fbpx

Nejlepší elektrické ohradníky pro psy 2020 & Jak je vybrat – recenze

Výběr redakce:
Bentech KD660 →

Elektrické ohradníky pro psy jsou zařízení, která dávají psům svobodu volně se pohybovat po pozemku a především chrání před útěkem ze zahrady. Existuje celá řada druhů, ale princip je vesměs stejný: pes nosí speciální obojek, vy nainstalujete na pozemek podzemní drát a následně nastavíte sílu a typ korekce. Smyslem je nastavit zónu, do které pejsek může a kam již nemůže.

Ať už chcete zamezit útěku nebo třeba ochránit záhony s jahodami, elektrický ohradník má smysl více prozkoumat.

K čemu je elektrický ohradník dobrý?

Pro začátek bychom si měli vysvětlit, co si vlastně pod pojmem elektrický ohradník představit. Jedná se v podstatě o (téměř) neviditelný plot, který pomocí propracovaného principu pejska upozorní, že za určité území už nesmí vkročit. Upozornění probíhá v několika stupních. Prvním bývá zvukový výstražný signál, dalším vibrace a při opětovném neuposlechnutí následuje elektrostatický impuls. Nemusíte se však bát, vašemu čtyřnohému příteli neublíží. (zdroj)

Jak už jsme naznačili výše, elektrický ohradník se stará především o to, aby pes neutíkal ze zahrady. Zároveň se však hodí také jako ochrana vaší opečovávané zahrádky před psím útokem, který by ji zdevastoval.

Jaké typy ohradníků se nabízejí?

Dnešní pestrý trh samozřejmě nabízí hned několik druhů ohradníků. Nejčastěji se můžete setkat s těmito:

 • Elektronický ohradník – tento typ je v podstatě popsán výše. Jedná se o izolovaný drát, který samostatně výboje nevydává, ale funguje na principu upozornění skrz psí obojek.
 • Bezdrátový ohradník – tento druh ohradníku funguje na principu vysílaného signálu a není zde tak potřeba ani izolovaný drát.
 • Elektrický plot – zde už vydává náboje samotný drát a tento typ si můžeme představit jako klasický výběh pro dobytek. Nebývá proto právě z hlediska bezpečnosti příliš doporučován.

SEDM nejlepších elektrických ohradníků pro psy

Na poli elektrických ohradníků pro psy je velký nepořádek a dosud není zcela zmapovaný. Prošel jsem desítky nezávislých testů a recenzí, abych vybral 7 nejlepších ohradníků na trhu (alá neviditelných plotů.)

Snažil jsem též pokrýt i všechny cenové kategorie, aby byl seznam skutečně komplexní. Za všemi vybranými ohradníky si stojíme a víme o nich, že patří mezi naprostou špičku na českém trhu.

#1 Časově nejprověřenější ohradník na trhu

Canifugue – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Jestliže hledáte elektrický ohradník, na který se můžete spolehnout za každého počasí a zároveň nechcete každý týden dobíjet přijímač, pak oceníte Canifugue s extrémně dlouhou výdrží. I přesto, že má elektrický ohradník velké množství funkcí, dosahuje výdrž 3-6 měsíců při aktivním používání (má vyměnitelnou baterii), což je vůbec největší výdrž na trhu.

Výrobek pochází od francouzské firmy NUM´AXES® a je časově nejprověřenějším ohradníkem vůbec – prodává se již více jak 15 let. Rozsah zakázané zóny můžete nastavit od 30 cm do 4 metrů. Mnoho funkcí lze nastavit podle libosti např. rozsah varovné zóny se zvukovým upozorněním a korekční zónu s el. impulsem nastavujete zvlášť. To oceníte, máte-li malý pozemek, čímž zamezíte příliš častým varováním (nastavíte kratší varovnou zónu zvukem).

Cena sice patří mezi ty vyšší, ale neplatíte zde příliš za značku, jako spíš za spolehlivost. Přijímač je plně vodotěsný, ponořitelný a nastavujete celkem 8 úrovní korekce.

Důležité informace:

Výdrž přijímače: 3-6 měsíců
Hmotnost přijímače: 82 g
Baterie: vyměnitelná (3V CR2)

6 důvodů, proč KUPOVAT elektrický ohradník Canifugue

 • Vyhlášený ohradník ověřený 15 letým prodejem
 • Vyrobený ve Francii (nikoli v Číně jako většina)
 • Extrémně dlouhá výdrž 3-6 měsíců aktivního používání
 • Nastavení rozsahu varovné zóny a korekční zóny zvlášť
 • Celkem až 8 úrovní korekcí
 • Je plně vodotěsný i ponořitelný

2 důvody, proč NEKUPOVAT elektrický ohradník Canifugue

 • Vyšší cena okolo 4000 Kč
 • Nutno jednou za čas vyměnit baterky v přijímači

Elektronický ohradník Bentech KD660 – TIP

„Dobíjecí vodotěsný elektrický ohradník s intuitivním ovládáním“

#2 Ohradník a výcvikový obojek v jednom od české značky

Reedog FX-500 ohradník a výcvikový obojek – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Pokud uvažujete o pořízení výcvikového obojku a elektrického ohradníku pro psy, ale odrazuje vás fakt, že byste museli mít dvě různá zařízení, pak zbystřete. Reedog FX-500 jako první na světě kombinuje výcvikový obojek a elektrický ohradník pro psa do jednoho. I jako výcvikový obojek samotný patří Reedog k absolutní špičce viz. recenze v článku o nejlepších elektrických obojcích.

Teď však k ohradníku: Máte k dispozici 100 m drátu, který zakopete pár centimetrů do země, čímž ohraničíte povolenou zónu (možno dokoupit až 1000 m). To, co mě zaujalo je fakt, že když se pes přiblíží k zakázané zóně, dostává nejprve upozornění pomocí vibrace a teprve pak následuje elektrostatický impuls, jehož intenzita se zvyšuje, čím blíže zakázané zóně je (ve 3 úrovních). Výcvik je pak snazší a pes snáze pochopí, že se jedná o zakázanou oblast. Rozsah zakázané oblasti okolo drátu můžete navolit od 30 cm do 6 metrů.

O poničení vodou nebo tvrdým zacházením nemusíte mít velký strach, protože přístroj je vyrobený z tvrzeného plastu a je ponořitelný až do 2 metrů. Jako výcvikový obojek nabízí vše, co by se vám jako cvičiteli mohlo hodit: dosah 1000 metrů, dlouhý i krátký impuls, různé korekce (zvuk, vibrace i el. impuls) a nechybí i možnost napojení na více psů nebo volit až z 10 úrovní síly korekce.

Reedog FX-500 je skutečně komplexní výcviková pomůcka. Je však třeba počítat s nižší výdrží baterie, protože rozsah funkcí je široký a též kvůli nabíjecí baterce (vyměnitelné vydrží déle). Výrobek je od české firmy, proto se nemusíte bát, že byste museli luštit z anglických manuálů.

Důležité informace:

Výdrž přijímače: 3-7 dní
Hmotnost přijímače: 88 g
Baterie: nabíjecí

7 důvodů, proč KUPOVAT Reedog FX-500

 • Elektrický ohradník a výcvikový obojek v jednom
 • Výcvikový obojek od firmy Reedog patří k lídrům na trhu
 • Při přiblížení do zakázané zóny, dostane pes varování vibrací (teprve pak elektrostatický impuls)
 • Přijímač je vodotěsný a ponořitelný až do 2 metrů
 • Výrobek je od české firmy
 • Dosah výcvikového obojku je 1000 metrů a obsahuje všechny důležité funkce
 • Přijímač je odolný vůči nárazům

2 důvody, proč NEKUPOVAT Reedog FX-500

 • Vyšší cena okolo 8000 Kč
 • Nižší výdrž baterie díky rozsahu funkcí

#3 Zlatá střední cesta ve světě ohradníků

iTrainer TP16 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Hledáte-li elektrický ohradník za rozumnou cenu, nepotřebujete příliš mnoho funkcí a i přesto chcete takový, na který se můžete plně spolehnout, pak iTrainer TP16 může být vaším novým favoritem. Má skutečně dobrý poměr cena/výkon, protože ho zakoupíte za cenu okolo 3500 Kč a má vše potřebné, co byste od elektronického ohradníku očekávali:

Můžete nastavit rozsah zakázané zóny podle svého (30 cm až 4 m) a je možno nastavovat sílu korekce v 5 úrovních. Dokonce máte možnost vypnout elektrostatický impuls úplně a využívat pouze ten zvukový. Takový přístup nemusí však fungovat u temperamentních psů. Standardní nastavení je takové, že když pes vstoupí do zakázané zóny, dostane upozornění zvukem a teprve pak dostává el. impuls.

V balení dostanete 200 m drátu, což je v tomto odvětví mírně nadprůměrné, a baterie není třeba vyměňovat – přijímač je nabíjecí.

Důležité informace:

Výdrž přijímače: 7-15 dní
Hmotnost přijímače: 84 g
Baterie: nabíjecí

5 důvodů, proč KUPOVAT iTrainer TP16

 • Vynikající poměr cena/výkon
 • Baterie v přijímači je nabíjecí a není třeba vyměňovat baterky
 • Možnost vypnout elektrostatický impuls a využívat pouze zvukové upozornění
 • Má český manuál
 • V balení dostáváte 200 m drátu, což je mírný nadprůměr

2 důvody, proč NEKUPOVAT iTrainer TP16

 • Rozsah funkcí není moc rozsáhlý
 • Citlivost drátu je trochu slabší než třeba u značky Canifugue

#4 Spolehlivý elektrický ohradník pro malé psy

Canifugue Small – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Pokud sháníte elektrický ohradník s velmi malým přijímačem, který je vhodný pro malé psy, a zároveň nechcete dělat kompromisy na funkčnosti, pak je Canifugue Small hoden vaší pozornosti. Ačkoli nemá tak dlouhou výdrž baterie jako její větší brácha (v našem seznamu první), ale za to je přijímač nabíjecí a není třeba dokupovat baterie zvlášť.

Ohradník pochází z dílny francouzské firmy NUM´AXES® a prodává se více jak 15 let. Rozsah zakázané zóny můžete nastavit od 30 cm do 4 metrů. Mnoho funkcí lze nastavit podle libosti např. rozsah varovné zóny se zvukovým upozorněním a korekční zónu s el. impulsem nastavujete zvlášť. To oceníte, máte-li malý pozemek, čímž zamezíte příliš častým varováním (nastavíte kratší varovnou zónu zvukem).

Přijímač je plně ponořitelný a nastavujete celkem 8 úrovní korekce. Rozměry jsou opravdu malé, proto pokud máte malého pejska, jde aktuálně o nejlepší možné řešení. Cena je poměrně vysoká, je však opodstatněná. Nedoporučujeme pořizovat pokud máte velkého psa, protože by síla impulsu nemusela dostačovat.

Důležité informace:

Výdrž přijímače: 2-3 dny
Hmotnost přijímače: 23 g
Baterie: nabíjecí

8 důvodů, proč KUPOVAT Canifugue Small

 • Rozměry a hmotnost jsou velmi malé
 • Přijímač je nabíjecí a není třeba měnit baterky
 • Patří k nejprodávanějším na trhu
 • V prodeji již 15 let (prověřeno časem)
 • Plně ponořitelný a velmi odolný (vyroben z tvrzeného plastu)
 • Nastavení rozsahu varovné zóny a korekční zóny zvlášť
 • Celkem až 8 úrovní korekcí
 • Vyrobeno ve Francii (nikoli v Číně jako většina jiných)

3 důvody, proč NEKUPOVAT Canifugue Small

 • Poměrně krátká výdrž baterie
 • Vyšší cena okolo 6000 Kč
 • Není vhodný pro velké psy

#5 Nejbezpečnější elektrický ohradník

Reedog FX-300 ohradník pro psy – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Jestliže si rádi připlatíte za kvalitu, potrpíte si na detailech a hledáte skutečně propracovaný elektrický ohradník, pak Reedog FX-300 má smysl brát v potaz. V některých ohledech je poměrně jedinečný. Třeba v tom, že když se pes přiblíží do zakázané zóny, dostává nejprve upozornění pomocí vibrace, pokud pokračuje dál dostává elektrostatický impuls ve třech úrovních (čím blíže drátu je, tím silnější).

A pokud se stane, že pes uvízne v zakázané zóně, díky bezpečnostnímu módu se ohradník automaticky vypne. V praxi se též hodí i to, že v případě přerušeného drátu ihned víte, že je něco v nepořádku díky zvukovému upozornění ze základny. Přijímač je vodotěsný, odolný a má velmi dlouhou výdrž (1-2 měsíce). Baterie je nutno měnit, jsou zde klasické 6V baterie.

Počet psů není omezený. Celkově jde o jeden z nejprodávanějších neviditelných ohradníků a pochází od české značky. Manuály a návody jsou tedy kompletně v češtině.

Důležité informace:

Výdrž přijímače: 1-2 měsíce
Hmotnost přijímače: 50 g
Baterie: vyměnitelná (6V

7 důvodů, proč KUPOVAT Reedog FX-300

 • Jeden z nejprodávanějších ohradníků na českém trhu
 • Je zde tzv. Safety mód, který vypne korekci, pokud pes uvízne v zakázané zóně
 • Velmi dlouhá výdrž baterie
 • Zařízení je kompletně vodotěsné
 • Počet psů je neomezený
 • Zvuková signalizace v případě přerušení drátu
 • Výrobek je od české značky

2 důvody, proč NEKUPOVAT Reedog FX-300

 • Přijímač není nabíjecí, ale je nutno měnit baterky
 • Cena patří mezí ty vyšší

#6 Alternativní ohradník do domácnosti

Obojek Garmin Delta Smart 4v1 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Máte-li doma místa, kam nechcete aby váš pes chodil např. pokoj s malým dítětem, Garmin Delta Smart 4v1 je přesně pro vás. Nejde o klasický elektrický ohradník. Pomocí senzoru označíte místo, které nechcete aby váš pes navštěvoval a v okolí 10 cm až 7 m dostane pes korekci (vibraci, zvuk či el. impuls) – sílu si navolíte vy.

Nevhodný pro venkovní prostory, ale pro účely uvnitř tento kousek nemá konkurenci. Je třeba dokoupit senzory Keep Away, které nejsou součástí balení. Kromě této funkce funguje i jako výcvikový a protištěkací obojek a měřič fyzické aktivity psa. Vše spravujete pomocí aplikace v mobilu (Android i iOS).

Je to velmi komplexní zařízení, které nefunguje pouze jako ohradník pro psy, proto počítejte s celkovou cenou okolo 5000 Kč.

Důležité informace:

Výdrž přijímače: 3 týdny
Hmotnost přijímače: 41 g
Baterie: nabíjecí

4 důvody, proč KUPOVAT Garmin Delta Smart 4v1

 • Unikátní ohradník vhodný pro vnitřní použití
 • Intuitivní mobilní aplikace
 • Současně je zde i měřič aktivity, protištěkací mód i výcvikový obojek
 • Velký výdrž

2 důvody, proč NEKUPOVAT Garmin Delta Smart 4v1

 • Je třeba dokoupit senzory zvlášť
 • Cena je poměrně vysoká (okolo 5000 Kč)

#7 Základní ohradník se standardními funkcemi - levný

iTrainer W227B – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Pokud nechcete za ohradník dávat balík a vystačíte si se základními funkcemi, pak následující řádky budou pro vás. Je pravda, že sice zaplatíte méně (okolo 3000 Kč), ale budete se muset spokojit s určitými kompromisy. Elektrický ohradník má ale většinu věcí, které byste od dobrého ohradníku očekávali.

V balení dostáváte 300 m drátu, který byste však měli instalovat povrchově, jelikož je drát o něco slabší než u jiných. Nenajdete zde úpravu síly korekce. Ta je nastavena poměrně nízko, proto iTrainer W227B doporučujeme spíše malým a středním psům, kteří jsou o něco citlivější. Přijímač není vodotěsný, proto není vhodné psa pouštět za deště s obojkem (nemusí fungovat správně). Baterie je dobíjecí a není nutno tedy měnit baterky.

Když pomineme několik kompromisů, tento elektrický ohradník dostačuje pro základní výcvik citlivějších psů. Cenově jde o absolutního krále.

Důležité informace:

Výdrž přijímače: 1-5 dní
Hmotnost přijímače: 58 g
Baterie: nabíjecí

8 důvodů, proč KUPOVAT iTrainer W227B

 • Je poměrně cenově dostupný
 • Nadstandardní délka drátu okolo 300 m
 • Velice jednoduché ovládání
 • Vhodné pro malé plemena a citlivé psy
 • Přijímač je nabíjecí
 • Přijímač je poměrně lehký

3 důvody, proč NEKUPOVAT iTrainer W227B

 • Drát je trochu slabší
 • Nemá nastavení síly impulsu
 • V poměru s jinými ohradníky má přijímač slabší výdrž baterie

Jak vybrat elektrický ohradník pro psa?

Pro svého psa chce každý majitel to nejlepší a snaha zajistit mu co nejbezpečnější domov tak patří k naprostým prioritám. I přes všechno vaše úsilí se však může stát, že něco selže a pejsek i přes kvalitně postavený plot uteče na silnici. S tím vám může pomoci elektrický ohradník, který, na rozdíl od plotu, pejsek nepřeskočí, nepodhrabe a ani v něm nenajde žádnou skulinu pro útěk.

Výše jsme si již ukázali základní rozdělení ohradníků, ale i tak se při výběru setkáte s celou řadou dalších typů. Podle čeho vybrat ten nejvhodnější?

I. Podle velikosti psa

Při výběru se kromě jiných parametrů řiďte také velikostí, respektive váhou svého psa.

 • Elektrické ohradníky pro malé psy – ohradníky pro menší plemena mají lehčí obojky i menší intenzitu impulsů.
 • Elektrické ohradníky pro velké psy – větším velikostem plemena u tohoto typu odpovídá i váha obojku a také je tu možnost nastavit silnější intenzitu impulsů. Použít se však dají i u menších plemen, která jsou hůře zvladatelná a tvrdohlavá.
 • Univerzální ohradníky – tento typ je vhodný pro jakoukoliv velikost a plemeno psa. (zdroj)

II. Podle ceny

Roli při výběru hraje také cena. Jakousi hranicí je zde suma cca 5 000 Kč, což je cena, za niž si již lze kvalitní ohradník pořídit. Příliš pod tuto cenu raději nechoďte, levnější varianty totiž mají často celou řadu nevýhod. Tou nejdůležitější je to, že občas nefungují. Nejen, že se tak na ně nemůžete spolehnout, ale nepůsobí na psy výchovně. Jakmile jednou totiž pejsek zjistí, že plot nefunguje, bude neustále zkoušet utíkat.

III. Podle nabíjení přijímače

Přijímač upozorňuje psa na překročení hranice míst, kde se může pohybovat. Ten je třeba nabíjet či u něj měnit baterky. Setkáváme se zde se s dvěma zdroji energie:

 • Akumulátor – s akumulátorem sice odpadá potřeba shánět baterie, ale na druhou stranu musíte počítat s menší výdrží, která se pohybuje v řádu dnů. Hodí se tak spíše v případech, že ohradník nepoužíváte denně.
 • Baterie – praktičtější variantou jsou v tomto ohledu baterie, které vydrží i několik měsíců. Pokud u vás bude ohradník v každodenním provozu, doporučujeme zvolit právě tuto formu.

IV. Podle umístění

Elektronické ohradníky potřebují pro své fungování izolovaný drát, který ohraničuje daný pozemek. Tento drát může být umístěn buď přímo pod, nebo nad zemí.

 • Pod zemí – umístění izolovaného drátu pod zem má své zřejmé výhody. Nepřekáží, což se hodí například při sekání trávy a podobných zahradních činnostech, nehrozí, že o něj někdo zakopne a také nijak nekazí vizuální dojem zahrady. Je však třeba počítat s tím, že jeho instalace zabere poměrně velké množství času.
 • Nad zemí – umístění drátu běžně nad zemí může být dobrou volbou, pokud bude například jen lemovat klasický plot. Jeho instalace je nenáročná, ale na druhou stranu je zde daleko větší nebezpečí poškození a ani esteticky nevypadá příliš hezky.

V. Podle velikosti pozemku

Pokud chcete mít s instalací a provozem ohradníku co nejméně práce, můžete se při jeho výběru orientovat také podle velikosti pozemku, který jím chcete ohraničit.

 • Malé pozemky – pro menší a víceméně souměrné pozemky jsou dobrou volbou bezdrátové ohradníky. Ty vysílají vlny ve tvaru kruhů a jsou velmi jednoduché na zapojení.
 • Velké pozemky – pro větší nebo velmi nepravidelné velikosti pozemků se hodí spíše elektrické ohradníky zabudované do země.

Často kladené otázky:

Jak složitá je instalace ohradníku?

Složitosti instalace se odvíjí od toho, jaký typ ohradníku si vyberete. Pokud se rozhodnete drát zabudovávat do země, je zde potřeba počítat s delším časem instalace. Samotné zapojení už složité není, stačí zapojit generátor do sítě a nasadit pejskovi obojek. Před tím však nezapomeňte podél izolovaného drátu vyzkoušet jeho funkčnost na všech místech.

Pokud se přeci jen do instalace sami pouštět nechcete, je možné si spolu s ohradníkem objednat i odborníky, kteří se o jeho uvedení do provozu postarají. (zdroj)

Není elektrický ohradník nebezpečný?

Elektronické ohradníky by psům neměly způsobovat bolest, ale pouze dát výstražnými signály najevo, že dělají něco špatně. Pokud máte i přesto o svého čtyřnohého přítele obavu, vyzkoušejte obojek na sobě. Jestliže je signál nepříjemný, je to v pořádku. Kdyby vám však způsoboval bolest, bude přesně tak působit i na vašeho psa. (zdroj)

Odborníci také doporučují používat tento typ ohradníků až u psů starších 6 měsíců.

Jak psa s ohradníkem seznámit?

První signál vysílaný ohradníkem psa vyleká, proto jej nejprve se systémem seznamte. Pár dní před instalací mu zkuste dát na krk obojek, aby si na něj zvyknul. Nenechávejte jej však obojek nosit více než 12 hodin denně. Poté si projděte území, na kterém se pejsek může “beztrestně” pohybovat. Dobrým způsobem je vymezit si území například fáborky, aby si jej pes spojil s vizuálním vjemem. Ohradník je totiž prakticky neviditelný a pes by tak mohl být zmatený. Při prvním signálu, který pes od ohradníku obdrží, jej raději držte na vodítku – každý pes totiž reaguje jinak. (zdroj)

Shrnutí

Při výběru elektrického ohradníku nejprve vezměte v potaz velikost svého psa a následně už se můžete orientovat podle svých potřeb. Můžete zabudovat izolovaný drát do země, aby nebyl vidět, nebo jej jednoduše povedete podél plotu. Typ můžete zvolit také podle rozlohy svého pozemku. V neposlední řadě vás nejspíš bude zajímat cena. Pokud chcete, aby ohradník fungoval stoprocentně a navíc nějaký ten rok vydržel, vyplatí se pořídit si dražší a propracovanější model.

Váš názor

Máte dobré zkušenosti s jiným elektrickým ohradníkem pro psy, který vám zde chybí? Napište níže do komentářů a pomozte tak ostatním při výběru toho správného ohradníku. Těším se na diskuzi.

Přečtěte si také výběr nejlepších elektrických obojků, GPS obojků pro psy a SmartPet vychytávky– dali jsme si záležet. 🙂

Zdroje

 1. Návod na instalaci elektronických ohradníků – Elektricke-ohradniky.cz
 2. [eng] Zahraniční článek o 10 věcech, které potřebujete vědět o el. ohradnících – Digyourdog.com
 3. [eng] Zahraniční článek tom, co s el. ohradníky dělat a co nikoli – Ebay.com
 4. [eng] Zahraniční článek, jak vybrat elektrický ohradník pro psa – Animalhub.com
 5. Rozhovor s odborníkem na elektrické ohradníky – Hellosandy.cz
 6. Diskuze o elektrických ohradnících pro psy – Rodina.cz

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu