15 důvodů, proč si (ne)pořizovat belgického ovčáka

Belgický ovčák v posledních letech nabývá čím dál více na oblíbenosti. Toto akční, zapálené a inteligentní plemeno si získalo srdce mnoha pejskařů. Jeho štíhlou postavu s dlouhýma nohama a inteligentní výraz si nejde nezamilovat. Jaké má belgický ovčák negativa a zda je pro vás vhodnou volbou se dozvíte v našem článku a tomto skvělém plemeni. Pojďte tedy zjistit, jaký belgický ovčák ve skutečnosti je!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT belgického ovčáka

 • Nejznámější je belgický ovčák malinois s krátkou srstí, vybrat si ale můžete z dalších tří variet. Celočerný chundelatý groenendal, hrubosrstý leakenois nebo vlkošedý tervueren jsou variety s kterými budete rozhodně vynikat!
 • Jsou to skvělí sportovci. A vynikají téměř ve všech psích sportech.
 • Ať je léto nebo zima, belgický ovčák je vždy připraven na procházku nebo výcvik. Je to odolný pes, kterého jen tak něco nerozhází.
 • Jste věčně v pohybu a chcete psa co s vámi bude držet krok? Belgický ovčák to hravě a s nadšením zvládne.
 • Jistě se osvědčí i jako hlídač. Na zahradu nebo do domu, kde hlídá belgičák si žádný nezvaný host netroufne.
 • Jejich srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Výjimkou je pouze hrubosrstý leakenois, kterého je dobré nechat pravidelně trimovat.
 • Svoji rodinu milují a jsou jí oddaní a jsou připraveni ji v případě potřeby chránit.
 • Belgický ovčák je velmi inteligentní a velice rychle se učí všemu novému. Není tedy divu, že spousta z nich je v pracovním nasazení u policie a vojáků.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT belgického ovčáka

 • Vzhledem ke svému temperamentu to není plemeno vhodné pro nezkušené pejskaře.
 • Zejména na jaře a na podzim toto plemeno výrazně líná. Chlupů se jen tak nezbavíte.
 • U belgického ovčáka je velmi důležitá včasná socializace. Pokud se toto období podcení, zadělává si majitel na velký problém.
 • Potřebují vybít energii. Tento pes potřebuje denně pohyb a nebude mu stačit jen obyčejná procházka. Belgičáka je potřeba unavit a zaměstnat i hlavu.
 • Belgický ovčák vám zabere daleko více času než jiná plemena. Proto jeho pořízení opravdu zvažte. Znuděný belgičák totiž dokáže potrápit a ty nejzkušenější kynology.
 • Často mají tendence pronásledovat cokoliv co je v pohybu. A tak mohou pronásledovat například kola, běžce nebo i jiná zvířata. Výcvik je tedy nezbytný.
 • Dokáže být dost tvrdohlavý a jeho majitel musí být ve výchově důsledný. Belgičák totiž rychle pozná, jestli páníček myslí povel vážně a začne toho využívat.

Shrnutí

Belgický ovčák je skvělé plemeno pro aktivní a zkušené pejskaře. Ve správných rukou je to pes pro všechno a často se umisťuje na stupních vítězů ve spoustě kynologických sportech. Na druhou stranu je to pes, který potřebuje hodně pohybu a práce. Belgičák, který nebude mít možnost svoji mentální i fyzickou energii pravidelně ventilovat, je totiž jako časovaná bomba. Předem tedy zvažte, zda mu dokážete dopřát dostatek aktivity. Vyskytuje se ve 4 různých variantách a tak si každý může vybrat, který je jeho srdci nejblíže.

Obecná charakteristika belgického ovčáka

Belgický ovčák je aktivní pracovní plemeno větší velikosti, které bylo původně vyšlechtěno jako ovčácký pes. Dnes je často využíván u armády a policie, pro svoji zapálenou povahu, inteligenci a neuvěřitelnou fyzickou kondici.

I. Povaha

O belgickém ovčákovi se často říká, že je stále v pohybu. Je to mimořádně chytrý pes a pro svého pána udělá cokoliv. Díky své povaze je to výborný hlídací pes, který miluje svoji rodinu a potřebuje s nimi být v kontaktu. Malinois je obecně větší drsňák a v porovnání s ostatními kategoriemi, které jsou také velice aktivní, je malina hyperaktivní střela.

Pokud se u něj podcení socializace, může být vůči jiným psům a cizím lidem nepřátelský. Správný belgický ovčák miluje lidi, které zná a k cizincům je rezervovaný, nikoli však agresivní.

II. Vzhled

Tělo belgičáka by mělo být štíhlé, ale svalnaté a mělo by působit harmonickým a elegantním dojmem.

Belgický ovčák se vyskytuje ve čtyřech typech srsti. Nejčastějším a nejznámějším je belgický ovčák malinois, který je z daných 4 typů také nejoblíbenější. Má krátkou hnědou srst s černou maskou v obličeji. Tmavé mohou být i nohy. Varieta groenendale je celočerná s polodlouhou srstí. Polodlouhou srst má také vlkošedý tervueren, který je po malinois druhý nejoblíbenější. Nejméně rozšířený je laekenois, který má hrubou srst a leckdo by si jej spletl s voříškem. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete pro laekenoise, pravděpodobně budete opravdovou raritou v okolí.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

U každého plemene je potřeba mít na mysli, že je to stále zvíře a interakci mezi psem a dítětem by měl mít vždy pod dozorem dospělý člověk. Belgický ovčák je však skvělou volbou do rodiny s dětmi, svoji rodinu si hlídá a děti mají u tohoto plemene speciální místo v srdci. “Svoje” děti bude belgický ovčák chránit vlastním tělem.

Nicméně vzhledem k jeho původu a pudům se ale může snažit děti pást a štípáním do kotníků je shánět dohromady. Tento fakt je důležité mít na mysli a případné snahy o pasení hned utnout.

Pokud je belgický ovčák na jiná zvířata a psy zvykán od štěněte, nemá problém ani v dospělosti. Někdy se sblíží například s kočkou natolik, že ji ochraňují před jinými psy a zvířaty. K cizím zvířatům mohou být ale agresivní a zejména ty, která před ním budou utíkat se bude snažit chytit.

IV. Zdraví a péče

Obecně je belgický ovčák zdravé plemeno. Ale stejně jako u jiných plemen se u něj mohou vyskytovat některá onemocnění. Většina chovatelů své chovné psy na tato onemocnění testuje a proto je dobré vybírat štěně od ověřených chovatelů. Nejčastějšími problémy u belgických ovčáku jsou onemocnění kloubů-dysplazie, může se u nich také vyskytovat epilepsie a některá onemocnění očí.

Belgického ovčáka je dobré alespoň jednou týdně vyčesat. U leakenoise je zase nutné srst alespoň dvakrát ročně nechat vytrimovat. Jinak je to plemeno na péči nenáročné.

V. Výchova a výcvik

Výcvik a zejména výchova je u belgického ovčáka alfa a omega spokojeného soužití. Pokud podceníte socializaci a výchovu, velice těžko to budete později napravovat. Je dobré se štěnětem navštěvovat štěněcí školky a i v dospělosti se pravidelně setkávat s jinými psy a lidmi.

Při výcviku je potřeba být důsledný a trvat na povelu, který psovi dáte. Zároveň ale být i citlivý a neuchylovat se k násilí. Ač se to totiž na první pohled nezdá, pod tvrdou skořápkou se skrývá jemná duše a špatným přístupem byste tak mohli lehce ztratit belgičákovu důvěru.

Jejich inteligence je totiž zároveň výhodou i nevýhodou. Naučí se rychle všechny nové povely. Zároveň se však rychle naučí i to, jak nad vámi vyzrát a dělat si co on zrovna považuje za důležité (například prohnat sousedovi kočku, nebo zlepšit fyzičku běžci, kterého venku potkáte).

VI. Náročnost

Pořizovací cena se odvíjí od vašich požadavků. Štěně po výstavně či pracovně úspěšných rodičů stojí zpravidla více. Průměrná cena se však pohybuje od 10 000-15 000 Kč. Další náklady nejsou nijak rozdílné oproti jiným stejně velkým psům. Důležité je nepodcenit výživu a dopřát svému belgičákovi kvalitní krmivo.

Naopak oproti jiným podobným plemenům je belgický ovčák o dost náročnější z hlediska vašeho času. Denně jim totiž musíte vybít baterky. Unavený belgičák, hodný belgičák.

VII. Historie

Jak název napovídá země původu je Belgie. V 19. století bylo v Belgii velké množství pasteveckých psů různého zbarvení a typu srsti a tak milovníci psů rozdělili plemeno na tři typy, aby se dále mohlo v chovu pokračovat podle nějakého řádu. V roce 1892 byl sepsán standard plemene, který byl základem pro další chov. Z těchto tří skupin se nakonec oddělila poslední čtvrtá skupina, dnes známá jako tervueren.

Během světových válek byli zejména maliňáci využívaní v armádách, kvůli čemuž byl chov téměř zruinován (kvalitní psi často zahynuli ve válce) a tak bylo opět povoleno křížení mezi jednotlivými variantami.

V ČR se první jedinci objevili v roce 1988, ale mezi kynology se oblibě příliš netěšili, kvůli odlišnosti od u nás klasického německého ovčáka. Vzestup na oblíbenosti nastal až po roce 2000 a zejména v posledních letech se jeho oblíbenost zvýšila.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 25-30 kg Feny: 20-25 kg
Výška v kohoutku:60-65 cm
Požadavky na trénink:více jak 40 minut
Energie:velmi vysoká
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:mírné
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:průměrná
Původní využití:pasení hospodářských zvířat
Délka srsti:krátká nebo polodlouhá
Typ srsti:hustá, rovná nebo hrubá
Barva srsti:Černá, hnědá s černou maskou, vlkošedá nebo plavá (podle variety)
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:vzpřímené uši

Kde koupit belgického ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro belgického ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata belgického ovčáka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu