16 důvodů proč (ne)pořizovat holandského ovčáka

Tento méně známý a často opomíjený zástupce ovčáckých psů zaujme svou loajální povahou a pracovním nasazením. Opakovaně si ho lidé pletou s ovčákem belgickým, avšak toto Nizozemské národní plemeno je charakteristické svým žíháním na srsti.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT holandského ovčáka

 • Jedná se o relativně nenáročné plemeno, vhodné jak do bytu tak i stavěné na celoroční pobyt venku.
 • Má silně vyvinutý teritoriální pud, stává se tedy dobrým hlídačem a ochráncem rodiny.
 • Dobře a rád se učí nové věci, s pozitivním přístupem a bez stereotypního opakování se dokáže naučit téměř cokoli.
 • Holandský ovčák je vysoce aktivní pes, fyzické i psychické vybití je nezbytné pro jeho i vaši pohodu.  
 • Hodí se na všechny možné typy aktivit i psích sportů – od výkonnostních zkoušek různého typu  až po záchranářské práce v terénu.
 • Má 3 varianty srsti a to hladkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý.
 • Mezi jeho další kladné vlastnosti řadíme jeho schopnost se neustále soustředit, v tomto směru je neúnavný a vždy připraven plnit požadavky majitele.
 • Oddaně miluje svoji rodinu včetně dětí různých věkových kategorií pro které bude skvělým mazlíčkem. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT holandského ovčáka

 • Nemá rád hrubé a dokola se opakující zacházení, velmi si tedy potrpí na klidného majitele s pozitivním přístupem k výcviku.
 • Díky jeho silné lásce k rodině špatně snáší změnu majitele.
 • Jeho skvělá paměť bývá výhodou, avšak si i dobře pamatuje chyby svého pána při výcviku.
 • Silný lovecký pud – nutná je včasná, opakovaná a především dobrá socializace s ostatními psy a zvířaty.
 • Přestože miluje celou rodinu, vybírá si jen jednoho pána.
 • Znuděný holandský ovčák může být opravdovým oříškem a život s ním se stává velmi nepříjemným. Od likvidace domácího vybavení až po útěky mimo pozemek – to jsou starosti, které můžete mít, pokud se toto plemeno bude nudit.
 • Má vyšší sklony ke štěkání. 
 • Dále také mívají sklony k přerůstání drápků. Musíme tedy pilovat případně drápky pravidelně stříhat.

Shrnutí

Holandský ovčák je temperamentní, aktivní pes s vysokým zájmem dělat cokoli, kde se může vybít. Úplně se nehodí pro každého majitele, je třeba dbát na pozitivní přístup k výcviku. Drilem a násilím se nám pouze podaří vychovat bojácného psa. Má typické vlastnosti ovčáckých plemen mezi které například řadíme oddanost, poslušnost a přirozenou ostražitost.

Obecná charakteristika holandského ovčáka

Pes střední velikosti, dokonale spojující eleganci a sílu. Takto by se dal popsat vzhled. Je bdělý a aktivní, vždy připraven k jakékoli akci. Velmi oddaný svému majiteli, až do té míry, že velmi špatně snáší změny psovoda. Nejčastěji se využívá k ochraně osob a majetku případně jako služební pes.

Povaha

Silně teritoriální – na této vlastnosti stojí povaha holandského ovčáka. Pes si opravdu zakládá na perfektní znalosti svého prostředí i jeho okolí. Vhodnost k hlídání rodinného domku je tedy nadmíru jasná. Důležitým aspektem povahy bývá i aktivní schopnost řešit věci samostatně. Do jisté míry bývá holandský ovčák individualista, především pokud majitel nedbá výchovy a výcviku.

Vzhled

Je vždy žíhaně zbarvený, základní barva je zlatá nebo stříbrná. Dává se přednost jedincům s černou maskou. Rozlišujeme 3 typy srsti – krátkou, dlouhou a hrubosrstou variantu. Hlava je polodlouhá, s černým čenichem na konci, uši má menší a vztyčené, středně velké mandlové oči. Nepříliš krátký krk, suchý a bez laloku který plynule přechází v silné tělo středního rámce a silné, dobře osvalené končetiny. Ocas rovně nesený nebo šikmo svěšený dolů.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Miluje děti a celkově celou svojí rodinu, kterou bude hlídat a ochraňovat do roztrhání těla. 

I přes jeho milou povahu, je vhodné dbát na bezpečí malých dětí a batolat. Nejlepší variantou je nenechávat psa a dítě samotné, zajistit  nepřetržitý dohled dospělé osoby.

Holandský ovčák má silně vyvinutý lovecký pud, musíme dbát na ranou socializaci ve štěněcím věku a opakovat během celého života. Pokud se nám to povede, nemívá ovčák problém s jinými psy či dokonce kočkami. To samé platí o hospodářských zvířatech případně jiných domácích mazlíčcích.

Zdraví a péče

Z hlediska péče nejsou příliš náročnými pejsky, krátkosrstou a dlouhosrstou variantu stačí pravidelně vyčesávat. U hrubosrsté varianty upravujeme srst hřebenem s zuby daleko od sebe. Jednou za půl roku je třeba trimovat. U všech typů srsti je nutné trimování (vytrhávání) chlupů za ušima. Pravidelně kontrolujeme stav drápků.

Zdravotní stav je velmi dobrý, kromě klasických obtížích jakými jsou torze, či dysplazie. Jedná se o plemeno s průměrným věkem 13 let.

Výchova a výcvik

Holandský ovčák je snadno cvičitelné plemeno s  dobrou pamětí a vysokou schopností vykonávat nejrůznější požadavky. Dobře se tedy hodí do vysoké sportovní kynologie i na různé další specializované práce. 

Dbát musíme na klidný a pozitivní přístup. Dril a násilí vzbudí pouze bázlivou a v extrémní míře i agresivní stránku psa. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje v rozmezí 10 000 až 20 000 korun. Cena je závislá na kvalitě spojení a vhodnosti pro výcvik. Dále to není příliš často se vyskytující plemeno.

Tato cena se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není holandský ovčák nikterak náročnější než obdobně velká plemena.

Ovšem z časového hlediska je náročnějším psem po celý jeho život. Musíme mu zajistit dostatek aktivity, aby byl unavený jak fyzicky tak psychicky. 

Historie

V dnešní formě je Holandský ovčák znám od konce 18. století. Změnou zemědělské společnosti na průmyslovou mizela v Holandsku velká stáda ovcí podobně jako v celé Evropě. Proto se roku 1907 tehdejší sekretář klubu Holandského ovčáka Clarion obrátil písemně na Ministra obrany a na policejní komisariáty větších měst. Nabídl jim Holandského ovčáka jako armádní a policejní psy, kteří se v tomto oboru velice dobře uplatnili zvláště jako stopaři a obranáři.Aby se plemeno odlišilo od belgických ovčáků navrhl L. Seeger roku 1910 chovatelům, aby se zaměřili na kaštanově hnědé psy a zřekli se chovu černé formy.

Rozlišili se tři varianty lišící se od sebe délkou a barvou srsti. Krátkosrstá varianta zlatě a stříbrně žíhaná, hrubosrstá v modrošedé a pepř a sůl a nakonec dlouhosrstá varianta zlatě a stříbrně žíhaná. Pro svoji milou povahu, inteligenci a velkou učenlivost se dnes používají také jako psi slepečtí, záchranářští a také jako výborní hlídači. Někteří holandští ovčáci, zvláště feny téměř nelínají a holandský ovčák jako takový se hodí právě tak do bytu jako na zahradu.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:23-28 kg
Výška v kohoutku:Psi: 57-62cm Feny: 55-60cm
Typický znak:Žíhaná srst
Požadavky na trénink: více jak 90 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-13 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: ovčácký pes
Délka srsti: 3 varianty – krátká, dlouhá a hrubá
Typ srsti: hladká a hrubosrstá
Barva srsti:základem je žíhání a černá maska
Potřebná péče o srst: střední

Kde koupit holandského ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro holandského ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata holandského ovčáka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu