuku. Jak už bylo řečeno, živočišná složka ve větší míře je spíše záležitostí mláďat, nebo samic “v očekávání” a dospělým agamám stačí příděl hmyzu třeba ob den, popřípadě i v delším intervalu. Pro četnost krmení agam nejsou žádné předpisové tabulky, podle kterých byste se měli řídit, takže že se vždy řiďte potřebami konkrétního zvířete. Pozor si však dejte na překrmování! To v kombinaci s nedostatkem pohybu způsobuje ukládání tuku na orgánech, které je tichým zabijákem.  

Voda může být podávána v misce, či například rozprašovačem přímo do tlamy. Většinu potřebných tekutin však získávají agamy z rostlinné složky v potravě a vody se pořádně napijí jen jednou za čas. Zvýšený dohled na dostatečný přísun tekutin věnujte zejména mláďatům ve věku šesti až osmi týdnů, která snadno podléhají dehydrataci a také samicím po vykladení. 

Stravu agam také musíme doplňovat o minerály, mezi kterými je nejdůležitější vápník (hlavně u mláďat v růstu a samic v období snůšky). Ten můžete přidávat do krmení denně (minimálně však dvakrát týdně), nejlépe v “čisté formě”, bez přidaných látek. Vápník doplněný o vitamín D3 se chovateli příliš nedoporučuje, protože může snáze dojít k předávkování títo vitaminem  – to se vám u “čistého” vápníku za normálních okolností nestane. Co se týče vitamínů obecně, není nutné přidávat je do potravy tak často, jako právě vápník. Mimo letní měsíce postačí přidávat vitamíny jednou za 7-14 dnů a v létě můžete interval ještě prodloužit, díky přirozeném výskytu vitamínů v krmení získaném například na zahrádce. 

Důležité informace o agamě vousaté

Váha:‌ ‌ 300 – 500g‌ ‌(hmotnost může být i vyšší)
Původ:‌ ‌ Austrálie (pouště, polopouště, buše a savany)
Vhodná‌ ‌ubikace:‌ ‌ Terárium, či vhodně vybavený plastový box (ten je vhodný spíše pro mláďata)
Cena:‌ ‌ 300 Kč a více (dle barevné mutace apod.) ‌
Délka‌ ‌života:‌ ‌ Až ‌15‌ ‌let‌ ‌
Aktivita:‌ ‌ ‌ Denní 

Specifika agamy vousaté

Protože z předchozích odstavců již známe téměř všechny základní aspekty chovu tohoto úžasného plaza, zde si pouze podrobněji rozebereme jen ty, které jsme zatím jen „nakousli“. Pro agamu je specifická především oblast, kde se přirozeně vyskytuje a podle které by se měl chovatel řídit, při zařizování terária. Přirozené je pro ně kromě svlékání kůže i zimování, o kterém jsme se v tomto článku zmínili už spoustu krát. Při tomto procesu agamy utlumí svůj organismus a jednoduše řešeno odpočívají. Délka zimování může trvat až pět měsíců, ale bohatě postačí 8-12 týdnů. Jak agamu připavit na zimování a jaké jí připravit podmínky? Po tomto zimním odpočinku tělo aktivuje hormony, které nabudí agamu k rozmnožování. I samotné rozmnožování skýtá spoustu zajímavostí, jenž jsme si již odhalili v odstavci zaměřeném na chov. Pokud jste četli pozorně, víte, že jsou agamy velmi společenské a soužití s ostatními agamami vychází dobře, pokud eliminujeme riziko kanibalismu a spory mezi samci. Soužití s člověkem může přinést spoustu radosti pro obě strany – tyto ještěrky si totiž dobře zvykají na kontakt s lidmi. Jsou to velmi čilá a zvídavá zvířátka, která si získala srdce nejednoho chovatele.

Kde pořídit agamu?

Cesta za agamou vás rozhodně nemusí vést až do Austrálie, protože je velmi rozšířená i u nás, kde se chová skutečně hojně. Pravdou je, že je tento plaz často zařazen v sortimentu mnoha větších zverimexů-zde se o něj bohužel neumí často vhodně postarat, natož poradit s někomu chovem. Doporučujeme  pořizovat agamu spíše od chovatele, který má s chovem zkušenosti a dbá na spokojenost a zdraví svých chovanců. Vybrat si můžete ze spousty barevných mutací, ze kterých očí přecházejí. Pokud jste se tedy rozhodli, že je agama tím pravým mazlíčkem právě pro vás, nezbývá než vyhledat seriózního chovatele ve vašem okolí a vybrat si tu pravou. Přejeme úspěšný výběr!

4/5 - (501 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu