19 důvodů, proč si (ne)pořizovat alexandra malého

V roce 333 př. n. l. údajně dostal darem od svého vojevůdce Onesikrita darem jasně zeleného papouška s dlouhým ocasem sám panovník Alexandr Veliký. Tak vznikl pravděpodobně název pro celou skupinu těchto elegantních papoušků. Ano, tento článek bude o zástupci alexandrů – alexandru malém. Ač původně obývají velké území Afriky a Asie, pronikli i na starý kontinent. Podle studie z roku 2012 žije volně v Evropě a Británii okolo 85.000 alexandrů malých a velmi úspěšně se zde, na úkor původních druhů, rozmnožují. 

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky

DVANÁCT důvodů, proč si pořizovat alexandra malého 

  • Přestože není takový řečník jako například papoušek žako, i alexandr malý má talent na jazyky. Může se naučit mluvit a svým uměním vám zpříjemňovat společné dny.
  • Alexandři se běžně prodávají i ručně dokrmení. Avšak i alexandr, kterého odchovali rodiče se dá poměrně snadno ochočit. 
  • I kdyby se váš alexandr nenaučil mluvit, nezoufejte. Tito papoušci mají hudební sluch a opakování melodií je jejich oblíbený koníček.
  • Alexandři jsou poměrně otužilí papoušci. Můžete je chovat jak doma v bytě, tak ve venkovních voliérách s možností úkrytu před mrazem a větrem.
  • Na péči není alexandr malý nijak náročný,. Jeho chov zvládne i úplný začátečník.
  • Alexandři jsou velmi hezky zbarvení papoušci i v přirozené formě. Přesto chovatelé vyšlechtili mnoho barevných mutací. Některé z mnoha barevných mutací si můžete prohlédnout zde.
  • Odchov alexandrů malých není nikterak náročný a dá se zvládnout i v bytě. Vhodnější jsou však prostorné voliéry, kde mají ptáci dostatek prostoru.
  • Inteligence alexandra malého je srovnatelná i s většími druhy papoušků. S dobrou motivací a trpělivostí majitele jsou schopni se v poměrně krátké době naučit mnoho veselých kousků a triků.
  • Alexandr malý není žádná puťka. Jedná se o velmi energického a akčního papouška. Pokud se neradi nudíte, mohl by být vhodným kamarádem právě pro vás.
  • Pokud budete chovat alexandra jako jedináčka, bude veškerou svou pozornost věnovat právě vám. Tito ptáci jsou celkem kontaktní, takže si můžete užít jejich péči třeba v podobě vískání ve vlasech.
  • Oproti větším druhům papoušků nebývají alexandři natolik vybíraví, co se týče pohlaví jejich člověka. Snadno tak přilne samec k muži nebo samička k ženě. Pokud tedy nechcete alexandry malé odchovávat, je vcelku jedno, kterému pohlaví dáte při koupi přednost.
  • Alexandr malý je vhodným kandidátem na mazlíčka i pro větší děti. Může se tak stát prvním ,,velkým´´ papouškem budoucích chovatelů.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat alexandra malého 

  • Alexandři mají poměrně pronikavý křik. Pokud se takový papoušek bude nudit, může být místo příjemného společníka spíše přítěží.
  • Při chovu pouze jednoho papouška mu budete muset nahradit protějšek z ptačí říše vy. V takovém případě jsou alexandři poměrně nároční na čas a pozornost od svého majitele.
  • I alexandr potřebuje vychovat, má-li být okouzlujícím kamarádem. Nevychovaní jedinci bývají hluční a kousaví.
  • Pokud máte rádi klid a jste povahou spíše pecivál, alexandra vám nedoporučujeme. Tento druh papouška je stále připraven něco podnikat a sedět tiše v kleci jako pecka je mu naprosto cizí.
  • Tak jako všichni papoušci, i alexandr malý je tak trochu bordelář. Je třeba počítat s tím, že vyloupaná semínka nebo prachové peří budou nedílnou součástí vašeho bytu, ať budete uklízet sebevíce.
  • Alexandra lze chovat jako jedináčka, avšak mnohem spokojenější je v páru nebo v hejnu. Pokud nemáte dostatek času, pořiďte mu raději kamaráda.
  • Alexandři jsou poměrně teritoriální a mohou být až agresivní co se týče jiných druhů papoušků. Představu společné voliéry třeba s andulkami proto raději nerealizujte. Mohlo by se to stát jiným druhům papoušků osudným.

Shrnutí

Alexandr malý může být skvělou alternativou ,,velkého papouška v malém balení´´. Má inteligenci velkých druhů,ale není tolik náročný co se týče pozornosti, výchovy, prostoru i financí. Na výběr máte z mnoha barevných mutací alexandrů, i když původní divoké zbarvení je také velmi působivé.  Péče ani chov alexandra malého nejsou příliš náročné a zvládne je i začátečník nebo starší dítě. Vzhledem k inteligenci těchto papoušků je však více než vhodné věnovat jim důslednou, ale laskavou, výchovu již od útlého mládí. Vychovaný alexandr malý vám bude příjemným a veselým společníkem spoustu dalších let.

Chov alexandra malého 

Pohlavní dimorfismus u alexandra malého je poměrně dobře vyjádřený okolo druhého roku života. Samci mívají od zobáku okolo krku černý proužek, který přechází za hlavou do růžové barvy. Tento ozdobný obojek samičkám chybí.

Alexandr malý se obvykle rozmnožuje 2x ročně. Pohlavně dospívají ve  dvou až třech letech. Samička zhruba dva týdny po páření snese 3 – 5 vajíček. Někteří alexandři preferují kmenovou budku, ale obvykle postačí klasická budka o rozměrech 25 x 25 x 60 cm (dxšxv) s vletovým otvorem o průměru 8 cm.  Samice sedí na vejcích 22 dní. 

Vdobě páření a odchovu mláďat v budce předkládáme alexandrům malým rozmanitější a nutričně bohatější potravu. K obvyklým zrninám, ovoci a zelenině, můžete přidávat máčené nebo naklíčené zrní, namočené piškoty nebo granule pro papoušky. Můžeme přidávat i vařené vajíčko, tvaroh nebo bílý jogurt.

Ptáčata zůstávají v budce po dobu sedmi týdnů, kdy je pilně krmí rodiče. Poté opouští budku, avšak dokrmování trvá ještě asi tři týdny.  Ve třech měsících už jsou plně samostatná.

Před pořízením alexandra malého je vhodné zajistit mu dostatečně velké a vybavené bydlení. Vybavení venkovních voliér je v mnoha ohledech podobné, jako zařízení bytové klece pro jediného ptáka.

V kleci, o minimálním rozměru 80 x 60 x 80 cm ( dxšxv) by neměla chybět:

  • napáječka nebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchou směs/granule,  zvlášť na grit nebo písek, a zvlášť na ovoce, zeleninu
  • sépiová kost nebo minerální kámen
  • podestýlka na dno
  • silná větev na lezení, kterou pták neobejme prsty ( napomáhá obrušovat drápy )
  • bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná ( prevence artrózy)
  • hračky

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro alexandra malého najdete například zde.

Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné.  Záleží na tom, co bude vyhovovat vašemu alexandrovii a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě. 

Většina alexandrů se ráda koupe, proto je vhodné jim dopřát koupel v podobě rozprašovače na květiny nebo je naučit na sprchu u vás v koupelně či jim pořídit závěsnou koupelnu ke kleci. Pokud budete kupovat pro alexandra klec v zooprodejně včetně vybavení, doporučujeme vyměnit rovná plastová nebo dřevěná bidýlka za různě silné a pokroucené větve stromů. Stále stejný průměr a relativně hladký povrch bidla nedělá žádným papouškům dobře na klouby ani drápky. V pokročilém věku mohou trpět artrózou a také se jim nemohou přirozeně obrušovat drápky.

Ideální úprava drátů klece je bez různých nátěrů, chromu a zinku.

Základní potravou pro alexandry malé je směs různých semen a zrnin pro střední nebo velké ppaoušky, kterou si můžete opatřit buď v zooprodejně nebo i namíchat sami doma, či tento úkol svěřit chovateli, který má s chovem alexandrů zkušenosti. K suché směsi přidáváme ovoce a zeleninu a některé druhy bylin. Můžeme krmit i speciální granule pro střední nebo velké ppaoušky. Tyto granule obsahují vyvážený poměr všech látek, které papoušek potřebuje a ptáci si tak nemohou vybírat jen to, co jim chutná. Před obdobím rozmnožování a v době, kdy krmí mláďata, se doporučuje zvýšit přísun živin, jak jsme již zmínili v odstavci o rozmnožování a chovu alexandrů. V jídelníčku alexandrů se raději vyhněte většímu množství ořechů či olejnatým semenům.  Ořechy můžete nabídnout v malé míře jako pamlsek a odměnu. Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme papouškům zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. Vhodné jsou i větvičky ovocných stromů. 

Naprosto nevhodné jsou sladkosti včetně čokolády a kořeněná nebo solená jídla. Zbytky z našeho talíře korelám nedáváme ani v minimálním množství. Avokádo je pro alexandry toxické.

Důrazně také upozorňujeme na škodlivost používání teflonového nádobí v domácnosti, ve které žije alexandr! Při ohřívání nádobí s teflonovým povrchem se uvolňují toxické látky. Nejeden papoušek na tuto neznalost majitele už doplatil svým životem.

Potřebu minerálů obvykle doplní sépiová kost nebo minerální kámen. Pro dobré trávení se přidává k potravě i grit ( drcené mušle, drobné kamínky, může být i příměs živočišného uhlí) nebo speciální písek.

O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte se specializovaným veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.

Důležité informace o alexandrovi malém

Velikost:40 – 41 cm
Původ:Asie, Afrika
Vhodná ubikace:klec, voliéra
Cena:dle stáří, pohlaví,  původu, ochočenosti a druhu od cca 1000,- výše
Věk:15 – 25 let
Aktivita:denní

Specifika alexandra malého

Alexandr malý je vhodná alternativa pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí chovat velké papoušky jako jsou třeba žako, ara nebo kakadu. V porovnání s nimi je alexandr mnohem méně náročný jak na prostor, finance, tak i na pozornost ze strany majitele nebo výchovu. 

Přestože alexandr malý vyžaduje mnohem více pozornosti než například andulka, korela nebo zebřičky, užijete si s ním i mnohem více legrace.  Je to papoušek živý a energický, potřebuje stále zaměstnávat svou chytrou hlavu. Ať už se alexandra budete pokoušet naučit mluvit, pískat různé melodie nebo provádět veselé kousky a triky, za každý čas strávený s vámi bude velmi vděčný. Po dobu vaší nepřítomnosti bude odpočívat,ale jakmile se vrátíte ze zaměstnání nebo ze školy, bude vyžadovat vaši pozornost. 

Říká se, že papoušci jsou jako malé děti.  O alexandrech to platí v jistých ohledech také. Jako každé malé dítě, i svého alexandra musíte vychovávat, aby byl milým  domácím mazlíčkem. Výchova musí být laskavá,ale důsledná. Hrubost nebo fyzické tresty v ní nemají místo. 

Alexandr malý není tolik náročný na péči jako velké druhy papoušků. I jeho rozmnožování je mnohem snadnější a rodiče jsou ve většině případů schopni se o mláďata plně postarat sami. Přesto někteří chovatelé odebírají samičkám vejce nebo velmi malá mláďata a ptáky ručně odchovávají. Takoví alexandři, stejně jako jiné druhy uměle odchovaných papoušků, jdou k novým majitelům už plně ochočení. Je však nutno počítat s tím, že cena takto ochočeného alexandra je poněkud vyšší.

Na krmivo není alexandr nijak náročný a v podstatě si celý jeho život můžete vystačit s průmyslově namíchanou směsí pro střední nebo velké papoušky, ovocem a zeleninou. Aby se váš alexandr dožil ve zdraví vysokého věku, je nutné si zjistit, co by taková směs měla obsahovat a co naopak alexandrovi může uškodit. Mnozí výrobci si se složením krmiva pro papoušky, bohužel, příliš hlavu nelámou. Mohou se tam vyskytnout kontroverzní složky, jako například velká míra černé slunečnice nebo jiných olejnatých semen, popřípadě větší množství ořechů. Tuky ve větší míře mnoha druhům vyloženě škodí a alexandr je jedním z nich.

Alexandři nebývají náchylní k nemocem. Pokud se vám ovšem bude zdát zdravotní stav vašeho papouška nevalný, doporučujeme vyhledat veterináře, který má s papoušky zkušenosti. Při dobré péči se mohou alexandři malí dožít 25 let.

Jak a kde si koupit alexandra malého?

Alexandra malého můžete sehnat z odchytu z volné přírody, od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo ve zverimexu. Odchycená zvířata jsou velkým přínosem pro chov, avšak nesou spoustu specifik. Takoví papoušci mohou trpět různými parazity, mohou mít problém s příjmem potravy v zajetí a rozmnožit tyto jedince chce jak komplexní znalosti, tak opravdu kvalitní zázemí, které co nejvíc supluje místo odchytu papouška. Pokud se nejedná o opravdu malé mládě, jsou takoví ptáci téměř neochočitelní. Navíc mohou přenášet nemoci přenosné i na člověka – například chlamydiózu ptáků (zdroj)

Mnohem jednodušší a bezpečnější je získat alexandra na specializovaných ptačích burzách nebo přímo od chovatele z jeho vlastního odchovu.  Další možností je koupení alexandra ve specializovaných zooprodejnách. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o papouška, včetně návodu na správné krmení.  Cena alexandra malého se odvíjí od jeho věku, pohlaví, barevné mutace a i podle toho, zda se jedná a ochočeného nebo ručně dokrmeného ptáka.. Pohybuje se v rozmezí 1.000,- až několik tisíc korun. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se papoušek jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).

Kontakty na chovatele alexandrů malých naleznete zde.


4.7/5 - (127 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu