16 důvodů, proč si (ne)pořizovat beaucerona

Zadívali jste se do ostražitých očí sledujících každý pohyb? Nebo se vám na první pohled zamlouvá jeho atletická postava? Případně jste jej viděli při práci? Na první pohled se jeví jako dokonalé zvíře, pojďme se ale na něj spolu podívat ze všech stran!

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT beaucerona

  • Patříte mezi hodně aktivní lidi? Tento pes s vámi půjde do všeho! Miluje jakoukoliv činnost, kde může vybíjet svou energii. Bude ideálním také do veškerých sportů!
  • Bydlíte na farmě, nebo v domě s velkými oplocenými pozemky, kde může běhat? Opět bod pro vás.
  • Hledáte hlídače? Tento pes spolehlivě ochrání vás, vaší rodinu i veškerý majetek.
  • Patří mezi inteligentní plemena, a tak bude vaším dobrým žákem. Ovšem pouze pod podmínkou, že vy budete jeho spravedlivým učitelem, a budete mít vždy u sebe stálou zásobu odměn!
  • Zbožňuje práci. A to zejména se svým pánem.
  • Je velice věrný a vytvoří si silné pouto ke své rodině. 
  • Máte již odrostlejší děti? Těm bude oddaným kamarádem a pomocníkem! 
  • Zrovna dvakrát vás neláká představa několikahodinového vyčesávání psa? Skvělá zpráva pro vás, postačí mu jen vyčesání v době línání! 
  • Díky své srsti může být celoročně venku.
  • Je to velice odolné plemeno, takže šance častých návštěv veteriny je velice malá. Není nijak zvlášť náchylný k nemocem.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT beaucerona

  • Jelikož jde o velkého hlídače, problém může nastat s dětmi a domácími zvířaty. Pokud se již v nízkém věku psa řádně neseznámí, může být velice teritoriální.
  • Vyžaduje pevnou, ale spravedlivou ruku ve výcviku.
  • Nepatří do rukou nezkušeným kynologům, jeho výchova není úplně jednoduchá.
  • Pokud se nudí, může mít tendence ničit věci.
  • Příliš kamarádský pes to také není. K cizím lidem je spíše nedůvěřivý.
  • Při nedostatku pohybu a kontaktu se svým pánem může být neurotický až agresivní.

Shrnutí

Beauceron je ideální pro aktivní lidi, kteří se mu budou dostatečně věnovat. Kdyby měli velké prostory, které může hlídat, byla by to pro něj výhra.V bytě si sice může zvyknout, ale nebude to pro něj úplně to pravé. Také je třeba pamatovat, že nezkušeným lidem do ruky nepatří. Potřebuje zkušeného pána, který má pevnou, ale zároveň citlivou a spravedlivou ruku. Musí se také od raného věku řádně věnovat jeho socializaci a výchově.

Obecná charakteristika beaucerona

Beauceron není pro každého, to jsme si už řekli. Pojďme se ale na něj podívat ještě detailněji!

Povaha

Beauceron je velmi věrný pes vůči své rodině. Tu také zároveň skvěle ochrání. Nedůvěřuje cizím lidem, to z něj také dělá skvělého hlídače. Je to inteligentní plemeno a velice dobře se učí. Ke svému výcviku potřebuje pevnou, přesto citlivou ruku. Je to také velice aktivní pes, který potřebuje neustále pracovat a vybíjet svou energii po fyzické i psychické stránce. 

Vzhled

Patří mezi plemena velkého vzrůstu. Dorůstá výšky okolo 60-70 cm. Tělo je pevné, svalnaté, ale nemá hrubou stavbu. Uši jsou vysoko nasazené, svěšené, nepřiléhají k hlavě. Ocas je nesen nízko, má tvar písmene J. Zajímavostí jsou dvojité paspárky, které jsou umístěny na vnitřní straně zadních končetin. Beauceron se vyskytuje v barvě černé, černé s pálením a černobílé.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Pokud je s dětmi a domácími zvířaty seznamován už od štěněte, mohou spolu bez větších problémů vycházet. Obecně je k nim však dost teritoriální. Malé děti proto pro něj spíše nejsou moc vhodnou společností. Se staršími dětmi však vychází velice dobře.

K cizím psům bývají dost dominantní, hlavně tedy po dovršení pohlavní dospělosti. 

Zdraví a péče

Beauceroni mohou být hrdí na své zdraví. Je to velice odolné plemeno, které vyloženě netrpí snad žádným onemocněním. Ovšem, jako u skoro každého velkého psa, je potřeba si pohlídat dysplazii kyčelního kloubu a torzi žaludku.

Zvýšenou péči nemusíte věnovat ani jeho srsti. Tu stačí občas projet hřebenem, vyčesat stačí pouze v době přelínání.

Výchova a výcvik

Výchově i výcviku tohoto plemena je třeba se hodně věnovat. Rozhodně se nejedná o plemeno, které by bylo vhodné pro začínající kynology. Je potřeba s nimi již od raného věku pracovat na pořádné socializaci a výchově. K té se musí přistoupit zodpovědně a s pevnou rukou. Ta by zároveň měla být citlivá a spravedlivá. Jinak je to pes přirozeně inteligentní, pracovitý, s vlohy k mnoha psím sportům.

Náročnost

Jako první se podíváme na finanční náročnost na toto plemeno. Cena štěněte se pohybuje v rozmezí 10000-15000 Kč. Počítáme tedy se štěnětem z řádné chovatelské stanice, podpora chovu bez PP se rozhodně neoplatí, pokud chceme psa zdravého. (zdroj)

Další pravidelnou položkou je krmivo. To by určitě mělo být kvalitní. Vzhledem k velikosti psa se dá počítat s cenou vyšší, dávka pro malá plemena mu rozhodně stačit nebude.

Jelikož beauceroni netrpí žádnou závažnou nemocí, u veterináře se ukážete nejspíš jen na pravidelném očkování.

Jeho srst si také nevyžaduje žádnou zvláštní péči, takže návštěvu psího salónu si ze seznamu můžete vyškrtnout.

Necháme teď peníze stranou a podíváme se spolu na časovou náročnost plemene. Tady bychom se totiž měli pozastavit. Je to hodně aktivní plemeno, takže oběhnout s ním barák 3x za den určitě nebude stačit. Potřebuje neustále pracovat, aby se vybil fyzicky a psychicky. Věnovat se s ním můžete téměř každému psímu sportu. Pokud nechcete vyloženě sportovat, naučte se psa doma pořádně zabavit.

Historie

Plemeno vzniklo ve Francii okolo 15. století. Konkrétně tedy oblast Brie, jeho blízkým příbuzným je briard. Kdysi byli beauceroni využívání k lovu divokých prasat, ale také k honění a hlídání dobytka. Již ve středověku potřebovali pastevci psy k ochraně stád,zvláště tedy v horských oblastech. Dlouhou dobu se těmto psům souhrnně říkalo francouzští ovčáčtí psi a to jak typu beauceron, tak briardům. Až koncem 19.století se tyto dva typy od sebe začali odlišovat. Standart beaucerona byl sepsán roku 1863. Ve Francii je používán profesionálními ozbrojenými složkami. Je také jejich národním symbolem. 

Jeho pověst jako ochránce a váženého společníka je také zaznamenána na portrétech, které je zobrazují jako společníky králů.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:30-50 kg
Výška v kohoutku:61-70 cm
Typický znak:svěšené uši
Požadavky na výcvik:>40 min/den
Energie:velmi energetický
Délka života:11-13 let
Sklony ke slintání:malé
Sklony k chrápání:malé
Sklony ke štěkání:malé
Sklony k hrabání:malé
Potřeba socializace/pozornosti:mírné
Původní využití:ostraha,lov divokých prasat
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hustá s podsadou
Zbarvení srst:černá s pálením, černá, černobílá
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit beaucerona?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro beaucerona dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata beaucerona na prodej.

Chovatelské stanice v Česku:

Chovatelské stanice na Slovensku:

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu