15 důvodů, proč si (ne)pořizovat aljašského malamuta

Dnes tu máme dalšího z řad chlupatých velikánů. Malamuta jen tak nepřehlédnete. Jejich hluboké oči, které odráží divokost a tvrdost severu, jejich hustý kožich a rozesmátý výraz a neskutečná houževnatost z nich dělá plemeno nezapomenutelné plemeno. Pojďme si toto plemeno trochu více představit! Přečtěte si našich 15 důvodů proč si malamuta (ne)pořídit a zjistěte,zda je tenhle chlupáč pravá volba! 

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT aljašského malamuta!

 • Malamut je mírumilovný a přátelský pes. Jestli hledáte milé velké plemeno, které nesežere návštěvu, jen co vkročí do branky, je malamut žhavým adeptem. 
 • Mají hustý kožich a evropské zimy zvládnou bez mrknutí oka. Odolnější plemeno těžko pohledat. 
 • Navíc to nejsou žádní hlupáci. Tenhle pes vás překvapí svojí vynalézavostí a rychlostí, jakou se dokáže naučit novým věcem. 
 • Rádi jezdíte na kole nebo vyrážíte na túry či běháte a hledáte parťáka, který zvládne i delší trasy? Zkuste unavit malamuta. Tento pes má snad moře energie. 
 • Pokud přeceníte své síly, malamut vám pomůže nejen psychicky. Tah je pro něj přirozený stejně jako třeba dýchání. Stejně tak zimní sáňkování s malamutem nabude úplně nových rozměrů!
 • Vůči dětem je velice tolerantní a trpělivý. Tohoto medvídka zkrátka nerozhážou ani rozjívené děti, naopak si s nimi bude rád hrát. I přesto však mějte děti i psa vždy pod dozorem. 
 • Malamut je taky překvapivě tichý, velice zřídka štěká a pokud už se nějak projevuje, tak vytím. Nicméně ani to nedělá příliš často. 
 • Obecně jsou přátelští i k jiným psům. V tomto ohledu hraje ale velkou roli i včasná socializace. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT aljašského malamuta!

 • Mají nádhernou srst, která ovšem taky hodně líná. Chlupy prostě k malamutovi patří.  
 • Potřebují denně pohyb a aktivitu. Pokud si nejste jistí, že to malamutovi dokážete dopřát, raději se porozhlédněte po klidnějším plemeni. 
 • Lovecký pud mají opravdu silný. Nejsou vhodní k drůbeži nebo jiným menším zvířatům. Stejně tak se budou snažit lovit i zvěř. 
 • Vzhledem k jejich původu a husté srsti nejsou vhodní do bytu, zejména v létě by opravdu trpěli. 
 • Malamut se učí sice rychle, ale rád si dělá věci po svým. Pokud nebude mít náladu cvičit, moc s ním nezmůžete. 
 • Pro začátečníky není malamut to nejvhodnější plemeno. Kombinace jejich temperamentu a jisté tvrdohlavosti může být pro nezkušeného člověka příliš velké sousto.
 • Byli vyšlechtěni pro tah saní. Odnaučit malamuta tahat na vodítku rozhodně není hračka. Zvažte tedy i svoje fyzické schopnosti. Kombinace drobné ženy a malamuta, který se rozhodl prohnat kočku není zrovna nejšťastnější. 

Shrnutí

Malamut je severské odolné plemeno, které je velice přátelské. Svoji rodinu milují a jsou jí oddaní. Mají kopu energie, kterou je potřeba denně vybít, ideálně tahem čehokoliv, od kola, po pneumatiky. Mají hustou srst, díky které je nerozhází i ty největší mrazy, také ale velmi líná. Nejspokojenější bude malamut venku s možností vstupu do domu. Pro svůj temperament se příliš nehodí pro začátečníky.  

Obecná charakteristika aljašského malamuta

Malamut je plemeno, které zaujme svým vzhledem a překvapí svojí laskavou povahou. Jsou ;silní a mají energie na rozdávání. Pokud ale chcete vědět o tomto plemeni víc, čtěte dál a dozvíte se vše, co o tomto plemeni potřebujete vědět.

Povaha

Malamut je plemeno, které miluje lidi. Jsou velice vstřícní a trpěliví. Zároveň mají ale kopu energie, kterou potřebují vybít, jinak se nudí a hledají si zábavu sami. Je to plemeno vhodné pro chov venku, ale i tak potřebuje pozornost páníčků, jsou totiž opravdu oddaní a celé dny o samotě na zahradě jsou pro ně opravdovým utrpením.  

Vzhled

Aljašský malamut je pes harmonické, svalnaté a kompaktní stavby. Jeho tělo je prodloužené a má silný krk, hlubokou a širokou hruď a rovná záda. Hrudní a pánevní končetiny jsou silné a pevné, dobře zauhlené s uzavřenými „sněžnicovými“ tlapkami. Hlava je široká, velká se středně velkými vzpřímenými trojúhelníkovými ušima. Oči jsou středně velké, mandlového tvaru a jsou šikmo uložené, nejčastěji tmavohnědé. Modré oči se považují za hrubou chybu a jsou důvodem vyřazení z chovu. Čumák, okraje pysků a okraje očních víček jsou vždy černé, pouze u červených psů jsou hnědé. Ocas je nasazen v linii páteře, je dobře osrstěný a je nesen nad hřbetem, neměl by být ale zatočený.

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Malamuti jsou trpělivý a pozornost dětí si zpravidla užívají. S většími dětmi si rozumí naprosto skvěle. Ovšem rychlerostoucí neohrabané štěně malamuta je jako neřízená střela a tak by mohl malé děti neúmyslně srazit. Vždy je tedy důležité mít psa i děti pod dohledem. 

K jiným psům je malamut přátelský, pokud je od štěněte socializován. Problém může nastat s jinými zvířaty, která se může snažit lovit. Většinou si dokáže zvyknout štěně malamuta například na kočku, kterou v dospělosti toleruje. Cizí kočky jsou pro ně ale jen kořist, stejně jako například divoká zvěř nebo drůbež. 

Zdraví a péče

Aljašský malamut je plemeno, které se těší dobrému zdraví. Problémy větších plemen se však nevyhýbají ani jim. Nejčastěji se u malamutů můžeme setkat s onemocněními pohybového aparátu, ať už jde o dysplazii kyčelních nebo loketních kloubů, nebo artritidu v dospělosti. Chovní jedinci podstupují vyšetření a jedinci se špatnými výsledky nejsou vpuštěni do chovu. Nicméně toto onemocnění je sice částečně dědičné ale z části je ovlivněno i vnějšími vlivy. Je tedy dobré svému psovi pravidelně podávat kloubní výživu po konzultaci s veterinářem. Z dalších onemocnění můžeme zmínit ještě torzi žaludku a onemocnění očí zvané PRA (progresivní retinální atrofie). 

Výchova a výcvik

Aljašský malamut je severské plemeno a nese si s sebou určitou nezávislost. Nicméně je malamut i překvapivě jemný a citlivý. A drsné zacházení vašemu vztahu se psem příliš nepomůže. Naopak, výcvik za využití pamlsků a s pozitivním přístupem, bude u malamuta skvěle fungovat. Není to plemeno pro sportovní kynologii a je tedy nutné k němu při výcviku přistupovat jinak než například k ovčákům. Největší problém je u výcviku malamutů jejich silný lovecký pud. Naučit je spolehlivé přivolání i v přírodě vyžaduje téměr nadlidský výkon a moře času a trpělivosti. 

Na druhou stranu je malamut skvělý sportovec a v oblasti, pro kterou byl stvořen je naprostá hvězda. Tenhle pes prostě bude tahat cokoli a kdykoli. Nemusíte nutně pořizovat sáně a další psy. Malamut se spokojí i s canicrossem nebo dogtrekkingem. některé jedince baví i trénink agility, flyball a frisbee. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždy je důležité psa do ničeho nenutit a brát výcvik především jako zábavu. 

Náročnost

Aljašský malamut je plemeno severské, je odolné a není zatíženo nemocemi. Veterinární péče se u nich často smrskne pouze na preventivní prohlídky a očkování. V případě, že tento medvěd ale přeci jen onemocní, jsou náklady na veterinu úměrné jejich velikosti. Stejně tak na krmivu není radno šetřit. Kvalitní strava je základ zdraví. Před pořízením tedy zvažte, zda se o svého nového přítele dokážete postarat i po finanční stránce. 

Cena štěněte s PP se pohybuje v rozmezí 10-15 tisíc korun a odvíjí se od více faktorů jako jsou výstavní či sportovní úspěchy rodičů, zdravotní výsledky, zda se jedná o zahraniční krytí a v neposlední řadě také záleží na tradici chovatelské stanice. Nemusíte mít nutně doma šampiona ale šetřit na štěněti také není nejšťastnější nápad. 

Historie

Malamut, jak lze odvodit z názvu plemene, je severské plemeno. Je také považován za nejstaršího a nejsilnějšího zástupce této skupiny plemen. Původně byl využíván Inuity pro lov a k tahu a to zřejmě po dlouhá století. Nicméně první oficiální zmínky lze dohledat až v 18. století, kdy mezi Inuity zavítali první obchodníci. 

Největší boom však plemeno zažilo v období zlaté horečky, kdy poptávka po silných a odolných sáňových psech rychle vzrostla. Po neúspěchu v hledání zlata, zůstali někteří zlatokopové na severu a začali závodit se psími spřeženími. První závod se konal již v roce 1908. V období první světové války ovšem plemeno ztratilo na popularitě a to kvůli rozšíření jiného, menšího a rychlejšího plemene-sibiřského huskyho. 

Chov aljašských malamutů se běžně rozděluje na dvě linie: Kotzebue a M’loot. Linie Kotzebue byla založena především na psech Artura Waldena, kteří následně přešli do vlastnictví Miltona a Evy Seeleyových. Šlo o čistě vlkošedé psy s bílými znaky. Právě tito psi jsou považováni za první moderní aljašské malamuty. Jedinci z linie M’loot jsou větší, s různými barevnými variacemi, jako je červená nebo kaštanová. Roku 1935 American Kennel Club (AKC) uznal aljašského malamuta jako plnohodnotné plemeno a schválil i standard.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:34-42 kg
Výška v kohoutku:58-64 cm
Požadavky na trénink:více než 40 minut denně
Energie:vysoká
Délka života:11-13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:mírné
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:sáňový pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná a velice hustá
Barva srsti:vlkošedá, černá, červená a hnědá (vždy s bílými znaky)
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:přirozeně vzpřímené uši

Kde koupit aljašského malamuta?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro malamuta dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata malamutů na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz.

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro hlodavce až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu