16 důvodů, proč si (ne)pořizovat čivavu

Když se řekne, čivava vybaví se nám malý roztomilý pejsek se sladkým pohledem. Čivava se dokonce vyskytuje často i v televizi a je také často chápána jako ikona psa pro dámy. Věděli jste, že podle amerického magazínu Dogtime.com patří čivava mezi deset nejlepších hlídacích psů? (zdroj)

Čivavy definuje jejich malý vzrůst, mimořádná osobnost, a rozmanitost v typech a barvách srsti. Je i velmi dobrý závodník v agility a v poslušnosti..

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších granulí pro čivavy

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT čivavu

 • Má ostražitou povaha, umí dobře podezírat a zachová se jako hlídací pes.
 • Hodí na pobyt v domě, nebo bytě. Pokud plánujete kupovat pejska, který bude bydlet uvnitř, je to dobrá volba.
 • Jsou úspěšné v několika sportovních aktivitách, jako agility a poslušnost. Nebo dokonce výstavy.
 • Čivava vám v bytě nezpůsobí tolik škody jako jiný pejsek.
 • Pokud se jí budete věnovat a učit jí, naučíte jí cokoliv budete chtít.
 • Není náročná na krmení. Stačí jí ¼ až ½ šálku velmi kvalitních granulí.
 • S čivavou nebudete mít hodně starostí, její peče o srst trvá několik minut týdně.
 • Malý vzrůst. Moc nevyroste, pořád bude malý pejsek. Od štěňátka vyroste jen pár cm.
 • Mimořádná osobnost, ráda tráví čas se svými lidmi.

Příklad: Díky ostražité povaze, umí velmi dobře podezírat a vycítí nebezpečnou situaci. Například začne štěkat, když vám stojí někdo za dveřmi.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT čivavu

 • Může být nepřátelská vůči ostatním psům.
 • Nenechte ji bez dozoru na dvoře. Může být napadena jestřábem, jinými dravými ptáky nebo většími psy.
 • Není nejlepším psem, když máte malé děti. Jsou křehké a batole může během hry psa i omylem přišlápnout. Většina chovatelů neprodává štěňata domácnostem s dětmi mladších 8 let.
 • Mají velmi důležitou osobnost, musíte nastavit určitá pravidla, nebo vám váš miláček, začne rozkazovat. Pokud mu například budete sedět na jeho místě, dá vám to velmi rychle najevo.
 • Jsou náchylné k otřesu a k zimě. Musíte jim na zimu pořídit svetr nebo obleček.
 • Často se svazují pouze s jednou osobou.
 • Čivava nemůže žít venku, pokud plánujete koupě pejska na zahradu, čivava není dobrá volba.

Příklad: Pokud nenastolíte řádná pravidla, stane se, že si začne dovolovat. Například když jí povolíte ležet vám v posteli nebo například v určitém místě gauče, a najednou jí to budete chtít zakázat, čivava vám dá jasně najevo, že je to její místo.

Shrnutí

Ať tak či onak je skvělý parťák do bytu nebo rodinného domu. Je to skvělý hlídač, který má talent podezírat špatné situace. Není časově náročná, ale nemůžete jí dlouho nechat samotnou. Je skvělý závodník, který ovládá různé soutěže. Nehodí se k malým dětem, ale dokáže velmi svědomitě bránit své pány. Je to akční pes, nedá se lehce unavit.

Obecná charakteristika čivavy

Jsou známé tím, že jsou to nejmenší psi na světě, ale může mít i tu nejsilnější osobnost světa. Tvoří úzkou vazbu s jediným člověkem a mohou být velmi náročné. Čivava je také velmi inteligentní a rychle se učí. Mohou soutěžit v agility i poslušnosti.

I. Povaha

Je to velmi odvážný pes vhodný do rodiny. Jak už bylo zmíněné, velmi dobře si chrání svého páníčka. Ať už jsou v rodině děti nebo pouze dospělí, přilne k nim velmi silným poutem. Jsou to inteligentní, velmi přítulní pejsci s roztomilým chováním. Je těžké odolat té roztomilé kuličce, která okolo vás poskakuje.

Ovšem tak jako každý pejsek i oni potřebují jasně daná pravidla, jinak hrozí, že převezmou velení. I když se to příliš nezdá, jsou to velcí odvážlivci, nezaleknou se ani před většími plemeny.

Pokud máte strach, jak budou reagovat na ostatní domácí zvířátka, tak se bát nemusíte, vychází s nimi velmi dobře. Jsou to hraví pejsci, které si oblíbí starší děti. (zdroj)

II. Vzhled

Čivavy najdeme ve dvou různých typech srsti: krátkosrsté a dlouhosrsté.

Krátkosrstá: Má hladký, lesklý kabát, který se blíží k tělu, s hustými chloupky na krku. Chlupy na hlavě a uších jsou tenčí a ocas je chlupatý.

Dlouhosrstá: Má sice dlouhou srst ale také velmi hladkou. Delší chlupy má hlavně na zádech, u uší a pod krkem.

Čivavy existují v mnoha barevných kombinacích. Černá, bílá, světlá, čokoládová, šedá a stříbrná, stejně jako tricolor (čokoláda, černá nebo modrá s bílým), žíhaná, skvrnitá a řada dalších barev. Stíny mohou být velmi bledé až velmi tmavé pro všechny barvy.

III. Vztah čivavy k dětem

Čivava se nedoporučuje pro rodiny s dětmi mladšími osmi let, jednoduše, je to malý pes, dítě ji může lehce přišlápnout nebo zalehnout. Bez ohledu na rodinnou situaci je důležité si uvědomit, že vaše čivava se čas od času určitě setká s dětmi, proto buďte opatrní.

Není moc důvěřivá vůči cizím lidem, díky tomu jsou skvělí hlídači. Je třeba jí ale naučit přátelskému chování, například k rodinným příslušníkům, kteří vás často navštěvují. Navíc si musíte uvědomit, že je někdy agresivní. Ačkoli je to malý tvor, čivava je ochotná se bránit i před větším psem.

IV. Náročnost na chování

Navzdory tomu, že se jedná o malého pejska, jako všichni i ona potřebuje cvičení a trénink. Množství energie dospělé čivavy může být překvapivé. Miluje procházky. Ovšem na procházky v přírodě pozor. Je to malý pes a proto si dávejte pozor na nebezpečí v podobě jestřábů, kojotů nebo větších psů, kteří by mohli čivavě ublížit.

Jsou to skvělí parťáci, nadšenci do sportu a úspěšní v agility a poslušnosti. Velmi důležité je čivavu socializovat a seznámit jí s chováním, které by měli všichni psi vědět. Budete překvapeni, ale když se budete čivavě dostatečně věnovat, naučí se cokoliv.

Co se týče krmení není příliš náročná. Stačí jí čtvrt až půl šálku velmi kvalitních granulí. Ovšem pokud se rozhodnete právě pro toto plemeno, pak počítejte s velkou počáteční investicí. Pořizovací cena za tyto pejsky se pohybuje od 4 000 Kč až do 15 000 Kč. Někdy se ovšem uvádí, že hranicí pořizovací ceny je až 40 000 Kč. (zdroj)

V. Historie

Stejně jako u mnoha plemen jsou počátky výskytu nejasné. Když se podíváme na doklady o čivavě pocházející ze střední a jižní Ameriky, ocitneme se zpátky u civilizace toltéků. Mnoho psů žilo v chrámech a používalo se v aztéckých rituálech.

Aztékové věřili, že čivavy měli mystické schopnosti, včetně schopnosti vidět budoucnost, léčit nemocné a bezpečně vést duše mrtvých k podsvětí.

Je tu však i další teorie, která spočívá v tom, že malé bezsrsté psy z Číny byli do Mexika přivezeny španělskými obchodníky a poté chováni s malými domorodými psy.

Bez ohledu na to, jaká teorie je přesná, krátkosrstá čivava, kterou dnes poznáváme, byla objevena v 50. letech 20. století v Mexiku.

Popularita plemene začala v třicátých a čtyřicátých letech minulého století, kdy byla spojena s tanečním králem a latinským hudebním kapelníkem Xavierem Cugatem. Dnes se jedná o jedenáctou ze 155 plemen a odrůd, které AKC uznává.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Kde koupit čivavu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro čivavu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata čivavy na prodej.

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

4/5 - (64 votes)

13 komentářů u „16 důvodů, proč si (ne)pořizovat čivavu“

 1. ,,Neměla by zůstávat sama déle než 2-4 hodiny. Měla by se pravidelně, co 2 hodiny venčit.“ -Tak tenhle výrok není pravda!!! Je to naprostá lež!!!!! Leda že by trpěla únikem moče nebo průjmem. Neznamená to, že když je to malý pejsek tak bude jeho organismus fungovat jako rychlovarná konvice, že se napije nebo nažere a musí jít ven,…to tak rychle nefunguje. Já jsem majitelkou už druhé čivavy a nemají žádný problém vydržet bez venčení i půl dne!!! Když je vyvenčíte ráno o 7:00 pak s nimi půjdete ven až o 16:00 tak to v klidu vydrží. Nebo ani nemusíte mít přesný čas venčení,…když budou potřebovat jít ven tak si za vámi přijdou a venčení si vyžádají….začnou kňučet nebo se po vás začnou věšet a žádat si tak vaši pozornost. Když se je pak zeptáte :,,Jdeme ven?“ začnou štekat a tešit se (tito slova je doslova nadchnou ),protože milují procházky-to je asi jediný důvod,proč je venčit častěji. Nechtěla jsem tímto komentářem nijak útočit,jen mě to jako majitele čivavy trochu pobouřilo,protože je znám jako své boty 🙂

  Odpovědět
  • Presne tak jak pisete mame to doma taky tak a to mam doma 3 civavy ted sem na materske takze chodime casteji ale jinak sou nauceny ze snimi jdem 7 hodin a pak az ve 3 hodiny z duvodu prace a vpohode zadna louze hovinko nic. A kdyz sem jim chce tak stekaji knuci a litaji ke me ke dverim a tak stale dokola krasne si reknou

   Odpovědět
 2. Musím potvrdit. Mám zkušenosti jen s klukama (v současnosti už druhý 9 let) a jsou to pohodáři. Potrvrzuji každé slovo Kristíny (jak popisuje jejich chování a „náročnost“) vč. toho, že procházky milují a skoro nikdy nemají dost. Kouzelná slovíčka „Jdeme ven“ jim uši postaví do pozoru.

  Odpovědět
  • Jo to znam naš Roky taky při slovu jdeme ven začne kňučet a postaví uši do pozoru.A taky si sam řekne když chce jit ven s tim že,buď tancuje do kolečka nebo po mně leze a začne mně olizovat.

   Odpovědět
 3. Dobrý den. Dostala se mě fenečka 2,5 roku stará. Bohužel původní majitelka ji měla na štěňata. 3x vrhla. Má pravděpodobně za sebou traumata. Stále se bojí a schovává se. Můj otec má 74 roků a ho se bojí strašně. Za mnou chodí a je veselá, ale potom se schová. Je možný nějaký způsob, aby se svého traumatu zbavila? Děkuji

  Odpovědět
 4. Mam civavaka 6rok,naprosta spokojenost,vencim4krat denne,ale neni nutne,doma nikdy nic neudelal,ma rad prochazky,jedine negativum-dovoluje si skoro na vsechny pejsky-hlavne velke,jinak pohodar,velmi inteligentni,nemenila bych.

  Odpovědět
 5. Mám čivku kluka 2.5 roku,v roce kastrovaný,desetiletá neteř měla narozeniny tak si pozvala spolužáka a pes po nějaké době po něm agresivně vyjel,neteř má moc rád tak nevím jestli ji jako chránil,cca o týden později přišla neteř ke mně domů i s tím chlapcem,sedli si na gauč a po 10 minutách Lucky po něm opět,ale o hodně víc agresivněji vystartoval a to přímo jakoby do obličeje,byla jsem v šoku co udělal,kluka jsem se ptala,jestli mu někdy třeba nechtěně neublížil a řekl,že né. Rodinu když se sejdeme miluje,je štěstím bez sebe. Nechápu proč mu vadí malý kluk. Je fakt,že mu vadí cizí lidi a bojí se jich

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu