16 důvodů, proč si (ne)pořizovat beaucerona

Zadívali jste se do ostražitých očí sledujících každý pohyb? Nebo se vám na první pohled zamlouvá jeho atletická postava? Případně jste jej viděli při práci? Na první pohled se jeví jako dokonalé zvíře, pojďme se ale na něj spolu podívat ze všech stran!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT beaucerona

 • Patříte mezi hodně aktivní lidi? Tento pes s vámi půjde do všeho! Miluje jakoukoliv činnost, kde může vybíjet svou energii. Bude ideálním také do veškerých sportů!
 • Bydlíte na farmě, nebo v domě s velkými oplocenými pozemky, kde může běhat? Opět bod pro vás.
 • Hledáte hlídače? Tento pes spolehlivě ochrání vás, vaší rodinu i veškerý majetek.
 • Patří mezi inteligentní plemena, a tak bude vaším dobrým žákem. Ovšem pouze pod podmínkou, že vy budete jeho spravedlivým učitelem, a budete mít vždy u sebe stálou zásobu odměn!
 • Zbožňuje práci. A to zejména se svým pánem.
 • Je velice věrný a vytvoří si silné pouto ke své rodině. 
 • Máte již odrostlejší děti? Těm bude oddaným kamarádem a pomocníkem! 
 • Zrovna dvakrát vás neláká představa několikahodinového vyčesávání psa? Skvělá zpráva pro vás, postačí mu jen vyčesání v době línání! 
 • Díky své srsti může být celoročně venku.
 • Je to velice odolné plemeno, takže šance častých návštěv veteriny je velice malá. Není nijak zvlášť náchylný k nemocem.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT beaucerona

 • Jelikož jde o velkého hlídače, problém může nastat s dětmi a domácími zvířaty. Pokud se již v nízkém věku psa řádně neseznámí, může být velice teritoriální.
 • Vyžaduje pevnou, ale spravedlivou ruku ve výcviku.
 • Nepatří do rukou nezkušeným kynologům, jeho výchova není úplně jednoduchá.
 • Pokud se nudí, může mít tendence ničit věci.
 • Příliš kamarádský pes to také není. K cizím lidem je spíše nedůvěřivý.
 • Při nedostatku pohybu a kontaktu se svým pánem může být neurotický až agresivní.

Shrnutí

Beauceron je ideální pro aktivní lidi, kteří se mu budou dostatečně věnovat. Kdyby měli velké prostory, které může hlídat, byla by to pro něj výhra.V bytě si sice může zvyknout, ale nebude to pro něj úplně to pravé. Také je třeba pamatovat, že nezkušeným lidem do ruky nepatří. Potřebuje zkušeného pána, který má pevnou, ale zároveň citlivou a spravedlivou ruku. Musí se také od raného věku řádně věnovat jeho socializaci a výchově.

Obecná charakteristika beaucerona

Beauceron není pro každého, to jsme si už řekli. Pojďme se ale na něj podívat ještě detailněji!

Povaha

Beauceron je velmi věrný pes vůči své rodině. Tu také zároveň skvěle ochrání. Nedůvěřuje cizím lidem, to z něj také dělá skvělého hlídače. Je to inteligentní plemeno a velice dobře se učí. Ke svému výcviku potřebuje pevnou, přesto citlivou ruku. Je to také velice aktivní pes, který potřebuje neustále pracovat a vybíjet svou energii po fyzické i psychické stránce. 

Vzhled

Patří mezi plemena velkého vzrůstu. Dorůstá výšky okolo 60-70 cm. Tělo je pevné, svalnaté, ale nemá hrubou stavbu. Uši jsou vysoko nasazené, svěšené, nepřiléhají k hlavě. Ocas je nesen nízko, má tvar písmene J. Zajímavostí jsou dvojité paspárky, které jsou umístěny na vnitřní straně zadních končetin. Beauceron se vyskytuje v barvě černé, černé s pálením a černobílé.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Pokud je s dětmi a domácími zvířaty seznamován už od štěněte, mohou spolu bez větších problémů vycházet. Obecně je k nim však dost teritoriální. Malé děti proto pro něj spíše nejsou moc vhodnou společností. Se staršími dětmi však vychází velice dobře.

K cizím psům bývají dost dominantní, hlavně tedy po dovršení pohlavní dospělosti. 

Zdraví a péče

Beauceroni mohou být hrdí na své zdraví. Je to velice odolné plemeno, které vyloženě netrpí snad žádným onemocněním. Ovšem, jako u skoro každého velkého psa, je potřeba si pohlídat dysplazii kyčelního kloubu a torzi žaludku.

Zvýšenou péči nemusíte věnovat ani jeho srsti. Tu stačí občas projet hřebenem, vyčesat stačí pouze v době přelínání.

Výchova a výcvik

Výchově i výcviku tohoto plemena je třeba se hodně věnovat. Rozhodně se nejedná o plemeno, které by bylo vhodné pro začínající kynology. Je potřeba s nimi již od raného věku pracovat na pořádné socializaci a výchově. K té se musí přistoupit zodpovědně a s pevnou rukou. Ta by zároveň měla být citlivá a spravedlivá. Jinak je to pes přirozeně inteligentní, pracovitý, s vlohy k mnoha psím sportům.

Náročnost

Jako první se podíváme na finanční náročnost na toto plemeno. Cena štěněte se pohybuje v rozmezí 10000-15000 Kč. Počítáme tedy se štěnětem z řádné chovatelské stanice, podpora chovu bez PP se rozhodně neoplatí, pokud chceme psa zdravého. (zdroj)

Další pravidelnou položkou je krmivo. To by určitě mělo být kvalitní. Vzhledem k velikosti psa se dá počítat s cenou vyšší, dávka pro malá plemena mu rozhodně stačit nebude.

Jelikož beauceroni netrpí žádnou závažnou nemocí, u veterináře se ukážete nejspíš jen na pravidelném očkování.

Jeho srst si také nevyžaduje žádnou zvláštní péči, takže návštěvu psího salónu si ze seznamu můžete vyškrtnout.

Necháme teď peníze stranou a podíváme se spolu na časovou náročnost plemene. Tady bychom se totiž měli pozastavit. Je to hodně aktivní plemeno, takže oběhnout s ním barák 3x za den určitě nebude stačit. Potřebuje neustále pracovat, aby se vybil fyzicky a psychicky. Věnovat se s ním můžete téměř každému psímu sportu. Pokud nechcete vyloženě sportovat, naučte se psa doma pořádně zabavit.

Historie

Plemeno vzniklo ve Francii okolo 15. století. Konkrétně tedy oblast Brie, jeho blízkým příbuzným je briard. Kdysi byli beauceroni využívání k lovu divokých prasat, ale také k honění a hlídání dobytka. Již ve středověku potřebovali pastevci psy k ochraně stád,zvláště tedy v horských oblastech. Dlouhou dobu se těmto psům souhrnně říkalo francouzští ovčáčtí psi a to jak typu beauceron, tak briardům. Až koncem 19.století se tyto dva typy od sebe začali odlišovat. Standart beaucerona byl sepsán roku 1863. Ve Francii je používán profesionálními ozbrojenými složkami. Je také jejich národním symbolem. 

Jeho pověst jako ochránce a váženého společníka je také zaznamenána na portrétech, které je zobrazují jako společníky králů.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:30-50 kg
Výška v kohoutku:61-70 cm
Typický znak:svěšené uši
Požadavky na výcvik:>40 min/den
Energie:velmi energetický
Délka života:11-13 let
Sklony ke slintání:malé
Sklony k chrápání:malé
Sklony ke štěkání:malé
Sklony k hrabání:malé
Potřeba socializace/pozornosti:mírné
Původní využití:ostraha,lov divokých prasat
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hustá s podsadou
Zbarvení srst:černá s pálením, černá, černobílá
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit beaucerona?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro beaucerona dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata beaucerona na prodej.

Chovatelské stanice v Česku:

Chovatelské stanice na Slovensku:

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu