fbpx

15 důvodů, proč si (ne)pořizovat bišonka

Malé načechrané klubíčko s tím nejroztomilejším pohledem. Není divu, že se bišonek těší velké oblibě. Kdo by totiž odolal malému pejskovi, jehož srst připomíná cukrovou vatu a v očích se zračí láska a oddanost svému páníčkovi? Pojďte zjistit zda byste si s tímhle roztomilým plemenem rozuměli!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT bišonka

 • Je malý. Všude se tedy vejde, nezabere moc místa a můžete ho brát téměř všude s sebou.
 • Vadí vám představa, že po pořízení psa bude všechno od chlupů? Dobrá zpráva, bišonek vůbec nelíná a tak i úklid bude o dost jednodušší.
 • Pokud je socializujete a vychováte, jsou to skvělý parťáci i do rodiny s dětmi. I děti ale musí vědět, jak se k pejskovi správně chovat.
 • Rádi se učí nové povely. Bišonek se lehce naučí triky, kterými bude oslňovat vaše návštěvy.
 • Jsou to psi s neustále dobrou náladou a vždy se vás budou snažit rozveselit.
 • Je to společenské plemeno a tak přirozeně mají rádi lidi, při správné socializaci vycházejí dobře i s jinými psy a dalšími domácími mazlíčky.
 • Nemáte žádné zkušenosti se psy? Nevadí, bišonek je díky své povaze a velikosti vhodný i pro začátečníky.
 • Přizpůsobí se. Rádi chodíte na výlety? Bišonek půjde s nadšením s vámi. Pokud je zrovna ale vlezlé mokré počasí a vy nemáte náladu na delší procházku, bišonek vám to promine a rád s vámi zůstane schovaná pod dekou.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bišonka

 • Jejich srst nelíná, díky tomu jsou ale náročnější na její úpravu. Srst vyžaduje pravidelnou péči v podobě česání a minimálně dvakrát do roka návštěvu psího salonu.
 • Milují svoji rodinu a špatně snáší odloučení na delší dobu. Je tedy důležité nepodcenit výcvik a odcházení z domu od začátku trénovat.
 • Ač je to malé plemeno, které se do jisté míry přizpůsobí, jsou to pořád psi, kteří rádi přemýšlejí a učí se a je dobré jim denně dopřát alespoň krátký trénink nebo hru.
 • Jsou to ryze bytoví psi. A i když se i bišonek rád proběhne po zahradě, pokud by byl chovaný venku, strádal by jak psychicky, tak fyzicky.
 • Jsou náchylní ke kožním problémům a alergiím.
 • Ač jsou to rodinní psi, nejsou příliš vhodní k nejmenším dětem, jelikož štěně bišonka je opravdu malé a malé dítě by mu mohlo i nechtěně ublížit. Pokud se pro bišonka rozhodnete, pamatujte na to a své štěně hlídejte.
 • Vzhledem k jeho vzhledu jsou bišonci často svými majiteli příliš ochraňováni a z veselých pejsků se tak časem stanou uštěkaní a bojácní psi. Svého bišonka tedy hlídejte, ale zároveň jej socializujte a nechte ho seznámit s jinými psy. Pak budete mít doma veselého společníka pro všechny aktivity.

Shrnutí

Bišonek je malé plemeno se sněhově bílou načechranou srstí, která nelíná, musí se ale pravidelně stříhat a koupat. Jsou velice přátelští a vždy mají dobrou náladu. Milují svoji rodinu a hodí se i dětem. Ač je to malé společenské plemeno, jsou velice chytří a rádi se učí. Bišonek je vhodný i na některé psí sporty, zejména na dogdancing a agility. Je důležité je socializovat s jinými psy a lidmi, ale výcvik bišonka zvládne i začátečník.

Obecná charakteristika bišonka

Bišonek patří mezi společenská plemena, která jsou obecně vhodná jako společníci do rodin. Jedná se o učenlivé plemeno, které zvládne i začátečník. Jejich srst je vždy bílá a je nutná pravidelná úprava. U kohoutkové výšky je stanovena pouze horní hranice 30 cm a váha se pohybuje od 3 do max. 7 kg.

I. Povaha

Hravost a dobrá nálada jsou typickými povahovými rysy tohoto plemene. Jsou to milující rodinní psi a rádi jsou středem pozornosti. Špatně snášejí dlouhodobé odloučení a můžou tak trpět separační úzkostí. Toto není dobré podceňovat a od štěněte pejska zvykat na vaše odchody.

Je dobré vzít bišonka na cvičiště a to ideálně do štěněcí školky, kde se bude zejména seznamovat s jinými psy a lidmi. Díky socializaci tak nebude mít bišonek v budoucnu strach z jiných psů a bude tak stále tím veselím psíkem.

II. Vzhled

Bišonek patří mezi malá plemena. V kohoutku měří do 30 cm a váží od 3 do 7 kg. Zbarvení je vždy bílé a srst působí načechraným dojmem. Jejich srst nelíná a je tedy nutné se o ni starat. Ideální je pejska nechat ostříhat alespoň dvakrát ročně v psím salonu.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Jakožto společenské plemeno je obecně bišonek vhodný i k dětem. I u něj však platí stejná pravidla jako u všech ostatních plemen. Je to stále pes a tak musí mezi dětmi i psem být daná jasná pravidla. Pokud budou ale děti pejska respektovat, bude bišonek skvělým psem i pro děti.

S jinými psy nemají bišonci většinou problém vycházet, někteří jedinci ale mohou být bázlivý. Je tedy vhodné se štěnětem navštěvovat štěněcí školku nebo jiný výcvikový kurz, který je u vás dostupný, aby si zvyklo na jiné psy a nebálo se jich.

IV. Zdraví a péče

Bišonek není plemeno, které by bylo zatíženo velkým množstvím chorob. Obecně je to plemeno s dobrým zdravím. Přesto i u bišonka bychom si měli dávat pozor na některá onemocnění více než u jiných plemen. K nejčastějším onemocněním patří alergie a kožní onemocnění. Dále pak, jako u většiny malých plemen, je to luxace čéšky a problémy se zubním kamenem.

V. Výchova a výcvik

Bišonek je chytré a učenlivé plemeno. S jeho výcvikem si poradí i začátečník. Není ale dobré na bišonka jakkoli tlačit. Rozhodně bude lépe poslouchat, pokud jeho snahu oceníte nějakým pamlskem nebo hrou. Je to skvělý adept na trénink agility a nebo na dogdancing. Protože učit se nové věci je pro ně zábava,

Nejčastější problém u bišonků je ale samostatnost. Neradi zůstávají doma sami a mohou trpět separační úzkostí. Pokud tedy býváte dlouho v práci, není bišonek vhodné plemeno pro vás.

VI. Náročnost

Cena bišonka se pohybuje v rozmezí 8 000 Kč – 13 000 Kč. Přičemž fenky bývají někdy dražší. Oproti jiným plemenům bišonek nespotřebuje velké množství krmiva a i když mu dopřejete opravdu kvalitní granule, nebude to nijak velká finanční rána.

Finančně i časově je ovšem náročnější z hlediska péče o srst, kterou je dobré denně vyčesávat a poměrně často se musí koupat. Také byste minimálně dvakrát ročně měli svého bišonka nechat ostříhat u psí kadeřnice.

VII. Historie

Původ bišonka není úplně jasný. Odborníci se ale shodují, že první zmínky pocházejí ze Středomoří. Během renesance byli oblíbenými psy italské šlechty. Největší boom ale plemeno zažilo v 16. století ve Francii za vlády Jindřich III., který měl plemeno natolik v oblibě, že své psy nosil všude s sebou v košíku. Během francouzské revoluce se bišonci ale dostali na ulici. Zde se přidružili k různým kejklířům, kteří si všimli jejich učenlivosti a využívali je v představeních.

Po první světové válce bylo plemeno znovuobjeveno několika nadšenci z Belgie a Francie a vypracovali šlechtitelský program. Dnes je plemeno uznáno jak FCI tak i dalšími světovými organizacemi.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:3-7 kg
Výška v kohoutku:do 30 cm
Požadavky na trénink:20-40 minut denně
Energie:průměrná
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:průměrné
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:společenské plemeno
Délka srsti:střední
Typ srsti:kudrnatá
Barva srsti:bílá
Potřebná péče o srst:vysoká
Typický znak:přirozeně svěšené uši

Kde koupit bišonka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bišonka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata bišonka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

1 komentář u „15 důvodů, proč si (ne)pořizovat bišonka“

 1. Bišonek se mi moc líbí, nikdy jsme psa neměli, ale mám nemocného manžela – většinou leží a chtěl by psíka. Ráda bych mu udělala radost, ale mám z koupi obavy. Mám dost práce kolem manžela, domu i zahrady, mám strach, že bych to nezvládla. Manžel téměř nevychází ven, kromě návštěvy lékaře. Možná, že psík do postele by mu pomohl v jeho nemoci a radosti ze života. Pečuji o něho již 6 let s dg. progresivní supranukleární paralýza mozku. Jeho nálady jsou střídavé. Někdy je i vtipný, ale z toho vyžaduje klid. Možná by se mu bišonek přizpůsobil. Nanesla jsem téma – psík – mezi kamarádkami a došlo k hádce. Ta co má psíka, byla pro, ty c nemají byli proti. I když jedna známá mi poradila, ať nekupuji štěně, ale již psíka vycvičeného a staršího. Co mi radíte Vy. Budu Vám vděčná za každou radu. No ještě, vnoučata také nemáme, to by manžel také rád chtěl. Máme dva syny a bohužel singl, ale jinak normální a bezva kluci. Kdyby z nich byl jeden, tak je to ideální chlap, ale ten bohužel neexistuje. Právě proto, že je každý jiný, tak si rozumí. Tak jsem se vykecala – vypsala a díky předem za odpověď. S úctou

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu