fbpx

16 důvodů proč (ne)pořizovat holandského ovčáka

Tento méně známý a často opomíjený zástupce ovčáckých psů zaujme svou loajální povahou a pracovním nasazením. Opakovaně si ho lidé pletou s ovčákem belgickým, avšak toto Nizozemské národní plemeno je charakteristické svým žíháním na srsti.

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT holandského ovčáka

 • Jedná se o relativně nenáročné plemeno, vhodné jak do bytu tak i stavěné na celoroční pobyt venku.
 • Má silně vyvinutý teritoriální pud, stává se tedy dobrým hlídačem a ochráncem rodiny.
 • Dobře a rád se učí nové věci, s pozitivním přístupem a bez stereotypního opakování se dokáže naučit téměř cokoli.
 • Holandský ovčák je vysoce aktivní pes, fyzické i psychické vybití je nezbytné pro jeho i vaši pohodu.  
 • Hodí se na všechny možné typy aktivit i psích sportů – od výkonnostních zkoušek různého typu  až po záchranářské práce v terénu.
 • Má 3 varianty srsti a to hladkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý.
 • Mezi jeho další kladné vlastnosti řadíme jeho schopnost se neustále soustředit, v tomto směru je neúnavný a vždy připraven plnit požadavky majitele.
 • Oddaně miluje svoji rodinu včetně dětí různých věkových kategorií pro které bude skvělým mazlíčkem. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT holandského ovčáka

 • Nemá rád hrubé a dokola se opakující zacházení, velmi si tedy potrpí na klidného majitele s pozitivním přístupem k výcviku.
 • Díky jeho silné lásce k rodině špatně snáší změnu majitele.
 • Jeho skvělá paměť bývá výhodou, avšak si i dobře pamatuje chyby svého pána při výcviku.
 • Silný lovecký pud – nutná je včasná, opakovaná a především dobrá socializace s ostatními psy a zvířaty.
 • Přestože miluje celou rodinu, vybírá si jen jednoho pána.
 • Znuděný holandský ovčák může být opravdovým oříškem a život s ním se stává velmi nepříjemným. Od likvidace domácího vybavení až po útěky mimo pozemek – to jsou starosti, které můžete mít, pokud se toto plemeno bude nudit.
 • Má vyšší sklony ke štěkání. 
 • Dále také mívají sklony k přerůstání drápků. Musíme tedy pilovat případně drápky pravidelně stříhat.

Shrnutí

Holandský ovčák je temperamentní, aktivní pes s vysokým zájmem dělat cokoli, kde se může vybít. Úplně se nehodí pro každého majitele, je třeba dbát na pozitivní přístup k výcviku. Drilem a násilím se nám pouze podaří vychovat bojácného psa. Má typické vlastnosti ovčáckých plemen mezi které například řadíme oddanost, poslušnost a přirozenou ostražitost.

Obecná charakteristika holandského ovčáka

Pes střední velikosti, dokonale spojující eleganci a sílu. Takto by se dal popsat vzhled. Je bdělý a aktivní, vždy připraven k jakékoli akci. Velmi oddaný svému majiteli, až do té míry, že velmi špatně snáší změny psovoda. Nejčastěji se využívá k ochraně osob a majetku případně jako služební pes.

Povaha

Silně teritoriální – na této vlastnosti stojí povaha holandského ovčáka. Pes si opravdu zakládá na perfektní znalosti svého prostředí i jeho okolí. Vhodnost k hlídání rodinného domku je tedy nadmíru jasná. Důležitým aspektem povahy bývá i aktivní schopnost řešit věci samostatně. Do jisté míry bývá holandský ovčák individualista, především pokud majitel nedbá výchovy a výcviku.

Vzhled

Je vždy žíhaně zbarvený, základní barva je zlatá nebo stříbrná. Dává se přednost jedincům s černou maskou. Rozlišujeme 3 typy srsti – krátkou, dlouhou a hrubosrstou variantu. Hlava je polodlouhá, s černým čenichem na konci, uši má menší a vztyčené, středně velké mandlové oči. Nepříliš krátký krk, suchý a bez laloku který plynule přechází v silné tělo středního rámce a silné, dobře osvalené končetiny. Ocas rovně nesený nebo šikmo svěšený dolů.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Miluje děti a celkově celou svojí rodinu, kterou bude hlídat a ochraňovat do roztrhání těla. 

I přes jeho milou povahu, je vhodné dbát na bezpečí malých dětí a batolat. Nejlepší variantou je nenechávat psa a dítě samotné, zajistit  nepřetržitý dohled dospělé osoby.

Holandský ovčák má silně vyvinutý lovecký pud, musíme dbát na ranou socializaci ve štěněcím věku a opakovat během celého života. Pokud se nám to povede, nemívá ovčák problém s jinými psy či dokonce kočkami. To samé platí o hospodářských zvířatech případně jiných domácích mazlíčcích.

Zdraví a péče

Z hlediska péče nejsou příliš náročnými pejsky, krátkosrstou a dlouhosrstou variantu stačí pravidelně vyčesávat. U hrubosrsté varianty upravujeme srst hřebenem s zuby daleko od sebe. Jednou za půl roku je třeba trimovat. U všech typů srsti je nutné trimování (vytrhávání) chlupů za ušima. Pravidelně kontrolujeme stav drápků.

Zdravotní stav je velmi dobrý, kromě klasických obtížích jakými jsou torze, či dysplazie. Jedná se o plemeno s průměrným věkem 13 let.

Výchova a výcvik

Holandský ovčák je snadno cvičitelné plemeno s  dobrou pamětí a vysokou schopností vykonávat nejrůznější požadavky. Dobře se tedy hodí do vysoké sportovní kynologie i na různé další specializované práce. 

Dbát musíme na klidný a pozitivní přístup. Dril a násilí vzbudí pouze bázlivou a v extrémní míře i agresivní stránku psa. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje v rozmezí 10 000 až 20 000 korun. Cena je závislá na kvalitě spojení a vhodnosti pro výcvik. Dále to není příliš často se vyskytující plemeno.

Tato cena se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není holandský ovčák nikterak náročnější než obdobně velká plemena.

Ovšem z časového hlediska je náročnějším psem po celý jeho život. Musíme mu zajistit dostatek aktivity, aby byl unavený jak fyzicky tak psychicky. 

Historie

V dnešní formě je Holandský ovčák znám od konce 18. století. Změnou zemědělské společnosti na průmyslovou mizela v Holandsku velká stáda ovcí podobně jako v celé Evropě. Proto se roku 1907 tehdejší sekretář klubu Holandského ovčáka Clarion obrátil písemně na Ministra obrany a na policejní komisariáty větších měst. Nabídl jim Holandského ovčáka jako armádní a policejní psy, kteří se v tomto oboru velice dobře uplatnili zvláště jako stopaři a obranáři.Aby se plemeno odlišilo od belgických ovčáků navrhl L. Seeger roku 1910 chovatelům, aby se zaměřili na kaštanově hnědé psy a zřekli se chovu černé formy.

Rozlišili se tři varianty lišící se od sebe délkou a barvou srsti. Krátkosrstá varianta zlatě a stříbrně žíhaná, hrubosrstá v modrošedé a pepř a sůl a nakonec dlouhosrstá varianta zlatě a stříbrně žíhaná. Pro svoji milou povahu, inteligenci a velkou učenlivost se dnes používají také jako psi slepečtí, záchranářští a také jako výborní hlídači. Někteří holandští ovčáci, zvláště feny téměř nelínají a holandský ovčák jako takový se hodí právě tak do bytu jako na zahradu.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:23-28 kg
Výška v kohoutku:Psi: 57-62cm Feny: 55-60cm
Typický znak:Žíhaná srst
Požadavky na trénink: více jak 90 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-13 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: ovčácký pes
Délka srsti: 3 varianty – krátká, dlouhá a hrubá
Typ srsti: hladká a hrubosrstá
Barva srsti:základem je žíhání a černá maska
Potřebná péče o srst: střední

Kde koupit holandského ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro holandského ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata holandského ovčáka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu