17 důvodů, proč si (ne)pořizovat anglického mastifa

,, Koupili jste si koně?´´ ,,Ne, odpověděl tatínek, psa, ale je trochu větší.´´ Tato slova z pohádky o maxipsu Fíkovi mě napadnou vždy, když vidím anglického mastifa. Impozantní mazlíček právem vzbuzující obavy. Ale jen pokud byste se vydali na jemu svěřené území bez doprovodu jeho pána. V blízkosti svého majitele zcela naplňuje představu něžného obra.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT anglického mastifa

 • Působí dojmem ,,mouchy snězte si mě´´, ale má vždy dokonalý přehled o tom, kdo se pohybuje kolem jeho plotu. Mastif je vynikající, razantní a neúplatný hlídač, který zbytečně neštěká.
 • Za svou rodinu by dýchal. Hledáte-li rodinného mazlíka a ochránce, toto plemeno je jasná volba.
 • Než něco podnikne, důkladně to promyslí. Rozvaha a inteligence mastifovi rozhodně nechybí. I přes svou velikost je to hravý pes.
 • Ochotně a rád spolupracuje se svým pánem. Výcvik mastifa, se správnou motivací, není problémem ani pro méně zkušené majitele.
 • Procházky přírodou nebudou vaší noční můrou. Mastif téměř postrádá lovecký pud. Z jeho stoického klidu ho většinou nevyvede ani lesní zvěř.
 • I přes svou ohromnou velikost je tento moloss velmi něžný a vhodný k dětem. Ani na prudší dovádění vaší drobotiny nereaguje zbrkle nebo agresivně.
 • Mastif nevyžaduje dlouhé vycházky nebo běh u kola. Naopak. Spokojený bude, když mu dopřejete pravidelný přiměřený pohyb. Ideálně takový, kdy tempo bude určovat on sám.
 • I když váží stejně jako průměrný dospělý člověk, miluje mazlení. Je to velmi kontaktní pejsek, kterého budete mít stále nablízku. 
 • Mastif si je své fyzické síly velmi dobře vědom. Navzdory tomu je toto plemeno velmi lehce ovladatelné. Při správné výchově může mastifa klidně vyvenčit i vaše babička.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT anglického mastifa

 • Je to obr. Mastif prostě zabere hodně místa a je třeba s tím počítat. V garsonce o něj pravděpodobně budete stále zakopávat. Počítejte s tím, že z gigantického hafíka nebudou nadšení ani v ubytovacím zařízení na případné dovolené, v restauracích a veřejné dopravě. Mastifa holt do kabelky neschováte.
 • Ochranářský instinkt mastifa může být občas i na škodu. Zejména u dětí může pes vyhodnotit běžnou půtku o bábovku se sousedovic Pepíkem jako útok na ,,jeho mláďata´´. 
 • Budoucí majitel mastifa by neměl mít hluboko do kapsy. Měsíční náklady na kvalitní krmivo jsou nemalé. V případě většího veterinárního ošetření se obvykle účty vyšplhají do závratných výšin.
 • Majestátní hlava tohoto molossa skýtá pro milovníky čistoty velké úskalí. Mastif slintá. V přítomnosti jídla obzvlášť.
 • S mastifem v pokoji se moc nevyspíte. Jak je toto plemeno poměrně tiché přes den, v noci si to vynahrazuje mohutným chrápáním.
 • Krátká tvrdá srst s hustou podsadou je snem milovníků vysavače a lepících válečků na odstraňování srsti z oděvů. Ani důkladný úklid na zapíchané chlupy v koberci a čalounění moc nepomáhá.
 • Mastif není vhodný na celoroční pobyt venku. Naopak uvítá celoroční pobyt u vás v posteli. Vzhledem k jeho povaze by bylo pro něj vyloučení z rodinného kruhu trestem nejvyšším.
 • I když je mastif inteligentní a ochotný spolupracovat při výcviku, není to německý ovčák. Pokud čekáte rychlé, přesné a nadšené opakování stále stejných cviků dokola, u mastifa nepochodíte.

Shrnutí

Anglický mastif je dozajista impozantní pes. Svou velikostí a vahou zapůsobí nepochybně na každého. Je to opravdu výjimečné plemeno a v mnoha ohledech vyžaduje i výjimečného majitele. Jistě by se nedal definovat jako pes pro každého. V mastifovi získáte skvělého společníka i nekompromisního obránce vaší rodiny i majetku. Přes svou velikost je velmi jemným a empatickým kamarádem. Hodí se i k nepříliš aktivním páníčkům. Vlastně vám za lenošení bude vděčný. Mastif nemá lovecké ambice. Při pohodové procházce lesem bude příjemným doprovodem. Hledáte-li na pohyb nenáročného rodinného psa, který skvěle vychází i s jinými domácími mazlíčky, pak je anglický mastif tou správnou volbou.    

Obecná charakteristika anglického mastifa

Anglický mastif velmi citlivé a kontaktní zvíře. Potřebuje být v těsné blízkosti své rodiny. Celý den sám na zahradě nebo v kotci by velmi trpěl. Před pořízením mastifa opravdu zvažte, zda chcete s tímto obříkem sdílet domácnost. Jeho vzrůst má však i své klady. Případné vetřelce odradí už jen jeho vzezření. A kdyby přece ne, anglický mastif  si svou rodinu spolehlivě ochrání. Nevyžaduje přespříliš pohybu a náročné vycházky. Jeho výcvik a výchovu zvládne i majitel bez předchozích zkušeností s pejsky. 

I. Povaha

I přes svou kontroverzní minulost je moderní anglický mastif skvělým rodinným psem. Na mnohé působí svým zjevem hrozivě. Opak je však pravdou. Mastif je ke své rodině a lidem, které zná, velmi přátelský, přítulný a jemný. Svým páníčkům je věrným a oddaným přítelem. Anglický mastif je extrémně chápavý, inteligentní a snadno se učí. V jejich povaze je zajímavý rys – mají potřebu se líbit těm, které milují. K cizím lidem je toto plemeno rezervované a může se zdát až flegmatickým. V případě ohrožení se z mastifa stane nezlomný a hbitý strážce.

Navzdory jeho velikosti a dojmu hrubé síly, je anglický mastif velmi citlivé plemeno. Potřebuje lidskou blízkost a citlivé zacházení. Nevhodné držení v izolaci a nelaskavé nebo hrubé zacházení může mít za následek jeho nízkou sebedůvěru. Ta se může projevit enormní plachostí až ustrašeností.

II. Vzhled

U anglického mastifa v první řadě zaujme jeho velikost a hmotnost. Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 70 – 76 cm a váha od 79 do 86 kg. Velikost je u mastifa žádoucí, ale jen pokud jsou proporce psa vyvážené a netrpí tím zdraví jedince. Standard vyžaduje masivní, mohutnou a kompaktně souměrnou postavu se zřetelně vyrýsovanými svaly. Délka těla je poněkud větší než výška psa v kohoutku.

 Hlava je čtvercového vzhledu z jakéhokoliv úhlu. Čenich mastifa je vždy černý. Oči jsou oříškově hnědé, čím tmavší, tím lepší. Spojivka nesmí být viditelná a víčka nemají být volná. Tlama je široká, skus klešťový nebo obrácený nůžkový, lícní a spánkové svaly dobře vyvinuté. Malé a tenké uši v klidu dobře přiléhají k lícím.  

Trup je široký, dlouhý, mohutně stavěný na pevných nohou daleko od sebe. Pánevní končetiny jsou široké, silné a svalnaté. Hrudní končetiny jsou s nimi v souladu. Pohyb vychází z pánevních končetin. Krok je mocný, plynulý, zdravý, prostorný a bez námahy. Harmonický pohyb je u mastifa zásadní. Ocas je poměrně dlouhý, při vzrušení tvoří oblouk směrem vzhůru, ale nikdy nad linii hřbetu. 

Srst je krátká, přiléhající, na krku a ramenou hrubá. Její barva je od meruňkové přes plavou až po velmi tmavě žíhanou. Čenich, tlama, uši a drápy by měly být vždy černé. I oči mastifa jsou černě lemované.

Za vylučující z vadu jsou považovány plachost, bojácnost či agresivita. U mastifa je stěžejní zdravý a plynulý pohyb. I přes jeho výšku a hmotnost musí vždy působit vyváženě a harmonicky. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Anglický mastif se jako stvořený pro dětičky každého věku. I přes své rozměry je velmi jemný a ohleduplný. Je však nutno počítat s  jeho velikostí a nemít mu za zlé, pokud dítko porazí. Vzhledem ke své mírné a laskavé povaze je ideálním společníkem drobotiny. Jejich, občas i drsnější, hry snáší se stoickým klidem pravého Angličana. S dětmi má mastif svatou trpělivost. Nicméně zvíře není stroj. Spoléhat na to, že na vašem mastifovi se dá dříví štípat, by bylo krajně nezodpovědné. Majitel mastifa by měl brát v potaz i jeho ochranářskou povahu. Díky své inteligenci obvykle nemá problém rozlišit situace, kdy je třeba zasáhnout. Avšak u dětí i půtka o hrabičky na písku může vypadat jako Punská válka. A mastif si jednoznačně může chránit ,,svá´´ mláďata. Nechávat tuto obrovskou a rozhodnou chůvičku s cizími dětmi bez dozoru by se nemuselo vyplatit.

Mastif nikdy nebyl primárně využíván jako lovecký pes. Většinou ho ostatní zvířata a i psi nechávají zcela chladným. Bude-li vyrůstat v rodině s jinými zvířaty, nebo ho s nimi od malička důkladně seznámíte, přijme je v poklidu jako další členy rodiny.  

IV. Výchova a výcvik

Anglický mastif ochotně spolupracuje s psovodem. S přihlédnutím k jeho citlivé povaze by měla být jeho výchova sice důsledná, avšak zároveň i láskyplná. Nátlak, drill nebo dokonce hrubost v ní nemají v žádném případě místo. Nevhodným zacházením s tímto něžným obrem, byste mohli na jeho duši napáchat nenapravitelné škody.

Výcvik mastifa vyžaduje hodně trpělivosti a jistou dávku kreativity. Mechanické opakování cviků stále dokola je mu cizí. Trvá mu poněkud déle, než si povel osvojí. Avšak to, co se jednou naučí, nikdy nezapomene. Bohužel to platí i co se týče nevhodného chování nebo zlozvyků. Díky jeho klidné a mírné povaze to však není problémový pes. U anglického mastifa vystačíte celý jeho život s několika základními povely, citlivou výchovou a socializací. (zdroj)

V. Zdraví a péče

Péče o mastifa není nikterak náročná. Díky krátké srsti ho stačí  dle potřeby vykartáčovat. Pravidelná kontrola očí, uší, zubů a drápů je stejná jako u každého jiného plemene. Zvýšenou pozornost věnujte loktům, kde se mohu tvořit nepříjemné otlaky. Ty lze eliminovat kvalitním pelíškem, aby na lokty příliš nepůsobila velká váha psa.

Anglický mastif je i přes svou velikost poměrně zdravé plemeno. V chovu se kontroluje především dysplazie kyčelního kloubu (povinné RTG) a žádoucí je i vyšetření loktů. Díky své velké hmotnosti je nutné tato onemocnění sledovat. Chovatelé dbají na to, aby se u mastifů tyto vady pohybového aparátu eliminovaly. Hodně může tato onemocnění ovlivnit i majitel kvalitní stravou, potravinovými doplňky na správný vývoj kloubů, a přiměřeným pohybem. 

Existují i méně obvyklá onemocnění, která se vašemu mastifovi, nemusí vyhnout. Za zmínku stojí závažné oční onemocnění AD – PRA a CMR1. Vlivem těchto genetických vad mastif postupně ztrácí zrak. Vhodný je i genetický test na degenerativní myelopatii ( postupné ochrnutí ) a maligni hypertemii ( reakce na analgetika a svalové relaxanty ). Tyto nemoci postihují širokou škálu psích plemen a nejsou vyloženě typická pro mastifa(zdroj).

VI. Náročnost

Anglický mastif je vcelku nenáročný co se týče ,,běžné údržby´´.  S ohledem na jeho velikost má minimální požadavky na pohyb. Naopak mu více svědčí několik kratších vycházek, než několikahodinové horské túry. Ani výcviku nemusíte v jeho případě věnovat mnoho času. Vstávání za ranního kuropění na stopu, či hodinové pořadové cvičení v kynologickém klubu, mastif neocení. Tady, bohužel, nenáročnost anglického mastifa končí.

Aby se takový kolos správně vyvíjel už od psího miminka, potřebuje  vysoce kvalitní stravu. Dvouměsíční štěňátko váží zhruba 10 – 12 kilogramů. Což je u mnoha plemen váha dospělého zvířete. Spotřeba krmiva je tedy enormní. 

A opravdu se nevyplatí na kvalitní výživě šetřit. Když už hovoříme o krmivech, velmi důležitá je pro mastifa i kvantita potravy. V případě obřích plemen opravdu méně znamená více. U štěňátka bez  ,,dětských faldíků´´ je mnohem menší pravděpodobnost, že bude v dospělosti trpět na nemoci spojené s pohybovým aparátem. I výdaje u veterináře se odvíjejí od velikosti pacienta. Ať už se jedná o nezbytné doplňky pro správnou funkci kloubů nebo pouhé očkování či odčervení, počítejte s vyšší cenou než u menších plemen. Mnoho medikamentů, anestezie a jiné položky na faktuře, se ve veterinární medicíně počítají na váhu zvířete. A mastif váží hodně. Je tedy víc než vhodné si pejska pojistit pro případ úrazu či operace, popřípadě si vytvořit pro tyto situace dostatečnou finanční rezervu.

Pořizovací cena anglického mastifa s PP se pohybuje v rozmezí 20 – 30.000 Kč.(zdroj). Rozhodně doporučujeme zaopatřit si štěňátko z prověřené chovatelské stanice. Od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu bez průkazu původu může být  štěně výrazně levnější. Nemáte však žádnou záruku, že vám z takového štěňátka vyroste typický představitel vašeho vysněného plemene. Naopak můžete se slevou získat pejska, který se mastifovi nebude v dospělosti blížit ani vzhledem, ani povahou.

VII. Historie

Anglický mastif má velmi bohatou historii. Je považován za jednoho z nejstarších plemen vůbec, a stal se základem pro mnoho molossoidních moderních plemen psů. Do Velké Británie se mastifové dostali prostřednictvím Keltů či Féničanů. V roce 55 př.n.l jimi byl Julius Caesar natolik okouzlen, že jich několik přivezl do Říma, kde se používali na zápasy v arénách. Dalo by se říci, že mastif v určitém období psal, spolu s člověkem, historii. Po staletí byl využíván jako bojový pes v mnoha válečných konfliktech i při dobývání nových území. Mimo jiné využívali mastify také španělští dobyvatelé při pronásledování indiánů v Jižní Americe.  V Severní Americe bojovali na straně Konfederace ve válce Jihu proti Severu. Jejich minulost byla skutečně pestrá, ať už v arénách nebo na válečném poli. 

Koncem 16. století se jejich využití přesměrovalo i na lov medvědů či vlků, ale loveckým psem se mastif nikdy doopravdy nestal. Od středověku až do 19. století byl ve své domovině populární zejména díky zápasům s býky, medvědy a dokonce i lvy. Po zákazu této ,,kratochvíle´´ parlamentem jeho popularita v Británii poklesla. Díky svým skvělým vlastnostem však velmi brzy našel uplatnění jako strážce zejména šlechtických sídel. Neohroženost a razance v obraně svěřeného majetku a  jeho rodiny byla natolik ceněna, že se toto plemeno stalo předlohou i slavnému psu Baskervillskému v románu A. C. Doylla. 

Mastif se díky své náročnosti na výživu nestal psem ,,mnohých´´. Díky tomu se jeho chov vyhnul různým šlechtitelským módním vlnám a dodnes si zachoval takřka nezměněnou podobu(zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny: 79 – 86 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny: 70 – 76 cm
Typický znak:ospalý pohled, malé uši
Požadavky na výcvik:nízké
Energie:nízká
Délka života:8 – 10 let
Sklony k slintání:vysoké
Sklony k chrápání:vysoké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:strážní  pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:plavá, meruňková, žíhaná
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit anglického mastifa?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro mastifa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata anglických mastifů na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu