17 důvodů, proč si (ne)pořizovat australského ovčáka

Inteligentní, něžná a oddaná duše, to je australský ovčák. Mnoho lidí učaroval svým úžasným kožichem, který může být ve spoustě barev a v poslední době se těší velké oblibě. Zároveň je to ale plemeno, které se bude s chutí učit nové triky, sportovat a hrát si. Pojďme tedy zjistit, jestli je australský ovčák ta pravá volba i pro vás.

DEVĚT důvodů proč si POŘIZOVAT australského ovčáka

  • Huňatá srst v atraktivních barvách je typickým znakem australského ovčáka. Můžete si vybrat od černé, přes hnědou až po merle zbarvení (a to jak v červené, tak modré).
  • Australský ovčák nemá jen hezkou tvářičku, je taky velice inteligentní. S chutí se bude učit cokoli vás napadne.  
  • Jste rádi venku bez ohledu na počasí? Pak je australák ideálním společníkem pro vaše toulky přírodou. Díky své srsti hravě zvládne mrazy i teplejší letní dny.
  • Při správné výchově je to pes vhodný k dětem. I u něj, stejně jako u jiných plemen však platí, že děti musí vědět, jak se k pejskovi chovat.
  • Pokud mu poskytnete dostatek vyžití, zvládne hravě i život v bytě.
  • Je ideálním psem pro psí sporty. Vyniká zejména v dog frisbee, agility a taky v dog dancingu.
  • Ač tomu vzhled nenapovídá, australák zvládne obstojně ohlídat i váš dům a vždy upozorní na případné vetřelce.
  • Má ideální velikost. Ani moc malý, ani moc velký. Prostě pes tak akorát.
  • Pokud jej jako štěně dobře socializujete, nebude mít problém ani s jinými psy.

OSM důvodů proč si NEPOŘIZOVAT australského ovčáka

  • Rozhodně to není dekorace na gauč, i když na něm vedle vás po tréninku rád usne, potřebuje denně fyzické i psychické vyžití.  
  • Není to pes pro začátečníky. Australák vyžaduje důslednou výchovu a pro člověka bez zkušeností to může být příliš velké sousto.
  • Pokud se u australáka podcení socializace, může se u něj projevit bázlivost, která někdy vyústí až k agresi.
  • Ač je jeho srst na pohled krásná, vyžaduje pravidelnou péči a chlupům se taky nevyhnete.
  • Často mohou trpět epilepsií a dalšími nemocemi, které jsou pro toto plemeno typické (oční vady, kloubní onemocnění, hluchota a třeba i alergie). Při koupi psa s PP se riziko některých onemocnění úplně vyloučí díky testování chovných psů.
  • Pasení mají v krvi, může se tedy stát, že se budou snažit pást menší zvířata nebo děti.
  • Čas. Pokud se domů vracíte navečer a po celém dni nemáte náladu na nic jiného než odpočinek, australák není pro vás.
  • Je tvrdohlavý. Pokud ho majitel nebude vychovávat důsledně, bude zkoušet kde jsou hranice.

Shrnutí

Australský ovčák je pes se vznešeným zevnějškem, ale okouzlí vás i svojí inteligencí. Při výcviku vyžaduje důslednost a trošku zkušeností, není tedy vhodný pro úplné začátečníky. Je to pracovní pes, který nepohrdne žádnou aktivitou, zejména ale vyniká v agility, frisbee a dog dancingu. Potřebuje vyžití, celodenní polehávání po bytě mu vyhovovat nebude. Při výběru štěněte je potřeba být pečlivý, nepatří totiž k nejzdravějším plemenům. Je ideálním psem pro člověka, který vyznává aktivní životní styl a bude důsledný ve výchově.

Obecná charakteristika australského ovčáka

Australský ovčák je aktivní pracovní plemeno střední velikosti, které bylo vyšlechtěno pro pasení koní a ovcí. V dnešní době se těší velké oblibě a vyniká ve spoustě psích sportů.

I. Povaha

Chytrý, oddaný, akční, ostražitý. To všechno je australský ovčák. Svoji rodinu miluje, k cizím lidem je ale ostražitý. Při nedostatečné socializaci se u něj může objevit bázlivost. Zároveň ale vyžaduje ve výcviku důslednost. Pokud bude člověk ve výcviku příliš benevolentní, bude si australák vytvářet vlastní pravidla a může tak lehce majiteli přerůst přes hlavu. Svoji energii vybije ideálně při některém psím sportu.

II. Vzhled

Australský ovčák v kohoutku měří 48-58 cm a váží 18-28 kg. Existuje i tzv. miniaturní australský ovčák, který je menší, v ČR se ovšem zatím nechová.

Australský ovčák má středně dlouhou, hustou srst. Nejdelší a nejhustší je srst na krku což vytváří límec a dodává psovi na vznešenosti, delší srst je také na nohou a ocasu. Plemeno se vyskytuje ve více barevných variantách a to v červené a modré merle, černé, červené a tricolora.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Vzhledem k tomu že pasení mají v krvi, mohou se snažit děti a zvířata pást. Je proto potřeba být důsledný ve výchově a toto chování nedovolit. Pokud je ale australský ovčák správně socializovaný, je vhodný i k dětem. Je ale nutné, aby děti věděly, jak se ke psu chovat a zejména u malých dětí mít psa i dítě vždy pod dohledem. Stejně tak dokážou žít s jinými zvířaty v domácnosti, ale i zde je potřeba věnovat pozornost výchově a zejména pak dávat pozor, aby se zvířata nepokoušel pást.

IV. Výchova a výcvik

Výchova australského ovčáka je velice důležitá. Je nutné být při výcviku důsledný, ale vzhledem k jeho jemné a citlivé povaze je vhodné používat spíše pozitivní metody. Důležitá je také socializace a to ideálně hned od prvních dní, kdy si štěně doneseme domů, australák má totiž sklony k bojácnosti, čemuž se dá správnou socializací vyhnout. Čím víc toho jako štěně zažije, tím klidnější a pohodovější bude vaše další soužití.

V. Zdraví a péče

Jeho atraktivní zbarvení s sebou nese i daň a to ve formě různých onemocnění. Pro australáky jsou typické zejména onemocnění očí, pohybového aparátu, hluchota, epilepsie, ale i alergie. Většina těchto onemocnění je ovšem v oficiálním chovu s PP hlídaná a chovní jedinci jsou na tyto choroby testovaní. Není tedy dobrý nápad na pořízení australáka šetřit a pořizovat jedince bez PP, mohlo by se totiž lehce stát, že ušetřené peníze a ještě více nakonec necháte na veterině.

Péče o australského ovčáka není o nic náročnější jako péče o jiné psy s polodlouhou srstí, stačí jednou týdně důkladně srst vyčesat a v případě potřeby psa vykoupat. V době línání je dobré vyčesávat častěji. Dále je vhodné pravidelně kontrolovat uši, oči, drápky a zuby.

VI. Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje od 16 000 do 25 000 Kč. Dále je potřeba počítat s výdaji za výbavu pro štěně. A pokud chceme mít zdravého psa, je nutné mu poskytnout kvalitní krmivo. Dále, pokud jste pečlivě vybírali, neměl by mít váš nový parťák větší zdravotní problémy. Ovšem ani PP není záruka 100% zdraví a je tak nutné počítat s případnými náklady u veterináře.

Péče o srst není příliš náročná, naopak je ale náročný na čas. Potřebuje denně zaměstnat, jinak bude strádat a zábavu si najde jinde. Je tedy dobré si toto vše před pořízením promyslet.

VII. Historie

Plemeno vzniklo v USA na konci 20. století, kde byli vyšlechtěni na pasení ovcí a koní. I když je vyšlechtěn v USA, nese jméno australský ovčák (v USA také známý jako „Aussie“), protože byl vyšlechtěn z pasteveckých psů, kteří byli do USA dovezeni právě z Austrálie.

První vrh v ČR byl odchován v roce 2002 chovatelskou stanicí Puella Fera. Od té doby jeho oblíbenost velice vzrostla a dnes je chován pod dvěma kluby-KCHBO (Klub chovatelů belgických ovčáků) a KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen psů).

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 23-29 kg Feny: 19-26 kg
Výška v kohoutku:50-55 cm
Typický znak:Přirozeně svěšené uši
Požadavky na výcvik:40 minut a více
Energie:velmi vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:pasení hospodářských zvířat
Délka srsti:polodlouhá
Typ srsti:hustá, rovná
Barva srsti:tricolor, černá, hnědá, merle
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit australského ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro australského ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata australského ovčáka na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.6/5 - (154 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu