13 důvodů, proč si (ne)pořizovat bloodhounda

Tento málo známý lovecký pes, který budí respekt už je díky svému jménu, ve kterém se nachází slovo “blood” neboli krev. Je to opravdu plemeno, které lační po krvi, nebo jsou jeho schopnosti mnohem přívětivější? Pojďme se na to spolu podívat.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

SEDM důvodů, proč si POŘIZOVAT bloodhounda

 • Čich! To je hlavní doménou tohoto velkého psa. Pokud tedy máte např. ambice stát se dobrým myslivcem, je bloodhound kvalitní volbou.
 • Je velice klidný a rozvážný, vše si nejdříve řádně promyslí.
 • Velmi dobře se hodí do větší psí smečky, nebývá příliš dominantní vůči jiným psům.
 • Ke své rodině je až extrémně loajální, díky tomu je na ní velice závislý. Proto se hodí k dětem, má s nimi kladný vztah.
 • Na rozdíl od jiných loveckých plemen, nemá problémy s dalšími zvířaty. Nemívá tendence je lovit.
 • Krátká nenáročná srst, kromě období línání není třeba zvýšené péče.
 • Je vhodný  na celoroční pobyt venku, důležité je, aby měl dostatek pohybu i mimo zahradu.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bloodhounda

 • Jedná se o tvrdohlavého a temperamentního psa, je tedy potřeba důslednost, kterou ne každý majitel dokáže nabídnout. 
 • Lovecký pud je silný. Pokud chytí stopu, málokdy se nechá odvolat. Tato potřeba se stupňuje, pokud je dlouhodobě bez vybití energie.
 • Je silně závislý na rodině, proto je nerad sám a není moc samostatný. I na toto je třeba při pořízení myslet. 
 • Uši potřebují zvýšenou péči, velmi trpí na záněty. Pokud tedy navlhnou nebo si je například zašpiní při jídle, musíme uši očistit. 
 • Není vhodný do bytu, dává tedy přednost domu s dobře oplocenou zahradou.
 • Velmi silně a intenzivně slintají. Ne každému je tato vlastnost příjemná.

Shrnutí

Bloodhound je velmi unikátní plemeno, které se nehodí ke každému. Jeho excelentní čich ho předurčuje pro lovecké využití nebo záchranařinu. Je to sice aktivní pes, především pokud chytí stopu, ale při klasickém venčení má raději pomalejší tempo a delší trasu. Při výcviku musíme být dostatečně důslední, ale i citliví, aby se neporušil vřelý vztah, který tento pes má ke svým majitelům. 

Obecná charakteristika bloodhounda

Dlouhé, povislé uši a čumák přilepený k zemi, takto asi nejčastěji uvidíme bloodhounda. Jedná se o nepříliš známé lovecké plemeno, které budí respekt svým vzezřením a velikostí. Avšak bývají to dobráci od kosti.

Povaha

Je svéhlavý, tvrdohlavý a temperamentní. Proto stoprocentní poslušnost není jeho doménou, výcvik tedy potřebuje značné zkušenosti a cit. Vysoký práh bolesti je dobře využitelný především při dětských hrách, který tento rodinný pes bude milovat a bude nadosmrti věrný své rodině. Není to hlídač, takže každá návštěva bude odcházet obalená chlupy a slinami vašeho bloodhounda. 

Vzhled

Velký, vytrvalý pes, který patří mezi honiče a slídiče. Nejtypičtějším znakem je velká hlava s vysokou mozkovnou a velmi dlouhým čenichem. Dále pak uši visící podél hlavy a extrémně dlouhé boltce. Krk je silný s volnou kůží. Bloodhound má pevnou, silnou, těžkou kostru a je dobře osvalený. Srst je krátká, hustá a dobře chrání před okolními vlivy. Uznané barvy jsou black and tan, červená nebo játrově hnědá s pálením. Váha se pohybuje mezi 40 a 55 kg a kohoutková výška u fen činí 62 cm a u psů 68 cm.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Děti miluje. Chová se k nim velmi mile, díky jeho vlastnostem se nemusíme bát, že mu děti způsobí bolest. K rodině je loajální a bude dobrým parťákem na všechny možné aktivity. Narozdíl od jiných loveckých psů má i kladný vztah k ostatním zvířatům, nemá potřebu kořist zabíjet, pouze sledovat jeji stopu. Nevadí mu rychlé pohyby, takže za ničím nebude utíkat.

Zdraví a péče

Bloodhoundi patří mezi plemena vysoce zatížená gastrointestinálními problémy, především se pak jedná o torze žaludku. Je proto nutné, přizpůsobit tomu stravu. Především se jedná o menší dávky krmiva, ale o to častěji a zvýšené místo na odložení misky se stravou. Pak dále klid po krmení. Mezi další zdravotní komplikace patří různé záněty očí, uší a kůže. O partie na hlavě je třeba se pravidelně starat, aby zde nevznikala vlhkost. Jakožto velké plemeno, mívá potíže s pohybovým aparátem. Častěji se vyskytují dysplazie různých kloubů.

Výchova a výcvik

Výcvik bývá složitější, pro jeho tvrdohlavost a schopnost vyhodnocovat, zda-li je opravdu nutné povel splnit. Poslušnost tedy nebývá stoprocentní, ale netřeba lámat nad tímto psem hůl. V oblasti práce s jeho čichem bude bloodhound excelovat, má nejlepší nos v psí říši. Tohoto rysu proto využívají nejen myslivci, ale i záchranáři a policie. Je vytrvalý a nerad se vzdává, dokáže vyčuchat a dva týdny starou stopu. Ne nadarmo mají největší počet nalezených osob. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje mezi 30 000 a 35 000 Kč. Nicméně, cena je závislá na  více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Protože se jedná o poměrně velké plemeno, je i po zbytek života náročnějším kamarádem. Z důvodu častých žaludečních komplikací, musíme myslet na kvalitní stravu a vyvýšené místo s miskou. Další náklady se tedy nikterak neliší od nákladů spojených s chovem jiných psů. 

Musíme počítat s veterinárním ošetřením, pomůckami na výcvik, náklady spojenými s výstavami, uchovněním a sportem. Plus samozřejmě běžné výdaje na pomůcky k venčení. Horší trénovatelnost si bude žádat více času než vyžadují jiná plemena. 

Historie

Bloodhound pravděpodobně vznikl ze starobylého svatohubertského psa, kterého přivezli do Evropy vojáci bojující v křížových výpravách. Díky mnichům u svatého Huberta v Belgie, kteří zachovali čistotu rasy a nekřížili s dalšími plemeny máme dnes bloodhounda, jak ho známe. Psi podobní bloodhoundům jsou vyobrazeny na babylonské hliněné tabulce, která pochází z doby 2 000 př. n. l. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:40-65 kg
Výška v kohoutku:Psi: 68 cm  Feny: 62cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 100 minut denně
Energie: Spíše klidný
Délka života:9-10 let
Sklony ke slintání: velké
Sklony ke chrápánívysoké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:black and tan, červená, játrově hnědá s pálením
Potřebná péče o srst: nízká

Obrovské díky patří paní chovatelce Lucii Turkové, CHS Bascoretta, která mi velice pomohla s odkrytím pravé povahy tohoto krásného plemene.

Kde koupit bloodhounda?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro dalmatina dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata bloodhnouda na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu