16 důvodů, proč si (ne)pořizovat entlebušského salašnického psa

Tříbarevný vtipálek s jiskrou v oku. Entlebušský salašnický pes má kromě svého důvtipu celou řadu skvělých vlastností, které z něj dělají univerzálního a práci milujícího parťáka. Pro entlebušského salašnického psa je středem světa jeho rodina a páníček. Jestli jste zrovna vy tím pravým se pojďme podívat společně.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT entlebušského salašnického psa

 • Svého pána miluje nadevše a nejšťastnější je v blízkosti své rodiny.
 • Chytrost a učenlivost mu umožňují rychle chápat, co se po něm chce.
 • Ač přátelský společník, své území si umí ohlídat a jakékoliv narušení ohlásí.
 • Má dobrý vztah nejen k pánovi a jeho rodině, ale také k ostatním zvířecím členům.
 • Dobře se trénuje a je tedy vhodný i pro začátečníky.
 • Entlebušský salašnický pes má jakožto pastevec silnou vazbu ke svému území a nemá povahu útěkáře.
 • Je takovou velkou zásobárnou energie a elánu do práce – miluje pohyb, vodu a sportování. Hodí se k široké škále disciplín a s nadšením zkouší nové věci.
 • Dokáže samostatně přemýšlet a sám velmi rychle vyhodnocovat situace. Povel od páníčka je však přednější, a tak je snadno ovladatelný. Dokáže reagovat i na drobnou mimiku a pokyny.
 • Je od přírody optimistou a miluje každou legraci. Nejsou mu cizí ani takové lidské vlastnosti jako smysl pro humor, důvtip, bláznivost. Má neuvěřitelně široké spektrum zvuků a o zábavu je s ním postaráno. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT entlebušského salašnického psa

 • S jeho temperamentem potřebuje dostatek pohybu a vyřádění. Pokud se začne nudit a nevybije svou energii, začne vymýšlet lumpárny. Nepočítejte s tím, že by se přizpůsobil klidnému stylu života.
 • Běžné procházky nejspíše stačit nebudou, chce to najít si sporty a aktivity, které vás budou společně bavit a dostatečně psa unaví. Je to neúnavný pracant a byla by škoda toho nevyužít.
 • Entlebušský salašnický pes potřebuje svou rodinu, potřebuje lidskou společnost. Pokud by byl dlouho sám, začal by se trápit. Rozhodně nepatří na samotku k boudě.
 • Že je mimořádně vynalézavý zjistíte hned několikrát, než se naučíte vše opravdu poctivě schovávat, uklízet a zavírat. 
 • Při hlídání i v rámci běžného dne se projevují hlavně štěkotem a širokou škálou kňukání, mručení či zpívání. Občas to bude chtít trochu trpělivosti nejen vaší, ale i sousedů.
 • Miluje jídlo, což je sice skvělá zpráva pro motivování pamlsky během výcviku, na druhou stranu ale rád žebrá u stolu a sní cokoliv, co má v dosahu. 
 • Řada lidských vlastností, která se u něj projevuje má i své stinné stránky – náladovost, mrzutost či lítostivost. 

Shrnutí

Entlebušský salašnický pes je ideální pro aktivní majitele, a to jak zkušené, tak i pro naprosté začátečníky. Nejdůležitější pro něj je vaše společnost a dostatek pohybu. Pokud si ho pořídíte, připravte se na konec nudy, jelikož entlebušský salašnický pes je vtipálek a s jeho důvtipem a hlasovým projevem vás bude neustále překvapovat. Pokud tedy sháníte rodinného psa a milovníka všech psích i lidských her a sportů s velkým elánem, nevyčerpatelnou zásobárnou energie a optimistickou povahou, našli jste správně. Jinde naopak hledejte, pokud chcete klidného gaučáka, či plánujete nechávat psa dlouho samotného. 

Obecná charakteristika entlebušského salašnického psa

Entlebušského salašnického psa si lidé často pletou s jeho blízkými příbuznými, jako jsou například appenzellský salašnický pes nebo bernský salašnický pes. Není tedy od věci podívat se na něj podrobněji a pochopit, čím se odlišuje a v čem vyniká.

Povaha

Kde jen u entlebušského salašnického psa začít. Snad tím, že je to velký vtipálek a jeho smysl pro humor vám přichystá nejedno překvapení? Nebo tím, jak moc miluje celou svou rodinu a dětské hry, do kterých se s těmi odrostlejšími dětmi rád zapojuje? Lidská společnost pro něj zůstává na prvním místě a v osamocení strádá a frustraci dává najevo hlavně štěkotem. Zapomínat bychom samozřejmě neměli ani na jeho pracovní povahu, neúnavnost, odolnost a chuť sportovat! Ne nadarmo je znám jako dobrý stopař, pastevec, nebo také záchranář. 

Díky jeho inteligenci a bystré mysli rychle chápe povely a s klidným a trpělivým vedením odpustí menší chybky ve výcviku i začátečníkům. Pomoci s tím mohou hlavně pamlsky, které jsou pro něj velkou motivací. 

Vzhled 

Podobnost s ostatními švýcarskými salašnickými psy jsme již naznačili, entlebušský je z nich ten nejmenší. Černá barva je doplněná rezavými až hnědými a také bílými znaky. To vše se vyjímá na krátké hrubé srsti. Patří mezi středně velké psy a dorůstá do kohoutkové výšky asi 45 cm. Tělo má obdélníkový tvar, hlava klínovitý a malé hnědé oči a zavěšené oči mu dodávají správně kulišácký výraz. Jako zajímavost můžeme zmínit ocas, který je často krátký už od narození. Existuje ale i klasicky dlouhá varianta, ta se pak někdy v zemích, kde je to stále povoleno, kupíruje. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Entlebušský salašnický pes svou rodinu zbožňuje, nevyjímaje děti. Zvláště s těmi staršími si rád zadovádí a zapojuje se do jejich her. Stejně tak s ostatními zvířaty mívá dobrý vztah, k hospodářským zvířatům má vztah přímo v genech. 

Ani k cizím se nechová nijak agresivně, ale jako dobrý hlídač nejdříve volí obezřetnost, odstup a na návštěvy hlasitě upozorňuje, než od svého pána zjistí, že je vše v pořádku. 

Zdraví a péče

Péče o srst je nenáročná, stačí ji jednou za čas vyčesat. Jako řada jiných psů, i entlebušský salašnický pes má podsadu, a tak se v době línání intenzita kartáčování trochu zvýší. Jinak ji ale můžeme považovat za bezúdržbovou. Nejvíce péče už naznačují předchozí kapitoly, myslet musíte tedy hlavně na dostatek pohybu a častý kontakt s rodinou. 

I když je entelbušský salašnický pes ze svých příbuzných nejmenší, i tak může trpět na problémy pohybového aparátu, velmi častá je dysplazie kyčelního kloubu. K dědičným onemocněním pak patří oční onemocnění PRA, důležitý je tedy kvalitní výběr chovatelské stanice. Dožívá se zhruba 12 let. 

Výchova a výcvik

Entlebušského salašnického psa se nemusí bát ani začátečník, nejlepší cestou k výchově je dobrá socializace, klidný ale důsledný přístup a motivace pamlsky, jídlo totiž miluje. Původně patřilo plemeno ke stádům jako pastevecký pes, neztratí se ale ani v moderních disciplínách, při stopování, fly-ballu či záchranařině. 

S jeho hlavou rychle chápe, co po něm vyžadujete. Pokud se bude nudit, začne si vymýšlet vlastní hry a často to odnese vybavení domácnosti. Za to se však na něj nelze zlobit, zkrátka tak vybíjí svou frustraci a řešením je dostatek zábavy s vámi.

Náročnost 

Nejnáročnější úkol na majitele tohoto plemene čeká v rámci pohybu. Aby se entlebušský salašnický pes dostatečně zabavil, budete potřebovat slušnou fyzičku a dostatek času. Když ho unavíte, nebude už nijak náročný a vyžadovat bude už jen to, aby mohl být společně s vámi a vaší rodinou. 

Jako přeci jen trochu větší plemeno toho také o něco víc sní, navíc vzhledem k fyzické aktivitě a nárokům na klouby je potřeba vybrat kvalitní krmivo a nejspíš i nějaké kloubní doplňky nebudou úplně od věci. Počáteční investice, tedy cena za štěně je kolem 25 000 Kč. 

Historie 

Historie tohoto plemene je dlouhou dobu stejná jako appenzellského salašnického psa, tedy ve spojení s ochranou stád a majetku římských legií a oblastí ve Švýcarsku zvanou Entlebuch. První zmínky o entlebuchovi se objevují koncem 19. století, pořád ale ještě nemluvíme o samostatném plemeni. K tomu se začalo schylovat až roku 1913, kdy byli zástupci budoucího entlebušského salašnického psa s krátkým ocasem a tříbarevnou srstí prezentováni na výstavě v Langenthalu. Tam zaujali hlavně profesora Heima a na základě svého úspěchu byli zapsáni jakožto čtvrtý zástupce salašnických psů ve Švýcarské plemenné knize. Standard se pak postupně vyvíjel a oficiálně byl sestaven až koncem 20. let. Dodnes zůstávají poměrně vzácní, ale vzhledem ke svým kvalitám začínají nabývat na popularitě – zaslouženě.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:není stanovena standardem, 20 – 30 kg
Výška v kohoutku:fena 42-48 cm, pes 44 – 50 cm
Požadavky na trénink:60 min/den
Energie:vysoká
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:střední
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:pastevecký pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:s hustou podsadou
Barva srsti:černá s rezavými a bílými znaky, ostré přechody barev
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:krátký ocas, barevné znaky

Kde koupit entlebušského salašnického psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro entlebušského salašnického psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata entlebušského salašnického psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu