Nejoblíbenější akvarijní rostliny 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Akvárium nás baví svým uklidňujícím představením plným barev a pohybu. Svou roli v něm však hrají nejen rybičky a další živočichové, ale také rostliny. Právě ony zde plní důležitou funkci nejen estetickou, ale zároveň živočichům poskytují úkryt a také výraznou měrou zlepšují kvalitu vody, a tím i celého prostředí.

Jak ale vybrat takové, které akvárium opravdu zkrášlí a bude se jim v něm dařit? Náš výběr nejoblíbenějších akvarijních rostlin a nákupní rádce odpoví…

Nejoblíbenější akvarijní rostliny

Na trhu je nespočet akvarijních rostlin a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejoblíbenější akvarijní rostliny dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat akvarijní rostliny?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Oblíbená rostlina do POPŘEDÍ akvária

Anubis

Vhodná teplota: 22 – 28 °C
Umístění v akváriu: Popředí
Rychlost růstu: Pomalá
Výška: 5 – 10 cm
Orientační cena: 100 Kč
Oblíbená rostlina do POPŘEDÍ akvária

Bahnička drobná

Vhodná teplota: 20 – 25 °C
Umístění v akváriu: Popředí
Rychlost růstu: Střední
Výška: 5 – 8 cm
Orientační cena: 100 Kč
Oblíbená rostlina do POPŘEDÍ akvária

Kryptokoryna nízká

Vhodná teplota: 20 – 29 °C
Umístění v akváriu: Popředí
Rychlost růstu: Pomalá
Výška: 5 – 10 cm
Orientační cena: 70 Kč
Oblíbená rostlina do STŘEDNÍ ČÁSTI akvária

Hnědovka křídlatá

Vhodná teplota: 20 – 28 °C
Umístění v akváriu: Střední část
Rychlost růstu: Rychlá
Výška: 8 – 30 cm
Orientační cena: 100 Kč
Oblíbená rostlina do STŘEDNÍ ČÁSTI akvária

Loděnka Barbierova

Vhodná teplota: 15 – 30 °C
Umístění v akváriu: Střední část
Rychlost růstu: Pomalá
Výška: 5 – 25 cm
Orientační cena: 100 Kč
Oblíbená rostlina do STŘEDNÍ ČÁSTI akvária

Rohatec jemnolistý

Vhodná teplota: 22 – 28 °C
Umístění v akváriu: Střední část
Rychlost růstu: Velmi rychlá
Výška: 10 – 130 cm
Orientační cena: 40 Kč
Oblíbená rostlina do ZADNÍ ČÁSTI akvária

Kosokvět úzkolistý

Vhodná teplota: 23 – 27 °C
Umístění v akváriu: Zadní část
Rychlost růstu: Rychlá
Výška: 30 – 70 cm
Orientační cena: 50 Kč
Oblíbená rostlina do ZADNÍ ČÁSTI akvária

Bakuma karolínská

Vhodná teplota: 15 – 28 °C
Umístění v akváriu: Zadní část
Rychlost růstu: Rychlá
Výška: 40 – 60 cm
Orientační cena: 50 Kč
Oblíbená rostlina do ZADNÍ ČÁSTI akvária

Douška hustolistá

Vhodná teplota: 20 – 24 °C
Umístění v akváriu: Zadní část
Rychlost růstu: Velmi rychlá
Výška: 10 – 200 cm
Orientační cena: 45 Kč

Jak vybrat akvarijní rostliny?

Akvarijní rostliny dodávají akváriu živější a přírodnější ráz. Někteří lidé mají dokonce v akváriích pouze rostliny bez živočichů. Aby vše v akváriu fungovalo jak biologicky, tak i vzhledově, je zapotřebí výběr vhodných rostlin dobře promyslet a naplánovat – podobně, jako majitelé promýšlejí nákup živočichů. Jak tedy správně živé akvarijní rostliny vybrat?

1. Podle umístění v akváriu

Ať už máte jakoukoliv velikost akvária, nejjednodušší cestou, jak naplánovat umístění a výběr rostlin, je pomyslné rozdělení akvária do tří částí – přední, střední a zadní. Pro každou z částí se totiž hodí jiný typ rostlin.

  • Rostliny vhodné do přední části

Při pohledu na akvárium z přední strany k vám tato část bude nejblíže. Patří do ní nízké a pomalu rostoucí rostliny, díky čemuž budete moci rybičky i další dění v akváriu pohodlně pozorovat. Umístit sem můžete i takzvané kobercové rostliny, které rostou spíše do stran než do výšky. Z konkrétních druhů můžete do přední části zasadit anubis, bahničku drobnou či kryptokorynu nízkou. (zdroj)

  • Rostliny vhodné do střední části

Ve střední části by měly být rostliny, které příliš nezastiňují rostliny před sebou, vypadají hezky na pohled a zároveň rybičkám poskytují dostatek místa k volnému pohybu. Hodí se sem proto rostliny spíše nižší či střední velikosti (okolo 20 cm). Zvolit můžete například hnědovku křídlatou, loděnku Barbierovu, rohatec jemnolistý nebo blyxu japonskou.

  • Rostliny vhodné do zadní části

Do zadní části akvária se zasazují nejvyšší rostliny, aby vytvořily přirozenou clonu přes zadní sklo. Dosahovat mohou až k vodní hladině. Vybrat si můžete z celé řady druhů, jako jsou kosokvět úzkolistý, bakuma karolínská, douška hustolistá nebo stolístek vodní.

2. Podle velikosti akvária

Stejně jako velikosti akvária přizpůsobujete volené rybičky, měly by jí odpovídat i vybrané rostliny. Cílem totiž je, aby využily celý svůj růstový potenciál. V úvahu vezměte především délku a výšku akvária.

Do vysokého akvária, kde však voda nezabírá velkou plochu, se hodí vysoké rostliny, ale vyhněte se raději těm plovoucím. Pokud je naopak vaše akvárium dostatečně široké, ale nízké, budou vhodné jak plovoucí rostliny, tak i ty s krátkými kořeny. (zdroj)

3. Podle typu živočichů

Pokud už máte pro své akvárium vybrané konkrétní druhy rybiček, přihlédněte k nim při výběru rostlin. Důležitou roli totiž hraje hned několik faktorů.

Některé rybičky jako například závojnatka nebo krunýřovec rády rostliny požírají a hodí se tak pořídit si raději odolnější druhy rostlin, které to budou lépe snášet.

Výběr rostlin přizpůsobte i tomu, zda se vámi chované druhy ryb rády schovávají a preferují klid, či naopak potřebují dostatek světla a místa pro pohyb ve vodě. S těmito znalostmi budete moci určit správné množství i typ rostlin.

4. Podle typu substrátu

Když už si rostliny do akvária pořídíte, chcete, aby se jim i dařilo. K tomu potřebují živiny. Některé si vezmou ze samotné vody, ale spoustu jich absorbují i jejich kořeny. Proto je důležitý i substrát, který v akváriu máte, a je tedy třeba vzít jej při výběru rostlinek v potaz.

Písek a štěrk jakožto substráty rostlinám příliš nevyhovují. Pokud už takové substráty v akváriu máte a chcete si rostlinky pořídit, není vše ztraceno. Pouze počítejte s častým hnojením, aby se k nim všechny podstatné živiny dostávaly.

Výhodnější pro pěstování rostlinek jsou substráty jílové, které dokáží živiny z vodního sloupce nasáknout a předávat je kořínkům rostlin. (zdroj)

Často kladené otázky

Proč jsou živé rostliny lepší než umělé?

Výhoda umělých rostlin je zřejmá – požadují takřka nulovou údržbu. Benefity živých rostlin jsou však daleko širší. Starají se o správnou rovnováhu celého systému v akváriu, okysličují vodu a pro ryby i každého, kdo se na akvárium dívá, působí mnohem přirozeněji. Jako první dokáží také reagovat například na sníženou kvalitu vody a jsou tak dobrým indikátorem toho, že je něco špatně. Některým rybám navíc slouží jako potrava.

Jak při koupi poznat zdravé rostliny?

Při nákupu rostlin vybírejte ty mladé a zdravé. Že s rostlinou něco není v pořádku, poznáte snadno již na první pohled – má hnědé či žluté listy, listy jsou ohnuté, s dírkami nebo úplně chybí a kořeny jsou poničené.

Jak rostliny převážet?

Ideální způsob převozu rostlin domů je v plastových pytlících naplněných vodou. Případně je možné použít i navlhčené noviny.

Potřebují akvarijní rostliny hnojit?

Pokud se rostlinkám v akváriu daří, není hnojení nutné. Jestliže však nevypadají zdravě a nerostou tak, jak byste si představovali, můžete jim hnojivem pomoci. Vhodná a pro ryby bezpečná hnojiva jsou ta s obsahem železa. Naopak se vyhněte hnojivům s fosfáty, která podporují růst nechtěných řas. Pozor také na přehnojení, které může mít fatální vliv nejen na rostliny, ale i rybičky!

Jak rostliny zasadit?

Nejdříve rostlinám doneseným z obchodu o něco zkraťte kořínky. Následně v substrátu akvária vyhlubte jamku, do níž rostlinku zasadíte, a zahrňte substrátem. Ideální je rostliny do akvária zasadit alespoň o měsíc dříve, než do něj umístíte rybičky. Stihnou tak lépe zakořenit a ryby je ze substrátu nevytahají. (zdroj)

Jak se starat o akvarijní rostliny?

Vybrali jste vhodné rostliny, které se hodí jak do samotného akvária, tak i k jeho obyvatelům, a zasadili jste je. Tím však vaše mise nekončí. Aby rostliny správně rostly, potřebují alespoň základní péči i nadále. Jedním z nejdůležitějších faktorů je dostatek světla. A to nejen toho denního, ale i světla ze zářivky. Ujistěte se tedy, že je vámi zvolená intenzita světla dostačující pro všechny ryby i rostliny v akváriu.

Důležitá je pro rostliny také pravidelná výměna vody a samozřejmě živiny. Pokud máte pocit, že rostliny v tomto směru strádají, můžete jim pomoci přihnojováním. V neposlední řadě je také dobré rostlinky zastřihávat. Po nůžkách sahejte v případě, že chcete upravit tvar rostliny, nebo pokud začne akvárium přerůstat. Pro jejich správný růst je také dobré odebírat z akvária uhnilé listy.

Shrnutí

Ačkoliv je s živými rostlinkami v akváriu poměrně dost práce, určitě se jejich pořízení vyplatí a oceníte je vy i další obyvatelé akvária. Možnosti jsou velmi široké, ale vybírejte obezřetně – předejte se tak tomu, že se rostlince nebude dařit a zcela uvadne. V potaz vezměte substrát akvária, jeho tvar i samotné rybičky. Každý druh živočichů totiž preferuje jiné prostředí a prostřednictvím rostlinek můžete snadno tyto preference splnit.

4.6/5 - (14 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu