16 důvodů, proč si (ne)pořizovat bulmastifa

Statečný obranář, hrdý hlídač, věrný parťák i skvělá chůva pro děti? – To všechno je bulmastif! Asi byste si neřekli, že tento mohutný kolos i se svojí vysokou váhou dokáže rychle a obratně běhat. Nebo, že i se svojí velikostí se hodí k malým dětem. Čím dalším nás tento rodinný, něžný obr dokáže překvapit? 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT bulmastifa

 • Bulmastif je skvělý hlídač. Nejen, že svým dominantním vzhledem dokáže odehnat nejednu nezvanou návštěvu, ale také bude střežit váš majetek, jak nejlépe dokáže.
 • Svou vytrvalostí a statečností se hodí i jako služební pes při práci u policie. (zdroj)
 • Pro svou klidnou a vyrovnanou povahou se stává skvělým kamarádem pro malé děti. Dokáže rozeznat dětskou hru od opravdového nebezpečí a proto by se na něm dalo i dříví štípat.
 • Pokud hledáte spolehlivého ochránce, hledáte právě bulmastifa. V případě ohrožení jeho pána, či rodiny rychle jedná a položil by za ně i život.
 • Kartáče a nůžky můžete schovat do šuplíku, protože bulmastif je díky své krátké, přilehlé srsti téměř bezúdržbový.
 • I když se to přes jeho velikost nezdá, je bulmastif velmi skladný pes, proto s vámi může bydlet i v malém bytě uprostřed ruchu velkoměsta.
 • Hlasitého hlídače v něm nehledejte, svoji sílu nepotřebuje obhajovat štěkáním. Takže si můžete v klidu dát kávu na zahradě, při klidném zpěvu ptáků. (zdroj)
 • Pokud nejste přímo sportovní rodina a bojíte se, že bude toto velké plemeno vyžadovat  čtyřhodinové procházky, nebo běh u kola, buďte v klidu. Bulmastif se rád přizpůsobí chodu vaší domácnosti a bude klidně ležet na gauči a koukat s vámi na televizi. Ovšem nepleťme si jeho klid s leností. Rád se proběhne a miluje zábavné hry.
 • Velkým plusem také je, že se snese i s drobnými hlodavci a dalšími zvířecími členy vaší domácnosti. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bulmastifa

 • Bulmastif je velký, neohrožený a tvrdohlavý pes a při špatné, nedůsledné výchově vám snadno přeroste přes hlavu.
 • I když hezky vychází s malými, domácími zvířaty, častokrát má problém s dalšími dominantními psy. Při kontaktu s jiným velkým psem, proto raději buďte na pozoru.
 • Už od štěněte je zapotřebí pevná ruka a dobrá socializace. Pokud tedy nemáte silnou vůli, pořízení tohoto giganta pečlivě zvažte.
 • Kvůli své krátké srsti bez podsady, není vhodný pro celoroční pobyt venku. Raději by dal přednost teplému gauči a vaší bezprostřední blízkosti.
 • Toto anglické plemeno je také dost finančně náročné, nejen kvůli velkému množství kvalitní potravy, ale také kvůli drahé veterinární péči. Bulmastif jednoznačně není levná záležitost. (zdroj)
 • Jestli jste přemýšleli, že budete se svým novým společníkem dělat např. agility, dogfrisbee, nebo canicross, není pro vás bulmastif ten pravý. Kvůli jeho váze a stavbě těla, není vhodný pes pro psí sporty náročné na klouby.
 • Pokud si zakládáte na čistotě a hygieně, nebude to s tímto psem nejsnažší. Díky sraženému čumáku a velké tlamě často slintá, rád se vykoupe v bahně, nebo svou neohrabaností shodí vázu po babičce. Ovšem pokud ho milujeme, odpustíme mu ledacos – třeba i rozkousané papuče.

Shrnutí

Toto odvážné, klidné a spolehlivé plemeno se skvěle hodí do rodiny s dětmi. Je to tvrdý obránce a hlídač, ale i milý a hravý kamarád. K ostatním lidem a psům je obezřetný a svou rodinu bezmezně miluje a brání. Bulmastif je vhodný pro zkušené páníčky s důslednou výchovou a chutí s ním pracovat. Je finančně náročný a nehodí se do kotce. Rád pracuje a snaží se splnit svému pánu každé jeho přání. Myslíte, že je to ten pravý pes právě pro vás? 

Obecná charakteristika bulmastifa

Bulmastif je plemeno psa, které bylo původně určeno k hlídání a při jeho šlechtění byl dán důraz na to, aby byl vytrvalý, silný a rychlý. Dnes ho můžeme vidět i jako domácího společníka, nebo rodinného psa.

I. Povaha

Ideální bulmastif je nebojácný, sebevědomý, inteligentní a samostatný. Miluje své lidi a snaží se vyplnit každý jejich požadavek, jak nejlépe zvládne. Je respektuhodným strážcem rodiny a klidným, vyrovnaným společnkem. Bulmastifové byli vyšlechtěni, aby byli tichými hlídači. Je velmi přátelský k dětem i k drobným savcům. Na cizí psy může být agresivní.

II. Vzhled

Bulmastif má typickou buldočí hlavu s kratšíma převislýma ušima do tvaru V. Má tmavé převislé pysky a sražený čenich. Získá si vás inteligentním, mírumilovným  výrazem. Má velmi krátkou a tvrdou srst, o kterou není nutné pečovat. Krk je svalnatý a silný. Může mít žíhanou, žlutohnědou, červenou, nebo pískovou barvu. Typická je pro něj černá maska na obličeji. Můžete si ho splést například s anglickým mastifem, boerboelem, německým boxerem, nebo s Bordeauxskou dogou.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Velkou výhodou bulmastifa je jeho více než kladný vztah k dětem a menším domácím mazlíčkům. Bullmastifové milují hry s dětmi, jsou trpěliví a tolerují i ty nejmladší. Snaží se je hlídat a bránit. (zdroj)

Jsou skvělými chůvami, ale kvůli své velikosti, mohou nechtěně shodit, nebo švihnout ocasem vaši ratolest, proto je důležité mít psa i dítě vždy pod dohledem.

Malé hlodavce a jiné druhy zvířat tolerují, ale u jiných psů stejného pohlaví jsou již obezřetní. Dokáží dát jasně najevo, kdo je dominantnější a nestraní se ani pořádným psím rvačkám. Je velmi důležité psa socializovat a už od štěněte ho zvykat na jiné psí kamarády. Stejně tak jako lidé si kamarády vybírá a nesnese se jen tak s každým.

IV. Zdraví a péče

Bulmastif je pes, který se dokáže dobře přizpůsobit většině domácích prostředí, ikdyž jeho velikost ho činí nejvhodnějším pro dům s oploceným dvorem a pobytem uvnitř. Stejně jako jiné molossoidní plemena, i bulmastif má mnoho zdravotních problémů. Běžně se dožívá 9 až 10 let. Tito psi trpí nejčastěji především na dysplazii kyčelního kloubu, sníženou činnost štítné žlázy a na rakovinu mízních uzlin. Veterinární péče je po finanční stránce velmi náročná. (zdroj) 

Narozdíl od financí je srst bulmastifa takřka bezúdržbová, takže jí nemusíte věnovat skoro žádnou pozornost. Stačí vyčesat jednou za 14 dní.

V. Výchova a výcvik

U tohoto velkého plemene musíme dávat důraz na důslednou výchovu. Bulmastif se rychle učí, ale často je tvrdohlavý a zkouší, co si u vás může dovolit.

Pevná ruka, důsledný přístup a pozitivní motivace vám z vašeho obra udělá skvělého parťáka a vychovaného psa, který poslechne na slovo. Rád se pak bude chlubit svou poslušností před rodinnými příslušníky. 

VI. Náročnost

Bulmastif je relativně samostatný a zvládne být po většinu času doma sám. Ovšem později mu to musíte nahradit delší procházkou, zábavnou hrou, nebo úspěšným výcvikem. Vstupní výdaje jsou rozhodně nejvyšší a cena tohoto krásného psa se pohybuje okolo 20 000 Kč. 

Není dobré na pořizovací ceně štěňátka šetřit, protože často pak platí, že čím vyšší cena za štěně, tím méně utratíte později na veterinární klinice. Asi vás nepřekvapí ani vyšší výdaje za stravu tohoto giganta. 

VII. Historie

Bulmastif patří mezi jedno z nejstarších plemen. Zmínky o podobném psovi nalezneme už v hluboké historii, ale oficiálně byl uznán až roku 1924. 

Pes byl vyšlechtěn z anglického mastifa a anglického buldoka za účelem strážce a musel být schopen vytrvale pronásledovat pytláky, které dokázal zastavit a srazit svou vahou k zemi.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Pes: 49-59 kgFena: 41-49 kg
Výška v kohoutku:Pes: 64-69 cmFena: 61-66 cm
Typický znak:tmavá maska
Požadavky na trenink: 40 minut/den
Energie: střední
Délka života:8 až 10 let
Sklony ke slintání: vysoké
Sklony ke chrápánívysoké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: strážce
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: rovná
Barva srsti:červená, plavá, žíhaná
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit bulmastifa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bulmastifa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata bulmastifa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu