18 důvodů, proč si (ne)pořizovat border kolii

18 důvodů, proč si (ne)pořizovat border kolii
4.6 (91.11%) 9 hlasů

Border kolie je bezpochyby pes, který nás osloví nejen svým vzhledem, ale i celkovým vystupováním. Dokáže nás rozesmát, ohromit nebo dokonale zabavit. I border kolie má ovšem své plusy a minusy, rozhodně se nehodí pro každého.

Pojďme si proto lépe představit toto plemeno a zjistit, jestli se třeba právě vy můžete stát vhodným páníčkem pro border kolii.

11 důvodů, proč si POŘIZOVAT border kolii

 • Představuje dokonalého společníka v tom smyslu, že bezmezně miluje svého pána, je mu mimořádně oddána, důkladně si páníčka hlídá a fixuje pohledem. Nikdy neodejde s cizím člověkem.
 • Budeme-li border kolii od malého štěňátka důsledně socializovat jak mezi zvířaty, tak mezi lidmi, můžeme si být téměř jistí, že získáme bezkonfliktního mírumilovného pejska.
 • Může s námi žít kdekoli, když jí věnujeme dostatek tolik potřebné pozornosti – v bytě, domě, na zahradě, ve městě i na vesnici. Zvládá dokonce celoroční pobyt venku díky své otužilosti.
 • Její velikost je více než optimální. Border kolie není ani velká ani malá – zlatý střed. Od nikoho neuslyšíte, že se váš čtyřnohý kámoš více podobá morčeti než psovi!
 • Péče o zevnějšek border kolie je také spíše výhra. O moc víc než vyčesat jednou za týden potřebovat nebude (pokud nechcete krasavce na výstavy).
 • Zaručeně ji nadchnou psí sporty. Za agility, dog dancing nebo flyball vás bude milovat!
 • Inteligentnějšího psa nenajdete! Extrémně rychle se učí a chápe, co po ní chcete. Sleduje každé vaše gesto a mimiku – postupem času začne plnit povely ještě před jejich vyslovením.
 • Popularita. Každý border kolii zná, každému se líbí. Budete s ní dobře působit na své okolí.
 • Hodí se na jakýkoli odborný výcvik: canisterapie, záchranářský, policejní ani slepecký výcvik díky její inteligenci není problém.
 • Roli dokonalého parťáka plní velmi ráda při běhání, celodenních procházkách nebo i vícedenních tůrách.
 • Lidé ji vyšlechtili, aby hlídala stáda a pomáhala na pastvinách. Šťastná bude tedy i na farmě či statku.

7 důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT border kolii

 • Potřebujete hlídače? Border kolie není pro vás. S její nekonfliktní povahou by toho moc neuhlídala.
 • Rozhodně se s vámi nebude válet na gauči. Vyžaduje neustálou akci a pro rozmazlování příliš místa nezbývá.
 • Začátečníky tenhle pejsek také nepotěší. Pro dobrou výchovu už musíte mít nějaké zkušenosti a znalosti.
 • Na vlastnostech páníčka také záleží. Nejvhodnější lidský parťák pro border kolii = rozhodný, sebejistý a důsledný člověk.
 • Pořídit si psa znamená další výdaje.
 • Border kolie je náchylná ke spoustě různých onemocnění (dědičná, oční, pohybového aparátu, epilepsie). I s tím je potřeba počítat a hlavně si to dobře spočítat (veterinární léčba je velmi nákladná).
 • Čas, čas a zase čas. Máte ho? Jestli ne, tak na border kolii rovnou zapomeňte. Nic pro ni není důležitější než pozornost, práce a fyzická aktivita (nedostatek vede k destrukčním sklonům a agresivnímu chování).

Shrnutí

Nejvhodnější páníček pro border kolii je velmi akční člověk se spoustou času a trochou zkušeností. Člověk, který ví, co dělá a nechybí mu sebejistota nebo rozhodnost. Hledá životního parťáka – ne občasnou společnost a vždy si vyhradí dostatek zlaťáků na svojí borderku. Když ještě přidá pozitivní přístup a lásku, budou oba spokojeni.

Obecná charakteristika border kolie

S klidem můžeme říct, že je to sporťák nebo psí superhrdina. Disponuje totiž vlastnostmi jako vytrvalost, rychlost, věrnost, oddanost a mimo jiné mu nechybí ani vysoká inteligence.

I. Povaha

Mírumilovná, pracovitá, pozorná, přátelská, akční… Tohle všechno a mnohem víc o ní můžeme říct. Potřebuje spousty pohybu a práce, ráda se s vámi chvíli pomazlí, ale záhy bude požadovat fyzickou i psychickou aktivitu. Nestačí jen prosté aportování, chce úkoly, které ji nutí přemýšlet. Nedělá jí dobře hrubé zacházení, potřebuje pozitivní motivaci. Mezi její povahové rysy nepatří nervozita, agrese a bázlivost. (zdroj)

II. Vzhled

Co se týče srsti, rozlišujeme dva typy: krátkosrsté i dlouhosrsté. V obou případech na sobě nosí pejsek dvě vrstvy: krycí srst a měkkou hustou podsadu. Barvu může mít prakticky jakoukoli, klidně ať hraje více barvami naráz, jen nesmí převažovat bílá!

Border kolie je středně velký půvabný pes. Široká krátká hlava se směrem k čenichu zužuje. Nos je černý nebo případně hnědý. Také barva očí se různí, nejčastěji však uvidíme hnědé. Uši posazené ne příliš blízko u sebe nosí vztyčené nebo polovztyčené. Ocas nosí nízko, nikdy není úplně vztyčený.

Díky častému pohybu očekáváme svalnaté tělo. Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 45 – 55cm. Váha se vyšplhá až na 22kg. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Border kolie je výborný rodinný pes za předpokladu, že dostává jako štěně důsledný a kvalitní výcvik. Vychází s dětmi a domácími mazlíčky, pokud se jeho pastevecké instinkty dobře nasměrují a zakážeme mu uplatňovat je v domácnosti (štěká a nahání děti nebo domácí mazlíčky).

Jako u každého jiného plemene musíme dítě upozornit, jak se má chovat ke psovi. Říct mu, že ho nemá tahat za ocas nebo uši, rušit při spánku a brát mu jídlo. V těchto situacích nezáleží na tom, jak je pes přátelský, vždy bude nepříjemně překvapen tímto chováním dítěte a na nás je, abychom předvídali tyto situace. (zdroj)

IV. Náročnost

Jak moc náročná koupě psa bude pro naši peněženku… Začneme nákupem štěněte, což se pohybuje u papírových borderek v rozmezí 5 000 – 18 000. Základní vybavení, očkování a odčervení: počítejme minimálně 2 000. Očkovat a odčervovat je nutné po celý život pejska plus počítejme s možnými nemocemi. Veterinární zákroky se mohou vyšplhat do závratných výšin, proto je lepší dbát na prevenci a dobré krmivo (to mimochodem také není úplně levné… počítejme cca 1 500 za 1,5 měsíce).

Péče zas tak náročná není. Postačí jednou týdně vyčesat srst a jednou za měsíc překontrolovat drápky – v případě nutnosti je zastřihnout. Jednou za čas pes potřebuje také vyčistit zuby.

Časově nás borderka přijde na hodně. Nesmí se nudit. To pro nás znamená každodenní trénink a několika kilometrové procházky.

V. Historie plemene

Pochází z 19. století. Vzniklo na pomezí Anglie a Skotska v oblasti zvané Border Counties. Border kolie se začaly šlechtit z pasteveckých důvodů – tito psi měli za úkol shánět ovce do stád a vést je nehostinnou krajinou podle povelů pastevce.

Plemeno pochází přibližně z roku 1910, kdy se stanovil jeho název a vznikla první organizace pro registraci borer kolií International Sheep Dog Society (ISDS).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *