17 důvodů, proč si (ne)pořizovat bílého švýcarského ovčáka

Už jste zahlédli, jak si někdo na vodítku vede velkou polární lišku nebo sněhobílého vlka? Je velmi pravděpodobné, že jste v takovou chvíli zahlédli bílého švýcarského ovčáka. V období zimy, kdy je všude plno bílého sněhu, se možná v krajině zcela ztratí, ale jinak je rozhodně nepřehlédnutelný a jeho zářivá srst na sebe upozorní už z dálky. Že toto plemeno za vaši pozornost stojí a nabízí toho pro své majitele mnoho, o tom se pojďme přesvědčit společně.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT bílého švýcarského ovčáka

 • Bílý švýcarský ovčák je lehce trénovatelný a vhodný i pro začátečníky.
 • Je to akčňák a sportovec. Můžete s ním běhat, trénovat poslušnost, věnovat se záchranařině, dogtrekkingu, stopám atd., bude milovat jakoukoliv společnou aktivitu.
 • Je mírnější než klasický německý ovčák, má jemnější povahu a v porovnání tedy bude klidnější.
 • Jako velký pes dokáže svůj pozemek spolehlivě ohlídat.
 • Velmi silně přilne ke své rodině a bude chtít být neustále nablízku. Jako rodinný pes je tedy ideální.
 • Výborný vztah má hlavně k dětem, se kterými se rád mazlí a účastní se jejich her.
 • Díky své inteligenci se velmi rychle učí a povely s pozitivní motivací plní velmi rád a plný nadšení.
 • U švýcaráka nehrozí agrese ani dominance a dobře se snáší s ostatními zvířaty.
 • Bílé zbarvení je velmi atraktivní a navíc existuje bílý švýcarský ovčák jak v krátkosrsté tak dlouhosrsté variantě. 
 • Vyniká svou přizpůsobivostí, dokáže být klidný a jemný, polehávat v blízkosti svého pána na gauči, stejně jako prochodit desítky kilometrů po horách a běhat zapřažený v postroji.
 • Narozdíl od německého ovčáka nemá tolik zdravotních problémů především s kostrou a pohybovým aparátem.
 • Jeho empatii jen potvrzuje fakt, že se velmi často uplatňuje také v canisterapii.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bílého švýcarského ovčáka

 • Bílý švýcarský ovčák je plemeno jemné a citlivé. Nemůžete uplatňovat tvrdý dril ani fyzické tresty vzhledem k jeho nižšímu prahu bolesti i psychice.
 • Je velmi závislý na své smečce, na svém pánovi. Odloučení nese špatně a určitě to není pes do kotce na zahradu.
 • Při zanedbání rané socializace může jeho křehčí povaha přerůst v bázlivost a nedůvěru, je tedy třeba již malé štěně seznamovat s co nejvíce podněty, a to zásadně pozitivní metodou a klidným přístupem!
 • Tomuto plemeni musíte poskytnout dostatek pohybu a aktivit. Je jedno, v jaké podobě, ale najděte si sport, který vás bude oba bavit a vybijte tak jeho energii.
 • Povaha bílého švýcarského ovčáka umí být poměrně složitá a existují tedy jak jedinci velmi klidní, plaší a nejistí, tak ale i naopak velmi energičtí a extrémně přátelští. Rozmyslete si, co očekáváte a dbejte na tomu odpovídající chovatelskou stanici.
 • Srst bílých švýcarských ovčáků není sice příliš náročná na údržbu čistoty a bělost si udrží sama od sebe, ale musíte počítat se silným línáním. Černého oblečení se pravděpodobně zbavíte raději úplně, protože z něj chlupy nedostanete. 

Shrnutí

Bílý švýcarský ovčák je statný pes, který může působit jako varianta ovčáka německého. Oproti němu je však švýcarák mnohem klidnější, jemnější a hlavně citlivější. S pozitivní motivací, vyrovnaným a milým přístupem je vhodný i pro naprosté začátečníky, jelikož je velmi chytrý a rád a rychle se učí novým dovednostem. Je třeba nezanedbat ranou socializaci, seznámit ho s co nejvíce novými podněty a poskytnout mu teplo domova ve vaší blízkosti. Pak získáte oddaného společníka pro gaučing i širokou škálu sportů a aktivit – canicross, dogtrekking, záchranařina, stopování,… Bílý švýcarský ovčák je univerzálním psem a bude se vám chtít zavděčit, pokud mu odměnou bude vaše radost a pochvala. 

Obecná charakteristika bílého švýcarského ovčáka

Vyznat se v bílém švýcarském ovčákovi občas není tak jednoduché. Následující kapitoly proto pomůžou nahlédnout do světa právě tohoto plemene.

Povaha

Bílý švýcarský ovčák v sobě spojuje řadu rysů, které by spolu na první pohled fungovat neměly, a přesto spolu dokonale ladí. Na jednu stranu je velmi jemný a citlivý, na druhou stranu velmi energický, odvážný a hravý. K tomu všemu je také velmi chytrý a rád se učí novým věcem, velmi dobrý je např. v disciplíně hersenwerku, tedy řešení psích hlavolamů. 

To, jestli se u něj projeví spíše ta jemná, nebo ta pracovní povaha, záleží z velké části na majiteli a chovateli. Při správném vedení a dobré socializaci z něj vyroste sebevědomý pes, který pro svého pána udělá cokoliv a rád ho bude doprovázet naprosto kamkoliv. Je ideálním rodinným psem, s dětmi mívá výborný vztah a nejšťastnější bude ve vaší společnosti. 

Vzhled 

Velké a dobře osvalené tělo bílého švýcarského ovčáka váží většinou kolem 30 kg. Dorůstá do výšky kolem 60 cm. Bílý švýcarský ovčák má obdélníkový rámec těla s rovným hřbetem. Nesetkáme se tedy se zkosenou zádí, jak se to bohužel děje u německého ovčáka. 

Bílý švýcarský ovčák může na první pohled působit jako bílý vlk, má vztyčené trojúhelníkové uši a oči i nosní houba mají být tmavě pigmentované, především čumák vyloženě černý. 

Jediná přípustná barva je bílá, zažloutlé odstíny by mít neměl a jedná se tedy o vadu. Délka srsti je pak ve dvou variantách – oficiálně dělené na středně dlouhou a dlouhou. Častěji se ale setkáte se záměnou definice středně dlouhé za krátkou, jelikož tak pro laiky vypadá. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jelikož jde o ideálního rodinného psa, dobře cvičitelného a poslušného, není třeba se bát soužití s dětmi, které vysloveně miluje. Mívá s nimi velmi dobrý vztah, projevuje se jeho společenská povaha a cit pro jemnost. Určitě bude dětem trpělivým společníkem, kterého mohou i samy cvičit a učit se společně.

S ostatními psy také nemívá problém, opět je to však otázka (ne)zanedbané socializace – v případě podcenění této fáze byste se pravděpodobně nesetkali s agresí, ale spíše s velkou bázlivostí a submisivitou. Psychicky vyrovnaný jedinec bude ale ve společnosti ostatních psů velmi rád a nemá problém s životem ve smečce. 

Můžete se setkat s loveckými pudy a tendencí běžet za zvěří. U tohoto plemene je však velká šance, že s pomocí tréninku poslušnosti tyto instinkty potlačíte, ostatně bílý švýcarský ovčák je na svém pánovi poměrně závislý a nemá tendence se od něj příliš vzdalovat. 

Zdraví a péče

Bílý švýcarský ovčák je plemeno zdravé, kterému se zatím větší problémy, nejčastěji způsobované přešlechťováním, vyhýbají. I tak je třeba dbát na správnou výživu a dohlédnout hlavně na zdravý pohybový aparát, tedy kromě případné prevence v podobě kvalitního krmiva nepřetěžovat kostru v době růstu a vývinu přílišnou námahou. Jinak by se mohla vyskytnou hlavně dysplazie kyčelního kloubu. S citlivostí pak souvisí i trávení, plemeno bývá náchylné na stravu a jeho změny, velmi často může mít průjmy apod. 

Péče je navzdory bílé srsti velmi nenáročná, v období největšího línání je třeba vyčesávat, ale jinak je samočistící a bezúdržbová. Dostatek času věnujte společným aktivitám a pohybu, který je pro toto plemeno nezbytný.

Výchova a výcvik

Bílého švýcarského ovčáka si mohou dovolit i začátečníci. Velmi ochotně a rád spolupracuje, práce ho baví a stačí mu k tomu pochvala a motivace hrou či pamlsky. Obloukem se ale vyhněte cvičákům, které stále ještě preferují tvrdý dril a křik, jelikož ty by švýcaráka zničily. 

Velký důraz je třeba dát na socializaci, brát malé štěně do různých prostředí, cestovat s ním, seznamovat ho se zvířaty i lidmi. 

Nezapomínejte, že je velmi chytrý a inteligentní. Jestliže v pravidlech povolíte a nebudete důslední, moc dobře si to zapamatuje a zkusí to příště znovu. Umí se naučit otevírat dveře (i okna!), dostat se k pamlskům, najít si nejpohodlnější místo na sedačce.

Náročnost 

Bílý švýcarský ovčák vyžaduje hlavně vaši společnost. Kromě dostatku času na pohyb a venčení tedy počítejte s tím, že bude chtít být ve stejných místnostech jako vy. A to aniž by se vtíral, pravděpodobně si lehne do kouta a bude spokojeně podřimovat poblíž vás. 

Jinak je však velmi nenáročný, výborně vycvičitelný a ochotný pustit se do jakékoliv aktivity, která vás zaujme. Péči o srst je potřeba se věnovat ve větší míře jen dvakrát do roka, ale s průběžným línáním a chlupy na oblečení (sedačce, v autě, v jídle,…) počítejte pořád.

Cena bílého švýcarského ovčáka se pohybuje mezi 15 až 30 tisíci a můžete narazit jak na výstavně zaměřené rodokmeny, tak na ty pracovní. To má pak vliv nejen na zmíněnou cenu, ale také na předpoklady narozených štěňat a je to jeden z parametrů, kterým se můžete při výběru řídit. 

Historie 

Není náhodou, že svým vzhledem (až na barvu) připomínají německé ovčáky. Na přelomu 19. a 20 století totiž opravdu šlo o německé ovčáky, kteří se v rámci tohoto plemene narodili v bílé variantě. Tato podoba německých ovčáků však mezi chovateli nesklidila příliš velký úspěch a jejich výskyt byl spíše potlačován. K tomuto poklesu počtu bílých jedinců docházelo jak v Evropě tak v Americe a bílá verze téměř vymizela. Až v 80. letech 20. století se však tato rarita s pomocí chovatele Kurta Korna dočkala uznání a začala se prezentovat jako americko-kanadský bílý ovčák (ač ještě ne jako samostatné plemeno). S růstem popularity bylo plemeno roku 2003 uznáno Mezinárodní kynologickou federací pod novým jménem, tedy bílý švýcarský ovčák. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:fena 25-35 kg, pes 30-40 kg
Výška v kohoutku:fena 53-61 cm, pes 58-66 cm
Požadavky na trénink:40 min denně
Energie:střední
Délka života:12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:rodinný a společenský, pracovní
Délka srsti:polodlouhá, dlouhá
Typ srsti:hustá a přiléhavá, mírně zvlněná, dvě varianty
Barva srsti:bílá
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:bílá barva, tmavý pigment očí a nosní houby

Kde koupit bílého švýcarského ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bílého švýcarského ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata bílého švýcarského ovčáka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu