18 důvodů, proč si (ne)pořizovat border kolii

18 důvodů, proč si (ne)pořizovat border kolii
4.1 (81.18%) 17 hlasů

Border kolie je bezpochyby pes, který nás osloví nejen svým vzhledem, ale i celkovým vystupováním. Dokáže nás rozesmát, ohromit nebo dokonale zabavit. I border kolie má ovšem své plusy a minusy, rozhodně se nehodí pro každého.

Hledáte pro svou border kolii ideální granule? Přečtěte si recenze nejlepších krmiv pro psy v roce 2018

Pojďme si proto lépe představit toto plemeno a zjistit, jestli se třeba právě vy můžete stát vhodným páníčkem pro border kolii.

11 důvodů, proč si POŘIZOVAT border kolii

 • Představuje dokonalého společníka v tom smyslu, že bezmezně miluje svého pána, je mu mimořádně oddána, důkladně si páníčka hlídá a fixuje pohledem. Nikdy neodejde s cizím člověkem.
 • Budeme-li border kolii od malého štěňátka důsledně socializovat jak mezi zvířaty, tak mezi lidmi, můžeme si být téměř jistí, že získáme bezkonfliktního mírumilovného pejska.
 • Může s námi žít kdekoli, když jí věnujeme dostatek tolik potřebné pozornosti – v bytě, domě, na zahradě, ve městě i na vesnici. Zvládá dokonce celoroční pobyt venku díky své otužilosti.
 • Její velikost je více než optimální. Border kolie není ani velká ani malá – zlatý střed. Od nikoho neuslyšíte, že se váš čtyřnohý kámoš více podobá morčeti než psovi!
 • Péče o zevnějšek border kolie je také spíše výhra. O moc víc než vyčesat jednou za týden potřebovat nebude (pokud nechcete krasavce na výstavy).
 • Zaručeně ji nadchnou psí sporty. Za agility, dog dancing nebo flyball vás bude milovat!
 • Inteligentnějšího psa nenajdete! Extrémně rychle se učí a chápe, co po ní chcete. Sleduje každé vaše gesto a mimiku – postupem času začne plnit povely ještě před jejich vyslovením.
 • Popularita. Každý border kolii zná, každému se líbí. Budete s ní dobře působit na své okolí.
 • Hodí se na jakýkoli odborný výcvik: canisterapie, záchranářský, policejní ani slepecký výcvik díky její inteligenci není problém.
 • Roli dokonalého parťáka plní velmi ráda při běhání, celodenních procházkách nebo i vícedenních tůrách.
 • Lidé ji vyšlechtili, aby hlídala stáda a pomáhala na pastvinách. Šťastná bude tedy i na farmě či statku.

7 důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT border kolii

 • Potřebujete hlídače? Border kolie není pro vás. S její nekonfliktní povahou by toho moc neuhlídala.
 • Rozhodně se s vámi nebude válet na gauči. Vyžaduje neustálou akci a pro rozmazlování příliš místa nezbývá.
 • Začátečníky tenhle pejsek také nepotěší. Pro dobrou výchovu už musíte mít nějaké zkušenosti a znalosti.
 • Na vlastnostech páníčka také záleží. Nejvhodnější lidský parťák pro border kolii = rozhodný, sebejistý a důsledný člověk.
 • Pořídit si psa znamená další výdaje.
 • Border kolie je náchylná ke spoustě různých onemocnění (dědičná, oční, pohybového aparátu, epilepsie). I s tím je potřeba počítat a hlavně si to dobře spočítat (veterinární léčba je velmi nákladná).
 • Čas, čas a zase čas. Máte ho? Jestli ne, tak na border kolii rovnou zapomeňte. Nic pro ni není důležitější než pozornost, práce a fyzická aktivita (nedostatek vede k destrukčním sklonům a agresivnímu chování).

Shrnutí

Nejvhodnější páníček pro border kolii je velmi akční člověk se spoustou času a trochou zkušeností. Člověk, který ví, co dělá a nechybí mu sebejistota nebo rozhodnost. Hledá životního parťáka – ne občasnou společnost a vždy si vyhradí dostatek zlaťáků na svojí borderku. Když ještě přidá pozitivní přístup a lásku, budou oba spokojeni.

Obecná charakteristika border kolie

S klidem můžeme říct, že je to sporťák nebo psí superhrdina. Disponuje totiž vlastnostmi jako vytrvalost, rychlost, věrnost, oddanost a mimo jiné mu nechybí ani vysoká inteligence.

I. Povaha

Mírumilovná, pracovitá, pozorná, přátelská, akční… Tohle všechno a mnohem víc o ní můžeme říct. Potřebuje spousty pohybu a práce, ráda se s vámi chvíli pomazlí, ale záhy bude požadovat fyzickou i psychickou aktivitu. Nestačí jen prosté aportování, chce úkoly, které ji nutí přemýšlet. Nedělá jí dobře hrubé zacházení, potřebuje pozitivní motivaci. Mezi její povahové rysy nepatří nervozita, agrese a bázlivost. (zdroj)

II. Vzhled

Co se týče srsti, rozlišujeme dva typy: krátkosrsté i dlouhosrsté. V obou případech na sobě nosí pejsek dvě vrstvy: krycí srst a měkkou hustou podsadu. Barvu může mít prakticky jakoukoli, klidně ať hraje více barvami naráz, jen nesmí převažovat bílá!

Border kolie je středně velký půvabný pes. Široká krátká hlava se směrem k čenichu zužuje. Nos je černý nebo případně hnědý. Také barva očí se různí, nejčastěji však uvidíme hnědé. Uši posazené ne příliš blízko u sebe nosí vztyčené nebo polovztyčené. Ocas nosí nízko, nikdy není úplně vztyčený.

Díky častému pohybu očekáváme svalnaté tělo. Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 45 – 55cm. Váha se vyšplhá až na 22kg. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Border kolie je výborný rodinný pes za předpokladu, že dostává jako štěně důsledný a kvalitní výcvik. Vychází s dětmi a domácími mazlíčky, pokud se jeho pastevecké instinkty dobře nasměrují a zakážeme mu uplatňovat je v domácnosti (štěká a nahání děti nebo domácí mazlíčky).

Jako u každého jiného plemene musíme dítě upozornit, jak se má chovat ke psovi. Říct mu, že ho nemá tahat za ocas nebo uši, rušit při spánku a brát mu jídlo. V těchto situacích nezáleží na tom, jak je pes přátelský, vždy bude nepříjemně překvapen tímto chováním dítěte a na nás je, abychom předvídali tyto situace. (zdroj)

IV. Náročnost

Jak moc náročná koupě psa bude pro naši peněženku… Začneme nákupem štěněte, což se pohybuje u papírových borderek v rozmezí 5 000 – 18 000. Základní vybavení, očkování a odčervení: počítejme minimálně 2 000. Očkovat a odčervovat je nutné po celý život pejska plus počítejme s možnými nemocemi. Veterinární zákroky se mohou vyšplhat do závratných výšin, proto je lepší dbát na prevenci a dobré krmivo (to mimochodem také není úplně levné… počítejme cca 1 500 za 1,5 měsíce).

Péče zas tak náročná není. Postačí jednou týdně vyčesat srst a jednou za měsíc překontrolovat drápky – v případě nutnosti je zastřihnout. Jednou za čas pes potřebuje také vyčistit zuby.

Časově nás borderka přijde na hodně. Nesmí se nudit. To pro nás znamená každodenní trénink a několika kilometrové procházky.

V. Historie plemene

Pochází z 19. století. Vzniklo na pomezí Anglie a Skotska v oblasti zvané Border Counties. Border kolie se začaly šlechtit z pasteveckých důvodů – tito psi měli za úkol shánět ovce do stád a vést je nehostinnou krajinou podle povelů pastevce.

Plemeno pochází přibližně z roku 1910, kdy se stanovil jeho název a vznikla první organizace pro registraci borer kolií International Sheep Dog Society (ISDS).

Hledáte pro svou border kolii ideální granule? Přečtěte si recenze nejlepších krmiv pro psy v roce 2018

4 komentáře

 1. Helena napsal:

  Dobrý den…
  Vsechny podmínky budoucího páníčka splňuji, až na jednu.. Jak moc jsou důležité zkušenosti, a co se jimi myslí? Psa jsem již měla, ale německého ovčáka. (Ten tehdy byl pro mě až příliš statický a ostrý.)
  Za odpověd děkuji :))

  • Natalie napsal:

   Dobrý den.
   Jako majitel borderky si myslím, že musíte vědět jak se psem zacházet. Borderky jsou velmi citlivé, musí se na ně pozitivně. I přes jejich inteligenci člověk musí mít určitou trpělivost a umět povel psovi v klidu vysvětlit. Nesmí se na ně ani násilím, ani psychickým nátlakem. Snaží se vyhovět svému pánovy úplně ve všem, velmi se na něj upnou. Takže aby jste si mohla pořídit borderu musíte vědět toto : 1. na psa musíte s chladnou hlavou 2. žádné ostnaté obojky, elektrické obojky a takové nesmysli k výchově nepotřebujete 3. kvalitní socializace – a vědět jak ji provést 4. pracovat přes pozitivku. Před pořízením doporučuji knihu Border kolie od A do Z, zajděte si na výstavu – 1.9. 2018 je středoevropská výstava border kolii v Machově mlýně, bude zde plno chovatelů, kteří vám určitě dají důležité informace. Případně se na facebooku připojit do skupiny borderky, kde můžete konzultovat všechny vaše dotazy se zkušenějšími.

 2. Tereza napsal:

  Dobry den, rada bych se zeptala, zda nevite o nejakych chovnych stanicich, kde by se nekdy v budoucnu dalo sehnat stenatko kratkosrste borderky? Zatim neplanujeme, mame ted odrostle stenatko doma, ale spise pro info.
  Moc dekuju!

 3. Andrea napsal:

  Dobry den, chci se zeptat chci si pořídit borderku, ale nevim zda psa nebo fenu? Co by jste mi doporucili? Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *