15 důvodů, proč si (ne)pořizovat českého strakatého psa

Začátky českého strakatého psa nebyly vůbec snadné. Původně sloužil jako laboratorní pes, na kterém se z medicínského hlediska zkoumala například epilepsie. Vznikl zkřížením dvou psů, kteří také byli kříženci neznámého původu. Nyní se stal plnohodnotným společenským plemenem, které má širokou základnu fanoušků.  

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT českého strakatého psa

 • Jeho základní a hlavní dominantou se stává přizpůsobivost. Perfektně se zvládne přizpůsobit jakémukoliv prostředí, které pro něj páníček přípraví. 
 • Společenská povaha českého strakatého psa předurčuje stát se rodinným společníkem. Bude si užívat každou minutu role domácího mazlíčka.
 • Perfektně zapadne do větší psí smečky, mimo období puberty nebývá dominantní a proto skvěle vychází s ostatními psy. 
 • Je velmi málo agresivní a i přes to dokáže hlídat majitele a jeho majetek. Pachatele označí hlasitým štěkotem. 
 • Dalo by se říci, že český strakatý pes je snadno vychovatelné plemeno, především v rukou těch, co se psy mají zkušenosti. 
 • Temperament mu není cizí, patří mezi aktivní plemena, která potřebují dostatek pohybu. 
 • Skvěle se hodí do bytu, tak i jako venkovní pes. Samozřejmě musíme přizpůsobit kotec i zimnímu období.
 • Srst není náročná, ale v době línání ji musíme pravidelně vyčesávat. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT českého strakatého psa

 • Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi mladé plemeno, není ještě uznané největší organizací FCI. Někomu by tento aspekt mohl vadit. 
 • Díky původnímu využití v laboratořích si sebou nese epilepsii. Její výskyt není extrémně častý, ale případy se objevují. 
 • Dále se hojně vyskytují luxace patel a dysplazie kloubů, ale nově je povinnost na tyto vady provádět vyšetření nutná k uchovnění.
 • Chovatelská základna českého strakatého psa je velmi malá. Dalo by se říci, že všichni strakáči v Česku jsou příbuzní. 
 • Není exteriérově vyrovnaným plemenem. To znamená, že každý jedinec má například jinou délku srsti, proporce nebo barvu srsti. 
 • V době puberty musíme dbát na výchovu a výcvik, špatně vychovaný strakáč se může rychle stát nepříjemným společníkem.
 • Hůře zvládají samotu, tomu se však dá zamezit včasným zvykáním.

Shrnutí

Český strakatý pes se dá považovat za univerzálního společníka pro každou rodinu, ale spíše pro ty aktivnější z nás. Je veselým, hravým kamarádem do nepohody. Naprosto dokonale se díky své aktivní a temperamentní povaze hodí na agility. Díky tomu si našel velké množství příznivců především mezi mladými pejskaři. Avšak stále se jedná o málo známé a především málo početné plemeno. 

Obecná charakteristika českého strakatého psa

Je příjemný, nenáročný a skromný společník jak do velké rodiny, tak i pro jednotlivce. Vzhledem k jeho původu, je zvyklý žít ve smečce a při správné socializaci se dobře sžije i s dalšími domácími mazlíčky. Velmi kvalitně hlídá, každého nezvaného návštěvníka ohlásí štěkotem. Výchova vyžaduje pevnou ruku, není proto pro každého.

Povaha

Strakáč je společenský pes, se svým majitelem a jeho rodinou si vytváří hodně silná pouta. Díky tomuto rysu hůře snáší samotu, je tedy třeba dbát na včasné naučení samoty, jinak nás to může stát nemalé množství peněz a především nervů. Obecně by se dalo říci, že je dobře cvičitelným psem, ale k přihlednutí k jeho temperamentu je třeba i jistá dávka respektu ze strany majitele. Poté se stává perfektním rodinným společníkem. Mezi jedinci se stále objevují povahové odchylky, které je nutno brát v potaz. Každý pes není stejný. 

Vzhled

Jak jsem již zmiňovala, ve vzhledu mají strakáči velké odchylky. Obecně můžeme říct, že se jedná o středně velké plemeno psa, které má kohoutkovou výšku mezi 43 a 53 centimetry. A váha se pohybuje mezi 15 a 20 kily. Strakáč má různé délky srsti, ale vždy je opatřen podsadou. Srst je vždy tříbarevná s tečkami. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Díky svému původu, kdy byli šlechtěni v laboratoři, především ve velkých smečkách. Nejsou agresivní ani dominantní vůči ostatním psům. Samozřejmě jsou i vyjímky, ale je jich velmi poskromnu. V období puberty toto neplatí, jedinci bývají vzpurní.

Skvěle se hodí do rodin s dětmi. Díky své aktivní povaze se hodí především k větším dětem. Batolatům by mohl nechtěně ublížit, je proto důležité mít děti a psa vždy pod dozorem a nenechávat je o samotě. 

Zdraví a péče

Mezi zásadní vady na kráse českého strakatého psa je především zdravotní stránka. I když se jedná o mladé plemeno, trpí řadou neduhů. Častým problémem je epilepsie, která pochází z původu plemene. Ještě se objevují luxace patel, dysplazie kloubů, alergie a různé potravinové intolerance. Zřídka i různé vady srdce. 

Z hlediska péče o srst je velmi nenáročným psem, vyčesávání je nutné jen v období línání. Zvláštním aspektem na rozdíl od jiných plemen je nenáročnost na potravu. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje mezi 12 000 a 15 000 korunami. Nicméně, cena je závislá na  více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů se chov českého strakatého psa nijak neliší. 

Z časového hlediska je český strakatý pes náročný po celý život. Vyžaduje aktivní způsob života. Je to pes plný energie a na nás je, na toto myslet a dopřát mu kvalitní životní podmínky.

Historie

Plemeno českého strakatého psa vzniklo v 50. letech 20. století ve fyziologickém ústavu ČSAV v Praze. Jeho tvůrcem byl kynolog František Horák, odtud pochází i jeho původní název „Horákův laboratorní pes“. Vznikl křížením dvou kříženců neznámého původu, kteří byli majetkem ústavu. Později chtěli zlepšit jisté vlastnosti křížením s ovčáky, bullteriery a pointry. Standard byl schválen 1960, oficiálně se jako plemeno představilo až v roce 1961, do té doby sloužilo pouze pro potřeby ústavu, kde na strakáčovi zkoumali epilepsii, především její spouštěče. Druhým důvodem bylo zkoumání dědičnosti chybění zubů. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:15-20 kg
Výška v kohoutku:Psi: 43-53 cm  Feny: 41-51cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 120 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-17 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: laboratorní
Délka srsti: krátká i dlouhá
Typ srsti: hladká
Barva srsti:tříbarevná
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit českého strakatého psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro strakáče dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata českého strakatého psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

1 komentář u „15 důvodů, proč si (ne)pořizovat českého strakatého psa“

 1. dohromady jsme měli tri strakatého, bohužel nejstarší fenka umrela na rakovinu a tak jsme přijali novou fenku, každopádně, je to velmi mile a laskave plemeno, které, když se dobře vycvičí, bude poslusne a nebude agresivní, mam čtyři mladší sestry a jen dvakrát se stalo ze nas starší fenka lehce kousla, ale to asi po třetím dlouhém zavrceni, pes vám bude odhodlaný ale každý má jinou povahu (nebo aspoň naše měly a mají jinou povahu) chrani si své území opravdu dobře, a pokud vyhrajete normální sousedy nebude žádný problem

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu