17 důvodů, proč si (ne)pořizovat anatolského pasteveckého psa

Jedná se o velké, silné, odvážné a především nezávislé plemeno určené k ochraně stád. Zemí původu mu je Turecko. Pro svou povahu a téměř obří rozměry se stává obávaným hlídačem. Jaký je doopravdy tento respekt budící pes? Pojďme se na to podívat blíž…

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DĚVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT anatolského pasteveckého psa

 • Ideální pes na celoroční pobyt venku, zateplený kotec není nutností, dobře zvládá i teploty hluboko pod nulou.
 • Jedná se o ostražitého hlídače, nikdy neútočí první. K cizím bývá zprvu nedůvěřivý, je proto dobrým strážcem.
 • Miluje lidi, především ženy a děti jsou jeho oblíbenci. Občas se až stávají velmi majetnickými vůči rodině.
 • Pokud je anatol veden od štěněte, dobře snáší jiná domácí zvířata, ale cizí (např. toulavé kočky) může likvidovat.
 • K příjemnému soužití s rodinou je vhodné podstoupit alespoň základní výcvik. Jsou to chytrá a učenlivá plemena.
 • Anatolský pastevecký pes se vyznačuje nulovou agresivitou, málo štěká. Stal se díky tomu ideálním kompromisem mezi drsným hlídačem a domácím mazlíčkem.
 • Vyžadují hodně pohybu, dobře se hodí k aktivnímu majiteli na tůry po venkově.
 • Jsou to klidní psi – a to i štěňata.
 • Na rozdíl od většiny dalších plemen mají zvýšenou noční aktivitu. Perfektně tedy svoji práci odvedou i v noci. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT anatolského pasteveckého psa

 • Opravdu se nedoporučuje do bytu a malých prostor a to především díky jeho samostatné povaze a velikosti.
 • Nesmíme podceňovat důslednou výchovu už od štěněčího věku, jsou samostatní a ve vysoké míře i tvrdohlavý.
 • Často bývají psem “jednoho pána,, . V rodinném prostředí poslouchají pouze osobu, která působí nejvíce autoritativně.
 • Aby se ochladili, jsou schopni si vyhrabat až dva metry hluboké díry do země. Tento pud jim přetrval z doby, kdy aktivně hlídali stáda a neměli se jak jinak chránit před Tureckým sluncem.
 • Pozemek musíme mít velmi dobře a pevně oplocený. Rádi si sami rozšiřují svoje teritorium.
 • K jiným psům přistupují dominantně, je to dáno jejich ostražitou povahou. 
 • Srst je krátká a má podsadu, 2x do roka líná v extrémní míře, je třeba jej v tomto období několikrát denně vyčesávat. 
 • Na rozdíl od dalších psů, má nízký kořistnický pud, to v reálu znamená, že je hůře motivovatelný především při výcviku.

Shrnutí

Anatolský pastevecký pes je silný, odvážný a nezávislý pes který byl šlechtěn k ochraně stád před velkými šelmami a divokými psy. Ačkoli u nás fungují některé chovatelské stanice je to méně známé plemeno. Nejlépe se hodí na venkovské farmy, kde uplatní svoje vrozené dovednosti. 

Obecná charakteristika anatolského pasteveckého psa

Silné teritoriální cítění a vrozená samostatnost s něj dělá neústupného psa, který si velmi pečlivě hlídá a chrání své území nejen ve dne, ale také v noci. Velké rozměry a váha překračující 60kg budí opravdu respekt. I přes tyto aspekty není agresivní a nikdy neútočí první.

Povaha

Anatolský pastevecký pes je přátelský pouze ke své rodině a vůči cizím lidem bývá bez rozdílu velmi rezervovaný. I vaše známé a vzdálenější příbuzné, s kterými se v životě už někdy setkal,  bude vnímat jako cizí osoby. Je hůře motivovatelný a cvičitelný, ale je pravdou že pokud se povel naučí, pamatuje si jej celý život. Nemůžeme očekávat strojovou poslušnost která je vlastní například německým ovčákům.

Vzhled

Byl vyšlechtěn tak, aby co nejvíce připomínal zvířata, která má chránit a snadno tak splynul se stádem. Hlava s mírně vyjádřeným stopem poměrově odpovídá zbytku těla. Vrchní pysky mírně přesahují spodní čelist. Menší oči jsou posazeny  daleko od sebe. Uši které jsou nasazeny vysoko a široko, bývají neseny svěšené podél lící. Mírně klenutý krk s menším lalokem přechází v pevné a svalnaté tělo. Dlouhý, na konci mírně zatočený ocas je nasazený poměrně vysoko. Silné, rovné končetiny jsou zakončeny tlapami s pevnými polštářky. Má krátkou až polodlouhou srst s podsadou, jsou perfektně chráněni před všemi venkovními vlivy. Povoleny jsou všechny barvy srsti, nutnostní je pouze maska na hlavě. Kohoutková výška se pohybuje mezi 71 a 81 centimetry a váha startuje na 40 kilech a končí zhruba na 65 kg.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Anatol má rodinné cítění, býva ke své rodině majetnický a ochranářský. Avšak poslouchá jen jednoho majitele, toho který působí více autoritativně. 

Díky jeho velikosti není příliš vhodné ho nechávat samotného s malými dětmi, respektive s jakýmikoli dětmi. Ty větší samozřejmě musíme vést k vhodnému chování. Dále se anatol nedoporučuje k seniorům.

Pokud nepodceníme rannou socializaci, nemívá problém s ostatními domácími zvířaty. Existují záznamy kdy feny kojily jehňátka a jiná cizí mláďata. Toto samozřejmě neplatí u zvířat cizích, která se pravděpodobně pokusí likvidovat.

Zdraví a péče

Vzhledem ke své velikosti se anatol dožívá poměrně vysokého věku. I u tohoto plemene se však v průběhu života mohou vyskytnout některé zdravotní problémy. Objevit se může dysplazie kyčelního kloubu, loketní dysplazie, rakovina, onemocnění srdce, demodikóza, hypotyreóza nebo problémy s očima. Každý pes je jedinečný a jeho zdraví ovlivňují nejen vrozené dispozice, ale také výživa, péče a prostředí ve kterém žije. Není nutné psa koupat, srst je samočistící. Bohužel se však nevyhneme pravidelnému vyčesávání husté srsti.

Výchova a výcvik

Díky nízkému kořistnickému pudu je velmi špatně motivovatelným psem. V okamžiku kdy najdeme fígl jak cvičit, musíme se obrnit množstvím klidu a nervů. Anatol je tvrdohlavý. 

Pozitivem je fakt, že pokud se povel dobře naučí, pamatuje si jej celý život. Výcvik musíme zahájit v raném věku, je známo že starší psi tohoto plemene se již hůře učí.

Náročnost

Cena štěnete se pohybuje kolem 25 000 korun. Nicméně, cena je závislá na více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není anatol o nic náročnější než velikostně stejná plemena. Důležitá je kvalitní strava, na které byste neměli šetřit a výcvik, který zase zabere poměrně dost času, především ve štěněčím věku. 

Z časového hlediska nebývá anatolský pastevecký pes příliš náročný. Je samostatný, ale má rád klidné, dlouhé procházky s páníčky. 

Náročný je však na množství prostoru, na kterém se pohybuje v době nepřítomnosti. Dbát musíme na kvalitu oplocení pozemku.

Historie

Anatolský pastevecký pes pochází z oblasti Anatolie, tedy z dnešního Turecka. Předky anatolského pasteveckého psa dnes neznáme, protože tato plemena vyhynula někdy v době 6 000 př. n. l. Byla určena k hlídání stád a podporována v agresivitě. Svou výdrží se podobala vlkům. V České republice toto plemeno zastřešuje Moloss club a první jedinec plemene sem přivezený byla fena a to v roce 1998, jedná se tedy o nové a neznámé plemeno.

V současné době zde nalezneme několik chovatelských stanic a chov anatolských pasteveckých psů se rozvíjí. Oficiální zkratka používaná pro toto plemeno je APP. Akbaš, karabaš i kangal považováni za varianty plemene anatolský pastevecký pes a proto je možné křížit je mezi sebou. Akbašové jsou většinou čistě bílí, kangalové jsou žlutohnědí.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:40-65 kg
Výška v kohoutku:Psi: 74-1 cm Feny: 71-79cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši, velikost
Požadavky na trénink: málo, 30 minut
Energie: Spíše klidný
Délka života:10-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: vysoké
Potřeba pozornosti: nízká
Původní využití: lovecký pes, ostraha stád
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hustá s podsadou
Barva srsti:bílá, žlutá s maskou na hlavě
Potřebná péče o srst: střední

Kde koupit anatolského pasteveckého psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro anatola dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata anatolského pasteveckého psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu