16 důvodů, proč si (ne)pořizovat anglického kokršpaněla

Veselý, usměvavý, nekonečně optimistický pejsek s dlouhýma ušima a hedvábnou, vlnitou srstí. Je vůbec možné, aby tenhle hravý společník měl také nějaká negativa, která by vám zabránila přivézt si ho domů? Pojďme to zjistit a rozhodnout, zda může být anglický kokršpaněl tím pravým plemenem právě pro vás!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT anglického kokršpaněla

 • Anglický kokršpaněl nebude náročný na svůj životní prostor – můžete si ho vzít k domečku se zahrádkou i do malého bytu.
 • Je neustále veselý a dobře naladěný. Přítulný bude k domácím i k návštěvám, lidi doslova miluje a ke všem je přátelský. 
 • Svou jemnou a dlouhou srstí navíc k mazlení vyloženě vybízí. Není lepšího antistresového pomocníka, než jeho kožíšek. 
 • Kromě toho je také velmi inteligentní a dokáže samostatně přemýšlet. Vyžití najde nejen v lovu a stopách, ale třeba i dogdancingu či flyballu.
 • Patří k plemenům milující vodu. V létě si s ním tedy užijete nejen výlety, ale i koupání!
 • Anglický kokršpaněl je jedlík. Gurmán. Milovník jídla s velkou chutí. Je tedy velmi snadné ho motivovat pamlsky a vést výcvik s jejich pomocí.
 • Přizpůsobivost – to je další z velkých výhod anglického kokršpaněla. I když je pro něj pohyb důležitý a na procházkách bude ve svém živlu, velmi rád to na chvíli vymění za společnou pohodu na gauči a rozvalování se.
 • Při pořízení pejska máte výběr ze zlaté, černé, hnědé barvy, ale seženete dokonce i vícebarevné varianty. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT anglického kokršpaněla

 • Lovecké plemeno anglického kokršpaněla se nezapře a může mít tedy silné tendence stopovat a lovit zvěř. 
 • Osamocení může nést vzhledem k jeho společenskosti velmi špatně a často si ji bude vybíjet např. destruktivním chováním.
 • Péče o dlouhou vlnitou srst je poměrně náročná a bude vyžadovat vaši každodenní pozornost. 
 • Anglický kokršpaněl je citlivý na špatné zacházení. Dejte tedy pozor např. na to, jak k němu přistupují malé děti a ani vy nezapomínejte při výcviku na pozitivní motivaci.
 • V rámci přešlechtění může trpět na různé druhy především genetických vad. Důležitý je proto výběr chovné stanice a důraz na zdravou linii předků.
 • Chuť k jídlu zmiňovaná výše může být i problém. Nenechávejte vaše jídlo volně dostupné, pokud ho ještě chcete vidět (a hlavně ochutnat) a dohlédněte na to, aby se pejsek nepřejídal a netloustnul.
 • A nakonec jedna perlička. Angličtí kokršpanělé se velmi rádi válejí v náhodných “pokladech”. A čím smradlavější, tím lepší. Dejte si tak při venčení pozor, protože smývat vůně mrtvých ryb či exkrementů není úplně nejlepší odpolední program.
 • Samostatné myšlení znamená i dávku tvrdohlavosti. Pokud si anglický kokršpaněl postaví hlavu, tak s ním nehnete, dokud vám to on sám opět nedovolí.

Shrnutí

Anglický kokršpaněl je velmi přizpůsobivý pes, který si získal srdce svých obdivovatelů především díky své přátelské a hravé povaze, neustále vrtícímu ocasu a nadšení ze všeho kolem něj. Nenechte se ale zmást roztomilým výrazem ve tváři a dlouhými elegantními chlupy. Anglický kokršpaněl je pracovní, lovecké plemeno. Je výborným slídičem a stopařem a do práce se nadšeně vrhá v lese, na cvičišti i ve vodě. Pokud vás lovecké disciplíny nezaujmou, toto plemeno se hodí na jakékoliv jiné vyžití. Zkuste flyball, agility, dogdancing. Pejsek vám bude vděčný a večer se spokojeně uvelebí v teple domova, šťastný mezi svou smečkou. Při tréninku nezapomeňte na jeho žravost, může se hodit hlavně pro motivaci. Pro svou univerzálnost se může stát parťákem na sport, stejně jako rodinným mazlíkem a kamarádem vašich dětí. Co však nijak neobejdete je péče o srst, které se musíte věnovat každý den, pokud nechcete, aby vám po domě za nějakou domu pobíhala neidentifikovatelná kulička dredů.

Obecná charakteristika anglického kokršpaněla

Přítulný mazlík s loveckým nadáním vás zaujal? Čtěte dál a zjistěte si podrobnější informace o tom, co od vás bude pejsek po příjezdu do nového domova požadovat a co naopak vy můžete čekat od něj. 

Povaha

O povaze jsme již mluvili, jelikož anglický kokršpaněl je s ní zkrátka typický. Je veselý, hravý, nadšený a energický. Bude milovat celou rodinu a díky své zvědavosti vám bude neustále v patách, aby mu něco neuniklo. Svou přátelskostí si získá každého a bude z něj miláček rodiny. Netřeba z něj ale dělat zbytečného rozmazlence a povaleče. Anglický kokršpaněl v sobě skrývá lovecké instinkty a plno temperamentu pro práci. Rád s vámi bude lítat po lese, prolézat křoví a vysoké trávy, nebo si půjde zaplavat do nejbližšího rybníka. Na lovecký pud si dejte pozor a mějte svého psa vždy pod kontrolou. Bez zcela spolehlivého přivolání riskujete, že pejsek raději poběží za stopou, než aby zůstal u vás.

Vzhled 

Tento středně velký pejsek s asi 15 kg hmotnosti má sportovní tělo s veselým pohybem. Nejvýraznější je jistě jeho dlouhá srst spadající v elegantních vlnách. I díky ní se pak z uší stávají roztomilé plácačky. Jemný a inteligentní výraz najdeme u všech barevných variant, a že jich je mnoho! Setkáte se s anglickými kokršpaněly v černém, červeném, hnědém, i zlatém provedení. Výjimkou nejsou ani black and tan, tedy černá s pálením a vícebarevné varianty. Snad jediná chybějící varianta je čistě bílá. Hrudník má anglický kokršpaněl hluboký, žebra dobře klenutá a nohy úměrně svalnaté. Dříve jsme se mohli setkat s kupírovanými ocasy. Od toho se dnes již upouští – naštěstí, jelikož málokteré plemeno jím vrtí tak vesele!

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Už od přírody je toto plemeno velmi přátelské, a tak nenarazíte na velké komplikace ani ve vztahům k dětem, ani k ostatním mazlíčkům. Důležité však je, aby se anglický kokršpaněl cítil v jejich společnosti dobře a aby mu neubližovali – nevhodné zacházení nemá rád a neodpouští ho. 

Ve vztahu k zvířatům ještě jednou zmiňujeme lovecký pud, na který nezapomínejte – u některých méně obvyklých druhů domácích zvířat by bylo vhodné psa pomalu seznámit a vysvětlit mu, že i toto jsou členové “smečky”. Se psy však problém mít nebude, nemá ve zvyku vyvolávat konflikty a chovat se agresivně. 

Zdraví a péče

Nejvíce času v rámci péče zabere jednoznačně srst. Dennodenní vyčesávání větviček a rozplétání chuchvalců vás nemine a je dobré s tím počítat.  

Péče o srst není nutná jen z estetických důvodů. Velký důraz dejte na srst a kůži kolem uší, jelikož anglický kokršpaněl bývá náchylný právě na záněty ucha. Jak již bylo řečeno, občas může trpět na některé genetické vady, jako např. dysplazii kyčelního kloubu, problémy se srdcem či ledvinami. Obecně je však plemeno zdravé a jedná se spíše o výjimky. Důsledný výběr štěněte je však na místě. 

Pozor dejte také na přejídání, abyste nemuseli řešit  problémy s obezitou a s ní související nemoci. Anglický kokršpaněl se většinou dožívá asi 12 let.

Výchova a výcvik

U anglického kokršpaněla dbejte na spolehlivé přivolání, aby vám neutíkal za zvěří. Je docela dobře možné, že tendenci vydat se v lese po stopě nikdy nezkrotíte stoprocentně. Zájem o lov můžete využít pro aportování, stopy, či u vodních hrátek. Jinak je to plemeno nadšené z jakékoliv hry a povedete-li výcvik zábavnou formou, setkáte se s velkým nadšením. Velmi dobře bude motivován pamlsky a jelikož je velmi inteligentní, učení mu půjde skoro samo. Jediný zádrhel může být jistá tvrdohlavost a sklon k samostatnému myšlení, z vaší strany to chce tedy dávku trpělivosti. 

Rodinému životu a běžnému chodu domácnosti se velmi rychle přizpůsobí, bude ho zajímat veškeré dění a nic mu neunikne. Jedná se o přirozeně nekonfliktní typ s touhou se zavděčit. 

Náročnost 

Finanční náklady nejsou v případě anglických kokršpanělů tak vysoké jako u jiných plemen. Štěně seženete zhruba za 10 až 15 000 a vzhledem k menší velikosti nebudete muset řešit ani příliš velkou spotřebu krmení. Až na výjimky jde poměrně zdravé plemeno, a tak nemusíte očekávat ani větší výdaje na veterině.

Náročná péče vás čeká hlavně ve spojitosti se srstí a jejím vyčesáváním a kartáčováním. Nezapomínejte ani na čas, který budete muset věnovat společným aktivitám a venčení. Jestli přivezete anglického kokršpaněla do domku s rozlehlou zahradou, nebo městského bytu je víceméně jedno. Důležité ale je, aby mohl být doma s vámi a nezůstal dlouho samotný. 

Historie 

Zmínky o anglickém kokršpanělovi nalezneme v umění a literatuře již nějakých 500 let zpátky. V té době se pod názvem “španěl” schovávala v podstatě většina loveckých psů, kteří se pak dělili na vodní psy a psy pracující na zemi. Prvotní účel chovu španělů byl hlavně lov pernaté zvěře. Až kolem 19. století se pak začaly typy španělů více definovat a rozlišovaly se dva základní typy podle velikosti – větší (nad 25 liber) „springerspaniel“ a  menší „cockerspaniell“. V rámci další specializace se pak objevili např. irský vodní španěl, clumber španěl a další a další – spolu s naším anglickým špringršpanělem – ten byl zaštiťován klubem španělů. 

Koncem 19. století se klub španělů rozdvojil – anglický špringršpaněl a anglický kokršpaněl se tak konečně stali samostatným plemenem. Za zmínku pak stojí Amerika, kde se chov vydal vlastním směrem v podobě amerického kokršpaněla, a to hlavně s důrazem na exteriérovou stránku plemene. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:12 – 15 kg
Výška v kohoutku:38 – 41 cm
Požadavky na trénink:20 – 40 min denně
Energie:Střední
Délka života:12 – 13 let
Sklony ke slintání:Nízké
Sklony k hrabání:Nízké
Sklony ke štěkání:Nízké
Sklony k chrápání:Nízké
Potřeba pozornosti:Vysoké
Původní využití:Slídič, přinašeč
Délka srsti:střední
Typ srsti:hladká, vlnitá
Barva srsti:černá, hnědá, zlatá, červená, black and tan, vícebarevné kombinace
Potřebná péče o srst:Vysoká
Typický znak:plandavé uši, dlouhá hebká srst

Kde koupit anglického kokršpaněla?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro anglického kokršpaněla dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata anglického kokršpaněla na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu