fbpx

17 důvodů, proč si (ne)pořizovat bílého švýcarského ovčáka

Už jste zahlédli, jak si někdo na vodítku vede velkou polární lišku nebo sněhobílého vlka? Je velmi pravděpodobné, že jste v takovou chvíli zahlédli bílého švýcarského ovčáka. V období zimy, kdy je všude plno bílého sněhu, se možná v krajině zcela ztratí, ale jinak je rozhodně nepřehlédnutelný a jeho zářivá srst na sebe upozorní už z dálky. Že toto plemeno za vaši pozornost stojí a nabízí toho pro své majitele mnoho, o tom se pojďme přesvědčit společně.

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT bílého švýcarského ovčáka

 • Bílý švýcarský ovčák je lehce trénovatelný a vhodný i pro začátečníky.
 • Je to akčňák a sportovec. Můžete s ním běhat, trénovat poslušnost, věnovat se záchranařině, dogtrekkingu, stopám atd., bude milovat jakoukoliv společnou aktivitu.
 • Je mírnější než klasický německý ovčák, má jemnější povahu a v porovnání tedy bude klidnější.
 • Jako velký pes dokáže svůj pozemek spolehlivě ohlídat.
 • Velmi silně přilne ke své rodině a bude chtít být neustále nablízku. Jako rodinný pes je tedy ideální.
 • Výborný vztah má hlavně k dětem, se kterými se rád mazlí a účastní se jejich her.
 • Díky své inteligenci se velmi rychle učí a povely s pozitivní motivací plní velmi rád a plný nadšení.
 • U švýcaráka nehrozí agrese ani dominance a dobře se snáší s ostatními zvířaty.
 • Bílé zbarvení je velmi atraktivní a navíc existuje bílý švýcarský ovčák jak v krátkosrsté tak dlouhosrsté variantě. 
 • Vyniká svou přizpůsobivostí, dokáže být klidný a jemný, polehávat v blízkosti svého pána na gauči, stejně jako prochodit desítky kilometrů po horách a běhat zapřažený v postroji.
 • Narozdíl od německého ovčáka nemá tolik zdravotních problémů především s kostrou a pohybovým aparátem.
 • Jeho empatii jen potvrzuje fakt, že se velmi často uplatňuje také v canisterapii.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bílého švýcarského ovčáka

 • Bílý švýcarský ovčák je plemeno jemné a citlivé. Nemůžete uplatňovat tvrdý dril ani fyzické tresty vzhledem k jeho nižšímu prahu bolesti i psychice.
 • Je velmi závislý na své smečce, na svém pánovi. Odloučení nese špatně a určitě to není pes do kotce na zahradu.
 • Při zanedbání rané socializace může jeho křehčí povaha přerůst v bázlivost a nedůvěru, je tedy třeba již malé štěně seznamovat s co nejvíce podněty, a to zásadně pozitivní metodou a klidným přístupem!
 • Tomuto plemeni musíte poskytnout dostatek pohybu a aktivit. Je jedno, v jaké podobě, ale najděte si sport, který vás bude oba bavit a vybijte tak jeho energii.
 • Povaha bílého švýcarského ovčáka umí být poměrně složitá a existují tedy jak jedinci velmi klidní, plaší a nejistí, tak ale i naopak velmi energičtí a extrémně přátelští. Rozmyslete si, co očekáváte a dbejte na tomu odpovídající chovatelskou stanici.
 • Srst bílých švýcarských ovčáků není sice příliš náročná na údržbu čistoty a bělost si udrží sama od sebe, ale musíte počítat se silným línáním. Černého oblečení se pravděpodobně zbavíte raději úplně, protože z něj chlupy nedostanete. 

Shrnutí

Bílý švýcarský ovčák je statný pes, který může působit jako varianta ovčáka německého. Oproti němu je však švýcarák mnohem klidnější, jemnější a hlavně citlivější. S pozitivní motivací, vyrovnaným a milým přístupem je vhodný i pro naprosté začátečníky, jelikož je velmi chytrý a rád a rychle se učí novým dovednostem. Je třeba nezanedbat ranou socializaci, seznámit ho s co nejvíce novými podněty a poskytnout mu teplo domova ve vaší blízkosti. Pak získáte oddaného společníka pro gaučing i širokou škálu sportů a aktivit – canicross, dogtrekking, záchranařina, stopování,… Bílý švýcarský ovčák je univerzálním psem a bude se vám chtít zavděčit, pokud mu odměnou bude vaše radost a pochvala. 

Obecná charakteristika bílého švýcarského ovčáka

Vyznat se v bílém švýcarském ovčákovi občas není tak jednoduché. Následující kapitoly proto pomůžou nahlédnout do světa právě tohoto plemene.

Povaha

Bílý švýcarský ovčák v sobě spojuje řadu rysů, které by spolu na první pohled fungovat neměly, a přesto spolu dokonale ladí. Na jednu stranu je velmi jemný a citlivý, na druhou stranu velmi energický, odvážný a hravý. K tomu všemu je také velmi chytrý a rád se učí novým věcem, velmi dobrý je např. v disciplíně hersenwerku, tedy řešení psích hlavolamů. 

To, jestli se u něj projeví spíše ta jemná, nebo ta pracovní povaha, záleží z velké části na majiteli a chovateli. Při správném vedení a dobré socializaci z něj vyroste sebevědomý pes, který pro svého pána udělá cokoliv a rád ho bude doprovázet naprosto kamkoliv. Je ideálním rodinným psem, s dětmi mívá výborný vztah a nejšťastnější bude ve vaší společnosti. 

Vzhled 

Velké a dobře osvalené tělo bílého švýcarského ovčáka váží většinou kolem 30 kg. Dorůstá do výšky kolem 60 cm. Bílý švýcarský ovčák má obdélníkový rámec těla s rovným hřbetem. Nesetkáme se tedy se zkosenou zádí, jak se to bohužel děje u německého ovčáka. 

Bílý švýcarský ovčák může na první pohled působit jako bílý vlk, má vztyčené trojúhelníkové uši a oči i nosní houba mají být tmavě pigmentované, především čumák vyloženě černý. 

Jediná přípustná barva je bílá, zažloutlé odstíny by mít neměl a jedná se tedy o vadu. Délka srsti je pak ve dvou variantách – oficiálně dělené na středně dlouhou a dlouhou. Častěji se ale setkáte se záměnou definice středně dlouhé za krátkou, jelikož tak pro laiky vypadá. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jelikož jde o ideálního rodinného psa, dobře cvičitelného a poslušného, není třeba se bát soužití s dětmi, které vysloveně miluje. Mívá s nimi velmi dobrý vztah, projevuje se jeho společenská povaha a cit pro jemnost. Určitě bude dětem trpělivým společníkem, kterého mohou i samy cvičit a učit se společně.

S ostatními psy také nemívá problém, opět je to však otázka (ne)zanedbané socializace – v případě podcenění této fáze byste se pravděpodobně nesetkali s agresí, ale spíše s velkou bázlivostí a submisivitou. Psychicky vyrovnaný jedinec bude ale ve společnosti ostatních psů velmi rád a nemá problém s životem ve smečce. 

Můžete se setkat s loveckými pudy a tendencí běžet za zvěří. U tohoto plemene je však velká šance, že s pomocí tréninku poslušnosti tyto instinkty potlačíte, ostatně bílý švýcarský ovčák je na svém pánovi poměrně závislý a nemá tendence se od něj příliš vzdalovat. 

Zdraví a péče

Bílý švýcarský ovčák je plemeno zdravé, kterému se zatím větší problémy, nejčastěji způsobované přešlechťováním, vyhýbají. I tak je třeba dbát na správnou výživu a dohlédnout hlavně na zdravý pohybový aparát, tedy kromě případné prevence v podobě kvalitního krmiva nepřetěžovat kostru v době růstu a vývinu přílišnou námahou. Jinak by se mohla vyskytnou hlavně dysplazie kyčelního kloubu. S citlivostí pak souvisí i trávení, plemeno bývá náchylné na stravu a jeho změny, velmi často může mít průjmy apod. 

Péče je navzdory bílé srsti velmi nenáročná, v období největšího línání je třeba vyčesávat, ale jinak je samočistící a bezúdržbová. Dostatek času věnujte společným aktivitám a pohybu, který je pro toto plemeno nezbytný.

Výchova a výcvik

Bílého švýcarského ovčáka si mohou dovolit i začátečníci. Velmi ochotně a rád spolupracuje, práce ho baví a stačí mu k tomu pochvala a motivace hrou či pamlsky. Obloukem se ale vyhněte cvičákům, které stále ještě preferují tvrdý dril a křik, jelikož ty by švýcaráka zničily. 

Velký důraz je třeba dát na socializaci, brát malé štěně do různých prostředí, cestovat s ním, seznamovat ho se zvířaty i lidmi. 

Nezapomínejte, že je velmi chytrý a inteligentní. Jestliže v pravidlech povolíte a nebudete důslední, moc dobře si to zapamatuje a zkusí to příště znovu. Umí se naučit otevírat dveře (i okna!), dostat se k pamlskům, najít si nejpohodlnější místo na sedačce.

Náročnost 

Bílý švýcarský ovčák vyžaduje hlavně vaši společnost. Kromě dostatku času na pohyb a venčení tedy počítejte s tím, že bude chtít být ve stejných místnostech jako vy. A to aniž by se vtíral, pravděpodobně si lehne do kouta a bude spokojeně podřimovat poblíž vás. 

Jinak je však velmi nenáročný, výborně vycvičitelný a ochotný pustit se do jakékoliv aktivity, která vás zaujme. Péči o srst je potřeba se věnovat ve větší míře jen dvakrát do roka, ale s průběžným línáním a chlupy na oblečení (sedačce, v autě, v jídle,…) počítejte pořád.

Cena bílého švýcarského ovčáka se pohybuje mezi 15 až 30 tisíci a můžete narazit jak na výstavně zaměřené rodokmeny, tak na ty pracovní. To má pak vliv nejen na zmíněnou cenu, ale také na předpoklady narozených štěňat a je to jeden z parametrů, kterým se můžete při výběru řídit. 

Historie 

Není náhodou, že svým vzhledem (až na barvu) připomínají německé ovčáky. Na přelomu 19. a 20 století totiž opravdu šlo o německé ovčáky, kteří se v rámci tohoto plemene narodili v bílé variantě. Tato podoba německých ovčáků však mezi chovateli nesklidila příliš velký úspěch a jejich výskyt byl spíše potlačován. K tomuto poklesu počtu bílých jedinců docházelo jak v Evropě tak v Americe a bílá verze téměř vymizela. Až v 80. letech 20. století se však tato rarita s pomocí chovatele Kurta Korna dočkala uznání a začala se prezentovat jako americko-kanadský bílý ovčák (ač ještě ne jako samostatné plemeno). S růstem popularity bylo plemeno roku 2003 uznáno Mezinárodní kynologickou federací pod novým jménem, tedy bílý švýcarský ovčák. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:fena 25-35 kg, pes 30-40 kg
Výška v kohoutku:fena 53-61 cm, pes 58-66 cm
Požadavky na trénink:40 min denně
Energie:střední
Délka života:12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:rodinný a společenský, pracovní
Délka srsti:polodlouhá, dlouhá
Typ srsti:hustá a přiléhavá, mírně zvlněná, dvě varianty
Barva srsti:bílá
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:bílá barva, tmavý pigment očí a nosní houby

Kde koupit bílého švýcarského ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bílého švýcarského ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata bílého švýcarského ovčáka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu