fbpx

15 důvodů, proč si (ne)pořizovat českého strakatého psa

Začátky českého strakatého psa nebyly vůbec snadné. Původně sloužil jako laboratorní pes, na kterém se z medicínského hlediska zkoumala například epilepsie. Vznikl zkřížením dvou psů, kteří také byli kříženci neznámého původu. Nyní se stal plnohodnotným společenským plemenem, které má širokou základnu fanoušků.  

KVÍZ: Psí poznávačka! Kolik plemen uhodnete vy?

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT českého strakatého psa

 • Jeho základní a hlavní dominantou se stává přizpůsobivost. Perfektně se zvládne přizpůsobit jakémukoliv prostředí, které pro něj páníček přípraví. 
 • Společenská povaha českého strakatého psa předurčuje stát se rodinným společníkem. Bude si užívat každou minutu role domácího mazlíčka.
 • Perfektně zapadne do větší psí smečky, mimo období puberty nebývá dominantní a proto skvěle vychází s ostatními psy. 
 • Je velmi málo agresivní a i přes to dokáže hlídat majitele a jeho majetek. Pachatele označí hlasitým štěkotem. 
 • Dalo by se říci, že český strakatý pes je snadno vychovatelné plemeno, především v rukou těch, co se psy mají zkušenosti. 
 • Temperament mu není cizí, patří mezi aktivní plemena, která potřebují dostatek pohybu. 
 • Skvěle se hodí do bytu, tak i jako venkovní pes. Samozřejmě musíme přizpůsobit kotec i zimnímu období.
 • Srst není náročná, ale v době línání ji musíme pravidelně vyčesávat. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT českého strakatého psa

 • Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi mladé plemeno, není ještě uznané největší organizací FCI. Někomu by tento aspekt mohl vadit. 
 • Díky původnímu využití v laboratořích si sebou nese epilepsii. Její výskyt není extrémně častý, ale případy se objevují. 
 • Dále se hojně vyskytují luxace patel a dysplazie kloubů, ale nově je povinnost na tyto vady provádět vyšetření nutná k uchovnění.
 • Chovatelská základna českého strakatého psa je velmi malá. Dalo by se říci, že všichni strakáči v Česku jsou příbuzní. 
 • Není exteriérově vyrovnaným plemenem. To znamená, že každý jedinec má například jinou délku srsti, proporce nebo barvu srsti. 
 • V době puberty musíme dbát na výchovu a výcvik, špatně vychovaný strakáč se může rychle stát nepříjemným společníkem.
 • Hůře zvládají samotu, tomu se však dá zamezit včasným zvykáním.

Shrnutí

Český strakatý pes se dá považovat za univerzálního společníka pro každou rodinu, ale spíše pro ty aktivnější z nás. Je veselým, hravým kamarádem do nepohody. Naprosto dokonale se díky své aktivní a temperamentní povaze hodí na agility. Díky tomu si našel velké množství příznivců především mezi mladými pejskaři. Avšak stále se jedná o málo známé a především málo početné plemeno. 

Obecná charakteristika českého strakatého psa

Je příjemný, nenáročný a skromný společník jak do velké rodiny, tak i pro jednotlivce. Vzhledem k jeho původu, je zvyklý žít ve smečce a při správné socializaci se dobře sžije i s dalšími domácími mazlíčky. Velmi kvalitně hlídá, každého nezvaného návštěvníka ohlásí štěkotem. Výchova vyžaduje pevnou ruku, není proto pro každého.

Povaha

Strakáč je společenský pes, se svým majitelem a jeho rodinou si vytváří hodně silná pouta. Díky tomuto rysu hůře snáší samotu, je tedy třeba dbát na včasné naučení samoty, jinak nás to může stát nemalé množství peněz a především nervů. Obecně by se dalo říci, že je dobře cvičitelným psem, ale k přihlednutí k jeho temperamentu je třeba i jistá dávka respektu ze strany majitele. Poté se stává perfektním rodinným společníkem. Mezi jedinci se stále objevují povahové odchylky, které je nutno brát v potaz. Každý pes není stejný. 

Vzhled

Jak jsem již zmiňovala, ve vzhledu mají strakáči velké odchylky. Obecně můžeme říct, že se jedná o středně velké plemeno psa, které má kohoutkovou výšku mezi 43 a 53 centimetry. A váha se pohybuje mezi 15 a 20 kily. Strakáč má různé délky srsti, ale vždy je opatřen podsadou. Srst je vždy tříbarevná s tečkami. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Díky svému původu, kdy byli šlechtěni v laboratoři, především ve velkých smečkách. Nejsou agresivní ani dominantní vůči ostatním psům. Samozřejmě jsou i vyjímky, ale je jich velmi poskromnu. V období puberty toto neplatí, jedinci bývají vzpurní.

Skvěle se hodí do rodin s dětmi. Díky své aktivní povaze se hodí především k větším dětem. Batolatům by mohl nechtěně ublížit, je proto důležité mít děti a psa vždy pod dozorem a nenechávat je o samotě. 

Zdraví a péče

Mezi zásadní vady na kráse českého strakatého psa je především zdravotní stránka. I když se jedná o mladé plemeno, trpí řadou neduhů. Častým problémem je epilepsie, která pochází z původu plemene. Ještě se objevují luxace patel, dysplazie kloubů, alergie a různé potravinové intolerance. Zřídka i různé vady srdce. 

Z hlediska péče o srst je velmi nenáročným psem, vyčesávání je nutné jen v období línání. Zvláštním aspektem na rozdíl od jiných plemen je nenáročnost na potravu. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje mezi 12 000 a 15 000 korunami. Nicméně, cena je závislá na  více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů se chov českého strakatého psa nijak neliší. 

Z časového hlediska je český strakatý pes náročný po celý život. Vyžaduje aktivní způsob života. Je to pes plný energie a na nás je, na toto myslet a dopřát mu kvalitní životní podmínky.

Historie

Plemeno českého strakatého psa vzniklo v 50. letech 20. století ve fyziologickém ústavu ČSAV v Praze. Jeho tvůrcem byl kynolog František Horák, odtud pochází i jeho původní název „Horákův laboratorní pes“. Vznikl křížením dvou kříženců neznámého původu, kteří byli majetkem ústavu. Později chtěli zlepšit jisté vlastnosti křížením s ovčáky, bullteriery a pointry. Standard byl schválen 1960, oficiálně se jako plemeno představilo až v roce 1961, do té doby sloužilo pouze pro potřeby ústavu, kde na strakáčovi zkoumali epilepsii, především její spouštěče. Druhým důvodem bylo zkoumání dědičnosti chybění zubů. 

Důležité informace

Hmotnost:15-20 kg
Výška v kohoutku:Psi: 43-53 cm  Feny: 41-51cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 120 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-17 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: laboratorní
Délka srsti: krátká i dlouhá
Typ srsti: hladká
Barva srsti:tříbarevná
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit českého strakatého psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro strakáče dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata českého strakatého psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Napsat komentář