15 důvodů, proč si (ne)pořizovat francouzského buldočka

Hledáte malého pejska, který zvládá pobyt v bytě? Chcete domácího mazlíčka, se kterým můžete doma lenošit? Zbožňujete roztomilý vzhled francouzského buldočka? Jestliže jste odpověděli třikrát ano, pak je to dobrý začátek…

Pojďme však zjistit, zda-li se k vám francouzský buldoček skutečně hodí.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT francouzského buldočka

 • Má originální vzhled, pro který ho tolik lidí tak miluje
 • Pokud hledáte společníka, který se od vás nebude chtít hnout, francouzský buldoček je pro vás ten pravý
 • Je ideální pro málo aktivní lidi, protože nemá velké nároky na pohyb a stačí mu kratší procházky.
 • Při správné socializaci se dobře snáší s dalšími domácími zvířaty a psy.
 • Je malý a skladný, takže s ním můžete poměrně snadno cestovat.
 • Pořiďte si ho, když hledáte hravého společníka do bytu, který ocení každou hračku.
 • Když není rozrušen, zbytečně neštěká.
 • Péče o krátkou srst je bezproblémová a vyhnete se dlouhým chlupům všude po bytě.
 • Při správné výchově je dobrým kamarádem i k dětem.
 • Francouzský buldoček je chytrý, poměrně dobře cvičitelný a má dobrou paměť.

PĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT francouzského buldočka

 • Od francouzského buldočka neočekávejte větší pracovní, lovecké a sportovní výkony.
 • Nepořizujte si ho, když se nechcete starat o špinavější zvířátko, protože slzí, sípe a často i chrápe.
 • Určitě si ho nepořizujte v případě, kdy mu nebudete schopni věnovat dostatek času a bude zůstávat doma sám. Tehdy je totiž smutný a dokáže poničit všechno, na co přijde.
 • Při tréninku umí být tvrdohlavý a svéhlavý, takže je potřeba být důsledným trenérem a nerozmazlit ho.
 • Dokáže být teritoriální a nerad se dělí o svého pána.

Shrnutí

Francouzský buldoček je ideální pro majitele, kteří si chtějí pořídit veselého malého společníka do menšího bytu. Je skvělým psem pro méně aktivní lidi. Buldoček je chytrý, i když může být občas tvrdohlavý. Hodí se i pro méně zkušené chovatele, ale nesmí zanedbat výcvik a výchovu, aby nedošlo k tomu, že psa rozmazlí. To totiž může kvůli jeho lehce svéhlavé povaze znamenat problém.

Obecná charakteristika francouzského buldočka

Společenské plemeno se zajímavým vzhledem, které svého pána zkrátka zbožňuje. Zbožňuje hraní i lenošení. Je milým kamarádem do rodiny k dětem i dalším zvířatům. Veselá očka a netopýří ouška si rádi vyrazí na procházku, ale se sportovními výkony to nemusíte přehánět a v bytě ho můžete ještě více unavit hrou. Pozor dejte hlavně v létě, kdy buldočka mohou trápit problémy s přehřátím a špatným dýcháním.

I. Povaha

Francouzský buldoček je veselý, chytrý a velmi společenský pes. Vyniká svou láskou k pánovi a je ochoten udělat téměř cokoliv, aby s ním mohl trávit volný čas. Zbytečně neštěká, ale dokáže upozornit na nebezpečí a má i hlídací sklony. Zbožňuje hru s míčky a občas si vynucuje pozornost u svých pánů. (zdroj)

Nedostatečná výchova se může projevit svéhlavostí, přehnaně teritoriálním chováním a žárlivostí. Svého pána si opravdu zamilují a jen neradi se o něj dělí. Z toho důvodu je potřeba věnovat pozornost výchově a hlavně socializaci již od štěněte. Při podcenění někdy dochází k přehnané úzkosti a strachu z jiných lidí a zvířat.

II. Vzhled

Malé společenské plemeno zaujme svým krátkým čumákem na čtvercové hlavě. Má typický vzhled buldoka jen v menším těle. Velikost v kohoutku nepřesahuje 35 centimetrů. Vzpřímené netopýří uši dotváří celkový výraz doplněný o vrásky v oblasti čumáku a očí.

Tělo je kompaktní, silné zakončené malým ocáskem. Nohy jsou krátké, silné a v typickém širším postoji. Francouzský buldoček může mít několik barevných variant, jako jsou plavá, žíhaná a s bílými skvrnami. Srst je krátká, lesklá, jemná a dobře se udržuje.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Dobře socializovaný buldoček si dokáže vytvořit dobrý vztah k dětem a dalším domácím mazlíčkům. Je bezkonfliktní a je dobrým kamarádem pro nejrůznější hry. Pokud si vyberete psa z chovatelské stanice s pečlivě vybranými rodiči a nepodceníte výchovu, neměly by se objevit výraznější problémy, i když může občas žárlit.

IV. Výchova a výcvik

Co se týká náročnosti výcviku a výchovy, jedná se o dobře zvladatelné plemeno. Důležité je nepodcenit výchovu již od štěněte v podobě socializace s ostatními psy a dalšími zvířaty. Proces socializace se týká i běžného kontaktu s dalšími lidmi, aby buldoček neprojevoval agresivní sklony při snaze bránit svého pána.

Opačným pólem mohou být problémy s úzkostmi a přehnaného strachu, kdy se pes bojí skoro všeho, což ho dostává do zbytečného stresu. U štěněte věnujte zvláštní pozornost kontaktu s neznámými lidmi a zvířaty a již od začátku se snažte potlačovat nevhodné projevy chování pomocí uklidňujících a povzbuzujících slov.

Během neustálé výchovy je potřeba stanovit buldočkovi hranice, aby vám jeho chování nepřerostlo přes hlavu. Naučte ho, kde má svůj pelíšek, který bude jeho bezpečným útočištěm, což mu může pomoci ve chvílích, kdy se bude cítit nejistý.

V. Zdraví a péče

Francouzské buldočky občas může potrápit alergie a částečně dědičná dysplazie kyčlí. Kvůli typickému výrazu ve tváři a krátkému čumáku se občas vyskytuje brachycephalický syndrom, který způsobuje problémy se zablokováním dýchacích cest. U plemene se občas objevuje malformace obratlů, nebo se rodí štěňata s rozštěpem patra (zdroj).

Výběrem kvalitní chovatelské stanice, kde provádí všechna důležitá vyšetření rodičů je však možné výrazně riziko většiny genetických nemocí. Rozhodně se tedy nedoporučuje pořizovat si francouzského buldočka bez průkazu původu.

Výhodou je snadná péče o srst, která je krátká, takže stačí občas jemně vykartáčovat. Jednou za měsíc se doporučuje koupání s použitím šampónu pro hydrataci kůže. Pro péči o ouška a čumáček je dobré jednou za čas nanést dětský olejíček. Průběžně kontrolujeme délku drápků a provádíme jejich zastřižení. Je potřeba pečovat o zdraví očí, které mohou slzet, a sledujeme, zda není čumáček ucpaný a psovi se dobře dýchá. V létě je potřeba dávat pozor na přehřátí a na procházky vyrážet brzo ráno nebo večer, kdy není takové horko.

VI. Náročnost

Buldoček vyžaduje poměrně hodně času. V zásadě se mu však nemusíte nutně aktivně věnovat a postačí mu, když bude ve vaší společnosti. Není vhodný pro lidi, kteří chtějí psa nechávat doma déle samotného. Je skvělou variantou pro majitele, kteří budou pracovat z domu, nebo mají možnost brát si svého čtyřnohého kamaráda do práce.

Cena za štěně s průkazem původu se mnohdy kvůli vysoké poptávce pohybuje od 20 tisíc korun výše. Vyšší počáteční investice se však může vyvážit díky menší spotřebě krmiva vzhledem k tomu, že se jedná o menší plemeno. Při dobrých genetických předpokladem a správné péči se výrazněji neobjevují ani zdravotní potíže, což nezvyšuje náklady za veterinární péči. Samozřejmě ale počítejte s pravidelným očkováním.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Historie

Francouzský buldoček vznikl jako plemeno vyšlechtěné dělnickou třídou původně v Anglii v 19. století. Cílem bylo získat zmenšenou variantu anglického buldoka, který ale bude vhodnějším společníkem a nebude orientovaný na psí zápasy.

Spolu s dělníky se během průmyslové revoluce dostali tito psi do Francie. Místní si ho natolik zamilovali, že mu dali jméno francouzský buldoček. Plemeno přijali za své a pokračovali ve zušlechťování. Nejsou dochovány záznamy, jaké plemena se použila pro šlechtění, ale pravděpodobně šlo o příměs mopse a teriérů. Výsledkem je povedený malý buldoček, který si záhy získal oblibu po celém světě.

O několik let později si francouzský buldoček získal obrovskou popularitu i v USA a dnes patří na přední příčky nejoblíbenějších plemen. Cílem šlechtění a dalšího chovu bylo získat vzhledově zajímavého společníka s příjemnou povahou, což se povedlo. (zdroj)

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

4.8/5 - (781 votes)

12 komentářů u „15 důvodů, proč si (ne)pořizovat francouzského buldočka“

 1. Mám ročního buldočka a bojujeme s devastováním bytu.Při opuštění bytu začne devastací.Jak si máme pomoci. Když jsem doma je to zlatíčko.

  Odpovědět
  • Podobný problém měla moje známá. Na psa vetsi ohradku ze zverimexu cca 1300Kc, kde se může pohybovat když jste pryc – ne klec. Kameru od Alzy do bytu cca za 900Kc, sparujete s telefonem a můžete psa i okriknout. Do ohradky hračky jídlo a pití- měl by ho brát jako svůj prostor ne místo kde je za trest. Ohradky mají dvířka, přes den otevřeno ať může kdykoliv ven a dovnitř. Časem se uklidní může to trvat i půl roku. Ale lepší investice do vybavení pro psa,než opravovat okousany nábytek. Nedávejte mu tam pelisek mají tendenci to trhat. Na tu dobu co jste pryč stačí dečka.

   Odpovědět
 2. Poraďte tě nám jméno nemůžeme ses manželkou shodnout mne se líbí Sorbon a třeba Loki či Bruno. Manželce zase Lucifer, Hanibal. Nebo také žofre poraďte prosim

  Odpovědět
 3. Dobrý den jak moc by mu vadilo být necelých 8 hodin doma sám .?Byl by to velký problém když je to takový lenoch. 😀

  Odpovědět
  • Myslím, že by mu to vadilo, našemu Teddymu není moc příjemné ani mnohem kratší odloučení.
   A moc leniví nejsou my chodíme každý den, téměř bez ohledu na počasí 5-10 km a chlupáč je moc spokojený. Jenom pozor na teplé počasí!

   Odpovědět
  • Nevadí, když si zvykne. Stejně den prospí. Ráno jdeme na procházku 30-50min, pak se nažere a vleze si do pelíšku. Dřív jsme používali velkou klec. Tam si lehla a usnula. Po návratu z práce procházka 1-1,5hod, krmení a zase chrápat. Dneska (od cca dvou let) klec nepotřebujeme, leží na pelíšku nebo cestuje po bytě, kde svítí sluníčko – vyhřívá se a spí.

   Odpovědět
 4. Dobrý deň zaobstarali sme si buldocka má 4 roky je to fenka lenže predchozi majitelia ju mali cez noc venku takze neni zvyknutá byt cez noc v byte chodím s ňou často von ale v noci sa nám vykakala pred dvere aj vycurala a ráno som s ňou bola zase vonku aby sa vykakala a vycurala ale nič potom sme isli do obchodu vrátime sa domov a zase nakakane a pocurane ???? neviem si poradiť ako ju mám naučiť že to nesmie a že sa má vonku vykakat keď jej je už 4 roky ???? ďakujem za každú radu

  Odpovědět
 5. Zdravím, mám v plánu si pořizovat toto plemeno. Doporučí mi někdo nějakou chovnou stanici či nějakého utulkoveho hafika? Děkuji

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu