14 důvodů, proč si (ne)pořizovat dalmatina

Atletická postava, obsypaná černými puntíky. Díky Disneyho pohádce 101 dalmatinů, snad neexistuje nikdo, kdo by toto výjimečné plemeno neznal. Tisíce dětí i dospělých se po shlédnutí filmu zamilovalo do tohoto plemene. Jak to ale s dalmatinem je ve skutečnosti? Je to pes, který pomáhal hasičům, nebo je to roztomilá psí filmová hvězda, lovec, nebo snad všechno dohromady? 

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT dalmatina

 • Ač je to už pár let od největší slávy tohoto plemene, pořád lidi fascinuje a rozhodně si se svým puntíkatým kámošem užijete spoustu pozornosti. 
 • Dalmatin patří k jednomu z mála plemen, které je extrémně čistotné. Tito psi stráví spoustu času čištěním svého kožichu, podobným způsobem jako kočky.  
 • Dalmatin miluje lidi a děti. Je skvělým psem do rodiny s odrostlými dětmi. U malých dětí by měl být ale člověk na pozoru. Jsou to divocí veselí psi a mohli by tak, ač nechtěně, malé dítě povalit. 
 • Dříve se o dalmatinech tradovalo, že rozumu příliš nepobrali. Opak je ovšem pravdou! Jsou to velice chytří psi, někdy až moc.
 • Jsou to psi pro všechno. Můžete s nimi zkusit prakticky jakýkoliv psí sport. Jsou skvělý v oblasti sportovní kynologie, ale i na stopě nebo například při agility. 
 • Psí kámoše dalmatin jistě uvítá. Zpravidla nemá problém vycházet ani s jinými zvířaty, pokud je k tomu veden. 
 • Pozitivní motivace a pamlsky, kupa pamlsků. To je návod jak trénovat s dalmatinem. Výcvik dalmatina není náročný, učí se rychle a lehce jej motivujete. 
 • Ač dalmatin nepatří k nejmenším plemenům, je to plemeno vhodné do bytu, případně do domu, kde bude trávit čas se svou rodinou. 

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT dalmatina

 • Dalmatin líná po celý rok. Pravidelným česáním se dá línání poměrně omezit, nicméně úplně se chlupů nikdy nezbavíte. 
 • Řadí se mezi lovecká plemena. A lovecký pud a typická tvrdohlavost loveckých plemen mu není cizí. Při výcviku se tedy obrňte trpělivostí a kupou pamlsků.
 • Dalmatin se zdá být neunavitelný, pokud se o to ale denně alespoň nepokusíte, bude svoji energii vybíjet na nábytku, botách, nebo třeba i na koberci. 
 • Pokud hledáte hlídače, hledejte raději dál. Dalmatin je přátelský a tak by zloděje nejspíš uvítal vrtěním ocásku. 
 • Špatně snáší samotu. Je proto důležité nepodcenit výchovu a na samotu psa navykat už od štěněte.
 • Popularita s sebou nese i temné stránky. Po odvysílání již zmíněné pohádky nabyl dalmatin takové oblíbenosti, že to plemeno částečně odneslo i na zdraví. Nového parťáka proto vybírejte pečlivě a po testovaných rodičích. 

Shrnutí 

Dalmatin je nejen filmová psí ikona, je to také veselý, akční a přátelský pes. Který má dodnes všestranné využití. Má skvělý čich, myslí mu to a nadchne se pro jakoukoli aktivitu, kterou si na něj vymyslíte. Navíc je to plemeno od přírody čistotné a i přes svou velikost se hodí spíše do bytu než na zahradu. 

Obecná charakteristika dalmatina

Přátelské plemeno, které upoutá pozornost svým netradičním vzhledem. Dalmatin je notoricky známé plemeno, zároveň však není vhodné pro každého. Vyžaduje aktivního pána, který sem tam přimhouří oko nad jeho tvrdohlavostí. 

Povaha 

Zrozen k běhu. Dalmatin miluje pohyb, skvěle a rychle se učí novým věcem a je dobrosrdečný. Těžko byste hledali milejší plemeno, má rád lidi i děti, většinou dobře vychází i s jinými psy a zvířaty. Jeho povaha je jemná a tvrdá zároveň, v dalmatinovi se mísí všechny vlastnosti a vytváří tak plemeno, které je unikátní nejen vzhledem, ale i povahou.  

Vzhled 

Dalmatin má silný rovný hřbet a celkově by mělo tělo působit svalnatě ale zároveň jemně. Dalmatin má tzv. kočičí tlapky, což znamená, že tlapky jsou zaoblené a dobře uzavřené s pevnými klenutými prsty. Plemeno se vyskytuje ve dvou typech: v játrově a černé. Základní barva je vždy čistě bílá. Flíčky jsou ostře ohraničené a mají v průměru 2-3 cm. V ideálním případě se neslévají a jsou pěkně rozmístěné po celé ploše psa. Dalmatini se rodí bílí, tmavé flíčky se objevují až později.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Jeho láska k pohybu, dělá z dalmatina skvělého parťáka pro starší děti. S malými dětmi by ale nemuselo jít o nejlepší kombinaci. Dalmatin by totiž mohl batolata a menší děti neúmyslně zranit, je proto důležité mít děti a psa vždy pod dozorem a nenechávat je o samotě. 

Dalmatin je většinou přátelský i k jiným psům a co se jiných zvířat týče, je dobré na ně psa navykat již od štěněte. Obecně ale dalmatin zvládá soužití s jinými zvířaty dobře. 

Zdraví a péče 

Dalmatini jsou obecně zdravé plemeno, ale jako všechna jiná plemena mohou být náchylní k některým nemocem. Ve větší míře se u nich vyskytuje dědičná hluchota, Urolitiáza – močové kameny nebo ARDS. ARDS je onemocnění dýchacího aparátu, které postihuje psy již v nízkém věku a zatím bylo toto onemocnění zaznamenáno jen u dalmatinů. Také se u nich může, stejně jako u většiny plemen vyskytovat dysplazie kloubů a záněty kůže. Většině těchto onemocnění se dá předejít koupí štěněte od prověřeného chovatele. 

Výchova a výcvik

 Dalmatin se snadno učí, dokáže však být i notně tvrdohlavý. Pokud po něm žádáte něco, do čeho nemá chuť, jako by náhle ohluchnul. Za žádoucí chování psa odměňte nějakým pamlskem a pokud s vámi spolupracuje, odměňte jeho snahu i příště, aby neztratil zájem. Tvrdá výchova napáchá jen škodu, přílišná tolerantnost však rovněž taky není na místě. zkuste najít zlatou střední cestu.

Náročnost

Cena štěněte s PP se u dalmatinů pohybuje okolo 9-13 tisíc korun. Nicméně, cena je závislá na  více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není dalmatin o nic náročnější než velikostně stejná plemena. Důležitá je kvalitní strava, na které byste neměli šetřit a výcvik, který zase zabere poměrně dost času. 

z časového hlediska je ale dalmatin náročnější po celý život, je to plemeno plné energie a pohyb je jeho přirozenost. Ač je jeho vzhled zajímavý, není to módní doplněk, tento fakt je důležité si uvědomit, než si dalmatina pořídíte. Znuděný dalmatin vám totiž místo radosti přinese akorát starosti. 

Historie 

Předchůdci dalmatinů se nalézají již na nástěnných malbách v egyptských pyramidách. Další vývoj a původ plemene je však nejasný. Dle církevních kronik má dalmatin původ ve Středozemí, pravděpodobně z Dalmácie (Chorvatsko), odkud se postupně dostal do celé Evropy. Dalamtiny lze vidět na obrazech z 16. století. V této době bylo využíváni jako kočárový psi (hlídali a strážili panské kočáry na cestách), mimo to byl ale využíván také jako lovecký pes a zároveň zdobil šlechtické dvory svým vznešeným vzhledem. 

První standard plemene byl vytvořen roku 1882 Angličanem Vero Shawem, od roku 1890 je tonto standard uznán za oficiální. V ČSR se poprvé objevil v roce 1970. 

Zejména v Americe se pak dalmatin stal symbolickým plemenem pro hasiče (v dobách, kdy hasičský vůz táhli koně, pomáhali dalmatini s ovládáním těchto koní v rušných ulicích měst). V Chicagu mají hasiči dalmatina dodnes ve znaku a jednoho psa mají i na služebně jako maskota. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:24-32 kg
Výška v kohoutku:Psi: 56-61 cm kg Feny: 54-59cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trenink: více jak 40 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: kočárový pes, lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:bílá s červenými nebo játrovými znaky
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit dalmatina?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro dalmatina dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata dalmatina na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz.

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro hlodavce až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu