12 důvodů, proč si (ne)pořizovat baseta

,,Malý velký pes´´ a ,,smutný klaun´´. To je první, co člověka napadne, když náhodou potká toto neobvyklé plemeno.  Množství vlnící se kůže v kombinaci s dlouhýma ušima, krátké nožky a robustní tělo, mohou na někoho působit poněkud komicky. To vše, zabalené do strakatého kabátu s oduševnělou tváří a moudrým pohledem anglického lorda, je baset. Pojďme zjistit, jestli je právě baset ideálním společníkem pro vás.

SEDM důvodů, proč si POŘIZOVAT baseta

  • Ten, kdo by posuzoval baseta podle jeho zavalité stavby těla, by se v něm velmi mýlil. Je to vytrvalý a houževnatý pes. Na dlouhých vycházkách se rozhodně loudat nebude.
  • Baset není pes jednoho pána a velmi ochotně bude svou pozornost dělit mezi všechny ve své blízkosti. To z něj dělá ideálního rodinného psa.
  • Pokud nejste nadšení turisté, nevadí. Baset si umí lenošení užít, zejména z výhodné pozice, kde má přehled o dění v domácnosti.
  • Baset není žádná netykavka! Mazlení, drbání, chování na klíně – za to vše vás bude milovat ještě víc. 
  • I přes krátkou srst můžete baseta chovat venku, dopřejete-li mu dostatečný kontakt s vámi.
  • Zbožňuje pozornost – dětí, dospělých, známých i cizích. Správný baset nesmí být agresivní ani bázlivý. Miluje lidi, ostatní psy a při správném vedení výborně vychází i s jinými mazlíčky.
  • Jeho nosu nic neujde. Baset má výborný čich, čemuž napomáhají i jeho dlouhé uši. Ty mu vířením u země ženou pachové částice rovnou do jeho citlivého čenichu. Proto je stále cenným pomocníkem myslivců.

PĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT baseta

  • Baset byl desítky let šlechtěn k samostatné práci. Úzká spolupráce s člověkem a slepá poslušnost jsou mu cizí.
  • Jako správný honič má silně vyvinutý lovecký pud. Čerstvá stopa bývá pro baseta mnohem lákavější než nejlepší pamlsek v kapse pána.
  • Kdo má rád v noci úplný klid a vyruší ho ze spánku i nejtišší zvuky, ten se s basetem v bytě nevyspí. Chrápání by mu mohl závidět i dřevorubec.
  • Bydlíte-li v třetím patře bez výtahu a zatoužíte po basetovi. Chce to opravdu dobrou fyzičku. Minimálně v mladém věku, a znovu ve stáří, nedělá tomuto plemeni chůze po schodech právě dobře.
  • Baset je velmi společenský, což může být i problém. Nenaučí-li se samostatnosti, za jeho zvučný hluboký štěkot vám sousedi opravdu nepoděkují.

Shrnutí

Baseta si těžko spletete s jiným plemenem. Jeho vzhled je vskutku jedinečný. Dlouhé uši, krátké nohy, strakatá srst a obdélníkový formát jeho mohutného těla nenechá nikoho na pochybách. I když působí tak, že neumí do pěti napočítat, je to inteligentní plemeno. Nápaditost ve výcviku i výchově vyžaduje také od svého pána. Díky basetově lásce k jídlu lze však s dostatečně lákavým pamlskem v tomto směru dosáhnout velkých úspěchů. Avšak nic se nemá přehánět. I jeho záliba v jídle se musí krotit, aby se ze zdravého atleta nestal neduživý soudek. Při své lásce k lidem nebude nikdy klasický hlídačem, ale i jen jeho mohutný štěkot může odradit případné vetřelce. Je velká škoda, že toto mimořádné plemeno je u nás poměrně málo zastoupeno. Díky své povaze a velikosti je téměř dokonalým rodinným psem pro mladé aktivní lidi i pro usedlejší páníčky.

Obecná charakteristika baseta

Pokud vás neodradí basetova lovecká minulost, získáte skvělého rodinného společníka. Bude vás velmi rád doprovázet na výletech do přírody nebo s vámi jen tak lenošit doma v posteli. Vašim dětem bude oddaným parťákem při jejich hrách a návštěvy okouzlí svou otevřenou a přátelskou povahou.

I. Povaha

Baseti jsou velmi houževnatí a vytrvalí lovci s vynikajícím nosem. Při práci jsou rozpoznatelní i díky svému melodickému hlubokému hlasu. Dříve se chovali ve velkých smečkách. Správný baset je povahy mírné, klidné a přítulné, vstřícný ke komukoliv, kdo k němu přichází s dobrými úmysly. Dobrou socializací a výcvikem můžeme docílit i velké tolerance baseta k ostatním domácím mazlíčkům, byť je to plemeno původně lovecké. Je ideálním společníkem dětí.

Agresivita, nedůvěřivost nebo bázlivost vůči ostatním psům či lidem, by měly být považovány za hrubou vadu vylučující z chovu. Netečnost nebo naopak hektičnost s neustálým štěkáním nejsou pro toto plemeno typické a neměly by být v chovu podporovány.

II. Vzhled

Jedná se o krátkonohého psa značné substance, vyvážených proporcí a vysoce ušlechtilého. Je důležité mít na mysli, že jde o lovecké plemeno, které musí odpovídat svému poslání, proto by měl být silný, aktivní a schopný velké vytrvalosti v terénu. Jemně modelovaná hlava s typickým týlním hrbolkem je jednou z největších ozdob krásného baseta – hlava působí suše, avšak nikoliv proto, že by postrádala volnou kůži, utvářející kožní řasy a vrásky. Také oči dávají plemeni jeho typický výraz, ze kterého přímo čiší klidná, jemná a mírná povaha. Baset spolu s bloodhoundem mají vůbec nejdelší uši mezi plemeny psů. Má se za to, že by uši měly být alespoň takové délky, aby přetažené dopředu dosáhly mírně přes špičku nosu. Tvar hrudníku je pro baseta velmi důležitý. Žebra jsou dlouhá a dobře klenutá. Hrudník musí být prostorný a dlouhý.Tlapky musí být silné a plné. Správné přirovnání pro vzhled tlapek baseta jsou tlapky kočičí . Dnešní standard požaduje rovně namířené tlapky a nebo mírné vybočení. Zadní končetiny jsou rovněž velmi důležité, protože uvádějí do pohybu dlouhé a těžké tělo. Musí být proto dobře osvalené. Pozorován zezadu, baset by měl být tak široký (svalstvo, vzdálenost zadních nohou od sebe), že působí jako koule. Srst je hladká, krátká a přiléhavá, nikoliv příliš jemná. Všechny linie mají jasné obrysy.  Běžně se vyskytují dva barevné rázy, a to tříbarevný (černá, hnědá a bílá) – tzv. tricolor a dvoubarevný (hnědá a bílá) – tzv. bicolor. Přitom sytost hnědé bývá od citronové přes rezavou, červenou, játrovou až čokoládově hnědou. Výška dospělého jedince je 33 – 38 cm v kohoutku. Váha 20 – 27 kg.

Není nic smutnějšího, než vidět tak nízkého baseta, jehož břicho pro volnou kůži sahá až na zem a jehož nohy jsou tak krátké, že by byl stěží schopen pohybu v terénu. Nový standard se téměř výlučně zaměřuje více na vady v charakteru plemene, než na ty fyzické. Jakýkoliv pes vykazující fyzickou abnormalitu nebo vadu chování musí být diskvalifikován (zdroj).

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Baset je svou povahou přímo předurčen k tomu být skvělým kamarádem dětí. Avšak i takového dobráka je nutné vhodnou výchovou soužití s dětmi naučit, a to samé platí i pro vaše ratolesti. I když není ze své podstaty příliš zbrklý nebo agresivní, je to přeci jen poměrně těžký mazlíček. Když se rozdovádí, mohl by své malé kamarády v rámci hry klidně porazit. Proto baseta, stejně jako kterékoliv jiné plemeno, nenechávejme nikdy s dětmi o samotě. Jejich hry mohou být natolik nápadité, že by k úhoně mohl přijít i baset.

Jak už jsme si řekli, baset je lovecké plemeno. Obecně s ostatními psy vychází skvěle a ani samci nemají v povaze útočit na cizí samce. Problém by mohl nastat u jiných druhů domácích mazlíčků – koček, hlodavců, králíků.. Tato zvířátka může baset považovat za svou přirozenou kořist. Při jeho inteligenci, a vašem vhodném vedení, se však může velmi dobře naučit rozlišovat, kdy je jeho lovecká aktivita vhodná. Pokud sdílí domácnost s jinými mazlíčky od štěňátka, nebývá toto mezidruhové soužití problémové.

IV. Výchova a výcvik

Přestože jsou dnes chováni především jako domácí mazlíčci, stále jsou to lovci. Baset je od přírody sám sebou a jeho ochota do puntíku plnit příkazy je takřka nulová. Majitel baseta by měl být velmi tolerantní, trpělivý a důsledný. Výchovu a výcvik notně usnadní kapsa nabitá lákavými pamlsky. Vhodné je cvičit spíše krátce a intenzivně, než basetův zájem opadne.

Přesto by se měl majitel připravit na to, že sebelepší dobrůtka se čerstvé stopě, v očích baseta, nevyrovná.Baset má proti jiným plemenům obrovskou výhodu, díky své tělesné stavbě. Předběhne jej i průměrně zdatný jedinec. Velmi lehce tak lze zabránit jeho loveckým výpravám z vlastní vůle.

V. Zdraví a péče

Baset je díky své podsadité stavbě těla a silné podsadě velmi odolný vůči počasí. Může proto pobývat celoročně venku. Péče o srst spočívá pouze v občasném kartáčování. Jedná se o tzv. lymfatické plemeno, musíme tedy počítat s tím, že bude cítit víc, než například pudl.Zvýšenou pozornost věnujeme čistotě uší a očí. Obzvláště tehdy, pohybuje-li se pes v prašném prostředí. Pravidelně je nutné kontrolovat i délku drápů, hlavně předních nohou. Pokud se přirozeně neobrušují je důležité drápy zkrátit, aby nezapříčinily špatný nášlap tlapky.

Baset mívá velkou chuť k jídlu, proto mu hrozí obezita. Zejména pokud je zvýšený příjem krmiva doprovázen nedostatečným pohybem. Vhodná jsou krmiva pro velká plemena psů, která obsahují správný poměr všech látek, nutných k dobrému vývoji pohybového aparátu, hlavně kloubů. Tyto receptury zajišťují optimální růst štěněte a zamezují přílišnému přibírání v mladém věku. V období růstu baseta nepřetěžujeme a dlouhé procházky raději odložíme na dobu, kdy kostra a svaly jsou již dostatečně vyvinuty. Někteří baseti, obvykle ti s těžší stavbou těla, mohou mít predispozice k torzi žaludku. V chovatelském řádu nejsou určeny žádné speciální testy avšak je rozumné nechat svého pejska vyšetřit na degeneraci meziobratlových plotének a epilepsii Lafora.  Napříč plemeny se doporučuje testovat i maligní hypertemii ( způsobuje reakci na anestezii a svalové relaxanty ) a von Willdebrandovu nemoc typ I. ( sklon ke zvýšené krvácivosti kůže a sliznic ). (zdroj)

VI. Náročnost

Baset je velmi nenáročný společník, co se týče životního prostoru a pohybu. Nejspokojenější bude obklopený svou rodinou. Nemá rád samotu a ocení buď společnost psího přítele nebo možnost co nejčastějšího kontaktu se svým člověkem. V opačném případě se může lehce stát, že obrátí svou pozornost nežádoucím směrem. Může se i velmi intenzivně hlasově projevovat. 

Na co však je nutno brát zřetel je kvalitní strava. Baset je náročný na kvalitní výživu zejména v období růstu. Aby se vyvíjel tak, jak má, a nedocházelo k pozdějším problémům s klouby, je dobré udržovat štěňátko spíše lehčí a štíhlejší. K tomu výrazně dopomůže vhodné krmivo určeno pro štěňata velkých plemen. Baset je obecně zdravé plemeno, je však nutno počítat s vyššími výdaji za kvalitní krmivo. Jistě se vyplatí investovat i do genetických testů v odborné laboratoři, které jsou uvedeny v odstavci výše. Cena štěněte baseta s PP (průkazem původu ) se pohybuje mezi 10000 až 20000 Kč (zdroj). V této ceně dostanete očkované, odčervené a čipované štěňátko s doložitelným původem a typickými povahovými a vzhledovými vlastnostmi daného plemene. Kupovat štěňátko ,,zaručeně čistokrevné´´ od překupníků nebo z takzvaného domácího chovu je vždy sázka do loterie. Nikdy nemůžete vědět, zda vám z něj vyroste typický představitel plemene, kterého jste si vysnili.

VII. Historie

Baset vznikl koncem 16. století ve Francii a jeho předchůdcem byl pravděpodobně Svatohubertský pes. Baset byl původně vyšlechtěn k lovu drobné zvěře, jako jsou zajíci, králíci a bažanti. Zprvu byli oblíbení u francouzské aristokracie, ale po francouzské revoluci se stali loveckými psy prostých občanů, kteří neměli přístup ke koním a museli psy následovat pěšky. Mezinárodní pozornosti se Basetovi dostalo v roce 1863, kde byl vystaven na první výstavě psů konané v Paříži. Kontrolovaný chov tohoto plemene ve Francii započal v roce 1870. První Basety dovezl do Anglie Lord Galway v roce 1866. Další jedince importoval v roce 1874 Sir Everett Millais a začal se šlechtěním v jeho vlastní chovatelské stanici. Na jeho šlechtitelských programech se podíleli také Lord Onslow a George Krehl. Za své úsilí a zásluhy a zpopularizování plemene je Sir Millais považován za otce plemene v Anglii. V roce 1883 vznikl klub příznivců Baseta. Nadšenou chovatelkou tohoto plemene byla i Alexandra Dánská, princezna Walesu, manželka krále Eduarda VII. Do Ameriky se Baseti dostali pravděpodobně už v koloniálních dobách, ale větší popularity a oficiálního uznání AKC se dočkali až na počátku 20. století (zdroj).

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny: 20 – 30 kg
Výška v kohoutku:Psi – 35 cm, Feny – 32 cm 
Typický znak:dlouhé tělo, krátké nohy, dlouhé uši, vrásky ve tváři
Požadavky na výcvik:střední
Energie:nízká
Délka života:8 – 12 let
Sklony k slintání:vysoké
Sklony k chrápání:střední
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití:lovecký pes – honič, barvář
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:dvoubarevná, tříbarevná, všechny barvy přípustné u honičů 
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit baseta?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro baseta dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata basetů na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

V současnosti nejsou na Slovensku žádné dohledatelné chovatelské stanice basetů. Přikládáme alespoň kontakt na poradce chovu, který má přehled o všech aktuálních nebo plánovaných vrzích.

4.8/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu