20 důvodů, proč si (ne)pořizovat boerboela

Pokud vás fascinují molossoidní plemena a hledáte pro sebe silného inteligentního a pracovitého psa s velice osobitým charakterem, který se ničeho nezalekne, zároveň je ale chápavý, hravý, miluje děti a rád poslechne, měli byste rozhodně zvážit pořízení právě boerboela neboli búrského buldoka!

JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat boerboela

  • Plemeno je velmi učenlivé a především všestranné, využít ho můžete na celou řadu aktivit od psích sportů, přes služební výcvik až třeba po lov černé zvěře.
  • Navzdory své velikosti je boerboel velice citlivý pes, miluje děti a je nesmírně oddaný svému pánu a celé jeho rodině.
  • Boerboelové jsou skvělí obranáři, pokud je jejich pán v ohrožení, neznají bratra.
  • Srst búrského buldoka je krátká a dobře udržovatelná, není potřeba jí věnovat zvláštní péči nebo se obávat přehnaného línání.
  • Tito psi možná vypadají na první pohled jako gladiátoři, do konfliktů se však pouštějí jen neradi, nikdy je sami nevyvolávají a ani nejsou bezdůvodně agresivní.
  • Boerboel se velmi rychle a rád učí a dlouho si pamatuje, je schopen intuitivního a samostatného jednání.
  • Boerboel zvládne žít naprosto bez problému v jedné domácnosti s jinými psy i dalšími domácími mazlíčky, pokud je zvíře menší než on sám, nepovažuje ho za důstojného soupeře a většinou si ho nevšímá. 
  • Plemeno je poměrně temperamentní a potřebuje pohyb, nicméně je schopné respektovat potřeby své rodiny a velmi dobře se do ní integrovat a zvyknout si na zaběhnutý režim.
  • U boerboela platí, že pes, který štěká, nekouše. I v případě, že je napaden, se nesnaží protivníka zabít, pouze odrazit jeho útok, případně ho znehybnit.
  • Věnujete-li mu dostatek pohybu a zaměstnání, může boerboel žít i v bytě, je čistotný a velice klidný, nemá příliš sklony ke štěkání či vytí.
  • Plemeno je mladé, což znamená že zatím není přešlechtěné a bývá tak většinou po celý život poměrně vitální a zdravé.

DEVĚT důvodů, proč si nepořizovat boerboela

  • Boerboelové mají velmi pevný stisk, rádi koušou a hrabou.
  • Zástupci tohoto plemene sice milují děti, ale někdy si v zápalu hry s nimi nemusí plně uvědomit svou sílu a mohou jim nechtěně ublížit.
  • Boerboel je velký a silný pes, na jehož zvládnutí je rozhodně potřeba fyzická zdatnost a schopnost si u psa zjednat respekt, nikoliv však hrubou silou.
  • Tito psi se navzdory svému drsnému vzhledu někdy až příliš silně citově poutají ke svému pánu, špatně snáší samotu, v podstatě vám potřebují být neustále “za zadkem”. 
  • Jedná se o poměrně dominantní zvíře, které se může, necháte-li s to líbit, velmi snadno vymknut vaší kontrole.
  • Boerboel díky převislým pyskům celkem obstojně slintá.
  • K cizím lidem je boerboel zpravidla nedůvěřivý a má potřebu chránit před nimi svůj domov a rodinu, je tak nezbytné dbát při seznamování zvýšené opatrnosti.
  • Tito psi potřebují velkou spoustu pohybu a zaměstnání, jinak se u nich mohou projevit poněkud destrukční sklony. 
  • Dospělé podobně velké psy většinou nesnáší moc dobře, staví se vůči nim odmítavě, zvláště při hájení svého teritoria se může projevit agresivně.

Shrnutí

Boerboel opravdu není pes pro každého. Před pořízením byste měli rozhodně zvážit, zda si dokážete poradit s jeho výchovou, aby se z něj stal poslušný a vyrovnaný pes, který bude pro vás a vaši rodinu věrným společníkem a statečným ochráncem, nebude agresivní, ani příliš dominantní. Búrský buldok je sice osobnost, nicméně jeho povaha není až tolik složitá a dá se bez problému zvládnout a využít ke spokojenosti vás i psa.

Obecná charakteristika boerboela

Toto plemeno není prozatím u nás příliš známé. Dostalo se k nám teprve nedávno a je zde chováno spíše jen jako společník. Což je ovšem škoda, jelikož ze svého původu má vlohy i k lovu, je rychlý a překvapivě mrštný, vynikat tak může při správném vedení například i v agility. Tito psi jsou také výborní hlídači, jejich čichu a sluchu nic neunikne!

I. Povaha 

Búrský buldok je v ideálním případě sice nebojácný a sebevědomý, zároveň však vyrovnaný a poslušný. Dokáže si velmi bedlivě střežit své teritorium, aniž by se choval jakkoliv agresivně. Rozhodně není žádoucí, aby pes vrčel a štěkal na kohokoliv, kdo jen projde za plotem. Jedná se o psa, který útočí první opravdu pouze v případě krajní nouze, například je-li v nebezpečí někdo z jeho rodiny. K té je boerboel velice loajální, chová se v její blízkosti ukázněně a uvolněně. Obecně vzato jsou buldoci povětšinou bystří a chápaví, dokáží velmi okatě projevovat svoji empatii, jsou hraví a citliví. Z těchto a spousty dalších důvodů se toto plemeno nehodí pro život v kotci nebo ke střežení opuštěných objektů, kde by bylo většinu času samo. (zdroj)

II. Vzhled

Boerboel se řadí mezi velká molossoidní plemena. Co je zvláštní, nemá pevně ustanovenou maximální kohoutkovou výšku, podle standardu je důležitá především celková souměrnost proporcí těla. Ideální výška u psa by se měla pohybovat okolo 65 cm, u feny 60 cm. Váha dospělého jedince by měla být vždy minimálně 50 kg, spíše ale více, přes 60 kg. Borboel je již na první pohled velmi mohutný pes, především zaujme svou velkou hlavou, která je dominantou celého zjevu. Ta je posazená na krátkém silném krku, má čtvercový tvar. U búrského buldoka by měl být patrný, ne však přehnaný stop. Pes má velké většinou světle hnědé oči, které jsou kulatější, ale mohou mít i více mandlový tvar, neměly by být příliš zapadlé, dodávají boerboelovi klidný a mírumilovný výraz. Uši jsou posazené poměrně vysoko po stranách hlavy, jsou velké, svisle visící k zemi, ale mohou lehce odstávat směrem dopředu, zvláště, když je pes v pozoru. Sanice je velká silná, lehce zvrásněná s převislými pysky. Pes je celkově statný a atleticky stavěný, má krátké tělo s širokým robustním hrudníkem na perfektně osvalených ne příliš dlouhých nohách. Ocas je u tohoto plemene upřednostňován kupírovaný, ponechává se cca 10 až 15 cm délky. Jedná se o krátkosrsté plemeno, jehož nejčastější zbarvení jsou různé odstíny hnědé, povolené jsou nicméně i černá včetně masky na hnědém podkladu, žíhaná, rezatá nebo méně často krémově bílá. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Boerboel je původem lovecké plemeno, tudíž nelze popřít, že v sobě stále tyto dávné instinkty má. Je tak potřeba včasná a důkladná socializace, aby nedocházelo později k nehodám. Pokud ale štěně přijde do domácnosti, kde se již vyskytují jiná menší zvířata, většinou nebývá problém s tím, aby si pes na ostatní čtyřnohé spolubydlící zvykl. Menší psy boerboel zpravidla ignoruje, rozhodně vůči nim není nijak agresivní, nemá potřebu prosazovat svoji dominanci nad zvíře, které nepokládá za důstojného protivníka. Problémy mohou nastat ve chvíli, kdy se potká se psem podobné velikosti, který bude chtít nastartovat konflikt. Co se týká vztahu k dětem, jsou boerboelové velmi tolerantní a trpěliví, jsou rádi, když si jich někdo všímá prakticky jakýmkoliv způsobem. Boerboel zkrátka není žádná fajnovka, v dospělosti jsou tito psi poměrně flegmatičtí a hned tak něco je nerozhází, nemusíte tak mít strach, že pokud budou nenechavé dětské ruce či jejich nezkrotná energie psovi protivné, mohl by se po nich ohnat. 

IV. Výchova a výcvik

Boerboel není rozhodně typ psa, který by poslouchal sám od sebe. Toto plemeno vás bude respektovat pouze tehdy, zasloužíte-li si to. Je potřeba k němu přistupovat s citem a trpělivostí, zároveň je ale velmi důležité psovi nedovolit překračovat stanovené hranice. Boerboel není v jádru zlý pes, právě naopak, nicméně nedůslednou výchovou se to může bohužel rapidně změnit. Pes je to velký a silný, může vážit klidně až 65 kilo, coby potenciální  majitel tak pochopitelně musíte počítat s tím, že ho samo nemůže venčit vaše dítě nebo žena o deset kilo lehčí než on sám. To ale neznamená, že se dá u tohoto psa dosáhnout poslušnosti násilím. Boerboel má někdy sklony být trochu tvrdohlavý, rád zkouší, co si k vám může dovolit, ale na křik a přehnanou přísnost nereaguje zrovna přívětivě, naopak velmi dobře slyší na slova chvály. Je to pracovitý pes a vnímá-li vás jakožto svého pána, pak umí být velmi úslužný a krotký. 

V. Zdraví a péče

Búrský buldok je poměrně mladé plemeno, konkrétně na našem území je chov teprve v začátcích. Původní chovná základna byla hodně široká s velkým množstvím různých plemen, díky čemuž nebylo potřeba využívat příbuzenské plemenitby. Boerboelové jsou tak obecně vzato velmi houževnatí psi, kteří na nemoci trpí opravdu zřídka, dědičné genetické vady předávané na štěňata mezi generacemi jsou velmi vzácné. Nejsou náchylní ani na kožní problémy, či alergie (ty povětšinou vycházejí ze špatného stravování, pokud už se u psa objeví). Podobně jako u většiny velkých a těžkých plemen se však můžete především v pokročilejším věku setkat i u boerboela s dysplazií kyčlí, torzí žaludku či artrózou. Jinak nepotřebuje boerboel žádnou zvláštní péči, srst má krátkou a dobře přilehlou k tělu, není potřeba ji pravidelně vyčesávat, ani psa zbytečně často koupat. (zdroj)

VI. Náročnost

Boerboel je pes, který nejraději tráví tráví čas po boku svého pána, je velmi temperamentní a hodí se tak spíše pro aktivního člověka, který mu dopřeje pohyb a bude ho naplno zaměstnávat, aby měl možnost vybít svou přebytečnou energii. Pes sice může žít i v bytě, jelikož je velmi adaptabilní a je schopen respektovat vaše potřeby a zvyky, o to více byste se mu však měli věnovat a brát ho denně na delší procházky, pokud nechcete, aby vám z nudy začal demolovat zařízení v domácnosti. Obzvláště v oblibě mají boerboelové nohy od stolů, židlí, ale i pohovky. Rozhodně tak není na škodu, když svému miláčkovi pořídíte větší množství odolných kousacích hraček, kterých bude mít pes pravděpodobně velkou spotřebu. Stejně tak jako kvalitní stravy. Je potřeba vzít na vědomí, že dospělý pes této velikosti dokáže za den spořádat téměř 6 kg potravy, a také se doporučuje mu do jídelníčku přidávat kloubní výživu. Jedná se tak o finančně i časově náročnější plemeno.

VII. Historie

Historie tohoto impozantního plemene se váže k jihu Afriky, konkrétně Kapskému městu a začíná zhruba v polovině 17. století. Tehdy si s sebou původní kolonizátoři; Búrové (dnešní Holanďané) přivezli předky boerboelů za účelem ochrany rodin a majetku v novém nehostinném prostředí. Žádoucí byli opravdu jen ti největší a nejsilnější psi, kteří jednak dokázali ustát tamnější klima a zůstat silní a zdraví a jednak mohli být užiteční i k lovu, konkrétně velkých šelem. Búrský buldok nebyl dávič, lovnou zvěř měl za úkol pouze vystopovat a zajisti do doby, než přijde jeho člověk, který ji zneškodní. Také byli využíváni jako strážci dobytka a domů, často i rozlehlých usedlostí, které měl vždy pod kontrolou pouze jediný pes. Postupem času se tamní molossoidní psi (nejen buldoci, ale také například mastifové a kangalové a jim podobní) začali mezi sebou křížit. Tento proces byl po generace zároveň přirozenou selekcí, jelikož podmínky, ve kterých tehdy lidé a jejich zvířata žili, byly nesmírně tvrdé, přežít mohli skutečně jen ti nejsilnější. Díky tomu se vyvinulo plemeno boerboel, jaké známe dnes. V průběhu dvacátého století začal tento pes rapidně ztrácet uplatnění a hrozil mu tak zánik. S novou chovnou základnou se začalo znovu pracovat až v 80. letech, kdy byl založen SABT (sdružení chovatelů boerboelů). Boerboel patří mezi FCI neuznaná plemena. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:minimálně 50 kg, obvykle 57-65 kg
Výška v kohoutku:psi: 60 – bez omezení (ideálně 66 cm) feny: 55 – 69 cm (ideálně 61 cm)
Požadavky na výcvik: vysoké
Typický znak:velká hlava a robustní silná tlama
Energie:střední, spíše vyšší
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání:vysoké
Sklony k chrápání:střední
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:střední, spíše vyšší
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:hlídač, lovec, osobní stráž
Délka srsti:krátká
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:různé odstíny hnědé a rezavé s černou maskou, černá, žíhaná
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit boerboela?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro boerboela dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata boerboela na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.4/5 - (27 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu