fbpx

14 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa čau čau

Toto nevšední plemeno uchvátí svým vzhledem a překvapí svojí povahou. Často se o něm říká, že je odvážný jako lev, roztomilý jako panda, má krásu a nezávislost kočky a oddanost psa. Jak to tedy s tímto zajímavým psem je? Pro koho je vhodným parťákem a pro koho naopak ne? Přečtěte si náš dnešní článek a zjistěte zda byste si s čau čauem padli do noty!

SEDM důvodů, proč si pořizovat psa čau čau 

 • Čau čau je pes, který svým vzhledem rozhodně vzbudí pozornost. Věděli jste například, že mají modrý jazyk? To je věc, která zaujme snad každého. 
 • Je taky skvělý hlídač, tento medvídek má hluboký hlas a na zahradu, kterou hlídá, si netroufne žádný vetřelec. 
 • Čau čau je nezávislý, svého pána miluje, ale rozhodně není vtíravý a spíše pozoruje z povzdálí. 
 • Jejich huňatá srst jim zajišťuje ochranu proti nepřízním počasí. Je to tedy pes, který hravě zvládne život na zahradě. 
 • Pokud neholdujete dlouhým procházkám, je čau dobrou volbou. Nejsou vyloženě líní, ale dlouhé procházky nejsou něco, co by je lákalo.  
 • Je to pes jednoho pána, zbytek rodiny bude tolerovat, ale u čaua je pouze jeden člověk, kterému dá celé svoje srdce. 
 • Dokáže se opravdu vcítit do svého pána, jste li smutní, bude čau smutný taky, naopak pokud máte dobrou náladu, váš čau čau bude také veselí. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat psa čau čau 

 • Je opravdu hodně tvrdohlavý. Základní výcvik je u čau čaua věc, která vám pravděpodobně zabere celý jeho život. 
 • Vůči cizím lidem je rezervovaný a pokud někdo překročí určité hranice, dokáže být i agresivní.
 • Nejsou přátelští ani k cizím psům, jsou to prostě svérázní psi, kteří potřebují svůj prostor. 
 • Ač se to nezdá, má čau čau silný lovecký pud. V kombinaci s jeho nezávislostí je opravdu velice těžké docílit 100% přivolání. 
 • Pokud plánujete se psem absolvovat různé zkoušky a psí sporty, raději si vyberte jiné plemeno. Čau čau na tohle prostě není. 
 • Jejich srst vyžaduje minimálně třikrát týdně vykartáčovat, také je důležité kontrolovat oči a kožní záhyby na obličeji.
 • Kvůli typické široké hlavě a hluboko posazeným očím, nedokáží čau čauové používat různé grimasy jako jiná plemena. Dost často se tak stává, že se čau čau serve s jiným psem, protože druhý pes prostě nechápe, co mu chce čau čau říct. 

Shrnutí 

Čau čau je složité plemeno. Většina lidí ho má za hloupého a zlého psa. Pokud si k němu ale najdete cestu a nebudete se snažit jej změnit, stane se z čau čaua ten nejoddanější a nejvěrnější pes pod sluncem. Je to pes, který svého pána většinu času ignoruje a neposlouchá, ale bez váhání by za něj položil život. Vůči cizincům, ať lidským či psím, je nedůvěřivý až agresivní, pro svou rodinu je však milý a příjemný společník.  

Obecná charakteristika psa čau čau 

Láká vás pořízení tohoto medvídka, ač už víte, že to s ním není úplná procházka růžovým sadem? Nuže dobrá, čtěte dál a dozvíte se vše co o tomto plemeni potřebujete vědět, než se definitivně rozhodnete.

Povaha 

Povaha čau čaua patří k těm nejsložitějším v psím světě. Jsou to psi jednoho pána, pro kterého by udělali cokoliv. Cizince ignorují, dokud oni ignorují jeho. Jsou samostatní a nezávislí. Při výcviku vám povel předvede maximálně dvakrát za sebou, poprvé aby ukázal, že ho umí a po druhé, protože si myslí, že jeho pán je nemožnej a nedíval se, když mu ho ukazoval poprvé. Na potřetí se už ale obtěžovat nebude. Také to není pes, který by svého pána pronásledoval jako stín. Má ho rád, ale raději si hledí svého někde opodál. 

Vzhled 

Široká hlava, hluboko zapadené tmavé oči a modrý jazyk jsou spolu s huňatou srstí nejtypičtějšími znaky tohoto plemene. Celkově připomínají spíše plyšového medvídka než psa, nicméně zdání klame a tenhle psí méďa je ve skutečnosti dost ostrej týpek. Jejich srst může mít plavou, červenou, černou nebo modrou barvu. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Čau čau nepatří k plemenům, která by byla doporučována k dětem. Vzhledem k jejich odtažité povaze a potřebě klidu je lepší k dětem vybírat mezi jinými plemeny, na druhou stranu se dokáže přizpůsobit a většinou děti ignoruje. K větším dětem lze tedy pořídit i čau čaua, ale je nutné počítat s tím, že to nebude pes, který bude celé odpoledne trávit s dětmi a míčkem na zahradě. Děti musí chápat jak se ke psovi chovat a pes musí vědět, kde má svoje místo, kam si může jít od dětí odpočinout. 

S jinými psy je to u čau čaua složitější, většina dospělých psů je vůči ostatním psům agresivní, toto chování se dá zmírnit kastrací a důkladnou socializací od štěněcího věku. K jiným zvířatům je čau čau většinou lhostejný a nezajímá se o ně. 

Zdraví a péče 

Obecně patří čau čau k plemenům s dobrým zdravím. Ovšem, tak jako u všech plemen, jsou nemoci, které se u čau čaua vyskytují častěji. Mezi takové nemoci patří onemocnění kloubů-dysplazie. A mohou trpět na autoimunitní onemocnění a je u nich zvýšené riziko kožního melanomu. Stejně jako jiná větší plemena se u nich může vyskytnout i torze žaludku. 

Největší péči je potřeba věnovat srsti, kterou je nutné vyčesávat alespoň obden, také je vhodné je alespoň jednou měsíčně vykoupat ve speciálním šamponu pro psy a kontrolovat uši a oči. 

Výchova a výcvik

Vycvičit čau čaua vyžaduje spoustu práce a hlavně trpělivost. Čau čau je plemeno, které nebude slepě plnit všechny povely, které mu jeho pán dá. Dokáže být hodně tvrdohlavý a například naučit je spolehlivě přivolání je opravdu velký oříšek i pro velmi zkušeného trenéra. Pokud jste v čau čauovi zhlédli kvůli jeho vzhledu, ale nemáte zkušenosti s výcvikem psů, raději se porozhlédněte po jiném chlupáči. Ikdyž je čau čau medvídek, dokáže svého majitele při výcviku dost potrápit a na nezkušeného člověka by to mohlo být až moc. 

Náročnost

Ač je čau čau poměrně exotické plemeno, není pořizovací cena štěňat nijak vysoká. Štěně s PP se dá sehnat již od 5 000,- do cca 15 000,-. O to víc není rozumné snažit se ušetřit a pořídit si čau čaua bez PP, takový pes může být nejen nemocný, ale také psychicky nevyrovnaný, což u tohoto plemene může vést v budoucnu k opravdovému problému. 

Čau čau vám zabere nejvíce času v období dospívání, kdy je potřeba jej důkladně socializovat a vychovávat. Nejsou nároční z hlediska fyzické aktivity, ale potřebují zaměstnat, jinak se nudí a hledá si svoji zábavu. 

Historie 

Historie čau čaua sahá již 1000 let před naším letopočtem. Předci čau-čaů by mohli být mastifové, ale i severská plemena psů, jejich původ zdaleka není objasněný. V Číně se tito psi využívali různorodě; jako společníci, tažní psi nebo také jako zdroj masa. Není tajemstvím, že maso čau čaua se v Číně ještě do nedávné doby běžně jedlo a pravděpodobně ještě jí.Využívali se také pro lovecké účely.

Do Evropy se však toto plemeno dostalo až v 18. století. Několik jedinců tohoto plemene vlastnila i královna Viktorie, což posílilo jeho oblíbenost. Klub chovatelů byl v Anglii založen v roce 1895 v Americe bylo plemeno uznáno v roce 1903. Čau čauové dokonce obývali i Bílý dům a fanouškem plemene byl i známý Sigmund Freud. A propadla jim i Marta Stuartová. V USA a Británii je to velmi oblíbené plemeno, u nás se stále jedná a plemeno málopočetné. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:28-32 kg
Výška v kohoutku:46-56 cm
Typický znak:zkrácený čumák, vzpřímené uši a kožní záhyby
Požadavky na trenink: méně jak 20 minut denně
Energie: mírná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: průměrné
Sklony ke chrápáníprůměrné až vysoké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: nízká
Původní využití: lovecký a strážný pes
Délka srsti: střední
Typ srsti: rovná a hustá
Barva srsti:červená, modrá, krémová, černá, plavá
Potřebná péče o srst: vysoká

Kde koupit psa čau čau ?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro čau čaua dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata čau čaua na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

5 komentářů u „14 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa čau čau“

 1. Ahoj, přečetla jsem si pečlivě článek :-))), Čau Čau jsou úžasní. Pejskař se ze mě stal po mrtvici, přestěhovali jsme se z Prahy na kokořínsko k lesům a lékař mi poradil, abych si pořídila mazlíka. Začala jsem tehdy vlkodavem! Žádné zkušenosti, stále zahrabaná v knihách a byla jsem v neustálém kontaktu se všemi, kteří vlkodavy chovali. Můj Arwy byl úžasný a krásný. K němu jsem si pořídila černého středního knírače, jezdili jsme na výcvik (Arwy hlavně koukal, ale líbilo se mu, že tam měl hodně kamarádů) a vše bylo super. Já se díky nim do roka plně uzdravila. Na pejsky nedám dopustit. Arwy nás už opustil, dožil se osmi let i s těžkou nemocí srdíčka a cukrovky zároveň, ale byl s námi šťastný. Mému knírači bylo moc smutno, takže jsme pořídili kamaráda. Akitu Inu. To bylo něco! Tak tvrdohlavého psa jen tak neuvidíte. Na cvičáku mi dal zabrat. Socializace byla také úspěšná, má rád i mé kocoury, je to skvělý hlídač, ale nesmí se překročit jeho hranice. V tomhle je dost podobný Čau Čau. Akitu má sice dcera, ale starám se o něj já. Poslouchá, je úžasný. Moje otázka zní. Mohu si domů pořídit Čau Čau k mému knírači? Je to už starší pejsek, vyžaduje spíše klid a krátké procházky. Jaký je Váš názor? Nervy mám dobré a trpělivost tu jsem měla snad vždycky s pejskama (s lidmi to bylo horší, nyní jsem už šťastný důchodce :-))), prý ano). Napište mi. Papa a hezký den.

  Odpovědět
  • dobrý den, to záleží na vašem knírači, jestli je ochoten a schopen přijmout štěně, připravte se ale na to, že ceny štěňat jsou vyšší než je zde uvedeno a nejsou vždy k mání. Čau , jak jsem ho poznala,a já, pokud je odmala zvyklý na procházky, dá si říci i na dlouhou – ale vodu s sebou. není to pes do kotce i přes jeho srst je třeba, aby měl stálý přístup do domu a ke svému člověku., Jo, a nikdy nedovolte, aby jej jako štětě třeba děti přes plot dráždily, není dobře jej vést k agresi. Jinak je to naprosto skvělý a dokonce, pokud to shledá správným, i poslušný.

   Odpovědět
   • Dobrý den,
    máte moc pěkně zpracovaný portrét plemene čau-čau, za to dík. Jen v něm, prosím, upravte cenu štěněte. V současné době stojí štěně čau-čau s PP kolem 25.000 Kč. Děkuji.

    Odpovědět
 2. Dobrý den dříve jsem měl kokršpaněla ten mi umřel a já se zapřísahal že už jiného psa pořizovat nebudu ale čas uplynul a já jsem dostal nabídku jestli nechci roční fenku čau čau jelikož první majitel nemohl naplno starat a jelikož jsem fenku znal od štěněte tak jsem si ji vzal ale fenka byla že začátku ke mě nedůvěřivá ale po jednom dni ke mě přirostla a za fikcovala se na mě a uznává mě jako jediného pána.Co o ní napsat mám ji už tři roky k ostatním psům je přátelská a rada si s nima hraje ale musí mít náladu je to skvělá hlidacka k cizím lidem je introvertní a nedůvěřivá je tvrdohlavá na poveli moc nereaguje většinu dne prospí a to i když je venku na zahradě tak se proběhne a pak odpočívá a při venčení na vodítku si sama určuje jak dlouhou chce být venku na dlouhé procházky moc není.Jeto zkrátka osobnost sama osobě.Podle mě je čau čau náročný na výchovu jelikož to je paličák a péče o srst je docela náročná a na nemoci kromě těch kožních problémů kterýma jsme si prošli ne jen jednou je to plemeno co moc na nemoci netrpí.Pokud k čau čau najdete cestu a zvládnete je ho výcvik tak máte parťáka na celí život a co se o nich píše že jsou zlí a nehodí se k dětem tak já mám opačnou zkušenost ale každý čau čau je jiný

  Odpovědět
 3. Dobrý den. Vyrůstala jsem na vesnici, psi a kočky byli součástí mého života od malička. Jednou jsem z krátké návštěvy domů do paneláku přivezla k malým dětem nádherného medvídka – čau čau. Byl to nejúžasnější pes v mém životě. Nemohu souhlasit s tím, že se nehodí k dětem, ty moje mu při jídle sahaly do misky, dokonce mu strkaly i prstíky při jídle do pusy. Když se jim zdálo, že jí moc dlouho, tahaly ho od misky pryč za ocas (měly malou sílu na to, aby to psa bolelo). On jim to oplatil tím, že jim sebral pacholíka, nebo žvýkačku. A ten rošťácký výraz, když číhal, aby dětem vzal míček, nebo plyšáka a schoval ho pod sebe a jak se bavil tím, že mu ho děti nemohou sebrat. A s jakou opatrností „kradl“ dětem z rukou šunku. Ani s jeho tvrdohlavostí nebyl problém, možná proto, že jsem byla ještě tvrdohlavější, možná proto, že jsem respektovala i jeho potřeby. Nejsem zastáncem tvrdého výcviku pro psi v domácnostech, pes musí cítit, kdo je jeho pán a pán musí mít u psa přirozenou autoritu a ta se nezískává pomocí tvrdých povelů. Pak pes poslouchá zcela přirozeně. Čau čau je velice trpělivý a chytrý pes. Při procházkách chodil „vedle nohy“, ale možná proto, že věděl, že jeho čas přijde, že ho pustím z vodítka a bude mít možnost se dostatečně vyběhat v přírodě. Velice brzy jsem zjistila, že nemá cenu na něho volat a k noze a pod, dělal si ze mě srandu, tak dostával tolik času, kolik potřeboval a on na oplátku každou chvilku přiběhl, jakoby se zeptat, jestli ještě může, ale stačilo vykročit k domovu a byl hned zpět, dobře si nás hlídal, i když honil po poli myši. Ale každý by si měl uvědomit, že je to silný pes, který se potřebuje vybít, takže min 1x týdně je potřeba se s ním pořádně „porvat“. Nevím, jak to dělal, vždycky se mi zakousnul do nastaveného předloktí, trhal se mnou, nechal se vláčet, točit ve vzduchu, ale nikdy mě ani neškrábl, přitom při mých 45 kg by mi ruku překousl jak malinu. V zimě stačilo dát postroje, sáňky, miloval sníh. A na konec ještě jedno upozornění, na ulici budí pozornost nejenom dětí, ale i dospělí se na něho vrhali, aby si ho pohladili a zatím co u dětí stačilo zvednout prst a můj čau čau si nic nedovolil, u dospělých jsem si tak jistá nebyla, takže jsme po městě chodili s koženým náhubkem. Tímto bych chtěla upozornit všechny (a učte to i svoje děti!), nesahejte na cizí psi, ten pes se chudák třeba jenom lekne a jeho přirozenost je, že se ožene a při tom může ublížit. Pokud budete ochotni respektovat jeho osobnost, je čau čau tím nejkrásnějším psem, kterého si můžete do svého života pustit.

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu