18 důvodů, proč si (ne)pořizovat českého horského psa

S tímto zajímavým plemenem se pravděpodobně ve městě nesetkáte, horští záchranáři by vám však o něm mohli vyprávět! Tento velký nebojácný, přesto však oddaný a přátelský pes se u nás chová teprve krátce, za tu dobu se nicméně stal velice žádaným a užitečným pomocníkem při práci na horách a na rozlehlých venkovských usedlostech, ale i parťákem do nepohody k domku se zahradou.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DESET důvodů, proč si pořizovat českého horského psa

 • Mimořádně odolný a silný pes, který se nebojí jak tvrdé práce, tak aktivního odpočinku.
 • Díky poněkud „voříškovitému“ vzhledu jsou čeští horští psi extrémně roztomilí a působí příjemným domáckým vzezřením
 • Jedná se o velmi loajální a věrné zvíře se silným obranářským instinktem.
 • Plemeno je velice houževnaté, není tak náchylné k nemocem, zvládne i extrémně nepříznivé podmínky, skvěle se adaptuje prakticky kdekoliv.
 • Tito psi milují děti i jiná zvířata, harmonické soužití v početné rodině tak nebývá problém.
 • Plemeno je využitelné na mnoho způsobů, uplatní se skvěle jako hlídač, záchranář, nadšený sportovec, ale i jako chlupatý miláček celé rodiny.
 • Pes je odvážný a sebevědomý, nikoliv však agresivní, krizové situace je schopen řešit s ledovým klidem.
 • Čechohorák je nesmírně inteligentní a vnímavý a má fenomenální paměť, dokáže se tak naučit nespočet povelů a cviků.
 •  S českým horským psem se nikdy nebudete nudit a zbytečně zahálet, sedět doma na zadku totiž opravdu není jeho šálek kávy!
 • Pes je to sice komunikativní a přátelský, přesto ale ne nijak vtíravý, dokáže být velice samostatný a nebude strádat, pakliže mu na několik hodin zmizíte z dohledu. 

OSM důvodů, proč si nepořizovat českého horského psa

 • Pokud nemáte v plánu strávit minimálně šest hodin denně na nohou aktivním pohybem a zaměstnáváním psa, není toto plemeno pro vás rozhodně to pravé ořechové.
 • Český horský pes je plemeno uzpůsobeno na život venku v horách, ve sněhu a zimě, do bytu si ho tak raději opravdu nepořizujte.
 • V horkém letním počasí je potřeba psa neustále kontrolovat a svépomocí chladit, aby se nepřehřál.
 • Tito psi potřebují pevnou ruku a jasně nastavené hranice, je tak potřeba se před pořízením zamyslet nad tím, jestli jste opravdu schopni zvládnout jeho výchovu.
 • Nečekejte, že vám bude český horský pes dělat společnost celý den na gauči u televize, toto plemeno je velmi živé a hravé a vyžaduje ke spokojenosti spoustu aktivního pohybu.
 • Pes je to velice chytrý a učenlivý, díky tomu ale dokáže být někdy pěkně tvrdohlavý.
 • U tohoto plemene je důležitá pravidelná péče o srst a zvlášť z jara její časté vyčesávání, jelikož výrazně líná.
 • K cizím lidem je nedůvěřivý, je potřeba mu pomoci pochopit, že ne všichni lidé, které nezná a kteří vstoupí do jeho teritoria chtějí ublížit jemu nebo jeho rodině.

Shrnutí

Český horský pes tedy rozhodně není pro každého, je to plemeno, jehož výchově a celkové spokojenosti a zachování duševního zdraví musíte coby majitel obětovat velkou spoustu svého času a trpělivosti. Jestliže jste si však jisti, že to zvládnete a že by se vám tento pes hodil do služby, ve které by mohl dostát svému jménu, neváhejte, protože energie, ale i láska, kterou mu svým úsilím předáte, se vám z jeho strany stokrát vrátí!

Obecná charakteristika českého horského psa

Český horský pes je dnes hojně využíván skutečně především na horách coby pomocník horské služby a pes do zápřahu saní. K tomuto účelu byl od doby samotného vzniku plemene šlechtěn a na to je také stavěn. Potřebuje tak být neustále zaměstnán a cítit se užitečný. Nejraději tráví čas venku, výborně se také hodí například jako hlídač stád na rozlehlých pastvinách. Z tohoto nám tedy musí jasně vyplývat, že v bytě se tento pes bude nejspíš cítit jako slon v porcelánu a že se opravdu hodí nejlépe k domu s možností stálého přístupu ven na velkou zahradu.

I. Povaha

Tito psi jsou obvykle velmi přátelští a ke svému pánu neskutečně loajální. Ačkoliv by měli být účelně vedeni k tomu, aby se příliš nefixovali na jednoho člověka a byli schopni samostatné práce, moc rádi tráví čas se svou rodinou, jsou hraví a milující. K lidem ani jiným psům se zpravidla nechovají dominantně, vědí-li, kde je jejich místo, dokážou být naopak velmi poslušní. K cizím mohou být nedůvěřiví, zvláště na území, které pojmou za své, se v nich probouzí silný obranářský instinkt, chrání svého pána a jeho rodinu. Agresivita je u českého horského psa velmi vzácná a bývá spíše projevem poruchy chování, či psychické nepohody, pro majitele by to měl být vždy signál, že něco není v pořádku a je potřeba ihned zjistit co, a problém řešit. (zdroj)

II. Vzhled

Český horský pes je již na první pohled hodně huňatý, srst má hustou a tvrdší, asi 10 cm dlouhou, kratší chlupy můžeme nalézt pouze po stranách čenichu a na nohou. Pes je velkého vzrůstu, ideální kohoutková výška by měla být 62 až 70 cm, fenky jsou o něco drobnější, u nich by se výška v kohoutku měla pohybovat mezi 58 a 66 cm. Hlava je přiměřeně velká tělu, spíše obdélníkového tvaru s menšíma vysoko posazenýma trojúhelníkovýma ušima. Pes má středně dlouhý čenich s mírným sklonem od širokého čela, silné čelisti s pravidelným nůžkovým nebo méně často klešťovým skusem. Oči jsou vždy černé či tmavě hnědé velké a kulaté, zvířeti dodávají mírný a klidný výraz. Tělo má český horský pes středně dlouhé s rovnou zádí a širokým hrudníkem, dobře osvalené a silné na vyšších nohách s pevnou kostrou. Ocas je delší a výrazněji osrstěný, v klidové pozici svěšený, v pozoru ho pes nosí zdvižený vysoko do vzduchu a zahnutý do oblouku. Celkový vzhled psa odpovídá jeho houževnatosti a vytrvalosti. Povolená zbarvení tohoto plemene je pouze strakáč, skvrny mohou být na těle rozmístěny nepravidelně, jejich barevná škála se vždy musí pohybovat od černé přes mahagonovou hnědou až po různé světlejší odstíny játrové. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Český horský pes je zcela typický svou mírumilovnou a přátelskou povahou, a to i k neposedným malým dětem. Rád si hraje a je středem pozornosti, v případě, že se ratolestí nabaží a chce si od nich odpočinout, zkrátka se poklidně vzdálí a najde si místo, kde nebude rušen, zřídkakdy dává najevo svou nelibost. Jak již bylo řečeno výše, toto plemeno je velmi oddané svému pánu, jeho děti tak bere jakou součást smečky a též si k nim vytváří silné citové pouto  a opatruje je. Vztah k ostatním psům a jiným zvířatům má toto plemeno také velmi pozitivní, hodí se jednak jako doprovod na vyjížďky s koňmi, jednak jako hlídač ke stádům velkých zvířat jako jsou krávy, ale i ovce nebo kozy, v neposlední řadě si rozumí i s menšími domácími zvířaty, není obvyklé, že by je naháněl, či se k nim choval jakkoliv agresivně. K nehodě však může dojít v případě, že si bude chtít hrát a vůči malému zvířátku neodhadne svou sílu, je tak lepší na psa v přítomnosti domácích mazlíčků raději vždy dohlížet. 

IV. Výchova a výcvik

U tohoto plemene není radno zanedbávat výchovu. S tou je potřeba začít již v útlém věku psa, později může být těžko zvládnutelný. Především je důležité určit, co si k vám pes smí a nesmí dovolit a tyto hranice ho nenechat překročit. Po zvládnutí alespoň základního výcviku je český horský pes zpravidla dobře ovladatelný, občas vás sice bude zkoušet, nicméně jestliže mu dopřejete dostatek zaměstnání a budete s ním pravidelně cvičit a učit ho novým věcem, pes rád poslechne a bude s vámi s chutí pracovat. Je-li k tomu správně veden, je schopen velmi rychle chápat a učit se, později dokáže svědomitě plnit úkoly i samostatně bez vašeho stálého dozoru. Díky své mimořádné senzitivitě na neznámé pachy si ho ve svých službách nejvíce cení právě záchranáři a horská služba, v pozici asistenčního psa by s ním kvůli jeho nezkrotnému temperamentu bylo pravděpodobně těžší pořízení. 

V. Zdraví a péče

Český horský pes je neobyčejně houževnatý a odolný. Dokáže se bez problémů adaptovat na život v nehostinných podmínkách, nevadí mu zima, vítr, ani sníh a déšť, díky svému medvědímu kožichu zvládne téměř cokoliv. Péče o srst nemusí být extra náročná, pouze je potřeba ji občas vyčesávat nejlépe hrubým kartáčem. Po zimním období pes silně líná, vyčesávání je tak spíše ve vašem zájmu, pakliže má pes přístup i do domu. Celkově vzato je na tom český horský pes, co se týká nemocí a dědičných vad, velmi dobře, psi bývají zdraví a na poměry velkých plemen se dožívají úctyhodného věku. Výjimečně se u tohoto plemene může vyskytovat jako u spousty velkých dogovitých psů dysplazie kyčlí, nicméně k tomu plemeno jako takové nemá sklony, tento problém je tak ve většině případů spíše důsledkem nedostatku pohybu, špatného stravování či obezity. (zdroj)

VI. Náročnost

Plemeno je náročné především na pohyb a prostor. Do bytu či domu bez možnosti stálého přístupu ven je tak naprosto nevhodné, pro tohoto psa jsou takové podmínky trápení. Český horský pes je opravdu ideální společník na venkov, kde bude mít dostatečné možnosti k vybití své nekonečné štěněčí energie. I v tomto případě ale pes potřebuje spoustu vaší pozornosti, je náročnější na výchovu a tedy i časově. Jedná se o velké plemeno, tedy je potřeba počítat i s většími finančními náklady na stravu a vybavení, pravděpodobně budete také velmi brzy po pořízení stavět kotec, který musí být dostatečně prostorný a odolný, samozřejmě by měl být zateplený, psa na něj určitě začněte zvykat co nejdříve. 

VII. Historie

Počátky chovu českého horského psa se u nás vážou k 70. létům dvacátého století. Tehdy ještě v bývalém Československu se tým Petra Hanzlíka marně pokoušel najít mezi dosud známými českými plemeny psa vhodného do saňového sportu. Původní neúspěšné pokusy s německými ovčáky vedli chovatele k vyšlechtění nového plemene, který splní jejich podmínky lépe. První vrh štěňat českého horského psa se narodil roku 1977 v Třeboni v chovatelské stanici Kopeček, rodiči byli fena slovenského čuvače Galka a Leif, tažný pes neznámého původu dovezený z Athabasky v Kanadě. Minimálně deset let poté docházelo u tohoto psa k příbuzenské plemenitbě, právě z toho důvodu, že základna chovu byla velmi úzká, vycházelo se ze spojení pouze dvou jedinců. Postupem času se podařilo dospět k chovatelskému záměru, vzniklo silné otužilé plemeno vhodné do zápřahu, adaptabilní na nepříznivé podmínky našich horských oblastí, které bylo zároveň bystré, dobře ovladatelné a především všestranně využitelné na mnoho způsobů, a to i pro každodenní náročnou práci. Ačkoliv je český horský pes pro laika spíše neznámý, již v roce 1984 byl úřady uznán jako české národní plemeno, oficiálně schváleno chovatelskou organizací FCI však dodnes není. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:psi: 32-40 kg, feny: 28-36 kg
Výška v kohoutku:psi: 62-70cm, feny: 58-66 cm
Požadavky na výcvik: vysoké
Typický znak:výrazně flekatá srst
Energie:vysoká
Délka života:11-12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:střední
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:saňový a lavinový pes
Délka srsti:delší
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:černé nebo hnědé skvrny na bílém podkladu
Potřebná péče o srst:střední


Kde pořídit českého horského psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro českého horského psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata českého horského psa na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu