14 důvodů, proč si (ne)pořizovat fretku

Fretka bývá často mylně zařazována mezi hlodavce. Není tomu tak. Fretka je, spolu se psem a kočkou, domestikovaná šelma. Toto malé zvířátko s válcovitým tělem a krátkými nožkami bylo v minulosti využíváno k lovu potkanů, krys a myší, k vyhánění králíků z nor a později třeba k protahování lan dlouhým potrubím.. K takové práci je fretka, díky své mrštnosti, inteligenci a aktivitě, jako dělaná. Fretka tak pronikla nejen do nor a potrubí, ale i do kožešnického průmyslu či uměleckých kruhů. I na slavném obraze Leonarda da Vinciho – Dáma s hranostajem, je dle zoologů vyobrazena právě bílá fretka.

SEDM důvodů, proč si pořizovat fretku 

  • Fretka je velmi inteligentní zvířátko. S trpělivostí a vhodnými pamlsky ji lze částečně vycvičit třeba jako kočku.
  • S fretkou se nikdy nebudete nudit. Je velmi aktivní a hravá, narozdíl třeba od zmíněné kočky, až do vysokého věku. Je to takové věčné mláďátko.
  • Fretku lze úspěšně chovat i ve venkovní voliéře na zahradě nebo balkoně. Pokud ji budete postupně otužovat a zvykat na venkovní pobyt, bude spokojená i tam. Kožíšek venkovních fretek je mnohem hustější a kvalitnější.
  • Stejně jako psa nebo kočku, můžete i fretku venčit na postroji a vodítku. Avšak nikdy byste neměli svého mazlíčka venku odepínat z vodítka, aby se vám nezatoulala. Pokud ji naučíte na venčení, bude ráda cestovat s vámi.
  • Fretka si ráda hraje a snese si i s vychovaným psem či kočkou. Má ráda společnost, takže pokud už doma nějakého mazlíka máte, fretka vám bude za jeho společnost vděčná.
  • Je to spáč. Fretky prospí denně 16 – 20 hodin. Vaším odchodem do zaměstnání tedy rozhodně trpět nebudou. Ve zbývajícím čase jsou však neřízené střely a potřebují nashromážděnou energii vybít hrou a pohybem.
  • Vychovaná fretka je skvělým společníkem dětí. Co nezvládnou vymyslet ony, to hravě zařídí činorodá fretka. O zábavu tak bude vždy postaráno.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat fretku 

  • Fretka byla vyšlechtěna z divoce žijícího tchoře tmavého. A tchoř je známý svým zápachem. Bohužel, také fretka má svůj osobitý zápach. Dříve se fretkám pachové žlázy odstraňovaly, dnes je tento chirurgický zákrok zakázán zákonem na ochranu zvířat proti týrání.Při pravidelném čištění fretčí toalety však zápach není nikterak silný. Pokud se fretka necítí ohrožena, své chemické zbraně nepoužívá.  Ke zklidnění a vyhnutí se říji, kdy fretky rády značkují, se obvykle využívá kastrace.
  • Kolem osmého až desátého měsíce věku nastává u každé fretky puberta. Zodpovědný chovatel vás na tento fakt upozorní a je třeba s tímto obdobím počítat dopředu. Stejně jako mláďata lidská, i ta fretčí se stávají nesnesitelnými. Přechodně se z vašeho andílka v kožíšku stane ďábel, který zapomene hygienické návyky, stane se kousavým a veškerá nastavená pravidla statečně ignoruje. Je třeba vytrvat a být důsledný. Jako v případě dětí i u fretek se tento přístup vyplatí. Toto šílené období brzy pomine a budete mít doma opět milou a hravou fretku.
  • Přesto, že kočka se dostane takřka všude kam si zamane, fretka ji hravě strčí do kapsy. Jestliže si libujete v miniaturách, soškách, vázičkách a obrázcích či jiných ,,lapačích prachu´´, s nejvyšší pravděpodobností vás jich fretka zbaví. Vleze skutečně všude, bohužel mnohdy i tam, odkud se nezvládne dostat sama. Hlídat jednu fretku je jako mít na starosti hyperaktivní trojčata po návštěvě cukrárny.
  • I když fretka téměř celý den prospí, v bdělém stavu řádí jako tajfun. Má vysokou potřebu pohybu a kontaktu se svým majitelem, popřípadě druhou fretkou nebo jiným zvířecím kamarádem. 
  • Jak jsme psali hned v úvodu, fretka je šelma. A každá šelma má přirozený pud lovit. Zvláště mladé nebo nevychované fretky jsou takové malé chlupaté piraně. Rády útočí ze zálohy, zejména do kotníků, a ani vaše ruce zpočátku nezůstanou ušetřeny.
  • Přesto, že fretka není hlodavec, ráda své okolí zkoumá svými zuby a prápky. Nechávat fretku volně v bytě bez dozoru se nevyplácí a může se to stát osudným i samotné fretce. Vaši zálibu v pěstování pokojových rostlin, bude fretka nadšeně sdílet s vámi. Doporučujeme zajistit květináče pletivem proti vyhrabávání hlíny a nežádoucímu ,,přesazování´´.
  • Fretku, stejně jako psa nebo kočku, je třeba vychovávat. K hygieně, aby nekousala, vymezit jí hranice co může a co nesmí. Pokud se na roli vychovatele necítíte, zvolte raději jiného mazlíčka. Nevychovaná fretka vám, místo radosti a zábavy, přinese jen zlost a trápení.

Shrnutí 

Fretka je inteligentní a mazlivé stvoření za předpokladu, že se jí věnujete a nezanedbáte její výchovu. Velmi rychle se naučí hygieně a při pravidelném čištění jejího wc se vyhnete většině nepříjemného zápachu. Pravdou ovšem je, že fretka bude ve vaší domácnosti cítit vždy. Pokud ,,přežijete´´ fretčí pubertu a nepolevíte v důslednosti, získáte veselého a milého společníka na dalších 6 – 10 let.

Chov fretky 

Chov fretky není, podle jejich zodpovědných chovatelů, právě levnou záležitostí. Ať už se jedná o výběr vhodného páru po stránce genetické, zdravotní, či povahové, tak o odchov malého gangu freťat. Příprava, kromě vhodného výběru protějšku, začíná  pro samičku už před pářením. Doporučuje se už před zabřeznutí podávat fretčí mámě vyšší množství vitamínů a výživnější krmivo. S přípravou na březost vám poradí veterinář, který má s fretkami zkušenosti, nebo zkušený chovatel. Ani v období březosti a odchovu mláďat však na své fretce nešetřete a dopřejte jí tu nejkvalitnější stravu. Fretky jsou schopny se poprvé rozmnožovat již od pěti měsíců. Březost trvá 42 dní a na jejím konci se dočkáte 1-16(!) holých, hluchých a slepých freťátek. Samice kojí mladé do 6 – 7 týdnu věku.

Před pořízením fretky je nutné zařídit jí kvalitní a odolný domeček. Na trhu je spousta ubikací vhodných pro fretku. Od jednoduchých klecí, které si majitel vybaví sám, až po kompletně zařízené klece či pokojové voliéry. Minimální rozměr pro jednu fretku je 1,5 x 1 x 0,7m. Fantazii při vybavování fretčí rezidence se meze nekladou. Velmi vhodné jsou hračky a prolézačky buď přímo určené pro fretky, nebo pro kočky. Závěsné hamaky, uzavřené pelíšky, šustivé tunely – to vše fretka velmi ocení.

V kleci by pak neměla chybět:

  • napáječka
  • misky na krmení
  • wc pro kočky nebo větší králíky
  • podestýlka do wc, lopatka, čistící prostředky
  • domeček nebo jiný pelíšek (například nízko zavěšená textilová hamaka) 
  • hračky 
  • trubky na prolézání aj. 

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro fretky najdete například zde, nebo v našem článku o klecích pro hlodavce.  

Na dno klece nebo voliéry se obvykle podestýlka nepoužívá, aby fretka nekálela a nemočila kde ji napadne. Kam však vhodné stelivo určitě patří je fretčí wc.Můžete použít lisované dřevěné peletky, Asan nebo kočičí stelivo. Nejvhodnější je hrudkující varianta steliva pro kočky. Mnohdy se vyrábí i parfemované verze a trochu tak pomohou maskovat typický fretčí odér. 

Jak už jsme zmínili v úvodu článku, fretka je šelma – masožravec. Fretku lze krmit třemi způsoby – granulovanou stravou, kombinací granulované stravy a syrové stravy nebo čistě syrovou stravou.

Krmení granulemi je pro majitele asi nejjednodušší variantou. Ve specializovaných prodejnách nebo na internetu lze sehnat kvalitní krmivo určené přímo pro fretky. Jako alternativu lze použít i kvalitní suché krmivo pro koťata. Granule, spolu s dostatkem čerstvé vody, by měla mít k dispozici po celý den.

Kombinované krmení už je trochu složitější, zejména ve vyvážení krmné dávky. Je třeba důkladně znát složení jak granulí, tak masa, aby fretce v krmivu něco nechybělo nebo naopak nepřebývalo.

Krmení syrovou stravou ( BARF) je pro fretky nejpřirozenější, ale klade na majitele určité nároky co se týče znalostí. U psů a koček je tento trend ve výživě hodně populární, avšak u fretek je tento styl spíše novinkou. Někteří majitelé zkrmují už zpracovanou svalovinu, kosti a vnitřnosti v kombinaci s ovocem a zeleninou, jiní krmí přímo celými zvířaty. V obchodech se zaměřením na barf lze dnes už koupit celá kuřátka, potkany, myši atd… Pokud vás přirozený způsob krmení fretky zaujal, odkazy na zkušené ,,barfisty´´ naleznete zde.

Důležité informace o fretce

Váha:samec: 1,5 – 1,8 kg  samice: 0,6 – 1 kg
Původ:ve volné přírodě nežije
Vhodná ubikace:klec, voliéra
Cena:dle barevné mutace, délky srsti a původu od 800 Kč do 3000 Kč
Délka života:6-10 let
Aktivita: během dne 

Specifika fretky

V porovnání s jinými domestikovanými šelmami – psem  akočkou, má fretka mnoho kvalit i nedostatků. Většinu budoucích majitelů odradí zejména její specifický pach. I když se chovatelé fretek dušují, že to zdaleka není tolik zlé, jako se traduje, a fretka prý je dokonce cítit méně, než třeba kočka nebo mokrý pes, pravda bude nejspíš někde uprostřed. Na druhou stranu – pomineme-li období říje, puberty a když se fretka vyleká nebo brání, nemá fretka důvod používat své chemické zbraně. 

Na výchovu je fretka náročná zejména v období puberty. V tomto věku, kdy puberta probíhá, se fretek zbavuje mnoho novopečených majitelů, kteří si o fretce nenastudovali dostatek informací. Mnohdy jsou tato zvířata zakoupena v zooprodejnách, kde personál není schopen podat komplexní informace o fretkách. Zodpovědný chovatel vždy poukáže i na stinné stránky držení fretky. 

Značnou výhodou fretky proti hlodavcům, je její inteligence a hravost až do vysokého věku.

Co se týče zdraví, jsou fretky poměrně odolné. Mnohem častěji ,,trpí´´ na svou zvědavost ( pády, ochutnávky nepoživatelných věcí nebo jedovatých rostlin, zvracení, průjmy…). Určitě však doporučujeme v případě fretky kontaktovat veterináře, který má s nimi zkušenost. Fretka není kočka ani pes a určité zdravotní komplikace, nemoci atd.. jsou pro fretky specifické. Do nového domova by měla jít fretka řádně očkovaná a ideálně i čipovaná. Cenné rady, které se týkají zdraví fretek a obecně jejich chovu naleznete zde.

Jak a kde si koupit fretku?

 Podobně jako u psů si můžete fretku zakoupit s průkazem původu od chovatelů. Seznam chovatelských stanic naleznete zde. Fretka s PP má, stejně jako pes s PP, několik výhod. Chovatel dbá na kvalitní stravu, nechová na příbuzných nebo nemocných jedincích, mláďata nejsou předčasně odstavena od matky a jsou od malička zvyklá na kontakt s lidmi. Na rozdíl od psů ale není cena nijak vysoká, s výjimkou vzácných barevných mutací nebo angorských fretek, která se běžně prodávají od 2000,- nahoru, se dá fretka od chovatele sehnat již od pár set korun. Další možností je adopce odrostlého mláděte nebo dospělé fretky. Organizace věnující se umisťování nechtěných nebo opuštěných fretek naleznete zde.

Pokud se přesto rozhodnete pro pořízení fretky v obchodě nebo přes inzerát, zkontrolujte při odběru v jakém je zvíře stavu, zda má zdravé oči, nemá průjem a má hezkou srst. Také se ujistěte, že nejsou freťata příliš maličká na to, aby šla od matky. Přesto, že se fretky odstavují okolo 6. – 7. týdne, ideální věk k odběru je zhruba v 9. – 10. týdnu věku. V případě koupě v obchodě se také ujistěte, že máte jedince odpovídajícího pohlaví, které jste si vybrali.. Jak rozeznat pohlaví u fretek a další užitečné rady se dozvíte například zde.

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu