15 důvodů, proč si (ne)pořizovat českého strakatého psa

Začátky českého strakatého psa nebyly vůbec snadné. Původně sloužil jako laboratorní pes, na kterém se z medicínského hlediska zkoumala například epilepsie. Vznikl zkřížením dvou psů, kteří také byli kříženci neznámého původu. Nyní se stal plnohodnotným společenským plemenem, které má širokou základnu fanoušků.  

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT českého strakatého psa

  • Jeho základní a hlavní dominantou se stává přizpůsobivost. Perfektně se zvládne přizpůsobit jakémukoliv prostředí, které pro něj páníček přípraví. 
  • Společenská povaha českého strakatého psa předurčuje stát se rodinným společníkem. Bude si užívat každou minutu role domácího mazlíčka.
  • Perfektně zapadne do větší psí smečky, mimo období puberty nebývá dominantní a proto skvěle vychází s ostatními psy. 
  • Je velmi málo agresivní a i přes to dokáže hlídat majitele a jeho majetek. Pachatele označí hlasitým štěkotem. 
  • Dalo by se říci, že český strakatý pes je snadno vychovatelné plemeno, především v rukou těch, co se psy mají zkušenosti. 
  • Temperament mu není cizí, patří mezi aktivní plemena, která potřebují dostatek pohybu. 
  • Skvěle se hodí do bytu, tak i jako venkovní pes. Samozřejmě musíme přizpůsobit kotec i zimnímu období.
  • Srst není náročná, ale v době línání ji musíme pravidelně vyčesávat. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT českého strakatého psa

  • Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi mladé plemeno, není ještě uznané největší organizací FCI. Někomu by tento aspekt mohl vadit. 
  • Díky původnímu využití v laboratořích si sebou nese epilepsii. Její výskyt není extrémně častý, ale případy se objevují. 
  • Dále se hojně vyskytují luxace patel a dysplazie kloubů, ale nově je povinnost na tyto vady provádět vyšetření nutná k uchovnění.
  • Chovatelská základna českého strakatého psa je velmi malá. Dalo by se říci, že všichni strakáči v Česku jsou příbuzní. 
  • Není exteriérově vyrovnaným plemenem. To znamená, že každý jedinec má například jinou délku srsti, proporce nebo barvu srsti. 
  • V době puberty musíme dbát na výchovu a výcvik, špatně vychovaný strakáč se může rychle stát nepříjemným společníkem.
  • Hůře zvládají samotu, tomu se však dá zamezit včasným zvykáním.

Shrnutí

Český strakatý pes se dá považovat za univerzálního společníka pro každou rodinu, ale spíše pro ty aktivnější z nás. Je veselým, hravým kamarádem do nepohody. Naprosto dokonale se díky své aktivní a temperamentní povaze hodí na agility. Díky tomu si našel velké množství příznivců především mezi mladými pejskaři. Avšak stále se jedná o málo známé a především málo početné plemeno. 

Obecná charakteristika českého strakatého psa

Je příjemný, nenáročný a skromný společník jak do velké rodiny, tak i pro jednotlivce. Vzhledem k jeho původu, je zvyklý žít ve smečce a při správné socializaci se dobře sžije i s dalšími domácími mazlíčky. Velmi kvalitně hlídá, každého nezvaného návštěvníka ohlásí štěkotem. Výchova vyžaduje pevnou ruku, není proto pro každého.

Povaha

Strakáč je společenský pes, se svým majitelem a jeho rodinou si vytváří hodně silná pouta. Díky tomuto rysu hůře snáší samotu, je tedy třeba dbát na včasné naučení samoty, jinak nás to může stát nemalé množství peněz a především nervů. Obecně by se dalo říci, že je dobře cvičitelným psem, ale k přihlednutí k jeho temperamentu je třeba i jistá dávka respektu ze strany majitele. Poté se stává perfektním rodinným společníkem. Mezi jedinci se stále objevují povahové odchylky, které je nutno brát v potaz. Každý pes není stejný. 

Vzhled

Jak jsem již zmiňovala, ve vzhledu mají strakáči velké odchylky. Obecně můžeme říct, že se jedná o středně velké plemeno psa, které má kohoutkovou výšku mezi 43 a 53 centimetry. A váha se pohybuje mezi 15 a 20 kily. Strakáč má různé délky srsti, ale vždy je opatřen podsadou. Srst je vždy tříbarevná s tečkami. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Díky svému původu, kdy byli šlechtěni v laboratoři, především ve velkých smečkách. Nejsou agresivní ani dominantní vůči ostatním psům. Samozřejmě jsou i vyjímky, ale je jich velmi poskromnu. V období puberty toto neplatí, jedinci bývají vzpurní.

Skvěle se hodí do rodin s dětmi. Díky své aktivní povaze se hodí především k větším dětem. Batolatům by mohl nechtěně ublížit, je proto důležité mít děti a psa vždy pod dozorem a nenechávat je o samotě. 

Zdraví a péče

Mezi zásadní vady na kráse českého strakatého psa je především zdravotní stránka. I když se jedná o mladé plemeno, trpí řadou neduhů. Častým problémem je epilepsie, která pochází z původu plemene. Ještě se objevují luxace patel, dysplazie kloubů, alergie a různé potravinové intolerance. Zřídka i různé vady srdce. 

Z hlediska péče o srst je velmi nenáročným psem, vyčesávání je nutné jen v období línání. Zvláštním aspektem na rozdíl od jiných plemen je nenáročnost na potravu. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje mezi 12 000 a 15 000 korunami. Nicméně, cena je závislá na  více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů se chov českého strakatého psa nijak neliší. 

Z časového hlediska je český strakatý pes náročný po celý život. Vyžaduje aktivní způsob života. Je to pes plný energie a na nás je, na toto myslet a dopřát mu kvalitní životní podmínky.

Historie

Plemeno českého strakatého psa vzniklo v 50. letech 20. století ve fyziologickém ústavu ČSAV v Praze. Jeho tvůrcem byl kynolog František Horák, odtud pochází i jeho původní název „Horákův laboratorní pes“. Vznikl křížením dvou kříženců neznámého původu, kteří byli majetkem ústavu. Později chtěli zlepšit jisté vlastnosti křížením s ovčáky, bullteriery a pointry. Standard byl schválen 1960, oficiálně se jako plemeno představilo až v roce 1961, do té doby sloužilo pouze pro potřeby ústavu, kde na strakáčovi zkoumali epilepsii, především její spouštěče. Druhým důvodem bylo zkoumání dědičnosti chybění zubů. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:15-20 kg
Výška v kohoutku:Psi: 43-53 cm  Feny: 41-51cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 120 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-17 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: laboratorní
Délka srsti: krátká i dlouhá
Typ srsti: hladká
Barva srsti:tříbarevná
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit českého strakatého psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro strakáče dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata českého strakatého psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.6/5 - (104 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu