15 důvodů, proč si (ne)pořizovat brazilskou filu

Brazilská fila, jak už její jméno napovídá, pochází z Brazílie. Jedná se o psa vyšlechtěného speciálně pro potřeby místních obyvatel. Je to sebevědomý, neústupný pes, který je tím proslaven. Často je zaměňováno s plemenem bloodhound, ze kterého vychází. Pojďme se podívat blíže na tohoto fenomenálního psa.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT brazilskou filu

 • Pokud máte zájem o neustupného hlídače, který dokáže tvrdě zakročit, měla by se fila objevit ve výběru plemen. Je přímo zrozená pro hlídání.
 • Skvěle se hodí k domu s velkou zahradou, klidně i k celoročnímu pobytu. Základem je samozřejmě dobře zateplený kotec případně přístup do domu.
 • Navzdory vzhledu, který nevyvolává pocit vysoké inteligence je fila chytrým psem. Jakmile se jednou povel naučí, není třeba ho více opakovat. 
 • Charakteristická je taky její oddanost majiteli a jeho rodině, dá se říci, že se jedná o jednu z nejdůležitějších povahových vlastností.
 • Nevšední vzhled patří mezi další aspekty, které je možné si na file cenit. Má velkou škálu barev, ale nejčastěji se jedná o různé barvy žíhání.
 • Není náročná na péči o srst, běžně stačí jednou týdně vykartáčovat, aby se kůže zbavila odumřelých chlupů.
 • Miluje a oddaně brání děti, dokonce i ty cizí. Což je mezi hlídacími plemeny velká výjimka.
 • Brazilská fila má perfektní čich, který zdědila po bloodhoundech. Dobře se tedy hodí na pachové práce – například stopy nebo záchranařinu. 

SEDM důvodů, proč si  NEPOŘIZOVAT brazilskou filu

 • Fila má specifické nároky na majitele, vzhledem k tomu, že je to silný a neústupný pes, musí být takový i majitel, ale zároveň musí mít dostatečný cit pro výchovu takového psa.
 • Co se výchovy týká, špatně snáší dril, brzy se začne nudit a v případě cvičiště si dlouhou chvíli bude krátit provokací ostatních psů.
 • V některých zemích je její chov zakázán, musíme tedy v případě cestování zjistit jak na tom je naše vybraná destinace.
 • Má lovecké vlohy, při pohybu na volno musíme dbát na správnou výchovu psa.
 • Velmi špatně snáší pobyt v bytě, především v husté městské zástavbě.
 • Brazilská fila je ostražitá vůči cizím lidem, dokáže zaútočit bez varování. V případě toho, že se k nám chystá návštěva, je lepší filu zavřít do kotce.
 • K ostatním psům se může chovat nadřazeně, při seznamování s ostatními psi je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Shrnutí

Brazilská fila je unikátním psem, se speciálními nároky na majitele. Dalo by se říci, že se opravdu nehodí ke každému domečku. Správný majitel musí být silný jak fyzicky tak i duchem, aby se připravil na sebevědomou povahu psa. Výjimečné požadavky má fila i ohledně výcviku, výchovy a stravování. Naopak nenáročnou ji činí péče o srst. Ale i přes tyto vlastnosti, nebo možná díky nim, se dokonale hodí k dětem. Bude je do nekonečna chránit a milovat. Stejně jako svého majitele a jeho rodinu.

Obecná charakteristika brazilské fily

V Brazílii je hojně využívala jako lovecký, pastevecký a hlídací pes. Přesně proto byla vyšlechtěna. Slovo “fila,, přesně přeložené ze staré portugalštiny znamená “držet,,. Dříve hlídala otroky na plantážích, později se využívala k lovu pum a jaguárů. Nyní se využívají jako doprovod ostrahy v koridorech věznic.

Povaha

“Ojeriza,, je portugalské slovo mající význam – zlá vůči někomu, odpor, nelibost či averze. V Brazílii je toto hlavním povahovým rysem, kterým se toto plemeno musí vyznačovat. Je tedy k cizím vysoce ostražitá a může útočit bez varování. Fily bývají dominantní i k ostatním psům. Avšak je to oddaný společník, věrný své rodině kterou bude bránit do roztrhání těla. Milovat bude děti, dokonce i ty cizí. 

Vzhled

Fila je statný pes charakteristický volnou kůží, která vytváří laloky na krku. Hlava je mohutná, široká, oči daleko od sebe, uši velké a svěšené. Krk se jeví krátký kvůli vyvinutému osvalení. Hruď i záď jsou široké a silné, ocas dlouhý, nošený pod linií hřbetu.Kohoutková výška výstavních psů je 65 – 75 cm, fen 60 – 70 cm. Hmotnost psů je minimálně 50 kg, u fen 40 kg. Někteří psi mohou vážit i kolem 80 kg, nicméně pro pracovní nasazení se preferují jedinci s váhou kolem 70 kg. Brazilská fila může na první pohled působit těžkopádným dojmem, ale opak je pravdou. Je to pes s velmi rychlými reakcemi. Srst je krátká a hladká, s mnoha barevnými variantami, kromě bílé, myší šedi a grošované. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Miluje děti, jakéhokoliv věku. Dokonce i ty cizí. Nicméně se jedná o velkého robustního psa se 70 kily živé váhy. Nedoporučuje se nechávat psa a děti o samotě, bez dohledu dospělé osoby. Vrozené lovecké schopnosti z fily nedělají příliš vhodného psa k dalším zvířatům, ale při správné socializaci je samozřejmě možné psa vychovat, aby vaše zvířata nechal být. Otázkou zůstává, jak by to vypadalo u zvířat cizích. 

K ostatním psům se chová nadřazeně, musíme dbát na klidné seznamování nejlépe s náhubkem. Nejsou to typičtí smečkový psi.

Zdraví a péče

Brazilská fila je náchylná k dysplaziim loketních a kyčelních kloubů. Tato nemoc se dá již velmi dobře testovat RTG vyšetřením, které fily potřebují k uchovnění. Díky tomu, se v chovatelských stanicích nepříliš často vyskytují jedinci s vysokým stupněm dysplazie.

Jako většina obřích plemen trpí na nadýmání, které může způsobit torze žaludku. Torze žaludku je velmi nevyzpytatelná nemoc, díky které zahynulo množství jinak zdravých jedinců. Dbát tedy musíme na kontrolu krmiva a pohybu před a po krmení.

Dále není náročným psem na péči o srst, ale dlouhé svěšené uši přirozeně více trpí na záněty. Je tedy vhodné je častěji čistit. Především ve vlhkém období a po koupání.

Výchova a výcvik

Fila je hodně náročným psem na výcvik a výchovu. Hodně špatně snáší dril, nekonečné opakování povelů a zvyšování hlasu. A o fyzických trestech ani nemluvě.

Majitel tedy musí prokázat sílu, odhodlání a velkou laskavost, aby pes chtěl pracovat. Ideální je výcvik formou hry a odměňování. Pokud by se fila začala nudit, bude vymýšlet velmi nepříjemné aktivity, ze kterých určitě nebudeme nadšení. 🙂

Pozitivem zůstává, že v okamžiku kdy se fila něco naučí, bude to umět na pořád. Není třeba zběsilého opakování jednoho povelu.

Díky její povaze ale nesmíme výchovu a výcvik opomenout, v rukou špatného majitele se brazilská fila snadno stane doslova zbraní, nebezpečnou pro své okolí.

Náročnost

Cena brazislké fily se pohybuje mezi 30 000 a 35 000 Kč. Nicméně, cena je závislá na více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Velkou položkou jsou především zdravotní testy, kvalitní strava. Z hlediska dalších nákladů není fila více náročnou, než jiná stejně velká plemena. 

Z časového hlediska se nejedná o příliš náročného psa. Samozřejmě je nutné pravidelné venčení, na které nesmíme zapomenout ani v případě velkého pozemku, kde má pes volný pohyb. Dbát musíme na koupi kvalitního obojku a vodítka se silnými karabinami, aby nedošlo k jeho poškození.

Historie

Byla vyšlechtěna z bloodhoundů a mastiffů. V Brazilii sloužily k ochraně majetku, stád a hlídání otroků na plantážích. Prvně se jednalo především o pastevecké psy, kteří se nebáli postavit i velkým šelmám. Později se jejich využití přesunulo na hlídání otroků na plantážích. V případě že otrok utekl, byla fila schopná ho vystopovat a pevným zákusem udržet na místě. 

Dnes se běžně využívá k ostraze rodiny a jejího majetku. Nadále má v sobě vrozené lovecké pudy a skvělý čich, díky tomu se dá využít v mnoha dalších odvětvích psích sportů.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:40-80 kg
Výška v kohoutku:Psi: 65-75 cm Feny: 60-70cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši, velikost, volná kůže
Požadavky na trénink: více jak 60 minut denně
Energie: Spíše klidnější
Délka života:8-10 let
Sklony ke slintání: vysoké
Sklony ke chrápánívysoké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lovecký, pastevecký a hlídací pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:všechny kromě bílé, myší šedi a grošování
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit brazilskou filu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro filu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají fily na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu