Nejlepší echoloty & sonary na ryby 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Nejlepší echoloty & sonary na ryby 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Strávili jsme více než 50 hodin průzkumem echolotů. Zde je náš výběr těch nejlepších v roce 2021.

Nejlepší odhozové echoloty

Odhozový echolot nefunguje tak, že ji jednoduše hodíte do vody a pak si pořídíte novou. I ji musíte k něčemu připevnit – nejčastěji k provazu či k navijáku, čímž se manipulace stává daleko jednodušší. Výhodou bezdrátové sondy je vedle toho i velký dosah.

Pro náročné

Deeper Chirp Fishfinder sonar

Tyto echoloty jsou vhodny především na nahazování ,ale mohou se připevnit i k lodi.

Orientační cena: 8 200Kč

Poměr cena/výkon

Deeper Pro Fishfinder nahazovací sonar wifi

Pokud se chcete zlepšit při lovení ryb z břehu,tato věcička vám v něm velmi pomůže. Zjistíte členitost dna, hloubku a mnoho dalšího.

Orientační cena: 5 000Kč

Nejlepší pevné echoloty

Pevný echolot je propojen kabelem, což má mnohé výhody. Zaručena je zde vysoká přesnost a nemusíte se bát ani narušení přenosu například počasím.

TOP 1

Lowrance echo. Hook Reveal 7 se sondou Tripleshot

HOOK Reveal poskytuje silný výkon s osvědčenými nástroji pro vyhledávání ryb, včetně automatického ladění sonaru.

Orientační cena: 16 500Kč

Kde koupit?

TOP 2

Humminbird Helix 5 DI G2

Zcela přepracovaná série mimořádně úspěšných sonarů HELIX 5 reaguje na požadavky rybářů.Poměr cena/výkon.

Orientační cena: 8 000Kč

Kde koupit?

TOP 3

Lowrance Echolot HOOK² 4x GPS se Sondou Bullet Skimmer

Nejjednodušší vyhledávač ryb na světě, HOOK2 4x se sondou Bullet vám pomáhá zpříjemnit den na vodě tím, že odstraní potíže s nastavováním pomocí jednoduše rozvrženého menu.

Orientační cena: 4 400Kč

Echoloty a sonary jsou správnou volbou pro všechny rybáře, kteří chtějí svůj koníček posunout na další úroveň. Své využití najdou nejen při rybolovu na moři, ale i na větších vodních plochách v našich podmínkách, jako jsou přehrady, nádrže či třeba zatopené lomy.

Dokáží totiž zmapovat terén pod vodou a upřesnit nejen hloubku a reliéf dna, ale také ukázat, jaké druhy ryb a jaké velikosti se zde pohybují. Stoprocentně vám sice trofejní úlovek nezaručí, ale výrazně vaše šance zvýší.

Jak echoloty a sonary fungují?

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, princip fungování sonarů a echolotů je v podstatě jednoduchý. Za pomoci sondy vysílají ke dnu signál v podobě paprsku či zvuku, který se od dna odrazí zpátky. Podle rychlosti a také ozvěny (echo – odtud tedy název echolotu) pak sonda vyhodnotí hloubku, profil dna a také přítomnost ryb.

Jak vybrat správný echolot na ryby?

Echoloty mají celou řadu nejrůznějších funkcí. Před jeho koupí si promyslete, jaké z nich při rybaření využijete a jaké by pro vás byly spíše zbytečností. S jejich počtem se totiž logicky zvyšuje cena přístroje. Podle čeho tedy vybírat?

Pozorovací úhel zjednodušeně znamená, jak velkou oblast můžeme díky echolotu vidět. Čím je úhel větší, tím větší pokrývá oblast a tím více tedy můžeme pozorovat. Šíři úhlu se vyplatí vybírat podle toho, do jak hlubokých vod se vydáváme. Na širém moři se bude hodit takový úhel, který podá přesné informace i ve velké hloubce, v mělkých vodách by pak tato informace byla poněkud zbytečná.

 • Široký pozorovací úhel se pohybuje v rozmezí 40 – 60 stupňů. Pokrývá velkou oblast, ale v hlubších místech už neukáže tak přesný obraz.
 • Malý pozorovací úhel má rozpětí zhruba 15 až 30 stupňů. Zabírá sice menší oblast, ale o to přesnější je v hloubkách.

Čím vyšší je frekvence echolotu, tím lepší a detailnější informace o profilu dna získáte. Ale pozor – do velkých hloubek se dostanou pouze vlny s nižší frekvencí. Proto rybáři lovící v mělkých vodách volí vyšší frekvenci (180 – 200 kHz), zatímco rybáři plující po moři používají tu nižší (50 – 100 kHz).

K dostání jsou však běžně echoloty s duální frekvencí, která umožňuje přepínat mezi frekvencí nízkou a vysokou a pozorovat dva různé pohledy na jednom zařízení.

Při výběru displeje budete mít dvě možnost – černobílý a barevný.

 • Černobílý displej ukazuje obraz ze dna v černé, bílé či různých odstínech šedé. Není tak detailní, ale za to je o něco levnější. Pro amatérské příležitostně rybáře často plně postačuje.
 • Barevný displej je v dnešní době již standardem, a i když je o něco dražší než černobílý, rozhodně se do něj vyplatí investovat. Poskytne vám totiž o reliéfu dna a jeho obyvatelích daleko podrobnější a zřetelnější obrázek.

Vybrat si můžete i úhel, v jakém vám bude situace na dně zobrazována. Setkáte se se dvěma možnostmi – bočním skenováním a spodním. Rozhodněte se na základě toho, v jakých vodách budete přístroj nejčastěji využívat.

 • Spodní skenování je velmi přesné a ostré, avšak můžete kvůli němu rybu snadno přehlédnout, pokud neplave přímo pod přístrojem.
 • Boční scan umožňuje pozorování velkého prostoru, ale v hlubokých vodách nefunguje tak dobře.

Protože budete pochopitelně přístroj využívat u vody, ujistěte se, že je vyroben z vodotěsného materiálu, aby dokázal odolat jak nechtěnému kontaktu s vodou, tak i rozmarům počasí. Jestliže se chystáte vydat lovit i na moře, pak myslete na to, že by měl být odolný proti korozi.

Rozlišení echolotů se udává v pixelech. Jeden pixel si můžeme představit jako jeden bod na obrazovce. Pokud máte například rozlišení 480 x 480 pixelů, znamená to, že na displeji najdete 480 bodů v jednom řádku a stejný počet v jednom sloupci. Čím vyšší rozlišení displej má, tím ostřejší obraz získáte.

Pokud tedy toužíte po velmi čistém zobrazení, zvolte displej s vysokým rozlišením. Počítejte však, že si za ostrost obrazu budete muset připlatit. (zdroj)

K tomu, aby echolot mohl vyslat a zase přijmout signál, potřebujeme sondu. Rozhodovat se můžete mezi dvěma variantami – kabelovou a bezdrátovou.

 • Kabelová sonda

Jak už název napovídá, kabelová sonda je s echolotem propojena kabelem, což má mnohé výhody. Zaručena je zde vysoká přesnost a nemusíte se bát ani narušení přenosu například počasím.

Na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že kabel není zrovna praktickou záležitostí a kromě složitější manipulace se může zamotat do porostu dna a odtrhnout od sondy. Zároveň jste při pozorování limitováni délkou kabelu.

 • Bezdrátová (odhozová) sonda

Bezdrátová sonda nefunguje tak, že ji jednoduše hodíte do vody a pak si pořídíte novou. I ji musíte k něčemu připevnit – nejčastěji k provazu či k navijáku, čímž se manipulace stává daleko jednodušší. Výhodou bezdrátové sondy je vedle toho i velký dosah. (zdroj)

Spíše než na cenu se doporučujeme dívat na parametry a funkce echolotů, ale i cenovka je pochopitelně tím, co vás bude zajímat. Echoloty totiž nejsou levnou záležitostí a každý uživatel chce vědět, za co platí.

 • Echoloty do 10 000 Kč

Základní a jednoduché echoloty s černobílým displejem je možné sehnat v řádu tisícikorun. Nečekejte zde vysokou kvalitu obrazu, hodí se spíše pro základní zobrazení terénu a pro příležitostné rybáře.

 • Echoloty od 10 000 – 30 000 Kč

Pokud už chcete detailnější obrázek dna, barevný displej a kvalitnější a odolnější materiály, pak zvolte „zlatou střední cestu“.

 • Echoloty nad 30 000 Kč

Opravdu vychytané a propracované přístroje pak seženete v řádu desetitisíců korun. Barevný displej či vysoké rozlišení jsou zde samozřejmostí, ale těšit se můžete i na celou řadu dalších funkcí, jako je výběr frekvence či GPS.

1) Jaký je rozdíl mezi echolotem a sonarem?

Obě zařízení pracují na principu vysílání signálů a jejich následné analýzy. Některé echoloty však mohou pracovat místo se zvukovými signály i se signály elektromagnetickými, čímž se spíše podobají radaru. (zdroj)

2) Má smysl používat echolot i ze břehu?

Přestože je tento přístroj primárně určen pro analýzu dna z loďky či člunu, využít jej samozřejmě můžete i ze břehu. I zde se totiž může hodit znalost terénu pod vodou či vysledovat výskyt určitých ryb.

3) Co všechno s echolotem uvidím?

Echolot vám pomůže vysledovat celý reliéf dna včetně kamenů, zlomů či různých překážek, rostliny a samozřejmě i ryby. U kvalitnějších přístrojů zjistíte i velikost ryb či jejich druh, i u těch jednodušších byste pak měli poznat, zda se jedná o jednu rybu či celé hejno. Kromě toho také přístroje měří hloubku i teplotu vody.

4) Vyplatí se pořídit si echolot s GPS?

GPS zařízení je bezpochyby šikovnou záležitostí. Díky němu můžete snadno znovu vyhledat místa, kde jste narazili na nejlepší úlovky, a znovu se na ně vrátit. Spousta rybářů si GPS pořizuje i samostatně, ale pokud ji nemáte a chystáte se ke koupi echolotu, je praktičtější variantou mít vše v jednom přístroji.

5) Jaké je nejlepší místo na umístění sondy?

Ideálním místem na umístění sondy je zadní část lodi, odkud má nejlepší dosah. Pokud to z nějakého důvodu není možné, doporučuje se umístění na bočních stranách lodi. Dobré je také pořízení držáku na sonar, což umožňuje jej položit téměř kamkoliv.

Shrnutí 

Výběr echolotu není snadnou záležitostí, protože je třeba vzít v potaz celou řadu různých parametrů – frekvenci, rozlišení, displej či pozorovací úhel. Jedním z nejdůležitějších jsou však vaše finanční možnosti. Od nich se totiž odvíjí to, jak kvalitní přístroj si můžete pořídit. S rostoucí cenou v jejich případě roste i počet a propracovanost funkcí, které nabízejí. Ne vždy jsou však všechny z nich nutné. Zamyslete se tedy i nad tím, jakým způsobem a jak často budete přístroj využívat. Jestliže jste spíše příležitostný rybář a chcete jen z břehu zmapovat své šance na úlovek, bude vám stačit jednodušší a levnější echolot. Pokud však plánujete větší rybářské výlety nebo často rybaříte z lodi, přijde vám vhod sofistikovanější přístroj s GPS, barevným displejem či dalšími užitečnými parametry.

Instruktážní video

Slovo závěrem

Máte s echoloty zkušenosti? S jakými a jaké? Napište do komentářů 🙂 

1 komentář u „Nejlepší echoloty & sonary na ryby 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)“

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu