17 důvodů, proč si (ne)pořizovat anatolského pasteveckého psa

Jedná se o velké, silné, odvážné a především nezávislé plemeno určené k ochraně stád. Zemí původu mu je Turecko. Pro svou povahu a téměř obří rozměry se stává obávaným hlídačem. Jaký je doopravdy tento respekt budící pes? Pojďme se na to podívat blíž…

DĚVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT anatolského pasteveckého psa

  • Ideální pes na celoroční pobyt venku, zateplený kotec není nutností, dobře zvládá i teploty hluboko pod nulou.
  • Jedná se o ostražitého hlídače, nikdy neútočí první. K cizím bývá zprvu nedůvěřivý, je proto dobrým strážcem.
  • Miluje lidi, především ženy a děti jsou jeho oblíbenci. Občas se až stávají velmi majetnickými vůči rodině.
  • Pokud je anatol veden od štěněte, dobře snáší jiná domácí zvířata, ale cizí (např. toulavé kočky) může likvidovat.
  • K příjemnému soužití s rodinou je vhodné podstoupit alespoň základní výcvik. Jsou to chytrá a učenlivá plemena.
  • Anatolský pastevecký pes se vyznačuje nulovou agresivitou, málo štěká. Stal se díky tomu ideálním kompromisem mezi drsným hlídačem a domácím mazlíčkem.
  • Vyžadují hodně pohybu, dobře se hodí k aktivnímu majiteli na tůry po venkově.
  • Jsou to klidní psi – a to i štěňata.
  • Na rozdíl od většiny dalších plemen mají zvýšenou noční aktivitu. Perfektně tedy svoji práci odvedou i v noci. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT anatolského pasteveckého psa

  • Opravdu se nedoporučuje do bytu a malých prostor a to především díky jeho samostatné povaze a velikosti.
  • Nesmíme podceňovat důslednou výchovu už od štěněčího věku, jsou samostatní a ve vysoké míře i tvrdohlavý.
  • Často bývají psem “jednoho pána,, . V rodinném prostředí poslouchají pouze osobu, která působí nejvíce autoritativně.
  • Aby se ochladili, jsou schopni si vyhrabat až dva metry hluboké díry do země. Tento pud jim přetrval z doby, kdy aktivně hlídali stáda a neměli se jak jinak chránit před Tureckým sluncem.
  • Pozemek musíme mít velmi dobře a pevně oplocený. Rádi si sami rozšiřují svoje teritorium.
  • K jiným psům přistupují dominantně, je to dáno jejich ostražitou povahou. 
  • Srst je krátká a má podsadu, 2x do roka líná v extrémní míře, je třeba jej v tomto období několikrát denně vyčesávat. 
  • Na rozdíl od dalších psů, má nízký kořistnický pud, to v reálu znamená, že je hůře motivovatelný především při výcviku.

Shrnutí

Anatolský pastevecký pes je silný, odvážný a nezávislý pes který byl šlechtěn k ochraně stád před velkými šelmami a divokými psy. Ačkoli u nás fungují některé chovatelské stanice je to méně známé plemeno. Nejlépe se hodí na venkovské farmy, kde uplatní svoje vrozené dovednosti. 

Fotografie anatolského pasteveckého psa

Obecná charakteristika anatolského pasteveckého psa

Silné teritoriální cítění a vrozená samostatnost s něj dělá neústupného psa, který si velmi pečlivě hlídá a chrání své území nejen ve dne, ale také v noci. Velké rozměry a váha překračující 60kg budí opravdu respekt. I přes tyto aspekty není agresivní a nikdy neútočí první.

Povaha

Anatolský pastevecký pes je přátelský pouze ke své rodině a vůči cizím lidem bývá bez rozdílu velmi rezervovaný. I vaše známé a vzdálenější příbuzné, s kterými se v životě už někdy setkal,  bude vnímat jako cizí osoby. Je hůře motivovatelný a cvičitelný, ale je pravdou že pokud se povel naučí, pamatuje si jej celý život. Nemůžeme očekávat strojovou poslušnost která je vlastní například německým ovčákům.

Vzhled

Byl vyšlechtěn tak, aby co nejvíce připomínal zvířata, která má chránit a snadno tak splynul se stádem. Hlava s mírně vyjádřeným stopem poměrově odpovídá zbytku těla. Vrchní pysky mírně přesahují spodní čelist. Menší oči jsou posazeny  daleko od sebe. Uši které jsou nasazeny vysoko a široko, bývají neseny svěšené podél lící. Mírně klenutý krk s menším lalokem přechází v pevné a svalnaté tělo. Dlouhý, na konci mírně zatočený ocas je nasazený poměrně vysoko. Silné, rovné končetiny jsou zakončeny tlapami s pevnými polštářky. Má krátkou až polodlouhou srst s podsadou, jsou perfektně chráněni před všemi venkovními vlivy. Povoleny jsou všechny barvy srsti, nutnostní je pouze maska na hlavě. Kohoutková výška se pohybuje mezi 71 a 81 centimetry a váha startuje na 40 kilech a končí zhruba na 65 kg.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Anatol má rodinné cítění, býva ke své rodině majetnický a ochranářský. Avšak poslouchá jen jednoho majitele, toho který působí více autoritativně. 

Díky jeho velikosti není příliš vhodné ho nechávat samotného s malými dětmi, respektive s jakýmikoli dětmi. Ty větší samozřejmě musíme vést k vhodnému chování. Dále se anatol nedoporučuje k seniorům.

Pokud nepodceníme rannou socializaci, nemívá problém s ostatními domácími zvířaty. Existují záznamy kdy feny kojily jehňátka a jiná cizí mláďata. Toto samozřejmě neplatí u zvířat cizích, která se pravděpodobně pokusí likvidovat.

Zdraví a péče

Vzhledem ke své velikosti se anatol dožívá poměrně vysokého věku. I u tohoto plemene se však v průběhu života mohou vyskytnout některé zdravotní problémy. Objevit se může dysplazie kyčelního kloubu, loketní dysplazie, rakovina, onemocnění srdce, demodikóza, hypotyreóza nebo problémy s očima. Každý pes je jedinečný a jeho zdraví ovlivňují nejen vrozené dispozice, ale také výživa, péče a prostředí ve kterém žije. Není nutné psa koupat, srst je samočistící. Bohužel se však nevyhneme pravidelnému vyčesávání husté srsti.

Výchova a výcvik

Díky nízkému kořistnickému pudu je velmi špatně motivovatelným psem. V okamžiku kdy najdeme fígl jak cvičit, musíme se obrnit množstvím klidu a nervů. Anatol je tvrdohlavý. 

Pozitivem je fakt, že pokud se povel dobře naučí, pamatuje si jej celý život. Výcvik musíme zahájit v raném věku, je známo že starší psi tohoto plemene se již hůře učí.

Náročnost

Cena štěnete se pohybuje kolem 25 000 korun. Nicméně, cena je závislá na více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není anatol o nic náročnější než velikostně stejná plemena. Důležitá je kvalitní strava, na které byste neměli šetřit a výcvik, který zase zabere poměrně dost času, především ve štěněčím věku. 

Z časového hlediska nebývá anatolský pastevecký pes příliš náročný. Je samostatný, ale má rád klidné, dlouhé procházky s páníčky. 

Náročný je však na množství prostoru, na kterém se pohybuje v době nepřítomnosti. Dbát musíme na kvalitu oplocení pozemku.

Historie

Anatolský pastevecký pes pochází z oblasti Anatolie, tedy z dnešního Turecka. Předky anatolského pasteveckého psa dnes neznáme, protože tato plemena vyhynula někdy v době 6 000 př. n. l. Byla určena k hlídání stád a podporována v agresivitě. Svou výdrží se podobala vlkům. V České republice toto plemeno zastřešuje Moloss club a první jedinec plemene sem přivezený byla fena a to v roce 1998, jedná se tedy o nové a neznámé plemeno.

V současné době zde nalezneme několik chovatelských stanic a chov anatolských pasteveckých psů se rozvíjí. Oficiální zkratka používaná pro toto plemeno je APP. Akbaš, karabaš i kangal považováni za varianty plemene anatolský pastevecký pes a proto je možné křížit je mezi sebou. Akbašové jsou většinou čistě bílí, kangalové jsou žlutohnědí.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:40-65 kg
Výška v kohoutku:Psi: 74-1 cm Feny: 71-79cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši, velikost
Požadavky na trénink: málo, 30 minut
Energie: Spíše klidný
Délka života:10-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: vysoké
Potřeba pozornosti: nízká
Původní využití: lovecký pes, ostraha stád
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hustá s podsadou
Barva srsti:bílá, žlutá s maskou na hlavě
Potřebná péče o srst: střední

Kde koupit anatolského pasteveckého psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro anatola dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata anatolského pasteveckého psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu