16 důvodů proč (ne)pořizovat holandského ovčáka

Tento méně známý a často opomíjený zástupce ovčáckých psů zaujme svou loajální povahou a pracovním nasazením. Opakovaně si ho lidé pletou s ovčákem belgickým, avšak toto Nizozemské národní plemeno je charakteristické svým žíháním na srsti.

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT holandského ovčáka

  • Jedná se o relativně nenáročné plemeno, vhodné jak do bytu tak i stavěné na celoroční pobyt venku.
  • Má silně vyvinutý teritoriální pud, stává se tedy dobrým hlídačem a ochráncem rodiny.
  • Dobře a rád se učí nové věci, s pozitivním přístupem a bez stereotypního opakování se dokáže naučit téměř cokoli.
  • Holandský ovčák je vysoce aktivní pes, fyzické i psychické vybití je nezbytné pro jeho i vaši pohodu.  
  • Hodí se na všechny možné typy aktivit i psích sportů – od výkonnostních zkoušek různého typu  až po záchranářské práce v terénu.
  • Má 3 varianty srsti a to hladkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý.
  • Mezi jeho další kladné vlastnosti řadíme jeho schopnost se neustále soustředit, v tomto směru je neúnavný a vždy připraven plnit požadavky majitele.
  • Oddaně miluje svoji rodinu včetně dětí různých věkových kategorií pro které bude skvělým mazlíčkem. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT holandského ovčáka

  • Nemá rád hrubé a dokola se opakující zacházení, velmi si tedy potrpí na klidného majitele s pozitivním přístupem k výcviku.
  • Díky jeho silné lásce k rodině špatně snáší změnu majitele.
  • Jeho skvělá paměť bývá výhodou, avšak si i dobře pamatuje chyby svého pána při výcviku.
  • Silný lovecký pud – nutná je včasná, opakovaná a především dobrá socializace s ostatními psy a zvířaty.
  • Přestože miluje celou rodinu, vybírá si jen jednoho pána.
  • Znuděný holandský ovčák může být opravdovým oříškem a život s ním se stává velmi nepříjemným. Od likvidace domácího vybavení až po útěky mimo pozemek – to jsou starosti, které můžete mít, pokud se toto plemeno bude nudit.
  • Má vyšší sklony ke štěkání. 
  • Dále také mívají sklony k přerůstání drápků. Musíme tedy pilovat případně drápky pravidelně stříhat.

Shrnutí

Holandský ovčák je temperamentní, aktivní pes s vysokým zájmem dělat cokoli, kde se může vybít. Úplně se nehodí pro každého majitele, je třeba dbát na pozitivní přístup k výcviku. Drilem a násilím se nám pouze podaří vychovat bojácného psa. Má typické vlastnosti ovčáckých plemen mezi které například řadíme oddanost, poslušnost a přirozenou ostražitost.

Obecná charakteristika holandského ovčáka

Pes střední velikosti, dokonale spojující eleganci a sílu. Takto by se dal popsat vzhled. Je bdělý a aktivní, vždy připraven k jakékoli akci. Velmi oddaný svému majiteli, až do té míry, že velmi špatně snáší změny psovoda. Nejčastěji se využívá k ochraně osob a majetku případně jako služební pes.

Povaha

Silně teritoriální – na této vlastnosti stojí povaha holandského ovčáka. Pes si opravdu zakládá na perfektní znalosti svého prostředí i jeho okolí. Vhodnost k hlídání rodinného domku je tedy nadmíru jasná. Důležitým aspektem povahy bývá i aktivní schopnost řešit věci samostatně. Do jisté míry bývá holandský ovčák individualista, především pokud majitel nedbá výchovy a výcviku.

Vzhled

Je vždy žíhaně zbarvený, základní barva je zlatá nebo stříbrná. Dává se přednost jedincům s černou maskou. Rozlišujeme 3 typy srsti – krátkou, dlouhou a hrubosrstou variantu. Hlava je polodlouhá, s černým čenichem na konci, uši má menší a vztyčené, středně velké mandlové oči. Nepříliš krátký krk, suchý a bez laloku který plynule přechází v silné tělo středního rámce a silné, dobře osvalené končetiny. Ocas rovně nesený nebo šikmo svěšený dolů.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Miluje děti a celkově celou svojí rodinu, kterou bude hlídat a ochraňovat do roztrhání těla. 

I přes jeho milou povahu, je vhodné dbát na bezpečí malých dětí a batolat. Nejlepší variantou je nenechávat psa a dítě samotné, zajistit  nepřetržitý dohled dospělé osoby.

Holandský ovčák má silně vyvinutý lovecký pud, musíme dbát na ranou socializaci ve štěněcím věku a opakovat během celého života. Pokud se nám to povede, nemívá ovčák problém s jinými psy či dokonce kočkami. To samé platí o hospodářských zvířatech případně jiných domácích mazlíčcích.

Zdraví a péče

Z hlediska péče nejsou příliš náročnými pejsky, krátkosrstou a dlouhosrstou variantu stačí pravidelně vyčesávat. U hrubosrsté varianty upravujeme srst hřebenem s zuby daleko od sebe. Jednou za půl roku je třeba trimovat. U všech typů srsti je nutné trimování (vytrhávání) chlupů za ušima. Pravidelně kontrolujeme stav drápků.

Zdravotní stav je velmi dobrý, kromě klasických obtížích jakými jsou torze, či dysplazie. Jedná se o plemeno s průměrným věkem 13 let.

Výchova a výcvik

Holandský ovčák je snadno cvičitelné plemeno s  dobrou pamětí a vysokou schopností vykonávat nejrůznější požadavky. Dobře se tedy hodí do vysoké sportovní kynologie i na různé další specializované práce. 

Dbát musíme na klidný a pozitivní přístup. Dril a násilí vzbudí pouze bázlivou a v extrémní míře i agresivní stránku psa. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje v rozmezí 10 000 až 20 000 korun. Cena je závislá na kvalitě spojení a vhodnosti pro výcvik. Dále to není příliš často se vyskytující plemeno.

Tato cena se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není holandský ovčák nikterak náročnější než obdobně velká plemena.

Ovšem z časového hlediska je náročnějším psem po celý jeho život. Musíme mu zajistit dostatek aktivity, aby byl unavený jak fyzicky tak psychicky. 

Historie

V dnešní formě je Holandský ovčák znám od konce 18. století. Změnou zemědělské společnosti na průmyslovou mizela v Holandsku velká stáda ovcí podobně jako v celé Evropě. Proto se roku 1907 tehdejší sekretář klubu Holandského ovčáka Clarion obrátil písemně na Ministra obrany a na policejní komisariáty větších měst. Nabídl jim Holandského ovčáka jako armádní a policejní psy, kteří se v tomto oboru velice dobře uplatnili zvláště jako stopaři a obranáři.Aby se plemeno odlišilo od belgických ovčáků navrhl L. Seeger roku 1910 chovatelům, aby se zaměřili na kaštanově hnědé psy a zřekli se chovu černé formy.

Rozlišili se tři varianty lišící se od sebe délkou a barvou srsti. Krátkosrstá varianta zlatě a stříbrně žíhaná, hrubosrstá v modrošedé a pepř a sůl a nakonec dlouhosrstá varianta zlatě a stříbrně žíhaná. Pro svoji milou povahu, inteligenci a velkou učenlivost se dnes používají také jako psi slepečtí, záchranářští a také jako výborní hlídači. Někteří holandští ovčáci, zvláště feny téměř nelínají a holandský ovčák jako takový se hodí právě tak do bytu jako na zahradu.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:23-28 kg
Výška v kohoutku:Psi: 57-62cm Feny: 55-60cm
Typický znak:Žíhaná srst
Požadavky na trénink: více jak 90 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-13 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: ovčácký pes
Délka srsti: 3 varianty – krátká, dlouhá a hrubá
Typ srsti: hladká a hrubosrstá
Barva srsti:základem je žíhání a černá maska
Potřebná péče o srst: střední

Kde koupit holandského ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro holandského ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata holandského ovčáka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.7/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu