19 důvodů, proč si (ne)pořizovat americkou akitu

Robustní pes s velkou hlavou s důstojným výrazem. Přímo z ní vyzařuje její oddanost člověku a velká odvaha. Zkrátka takového psa nikde nelze přehlédnout! Pojďme se na ni spolu podívat blíže!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DVANÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT americkou akitu

 • Hledáte věrného psa? Akita by za svého pána i celou svou rodinu dýchala.
 • Vynikající hlídací pes. V ochraně svého pána nebo jeho majetku je velmi nesmlouvavá. 
 • Zbytečně neštěká. Takže jestli ji štěkat uslyšíte, rozhodně to není kvůli náhodně projíždějícímu cyklistovi. Kvůli jejího štěkání se určitě vyplatí vylézt z postele.
 • Chcete ji jako jediného psa? Tak jí bude nejlépe. Nemá ráda velké zvířecí smečky.
 • Je velmi vhodná do bytu, případně na zahradu. Tam jí bude určitě lépe se svým pánem.
 • Máte rádi, když za vámi pes chodí jako stín? S akitou nebudete sami ani při cestě na toaletu.
 • Velmi loajální k dětem.
 • Bojíte se, že díky ní budete mít doma nepořádek? Určitě se bát nemusíte, jde o velice čistotného psa.
 • Cvičíte rádi pozitivní metodou ? To je hodně dobře, donucovací metody na ni rozhodně neplatí.
 • Vedete aktivní život? Ráda ho s vámi bude sdílet.
 • Hodně přizpůsobivý pes, takže ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždy bude stát za vámi.
 • Inteligentní plemeno. Občas vás jistě překvapí, kde až její inteligence sahá.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT americkou akitu

 • Bývá agresivní ke psům, které nezná.
 • Jde o dost teritoriálního psa.
 • Cizím lidem nevěří a je k nim zdrženlivá. Takže jestli máte velké množství známých, tak to asi nebude ta nejlepší volba.
 • Má tvrdohlavou a panovačnou povahu, takže nad každým povelem bude přemýšlet, zda se jí oplatí ho splnit.
 • Miluje lidskou společnost, takže je nevhodná do kotce nebo na řetěz.
 • U některých je silně vyvinut lovecký pud. Proto by si měla na veškerá zvířata zvykat v co nejútlejším věku.
 • Kvůli své povahy není příliš vhodná pro začínající kynology.

Shrnutí

 Americká akita je ideálním psem do rodiny, která má zkušenosti s výcvikem a nemá doma další psy nebo větší množství jiných zvířat. Své rodině bude věrná a oddaná. Bude spolehlivě chránit ji i její majetek. Je vhodná hlavně do bytu. Na zahradě může být pouze pokud v její blízkosti bude její pán. Miluje totiž lidskou společnost. I přesto, že skvěle hlídá, je naprosto nevhodná do kotce nebo na řetěz, kde by se bez svých lidí jenom trápila. V její výchově je hodně důležitá její brzká socializace, jinak by se pes snadno mohl stát agresivním hlavně vůči zvířatům.

Obecná charakteristika americké akity

Nesmlouvavý hlídací pes, který zbytečně neštěká. Naprosto oddaná své rodině. Svým vzhledem vzbuzuje respekt. To vše jsme si řekli. Co se na ni podívat podrobněji? 

Povaha

Akita je přátelský pes, ostražitý a oddaný. Naprosto miluje svou rodinu a potřebuje být jejím právoplatným členem. K cizím lidem bývá nedůvěřivá a zdrženlivá. Je občas až obdivuhodně inteligentní a snadno se přizpůsobí. Nevydrží však celý den přecházet v malém výběhu, měli bychom jí dopřát vlastní území, které může chránit. Dokáže být ale taky dost tvrdohlavá a panovačná, proto by s ní měli pracovat zkušení kynologové. 

Vzhled

Akita je robustní pes se širokou hlavou, na které je patrná mělká rýha. Jakmile je pes rozrušen, mohou se na čele objevit i vrásky. Její inteligentní výraz doplňují tmavě hnědé oči a vztyčené uši. Ocas má bohatě osrstěný a vysoko nasazený, nesený nad hřbetem. Srst má patrovou s hustou podsadou, krycí srst nepatrně odstává. Díky tomu však akitě nevadí ani velice nízké teploty. Má hodně barevných variant, nejčastěji se však setkáváme s červenou, žlutou a bílou. Může a nemusí mít masku. Povoleny jsou i jiné barevné kombinace.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Americká akita je k dětem vhodná a toleruje je jako členy domácnosti. Neměla by však s nimi bývat o samotě, protože se jedná o velké plemeno, které by dítěti mohlo ublížit, ač nechtěně. 

S domácími mazlíčky však nemá úplně dobrý vztah. U některých může být silně vyvinut lovecký pud, takže menší zvířata mohou mít problém. Akita nikdy nebyla chována jako smečkový pes, ani ve smečce nebyla zvyklá pracovat. To se projevilo na jejím vztahu k ostatním psům. Pokud se jedná o psa, který s ní žije doma a je na něj zvyklá od malička, bude ho tolerovat a brát jako součást rodiny. Nemělo by to však být větší množství psů. K cizím psům bývá odměřená, může být až agresivní. Do jisté míry se to však dá omezit brzkou socializací.

Zdraví a péče

Akita patří mezi zdravá plemena, která netrpí častějšími nemoci. Ovšem, jako každé jiné velké plemeno, může být náchylná na nemoci pohybového aparátu. Jedná se například o dysplazii kyčelního kloubu. Toto riziko jde minimalizovat kvalitní stravou.

Srst akity není náročná na údržbu, stačí ji občas pročesat. Má totiž samočistící schopnost a postrádá charakteristický psí zápach, takže ani časté koupání není nutné. Líná dvakrát ročně, v té době je tedy vhodné se připravit na opravdu hodně chlupů. U akity není nutností ani pravidelné čištění očí, uší nebo ošetřování kůže.

Výchova a výcvik

U akity je důležitá hlavně výchova v nejútlejším věku. Pokud se nezanedbá a proběhne také řádná socializace, vyroste z ní skvělý společník. Její výcvik však musí být veden přes motivaci a pozitivní metodou. Akita má totiž posunutý práh bolesti, takže výcvik donucovací metodou by byl k ničemu a pes by se pouze zkazil. Její výchova musí být důsledná a od mala musí mít pes pevně stanovená pravidla.

Náročnost

Americká akita je plemeno s vyšší pořizovací cenou. Za jedince s PP necháte přibližně 15-35 tisíc. Rozhodně se ale nevyplatí šetřit a koupit psa bez PP. Mohlo by se to negativně projevit hlavně v jeho povaze. Za krmení také necháte nějakou tu korunu, jedná se o velké plemeno. Ovšem za veterinu moc nenecháte, akita patří mezi zdravá plemena. 

Péče o ni také není nějak náročná. Stačí ji čas od času pročesat, intenzivněji tedy v době línání, které je 2x do roka. Akita nepotřebuje žádnou zvláštní péči o oči, uši či kůži, jak to bývá u jiných plemen. Navíc má téměř samočistící srst, takže není potřeba ani časté koupání.

Dost náročná je však akita na čas. Ten z velké části budete věnovat její výchově. Také bude chtít být stále s vámi a ne o samotě. Patří mezi aktivnější plemena, takže jistě ocení nějakou aktivitu s vámi. 

Historie

První zmínky o plemeni sahají do doby 5000 let před naším letopočtem. Tenkrát se shodovala s akitou inu. Tehdy bylo hodně rozšířeno plemeno akita matagi, což je předchůdce americké akity. Využívalo se pro lov medvědů. Když přišel přelom 19. a 20. století, přišly na řadu psí zápasy. Akita se začala křížit s tosou a mastifem. To způsobovalo zvýšení mohutnosti a agresivity psa. Tak vznikli bojoví psi. Jedinců začalo rapidně ubývat. Roku 1927 vznikl Klub Akit a roku 1931 bylo pár jedinců prohlášených za národní památku. Tím se plemeno začalo opět rozšiřovat. Poté přišla 2. světová válka a psi se začali využívat jako kožešinová zvířata pro oděvy vojáků. V roce 1937 přišla Helen Kellerová a dovezla pár psů do Spojených států. Roku 1956 vznikl Akita Club of America. O pár let později, v roce 1972, byla americká akita prohlášena za samostatné plemeno a vznikl American Kennel Club.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:32-59 kg
Výška v kohoutku:61-71 cm
Typický znak:vzpřímené uši
Požadavky na výcvik:průměrné
Energie:průměrná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slitnání:nízké
Sklony ke chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:lov medvědů
Délka srsti:střední
Typ srsti:dvouvrstvá
Barva srsti:libovolná
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit americkou akitu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro americkou akitu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata americké akity na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

4.4/5 - (26 votes)

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu