Jak na canicross, aneb běh se psem [průvodce]

Každý z nás má svou představu o tom, jak ideálně trávit čas se svým psím mazlíčkem – někteří lidé preferují procházky v klidném tempu, jiní se se svým psem nejraději válí u telky a další páníčci se zas ze všeho nejlépe cítí, když si mohu ve společnosti svého chlupáče pořádně protáhnout kosti. Právě pro ty aktivní pejskaře je ideálním způsobem k vybití energie například canicross – tedy běh se psem, o kterém si dnes řekneme víc. Máte-li chuť, pojďte s námi proběhnout skrz všemi důležitými informacemi o tomto populárním psím sportu! 

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších postrojů pro psy

PĚT důvodů, proč začít s canicrossem

  • Je to výborná zábava nejen pro vás, ale i pro vašeho pejska, při které si navíc oba zlepšíte fyzičku.
  • Pohyb na čerstvém vzduchu je blahodárný – to se ale dávno ví.
  • Příroda nabízí nevyčerpatelné. množství různých terénů a tras, které přímo svádí k proběhnutí.
  • Vybavení na canicross hobby úrovni není nějak extra nákladné a navíc si jej lze v některých klubech zapůjčit.

DVA důvody, proč nezačínat s canicrossem

  • Jsou pejsci, pro které běhání z nějakých důvodů není vhodné. Má-li váš pejsek zdravotní problém, či opravdu krátký čumáček, raději nezačínejte s canicrossem bez porady s veterinářem.
  • I pro některé páníčky nemusí být canicross to pravé ořechové, pokud mají obtíže se zdravím. V takových případech je lepší zvolit jinou aktivitu se psem, nejlépe ve volnějším tempu.

1. Pro koho je canicross (ne)vhodný 

Máte-li představu, že se pro canicross hodí pouze pro určitá psí plemena, velmi se mýlíte – běhat totiž můžete téměř s každým psím plemenem! V každém případě je klíčové přihlédnout na kondici a především na zdravotní stav psa. Je logické, že sportovní zátěž může být riziková například pro starší pejsky bez kondice, nebo pro ty, kteří mají zdravotní problémy. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, raději nejprve navštivte svého veterinárního lékaře a přesvědčte se, zda pejskovi pravidelné běhání neublíží. Nezapomínejte taktéž na sebe a jestli máte nějaká zdravotní omezení, předem zvažte, jestli je pro vás tento druh fyzické zátěže bezpečný

Canicross je nevhodný pro štěňata a psy ve vývoji. Než začnete se psem běhat, nechte ho dospět, a dozrát jeho pohybový aparát.

Určitě jste si všimli, že jsme ve článku uvedli, že lze běhat TÉMĚŘ s každým plemenem. Jsou tu však takové psí rasy, u kterých je opravdu na zvážení, zda je vhodné, s nimi běhat. To se týká zejména krátkolebých (brachycefalických)  plemen, která mnohdy mívají problém s dýcháním i při naprostém klidu, natož při běhu, kdy tělo spotřebuje více kyslíku – to se týká například buldoků, mopsů, ci francouzských buldočků.  Sportovní omezení mohou nastat také u pejsků s krátkými končetinami, jako jsou třeba baseti, nebo u molossů, kteří svou váhou při běhu nadměrně zatěžují klouby. Každý pejsek je však jiný, takže je nutné pohlížet na každého individuálně.

 Stálicemi jsou v canicrossu naopak ovčácká plemena jako například belgičtí, či němečtí ovčáci, čsv, border kolie, australští ovčáci apod. Vynikající běžci jsou zejména Evropští saňoví psi (ESP), kteří jsou pro podobné typy sportů šlechtění. Na tratích můžeme často potkat také ohaře, husky, či malamuty, které má mimo jiné v krvi právě zmíněný ESP. Z menších psích plemen se pro canicross velmi hodí teriéři jako jack russel, bordíci, nebo také pudlové. Běžecké talenty můžeme ale najít v různých plemenech – výjimku netvoří ani plemena typu bull a nakonec ani voříšci. 

Oblíbená plemena pro canicross:

  • Ovčácká plemena – belgičtí, němečtí, nebo australští ovčáci, border kolie, ČSV aj.
  • Evropský saňový pes
  • Ohaři a Pointři
  • Sibiřský husky, Aljašský malamut
  • Labradorský, nebo zlatý retriever 
  • Bull plemena
  • Vipet
  • Pudl
  • Jack Russell Terrier, Parson Russell Terrier
  • Foxteriér 

2. Jaké vybavení je pro canicross potřeba

Tento sport patří k těm, ke kterým toho příliš nepotřebujete. Přesto však zapomeňte na představu, že vám stačí pouze pes a prošlápnuté kecky. 

Důležitým prvkem canicrossu, co se vybavení týče, je hlavně sedák a vodítko s amortizérem, které zajišťují komfortní a bezpečný běh pro vás, i pro psa: běžcův “sedák” pomáhá rozkládat tlak, jež vytváří pes svým tahem. Na sedák navazuje vodítko s amortizérem – ten je obzvlášť důležitý, protože mimo tlumení nárazů udržuje vodítko stále napnuté, díky čemuž při běhu nikde nepřekáží.

Důležitou součástí výstroje, bez které se neobejdete je také kvalitní “dlouhý” postroj na psa. Postroj by měl psovi přesně padnout, neměl by mu jakkoli bránit v pohybu a naopak by mu měl pomoct rozložit vzniklý tlak – pokud si nejste jisti s výběrem, můžete navštívit některý z canicrossových klubů, kde vám poradí a případně zapůjčí postroj na vyzkoušení. Návštěvu klubu a zapůjčení vybavení doporučujeme i v případě, že si nejste úplně jisti, že je pro vás běhání to pravé (můžete si vše vyzkoušet,než nakoupíte vybavení za tisíce)

Naopak obojek je pro canicross absolutně nevhodný a pes by se na něm velmi pravděpodobně škrtil.

Nezapomeňte ani za své pohodlí a věnujte pozornost také výběru vhodné běžecké obuvi, jež vám zaručí pohodlí a hlavně ochrání váš pohybový aparát před důsledky častého běhu.

Při výběru vybavení pro sebe, i pro svého psího sportovce dbejte hlavně na to, aby vše perfektně sedělo! 

Kolik za vybavení zaplatíte, záleží velmi na vašich ambicích a požadavcích – za profi vybavení zaplatíte víc, než za hobby výbavu, to dá rozum. Nicméně se nemusíte bát, že by vás canicrossový “vercajk” hobby úrovně nějak zrujnoval. Úplný základ se dá pořídit do několika tisícovek, třeba ve formě výhodných setů.

Co tedy nezapomenout pořídit?

  • SEDÁK – měl by být pohodlný a neměl by někde škrtit, nebo odírat.
  • VODÍTKO S AMORTIZÉREM – pro canicross je ideální vodítko o délce dva metry. Díky amortizéru se nikde neplete a navíc tlumí nárazy.
  • POSTROJ – nejlepší volbou pro běh se psem je takzvaný dlouhý postroj, přímo určený k tahovým disciplínám. Měl by být samozřejmě pohodlný a psovi perfektně sedět.
  • BĚŽECKÉ BOTYty jsou základní výbavou každého bězce. Rozhodně se vyplatí vsadit na kvalitní boty, které zajistí nohám potřebné pohodlí a ochranu před nárazy. 

3. Jak začít s canicrossem

Jestli už máte všechno potřebné vybavení, můžete se do toho pustit:

  • POSLUŠNOST A SOCIALIZACE JE PŮL ÚSPĚCHU

Je třeba si uvědomit, že kromě vybavení potřebujete i pár dalších drobností, které vám začátky velmi usnadní – a to zvládat základní poslušnost a také mít dobře socializovaného psa. Pokud váš pejsek tyto dvě složky zvládá, určitě si ušetříte spoustu nepříjemností ve formě neustálého usměrňování psa a nebo krocení jeho nadměrného vzrušení ze všeho okolo (jiní běžci, ostatní psi, cyklisté…).

  • POSTROJ ZNAMENÁ ČAS NA PRÁCI

Pro začátek je vhodné vybrat si vhodný terén a naučit pejska, co pro něj nasazení postroje vlastně znamená. Určitě se nedoporučuje běžecký postroj využívat na běžné procházky, ale naopak je lepší nasazovat jej pouze na běh – případně jej můžete kombinovat s obojkem. Tímto počínáním sledujeme, že se pes naučí přepnout  zrežimu procházka”, na “režim běh”, během kterého se bude plně soustředit na psovoda a nebude zastavovat u každého pangejtu za účelem čmuchání, nebo značkování. 

  • TAHÁNÍ

Další žádoucí pomůckou, kterou by se měl pes naučit, je tah. Ač se asi každý z nás snaží za normálních okolností tuto vlastnost eliminovat, při canicrossu je tahání po psovi vyžadováno. Ač někteří pejsci hned při prvních trénincích pochopí, co se po nich chce, některým hafanům se musí ze začátku pomoct například používáním řetězů, či závaží, která se připnou na postroj (o tom více ZDE). Velkou pomocí mohou být také společné tréninky s jinými, již zaběhlými běžci a jejich chlupáči, kteří poskytnou vašemu pejskovi pořádnou dávku motivace.

  • HLASOVÉ POMŮCKY

Volné ruce se při běhu určitě hodí k rozvinutí vlastního pohybu. Aby vaše ruce zůstaly volné, nepomáhá vám jen sedák a vodítko s amortizérem, ale také hlasové pomůcky, určující nejen směr běhu. Díky nim dokážete psa nasměrovat, přibrzdit, zastavit, nebo mu dát naopak najevo, že má vyrazit vpřed. Je čistě na vás, jaká slova pro jaký povel využijete 

Pár rad do začátku

Doporučujeme běhat v místech s měkčím terénem, jako je například les, nebo třeba polní cesta. Zde se navíc vyhnete větší koncentraci lidí a psů, takže se na běh budete lépe soustředit vy, i váš čtyřnohý mazlíček. Pro začátek je také lepší volit kratší trasy, které můžete postupně prodlužovat. Pokud vám můžeme dát radu nad zlato, sežeňte si do začátku parťáka – nejlépe někoho, kdo už je v canicrossu zaběhnutý. Nejlepší rady totiž dostanete právě od těch, kteří mají něco naběháno. 

Není-li běh vaší silnou stránkou, nebojte se s ním začít i bez pejska, než si budete v běžeckých keckách jistější.

4. Zásady bezpečného běhu se psem

Ač se canicross neřadí mezi nijak nebezpečné sporty, jsou situace, kdy je na místě popřemýšlet o tom, zda je dobré nazout kecky, vzít psa a jít si zatrénovat:

  • VYHNĚTE SE BĚHU V PŘÍLIŠ VYSOKÝCH TEPLOTÁCH

Běh je sám o sobě celkem fyzicky náročnou disciplínou, u které se dost zapotíte. Běh ve vysokých teplotách však může být přímo ohrožující pro běžce i psa (hrozí přehřátí organismu). Dbejte tedy na svůj zdravý rozum a pokud je venku opravdu horko, dejte přednost jiným aktivitám. 

  •  ZBYTEČNĚ NEPŘETĚŽUJTE SEBE, ANI PSA

Každý z nás má nějaké limity, na které musíme brát zřetel. Ač je jejich překonávání často euforické, bylo by hloupé vystavit kvůli nim oba členy vašeho týmu zbytečnému nebezpečí. Proto své limity překonávejte postupně a myslete u toho hlavně na svého psího parťáka.

  • BĚHEJTE PŘEDEVŠÍM NA MĚKKÉM 

Správný výběr terénu dělá v canicrossu hodně. Pro dobro své, i pro dobro svého pejska dávejte přednost přírodním terénům, místo běhu po silnicích, nebo třeba asfaltových cestách. Za měkčí podloží vám poděkují jen tlapky vašeho pejska, ale i jeho pohybový aparát – stejně, jako ten váš. Přírodní podloží nevytváří takový nápor na klouby a běh je hned mnohem pohodlnější. 

  • NEZAPOMÍNEJTE NA ROZCVIČKU

Před během se nikdy nezapomeňte pořádně rozcvičit a zahřát. Rozcvičku dopřejte i svému pejskovi, kterému před sportováním parádně bodne strečink, nebo dynamická masáž. Jak na strečink se psem? Mrkněte se ZDE

  • S PLNÝM ŽALUDKEM SE NIKDY NEBĚHÁ

Pokud máte v plánu jít si zaběhat, nedávejte svému chlupatému štěstí těsně před tím nažrat. S plným břichem se nejen mizerně běhá, ale také to může být pro psa nebezpečné – zejména pro větší plemena, která jsou náchylnější na zauzlení žaludku

  • NEZAPOMÍNEJTE NA PITNÝ REŽIM

Dostatečná hydratace  při sportu je alfou a omegou a je nesmírně důležitá pro člověka i pro zvíře. Nikdy tedy nezapomínejte přibalit dostatek vody pro vás oba! 

Máte už jasno, že je pro vás canicross to pravé ořechové? V tom případě přejeme úspěšné vyběhnutí a především hodně vytrvalosti, která se rozhodně vyplatí! 🙂 

4.9/5 - (9 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu