fbpx

16 důvodů, proč si (ne)pořizovat bernského salašnického psa

Zaujal vás bernský salašnický pes? Vůbec se nedivíme, je snadné propadnout jeho kouzlu. Očaruje vás svým klidem, vyrovnaností a přátelskostí. Jako každé plemeno má však také své záporné stránky. Pojďme zjistit, zda je všestranný berňák tím ideálním psem právě pro vás.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT bernského salašnického psa

 • Je to velký fešák. Zaujme zejména nápadnou bílou náprsenkou.
 • Existuje jen málo přátelštějších psů. Svého páníčka bezmezně zbožňuje a vůbec nejradši je, když mu může být pořád v patách.
 • Je přirozeně poslušný a dá se velmi dobře vychovat.
 • Není to žádný agresor. Je mírumilovný a s ostatními zvířaty vychází dobře.
 • Pro svou klidnou a vytrvalou povahu se perfektně hodí do záchranářských týmů nebo ke canisterapii.
 • Díky huňaté srsti dobře snáší zimu. Procházka ve sněhu? Pro berňáka žádný problém.
 • Kdyby existovala psí Mensa, tohle plemeno by určitě bylo jejím členem. Je totiž velmi inteligentní a rychle se učí.
 • Hry a zábava, to je jeho. Bernský salašnický pes vám svým hravým dováděním zvedne náladu.
 • Při správné výchově má krásný vztah k dětem.
 • Není to gaučový povaleč. Má rád pohyb, je proto ideální parťák pro túry a výlety.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bernského salašnického psa

 • Velice špatně snáší odloučení. Když ho doma necháte samotného, může začít štěkat, hrabat či kousat do věcí. Při delší izolaci od lidí se z pozitivně naladěného psa stává nepříjemný mrzout.
 • Potřebuje prostor, v malých bytech bude nešťastný.
 • Obzvlášť na podzim a na jaře hodně líná. Nic pro toho, koho chlupy přivádí k šílenství.
 • Nevyznačuje se zrovna nejlepším zdravím a dožívá se poměrně nízkého věku.
 • V létě od něj nemůžete čekat velké výkony. Vysoké teploty nejsou nic pro něj, nejlépe je mu ve stínu.
 • Patří mezi plemena s pomalým duševním zráním, dlouho proto zůstává ztřeštěným štěnětem.

Shrnutí

Bernský salašnický pes ze všeho nejvíc potřebuje častý kontakt s lidmi. Hodí se proto k těm, kteří s ním mohou trávit maximum možného času. Ideální páníčci budou psa považovat za právoplatného člena rodiny a zapojí ho do všech rodinných akcí. Odměnou jim bude naprosto oddaný pes. Bydlíte v domě se zahradou? Berňák si to u vás určitě zamiluje. Je to také skvělý pes pro canisterapii, věrným kamarádem se stane lidem trpícím osamělostí, depresí či psychickou poruchou.

Obecná charakteristika bernského salašnického psa

Původně honácký pes je přirozený ochránce, jen dnes místo ovcí opatruje své páníčky. Zbožňuje hraní a dovádění, zároveň je to ale citlivka, která špatně snáší hrubost i delší odloučení od lidí.

I. Povaha

K popisu typického berňáka nám stačí dvě slova: přátelský a stále dobře naladěný. Pokud bychom měli ještě něco dodat, byla by to láskyplnost a šťastný postoj k životu. Je to mazel, který je svým páníčkům maximálně oddaný.

Bernský salašnický pes je také velmi chytrý a snadno se učí novým kouskům. Dospívá pomalu a dlouho zůstává hravým štěnětem. Nemělo by vás tedy překvapit jeho neustálé skotačení. Aby nebyl až příliš tvrdohlavý, je třeba nepodcenit výcvik. Socializace již od štěněcího věku zase pomáhá předcházet přílišné bojácnosti a nedůvěřivosti k cizím lidem a zvířatům.

II. Vzhled

Bernský salašnický pes není žádné párátko. Jeho výška v kohoutku je až 70 cm, váha se pohybuje kolem 40-50 kg. Dojem mohutnosti ještě umocňuje delší srst s hustou podsadou.

Pohledy upoutá jeho nádherná tříbarevná srst. Pro rozložení barev jsou stanovena přesná pravidla – převládat musí černá, bílá se objevuje na hlavě, krku, hrudi, tlapkách a konci ocasu, sytá hnědočervená zase na tvářích, hrudi, nohách a nad očima. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Našli byste jen málo plemen, které mají k dětem lepší vztah než bernský salašnický pes. Pokud se berňák správně socializuje, s dětmi vychází nadmíru skvěle. Je klidný, přítulný, a dokonce snese i drobné dětské zlobení.

K dalším psům a domácím mazlíčkům z počátku může být nedůvěřivý, později se chová přátelsky. Rozhodně se od něj nemusíte bát agresivních výstupů. Nevyhledává konflikty, svého páníčka je však připraven sebevědomě chránit.

IV. Výchova a výcvik

Potřebuje základní výcvik poslušnosti. Zapomeňte ale na tresty a křik. Bernský salašnický pes nereaguje dobře na drsné chování a přílišnou tvrdost. Pokud ho naopak budete trénovat za pomoci pozitivní motivace a odměn, budete nadšeni rychlým pokrokem. Velice důležité je také nepodcenit socializaci s lidmi  i s dalšími psy již od štěněcího věku.

V. Zdraví a péče

Toto plemeno se bohužel nepyšní tím nejukázkovějším zdravím. U bernských salašnických psů proto ještě více než u jiných plemen platí, že je velmi důležité nepodcenit výběr chovatelské stanice a nekupovat psa bez PP.

Berňáci často mají problémy s pohybovým aparátem, objevuje se u nich například dysplazie kyčelního kloubu nebo artritida. K dobrému vývoji kostí můžete pomoci tak, že ve štěněcím věku budete mírnit jejich skotačení a nedovolíte jim kosti namáhat například chůzí do schodů. Nedožívají se příliš vysoké věku, průměr je pouze 8 až 10 let. (zdroj) Mezi nejčastější příčiny úmrtí patří rakovina a selhání ledvin.

Co se péče týče, vykoupat berňáka stačí pouze jednou za několik měsíců. (zdroj) Když už se ušpiní blátem, postačí rychlá sprcha. Srst obvykle není nutné kartáčovat častěji než jednou týdně. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že toto plemeno hodně líná. Zejména na jaře a na podzim všude budete nacházet chomáče chlupů. A to i když budete mít pocit, že jste právě uklidili. V období línání je proto někdy třeba frekvenci kartáčování zvýšit.

VI. Náročnost

Náročnost na čas je obrovská. Berňák se svých páníčků drží jako klíště a očekává, že s ním budou trávit spoustu času. Pokud někam odejdete bez něj, pes to ponese hodně těžko.

Počítat musíte i s vyšší finanční náročností. Samotné pořízení štěněte s průkazem původu vás vyjde na 12 tisíc a víc. Bernský salašnický pes toho nesní zrovna málo a krmivo by mělo být kvalitní. Vysoké mohou být i účty za veterináře, léky a speciální kloubní výživu.

VII. Historie

Už podle názvu plemene snadno odhadneme jeho původ. Domovinou bernského salašnického psa je švýcarský Bern, kde sloužil jako hlídač stád a tahač vozíků s nákladem.

Jeho dávnými předky jsou s největší pravděpodobností molossové, kteří do Švýcarska přišli s římskými legiemi. (zdroj) Po odchodu vojáků zde zůstali a zkřížili se s ovčáckými psy. Je tedy pravděpodobné, že berňák na švýcarských farmách pracuje už více než 2 000 let.

První klub bernských salašnických psů byl ale založen až v roce 1907, o 3 roky později už měl registrovaných 107 členů. Během druhé světové války počet berňáků strmě poklesl, naštěstí se plemeno podařilo zachovat a dnes se řadí mezi nejoblíbenější rodinné psy zejména v Německu a Švýcarsku.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Pes: 45 – 60 kg
Fena: 38 – 50 kg
Výška v kohoutku:Pes: 64 – 70 cm
Fena: 58 – 66 cm
Typický znak:Přirozeně svěšené uši
Požadavky na výcvik:20-40 minut/den
Energie:uvolněná
Délka života:průměrná 7 až 9 let
Sklony ke slintání:nízké, u samců střední
Sklony k chrápání:střední
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:střední
Potřeba socializace/pozornosti:střední
Původní využití:pracovní pes
Délka srsti:dlouhá, mírně zvlněná
Typ srsti:mírně zvlněná
Zbarvení srsti:trikolóra (černá s hnědočervenou a bílou)
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit bernského salašnického psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bernského salašnického psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata berňáka na prodej:

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

7 komentářů u „16 důvodů, proč si (ne)pořizovat bernského salašnického psa“

 1. Dobrý den. Moc hezký článek. Bernského salašnického psa máme již 11 let a tak s většinou uvedených informací lze jen souhlasit. Nicméně bych rád některé věci trošku poupravil. Co jsem vypozoroval od našeho psa i z vyprávění několika dalších chovatelů. Přijde mi, že naopak berňák není příliš aktivní plemeno. Nejlépe mu je poblíž pána, například na gauči. Což, vzhledem k jeho velikosti, vyžaduje opravdu velký gauč. 🙂 Na kratší procházky chodí rád, ale běhat(např. vedle kola) se těmto psům vyloženě nechce. Co ale přímo nesnáší(tedy alespoň ten náš), to je voda. Sníh mu nevadí, ale dostat ho pod sprchu je přímo nadlidský výkon. O dešti ani nemluvě. Také bych rád podotkl, že tito psi strašně „žárlí“ na ostatní a jsou celkem dominantní. Máme ještě zlatého retrívra a toho k nám vůbec nechce pustit. Takže doporučuji mít doma jen berňáka, protože bude vyžadovat všechnu pozornost pro sebe. A že se tito psi chtějí mazlit takřka pořád. 🙂

  Odpovědět
 2. Dobrý den,plně souhlasím s panem Zdenkem,jsou to neaktivní psi,pokud je máme doma gaučing to jistí,na zahradě hlídají,běhají jen tehdy,když je opravdu něco zajímá.Též jsem k němu měla zlatého retrívra neuděl mu nic dobrého vytrhal mu náprsenku a kamarádit s ním moc nechtěl a přitom jako štěně se k němu chodil skovávat.Náš bernák neumí plavat vodu nesnáší.Miluje lidi,děti,čubinky ke psům je nepřátelský.Od štěněte hodně nemocný,ledviny,nádor,prostata,torze žaludku,ted je mu 11 let,chodí v botách,protože špatně zvedá přední tlapy a brousí drápy chodníky až do nervů,odešla mu slinivka,takže dieta shodil 19kg nyní váží 26kg,ale má neuvěřitelnou touhu tady být.Bernáci jsou nádherní nikdo tu ovšem nenapsal,že tito pejskové nešedivý,nelze u nich odhadnout věk vypadají pořád stejně Zlata

  Odpovědět
 3. Hezký den, ohledně aktivity těchto psů naopak oproti zmíněnému (Zlatou a Zdeňkem) souhlasím/e s tím, co je uvedeno v článku. Před berňačkou /to je asi také podstatné, protože majitelé psů nám vysvětlovali, že u berňáků je známo, že fenky jsou ty akční, rozpustilé a celkově divoké. Kdežto pes bývá klidný, rozvážný, pohyb rozmýšlí 😉 => a to jsme před pořízením netušili :D/ jsme měli chodského a belgického psa – fenky a skutečně navzdory uváděným rysům všeobecných charakteristik daných plemen nepatřily k „až tak aktivním“. Toto je takový správný rošťák, což nám naprosto vyhovuje a dětem se takový bonus k její úžasné psí povaze velmi líbí… Nám, rodičům, už kolikrát tak ne – vzhledem ke způsobeným škodám, ale jinak si ji nemůžeme vynachválit.
  A děkuji za poznámky ohledně vody, neboť jsme se už domnívali, že jenom ta naše nemá ráda vodu /doposud jsme to přičítali tomu, že spadla díky své zvídavosti do bazénu …ehm, jako jediná u původních majitelů, ostatní štěňata – konkrétně brášky – to ani nenapadlo!/. A co ráda má, ba nežárlí a ze své misky ho jíst jako prvního klidně nechává, …kočičího kamaráda. Jinak při setkáváních s jinými pejsky je přátelská > a také více vůči fenkám :), jakoby jim více důvěřovala.
  Velmi všem děkuji – autorovi za skvělý příspěvek a majitelům berňáků za přínosné připomínky díky nimž můžeme srovnávat, jak to také máme. A 11leťáčkovi přeji pevnější zdraví – ať ještě může své majitele klidně i pár let těšit… Ká

  Odpovědět
 4. Dobrý den, tak já mám asi doma světlou výjimku, mám doma 7 měsíců starou fenku a ta přes léto lezla do vody a plavala moc ráda. S tím pohybem jsem to nepřeháněl kvůli kloubům, ale je akční až moc. Každodenní procházky dvakrát i třikrát denně. Bez problémů. Jen se s ní musí pomalu. Někdy když jdeme jen večer, tak se mnou i běhá po lese a strašně ji baví mě chytat. Zbožňuje pejsky mých sousedů, kteří mají stejné staré štěně francouzského ovčáka. Je pravda že mu moc nestíhá, ale na to přátelské psí pokousani je to pecka.. Jsou to nejlepší psi..

  Odpovědět
 5. Dobrý den, ohledně délky života je to různé, myslím, že posledních několik let je to dožití vyšší. A přispívají k tomu také odpovědní chovatelé, kteří se snaží vybírat pro odchod kvalitu i když ani toto není záruka dlouhého a zdravého života pejska. Nemám CHS, a nepřihřívám si polívčičku, ale myslím, že zájemce o toto plemeno by si měl zodpovědně vybrat psa z kvalitního chovu, nebo si nechat poradit zkušeným chovatelem. První fenku jsme měli pouze 6 let, poté jí život ukončil nádor. Druhou fenku máme a opravdu je tomu tak již 14 let! Za celých 14 let byla na veterině pouze na povinné očkování! Skoro zázrak, pes dostává celý život kvalitní granule a teď i kloubní výživu a jako pamlsek pořádnou kost. Pes je celoročně venku na zahradě v zateplené boudě, kde stejně přebývá pouze když je opravdu velmi nevlídno. Dobře hlídá ale zbytečně neštěká. Žádný velký sportovec to není, přes léto má nejradši stín u nás vyhrabanou díru po tujemi a tam odpočívá. Na procházky ano, ale na sport u kola a na běžkách to fakt není. Vodu moc rád nemá. Na toto plemeno nedám dopustit, je to kamarádský, chytrý a bezproblémový pes.

  Odpovědět
 6. Dobrý den,
  ohledně aktivity je to na tom berňák podle toho, jak ho naučíte. Já mám už druhého a oba milují dlouhé procházky, na které chodíme od malička a vždycky skáčou radostí, že jdeme ven. Pokud s nima od malička pouze ležíte na gauči, pak se nedivte, že si ten pes na to zvykne. Co se týče plavání a vody, tak ten první byl zvyklý jít do jezera pouze tam, kam došáhne, aby nemusel plavat. Ten druhý plave naopak plave jenom tak doprostřed jezera a hrozně ho to baví, tudíž je to jedinec od jedince.
  Co se týče zdraví, tak nám první umřel v 9 letech na nádor v plicích, ale klouby měl naprosto v pořádku. Akorát v 7 letech měl nějaké problémy s loketní jamkou, tak jsme začli dávat kloubní výživu a vše bylo v ok až do konce.
  Každopádně tito psi vám tak strašně přirostou k srdci svou oddaností, spolehlivostí a přirozenou inteligencí, že jejich ztráta je opravdu považována za ztráta člena rodiny a celou rodinu hluboce zasáhne.

  Odpovědět
 7. Se vším musím souhlasit, berňáci jsou skvělí psi. Ale opravdu je to jako u lidí, co člověk, to povaha. Moje první fena byla hodná, milá, prostě miláček, který nikdy nic nezničil. Její odchod jsme oplakali, dožila se pouze čtyř let. Druhá fenka je divoch, svéhlavá, žárlivá a věčně v náladě něco vyvádět. Divoce lítá, doma nám hrabe v záhoncích, když ji okřikneme, začne po nás vyjíždět. Chce naší smečce velet, to je bez diskuse a dává nám to najevo. Takový pes je nebezpečný svou mohutností a může nechtě shodit seniora nebo dítě, i když se chtěl jen přivítat. Neumím si představit tohoto psa doma, jednak je mu tam horko a jednak jsou všude chlupy, ocasem vše shazuje, prostě patří ven. Berňáci jsou jinak úžasní, nádherní medvídci.

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu