16 důvodů, proč si (ne)pořizovat australskou kelpii

Nenápadné plemeno schopné naběhat denně desítky kilometrů, ukočírovat velká stáda hospodářských zvířat a ještě si večer odskočit na nějaké to agility nebo aport. Asi tak bychom mohli popsat jedno z nejpracovitějších plemen, které k nám doputovalo z Austrálie a jehož úplně původní kořeny nalezneme mezi skotskými horaly. Seznamte se s australskou kelpií.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT australskou kelpii

 • Je jasnou volbou pro aktivní lidi, většího pracanta mezi psy jen tak nenajdete. 
 • Má přirozené pastevecké schopnosti, ale hodí se i na další sporty jako canicross, agility, flyball, dogdancing, dogtrekking… Různorodost úkolů kelpii jedině potěší, a tak můžete zkusit cokoliv.
 • Díky své chytrosti a rychlému chápání se skvěle učí nové věci a povely.
 • Své rodině je věrná, mívá hezký vztah i k dětem, kde využije své hravosti a ráda s nimi dovádí.
 • Dokáže svůj domov spolehlivě a nekompromisně ohlídat, a to hlavně hlasitým štěkotem.
 • Kromě nároků na pohyb je skromná a nevyžaduje žádnou další péči.
 • Své majitele si získá svou milou povahou, vstřícností a přátelským chováním.
 • Na venkově je tento pes ideální. Pokud bude mít velkou zahradu, časté a dlouhé procházky po lese a za domem pár ovcí, bude naprosto spokojená. Sama upřednostňuje spíše pobyt venku. 
 • Svému pánovi se chce zavděčit a pokud jí budete věnovat dost pozornosti, s nadšením pro vás bude pracovat jen aby vám udělala radost. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT australskou kelpii

 • Kelpie se přízpůsobí téměř všemu, ale rozhodně ne sedavému a pohodlnému životnímu stylu. Při nedostatku zaměstnání strádá a vybíjí si frustraci ne příliš žádanými zpúsoby.
 • Dostatek pohybu a vyžití u australské kelpie neznamená jen delší procházku. Potřebuje opravdu pracovat a zaměstnat tak nejen své tělo, ale i hlavu. 
 • Nehodí se do města nebo do malého bytu, kde by její temperament přerostl celé rodině přes hlavu.
 • Při výchově je potřeba rozmanitost, důslednost a pevný (avšak ne tvrdý nebo zlý) přístup. Poslušnost musí být založena na přirozeném respektu.
 • Pastevecké sklony se můžou projevovat i jinde než na ovcích, kelpie může mít tendence neustále “nahánět” do stáda (nejen) svou rodinu. 
 • Hlídají hlavně štěkotem, což může někomu, zvlášť například sousedům, vadit.
 • Australská kelpie svou rodinu věrně miluje, ale není to pes, který by byl šťastný jen z mazlení na gauči. Samozřejmě projevy vaší lásky potřebuje, ale kolikrát pak raději stráví většinu dne venku na zahradě. 

Shrnutí

Co je pro jednoho naprosto dokonalý pes, může být pro druhého nešťastnou volbou a problematickým soužitím. Před pořízením australské kelpie si zodpovědně řekněte, zda jste opravdu dostatečně akční a sportovně založený člověk a zda budete mít v dnešní hektické době také dostatek času na všechny společné aktivity. Alfou a omegou australské kelpie je totiž pohyb a práce, a to víceméně non-stop. Pokud hledáte psa pro sport a chcete žít psími sporty, nemohli byste vybrat lépe. Kelpie bude běhat, skákat, nahánět, pást, aportovat, tancovat a mnohem víc – to vše s obrovským nadšením. 

Obecná charakteristika australské kelpie

Workoholici, extrémně aktivní mašiny poháněné nevyčerpatelnou zásobou elánu a chutě do práce. Touhle stručnou definicí pochopíte velkou část toho, kým australská kelpie je. Co dalšího byste ještě měli vědět?

Povaha

Základními rysy australské kelpie jsou její inteligence a nadšení pro práci. Rychle se učí, je bystrá a skvěle reaguje na podněty. Její láska k pohybu a akci spolu s postřehem a chytrou hlavou z ní dělají ideálního pracanta, takže nachází uplatnění nejen se svými pasteveckými schopnostmi při pasení, ale je také skvělým společníkem pro běžce a cyklisty a neztratí se ani ve světě agility, flyballu, dotrekkingu a podobně. 

Ke své rodině úzce přilne, je to oddaný a věrný pes, který v případě potřeby neváhá a ochrání ji před nebezpečím. Skvělý vztah mívá i k dětem nebo dalším domácím mazlíčkům.

Z mnoha hledisek je tedy australská kelpie špičkový pes, nesmí ale zahálet. Pokud nebude mít možnost svou energii využít, začne se nudit a stává se nevrlou, nervózní a kolikrát až agresivní. Frustraci si pak může vybíjet ničením věcí a štěkáním. 

Vzhled 

Přestože australské kelpie dorůstají do výšky “jen” asi 45 cm, kompenzují to svou pevnou stavbou těla a dobrým osvalením, to vše ale se zachováním lehké konstrukce. Jsou tak vytrvalé a připravené na náročné podmínky a dlouhotrvající běhy. Tělo pokrývá srst s podsadou, která poskytuje odolnost jak vůči nepřízni počasí, tak vodě – je nepropustná. Co se týče barvy, setkáme se s několika variantami od jednolité černé, hnědé, červené, čokoládové či modré, až po černou, hnědou nebo červenou s pálením. 

Hlavu má lehce zaoblenou s vyjádřeným stopem, vztyčenýma ušima a mandlově tvarovanýma očima, které dodávají kelpii bystrý výraz. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Australská kelpie bývá oddaná celé své rodině, tedy i s dětmi mívá dobrý vztah, ráda s nimi bude dovádět a v případě potřeby je bude chránit. I s jinými psy nemívá po socializaci v době dospívání problémy, při pasení dokážou dokonce spolupracovat. 

S dalšími domácími zvířaty má též dobré vztahy, pokud jsou včas seznámeni. Vůbec nejšťastnější je pak u majitele, který sám chová ovce, jelikož do takového prostředí přirozeně patří a může tak využít svůj přirozený talent.

Zdraví a péče

Co se týče péče, mluvíme hlavně o dostatku pohybu, o kterém jsme se zmínili a ještě zmíníme několikrát, jelikož je to zkrátka alfou a omegou života australské kelpie. Jinak je ale velmi nenáročná a žádnou další péči víceméně nevyžaduje – stačí kartáčovat srst hlavně v době línání.

Navíc se plemeno těší dobrému zdraví, jsou přizpůsobivé různým klimatickým podmínkám, odolné a extrémně vytrvalé. Pokud se objeví nemoc, nejčastěji může jít o dysplazie, tedy nemoci pohybového aparátu, ale obecně je australská kelpie opravdu vitálním a houževnatým psem. 

Výchova a výcvik

Australská kelpie miluje práci a jelikož rychle chápe, co se po ní očekává, můžete se s ní věnovat celé řadě disciplín a sportů. Úplně jednoduchá však její výchova není, vyžaduje dostatek důslednosti, přirozené autority a hlavně kreativity. Australská kelpie se totiž může při monotónních povelech a úkolech začít nudit a raději si hledá jinou, vlastní zábavu.

Po správné socializaci nemívá problémy s dětmi ani se zvířaty, talent pro práci s ovcemi má v sobě uloženou přirozeně. Pokud je k tomu vedena, je z ní také svědomitý a spolehlivý hlídač ohlašující všechny nepravosti hlasitým štěkotem. 

Při výchově a výcviku je tedy nutné počítat s obrovským temperamentem a nevyčerpatelnou dávkou energie, zajistit kelpii dostatek různorodého pohybu a zaměstnání a zůstat důslední. 

Náročnost 

Veškerá náročnost spojená se soužitím s australskou kelpií vychází z její pracovité a energické povahy. Před pořízením tohoto plemene se musí každý zamyslet, zda má dostatek času a energie se psem sportovat a věnovat se různorodým společným aktivitám. V australské kelpii se skrývá malý psí workoholik, kterého jen tak něco neunaví a zvládnout takový temperament není pro každého. 

Pokud jí však aktivní majitelé zajistí tento hlavní požadavek, zbytek už je poměrně nenáročný. Kelpie je samostatná a odolná, zvládne tedy i pobyt venku, kde ji chrání nepromokavá srst s podsadou. Ta vyžaduje jen občasné vyčesávání, hlavně v době línání.

Kelpie nebývá nijak finančně náročná, největší výdaj bude pravděpodobně krmivo, které musí kompenzovat velký výdej v rámci všech aktivit. Aktivity samotné vás pak taky mohou něco stát, protože s kelpií určitě pracovat musíte. Pořizovací cena štěněte bývá kolem standardních 20 000 Kč. 

Historie 

Jak už název vypovídá, historie vývoje a chovu australských kelpií se odehrávala v Austrálii, konkrétně v západní Victorii v 19. století. Do Austrálie se dostaly díky ovčáckým psům dovezeným ze Skotska. Ti se pak na tomto kontinentu smíšili s dingy (ač intenzita a konkrétní podoba tohoto křížení není přímo podložena nebo dokázána) a nové plemeno bylo na světě. “Kelpie” bylo ve skutečnosti jméno jedné z prvních fenek a v gaelštině, tedy původního skotského jazyka odkazuje na keltskou mytologii.

Nové přizpůsobivé plemeno postupně získávalo na popularitě, a to hlavně díky svým pracovním úspěchům. Začátkem 20. století je pro australskou kelpii stanoven standard a roku 1989 je uznána FCI. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:14-21 kg
Výška v kohoutku:pes 46-51 cm, fena 43-48 cm
Požadavky na trénink:60 min/denně a víc
Energie:vysoká
Délka života:12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:pastevecký pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:dvojitá s podsadou
Barva srsti:černá, červenohnědá, světle hnědá, čokoládově hnědá, modrá
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:vztyčené uši, statná konstituce

Kde koupit australskou kelpii?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro australskou kelpii dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata australské kelpie na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu