16 důvodů, proč si (ne)pořizovat fríského koně

Lesklá, černá srst, dlouhá hříva a ocas. Ohromně elegantní koňské plemeno s ladným pohybem – takový je fríský kůň. Uhrane vás na první pohled a oblíbíte si jej díky jeho síle, ochotě k práci a vytrvalosti. V tomto textu zjistíte, zda bude fríský kůň tím nejlepším koňským parťákem pro vás.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT fríského koně

  • Fríský kůň je plemeno s dlouhou a zajímavou historií. Původně byl rytířským koněm, později se využíval v zemědělství, jako klusák i do tahu.
  • Jedná se o velmi všestranné plemeno, které se uplatní v závodech na vysoké úrovni, pro zapřahání do kočáru ale třeba i jako luxusní hobby kůň.
  • Fríský kůň je velmi inteligentní a učenlivý, rád svému jezdci vyhoví ve všech směrech a snaží se pochopit, co po něm chcete.
  • Má opravdu luxusní barvu. Je celý černý, může mít pouze malou bílou hvězdu na čele. Jeho srst se na slunci oslnivě leskne.
  • Fríský kůň má také velmi dlouhou, hustou hřívu a krásný ocas. Na nohou má rousy, které mu ve cvalu dodávají kouzlo.
  • Tyto koně jsou velmi energičtí a přitom snadno ovladatelní.
  • Neznámé situace zvládá většinou s klidem. To oceníte zejména pokud nejste velmi zkušeným jezdcem.
  • Tento kůň se vám stane nejlepším kamarádem a neopustí vás, ať se stane cokoliv. 
  • Při výběru hříběte se můžete zaměřit podle vašich požadavků – najdete jedince, stavbou těla i svým nastavením vhodnější na drezúru, jiný bude zase stavěn spíše do tahu.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT fríského koně

  • Fríský kůň má většinou kratší nohy, není to typicky elegantní drezúrák. Pokud jste drezúrní jezdec a hledáte elegantního koně pro toto využití, podívejte se i na jiná plemena. 
  • Barevná varianta je pouze černá. Pokud se vám černí koně nelíbí, nebude fríský kůň tím pravým.
  • Ač je fríský kůň snaživý, nepatří k plemenům, která se učí sama. Z hlediska tréninku je náročnější.
  • Ne každý fríský kůň vyniká sportovním nadáním. Při jeho pořizování je třeba toto brát v potaz a dobře si jej prověřit podle vašich požadavků.
  • Hříva, žíně a rousy potřebují kvalitní péči. Jinak se budou zacuchávat a už je nerozčešete.
  • V České republice se dají pořídit většinou ne příliš kvalitní importovaná hříbata. Je potřeba velmi dobře vybírat, případně si koně dovézt rovnou ze zahraničí.
  • Kvalitní fríský kůň vás vyjde na stovky tisíc Kč, nehledě na další náklady, spojené s jeho chovem.

Shrnutí

Fríský kůň je velmi staré plemeno s všestranným nadáním. Uspokojí vás jako kůň do vysokého sportu, parťák na vyjížďky do lesa nebo tažný kůň. Je klidný a učenlivý, snaží se majiteli vyhovět a k lidem je přátelský. V České republice ale není příliš rozšířený a kvalitní kůň tohoto plemene vás proto může stát nemalé peníze.

Obecná charakteristika fríského koně

Fríský kůň patří mezi teplokrevníky. Zaujme vás lesklou černou srstí, dlouhými žíněmi a hřívou. Je to inteligentní koňské plemeno, které ochotně a rádo pracuje. Existují tři různé typy fríských koní, lišící se tělesnou stavbou a určením.

Povaha

Fríský kůň je velmi unikátním plemenem s dlouhou historií. Tito koně jsou velmi chytří, ale nejsou z plemen, která se vše okamžitě všemu naučí. Je to všestranně zaměřený kůň, který se snaží svému majiteli vyhovět. Je také dobře ovladatelný a k lidem přátelský. 

Vzhled 

Fríský kůň je vraník – má černou kůži a na ní černou srst. Černá je u něj dnes jedinou uznanou barvou. Tento kůň ale může mít malou bílou hvězdičku na čele. Hříva je mohutná, dlouhá a hustá, stejně tak i ocasní žíně tohoto koně. (zdroj)

Rozeznáváme tři typy fríských koní, lišící se stavbou těla – barokní (dnes zastaralý), střední a moderní typ. Střední typ bývá univerzální a může se využívat jak do zápřahu, tak i pod sedlo. Moderní typ je lehčí a hodí se více pod sedlo. Ten se dnes využívá především do drezúry. (zdroj)

Tento kůň má mohutně osvalené tělo na kratší noze. V kohoutku typicky dosahuje 155-165 cm. Na nohou najdete černé rousy, které jsou tak jako hříva a ocasní žíně zvlněné. Ocas a žíně se těmto koním většinou nestříhají a ocas může dosahovat až na zem. Hlavu nosí fríský kůň vysoko. Nohy jsou svalnaté ale elegantní. (zdroj)

Zdraví a péče

Fríský kůň potřebuje více péče než jiná koňská plemena právě kvůli své dlouhé hřívě a ocasním žíním. Ty musí být pravidelně vyčesávány s případným využitím prostředků proti zacuchávání. Stejně tak se musí chovatel starat o rousy na spěnkách koně.

Ocasní žíně můžete i lehce zastříhávat, pokud koni sahají až na zem. V tom případě se na ně zachycuje bláto a špína. Hříva se většinou nechává dlouhá. (zdroj)

Toto plemeno se bohužel často nedožívá příliš vysokého věku, průměrně to bývá okolo 16 let. Fríský kůň je náchylný k mnoha genetickým problémům – například k chronickému rozšíření jícnu, ruptuře aorty nebo vodnatelnosti hlavy. Další možné genetické problémy fríských koní jsou dnes stále předmětem výzkumů. U chovných koní je vždy nejlepší testovat různé genetické poruchy a pokud možno problematické koně z chovu vyloučit ještě předtím, než stihnou své geny předat dál. (zdroj)

Využití plemene

Jelikož byl fríský kůň v minulosti využíván na všechny možné účely, má všestrannost v krvi. Lze jej využívat pro rekreační účely, ale někteří jedinci mají velice dobré sportovní předpoklady – záleží na jejich původu, nadání a tréninku. Tito koně mají i velkou sílu, proto se hodí také k zapřahání do kočárů. Fríský kůň je učenlivý a ochotný, ale pochopení vašich pokynů mu může trvat delší dobu.

Nejvíce dnes tito koně vynikají v drezúře (moderní i klasické), ale jistě vás nadchnou i jako luxusní rekreační koně. Podle původu a určení vašeho koně se také liší cena. Hříbata u nás můžete pořídit už okolo 50000 Kč, často jsou to ale ta, která nemají příliš dobrý původ. Kvalitní fríský kůň do sportu vás může vyjít na několik stovek tisíc Kč.

Mimo zmíněné využití můžete tyto koně vidět i ve filmech, na vojenských přehlídkách i v cirkusech a v minulosti také kvůli své černé barvě doprovázeli pohřební vozy.

Historie 

Fríský kůň je jedním z nejstarších domestikovaných evropských plemen, které pochází z Holandska (oblast Fríska). Nejdříve byl využíván jako vojenský a pracovní kůň. V 17. století se objevuje v mnoha jezdeckých akademicích při výuce klasického ježdění. Velmi žádaný byl také do povozu a na drezúru.

V 18. A 19. století se ve Frísku využíval pro zábavu, například pro klusácké dostihy. Na farmách byl pracovním koněm v 19. a začátkem 20. století. S nástupem mechanizace toto plemeno postihla první krize. Druhá přišla v 60. letech 20. století, kdy už si jej nemohli lidé dovolit čistě pro potěšení kvůli nedostatku financí a času.

Koncem 20. století se naštěstí ekonomická situace zlepšila natolik, že se chov fríského koně začal obnovovat a tento kůň se stal parťákem mnoha jezdců především pro volnočasové aktivity. Díky této obnově chovu plemeno nakonec nevymizelo. Dnes se fríští koně objevují jako velmi reprezentativní koně v různých disciplínách, ale i jako luxusní hobby koně. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:155-165 cm
Hmotnost:600 kg
Barva srsti:leskle černá
Zvláštní znaky:zvlněná hříva a žíně, může mít bílou hvězdu na čele
Země původu:Holandsko
Původní využití:rytířský kůň, v zemědělství
Délka života:16 let
Orientační cena:50000-250000 Kč

Kde koupit fríského koně?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni.  Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji fríských koní.

4.7/5 - (28 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu