16 důvodů, proč si (ne)pořizovat irského coba

Dobromyslný koník, který vás zaujme hustou hřívou a ocasem. Potkáte jej v mnoha barvách, velmi často bývá dvoubarevný. Irský cob je také nazýván cikánským koněm, protože jej dříve kočovní cikáni využívali pro tažení svých vozů. Toto plemeno je ale mnohem víc než jen tažný kůň – umí být i skvělým jezdeckým koněm a kamarádem. Bude irský cob to pravé plemeno pro vás? Přečtěte si tento článek a dozvíte se víc.

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT irského coba

  • Irský cob je mohutný kůň s citlivou duší. Se svým pánem ochotně spolupracuje.
  • Díky své mírné povaze se tento kůň výborně hodí také pro hiporehabilitaci.
  • Ačkoliv se jedná o plemeno, původně využívané v tahu, irský cob je také skvělým jezdeckým koněm. Je spolehlivý a snaživý.
  • S irským cobem se naučí jezdit i vaše děti. Tito koně se navíc hodí k téměř jakémukoliv jezdci.
  • Irského coba můžete pořídit v mnoha barvách. Ačkoliv se většinou jedná o dvoubarevného koně, může mít i tři barvy nebo může být také jednobarevný.
  • Jedná se o chytrého koně, který se rád učí. Práce s ním je poměrně snadná.
  • Irský cob je známý svou hustou, dlouhou hřívou, hustým ocasem a dlouhými rousy nad kopyty. Tento kůň je jedinečný nejen svou povahou, ale i svým vzhledem.
  • Irský cob se jen tak něčeho nelekne. Je to citlivý koník, který ale nemá přehnané reakce na potenciální nebezpečí.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT irského coba

  • Irský cob je chladnokrevný kůň. Využití proto najde třeba jako tažný nebo rekreační kůň. Není to plemeno, které by se příliš hodilo do sportu.
  • Irský cob není velký skokan. Ačkoliv se snaží jezdci vyhovět, kvůli mohutné stavbě těla nezvládne překonat překážky nad 100 cm. (zdroj)
  • Pokud se irskému cobovi něco nelíbí, tak to prostě neudělá. Občas vás umí nemile překvapit svou tvrdohlavostí.
  • Pokud se nebudete starat o rousy na nohou a udržovat je v čistotě, mohou se objevit podlomy. Tento problém se týká i dalších plemen s rousy, například fríského koně.
  • Ne každému se líbí dvoubarevný nebo trojbarevný koník – může vám evokovat třeba kravičku. 
  • Irští cobové mají rádi vodu. Může se stát, že s vámi procválají každou kaluží, kterou uvidí.
  • Jedná se spíše o pomalejší a klidnější plemeno. Pokud chcete energičtějšího koně, podívejte se třeba na anglického plnokrevníka.
  • Tito koně patří mezi ty línější. Budou jen rádi, pokud je necháte v klidu na pastvě. Do práce se sami od sebe příliš nepohrnou.

Shrnutí

Irský cob je mohutný, silný kůň, kterého oceníte jako parťáka pro rekreaci, kamaráda pro vaše děti nebo třeba do tahu. Patří mezi chladnokrevníky. Hodí se i pro nepříliš pokročilé jezdce. Není to plemeno, které by zazářilo ve sportu, můžete s ním ale zkusit například vozatajství. Irský cob má dobré srdce, zajímá se o vás, ale zároveň se nebude sám od sebe hrnout do práce. Umí se také rozběhnout, občas něco přeskočí, ale na vysoké skoky nemá předpoklady. 

Obecná charakteristika irského coba

Irský cob je dobromyslný koník se zavalitější tělesnou stavbou. Chce trávit svůj život s koňskými kamarády ve stádě. Někdy může být línější a také vás může překvapit svou momentální tvrdohlavostí. Jinak ale není zákeřný ani zlý, zkrátka jen ne vždy má chuť spolupracovat. Irský cob je také velmi odolný a houževnatý. Může se snadno stát vaším parťákem na celý život.

Povaha

Irský cob je silný kůň. To vám napoví i samotný původ slova “cob” – ve staré angličtině toto slovo označovalo silného muže nebo vůdce. To odkazuje na vytrvalost a sílu tohoto koňského plemene. (zdroj)

Irský cob je odolný, všestranný kůň. Je učenlivý (i když mu to někdy déle trvá, než teplokrevníkům) a rád vyhoví svému majiteli. Je společenský a má rád lidi, ostatní koně i jiná zvířata. Irský cob je kůň, který potřebuje život ve stádě. Má jistý temperament, ale není přehnaně energický. Je lehce ovladatelný, takže na něj můžete posadit dítě i jezdce bez zkušeností, ale ne vždy udělá to, co se od něj očekává. V některých situacích může být poměrně paličatý. Kromě toho je ale rozvážný a je to výborný kůň do terénu.

Vzhled 

Irský cob patří mezi zavalitější plemena. Vzhledem velmi připomíná ostatní chladnokrevné pracovní koně. Má robustní tělo, dobře osvalenou záď a kratší záda. Nohy jsou silné a dobře osvalené. Hlava je delší a elegantní, s kulatýma živýma očima, uši jsou menší. Irský cob může dorůstat různých velikostí – kohoutková výška se u tohoto plemene pohybuje přibližně mezi 130 a 170 cm. 

Irský cob bývá typicky dvoubarevný, někdy se přidává i třetí barva. Kromě toho může mít libovolnou barvu, výjimku tvoří bílá – albína standard irského coba nepovoluje. Na tomto koni vás také zaujme hustá hříva a ocas a dlouhé rousy na nohou. Váhově se tento kůň pohybuje v rozmezí 500-700 kg. (zdroj)

Zdraví a péče

Irský cob se řadí mezi odolná a poměrně nenáročná plemena. Pozornost věnujte především péči o hřívu, ocas a také o rousy na nohou koně. Může se totiž stát, že při nedostatečné péči se pod rousy budou vytvářet podlomy a těch je potom velmi těžké se zbavit.

Irský cob je vytrvalý a má výdrž. Díky náročným podmínkám, které museli irští cobové v minulosti zvládat, zvládne určitou dobu fungovat i s nedostatkem stravy nebo vody. Při dobré péči se irský cob dožívá 25-30 let podobně jako jiná koňská plemena. Většinou nepotřebuje žádné speciální doplňky stravy. Je společenský a nemá problém se zimou, takže nejlepší pro něj bude pastevní ustájení spolu s ostatními koňmi. 

Ačkoliv je irský cob chladnokrevným plemenem a je poměrně zavalitý, pečovat o něj můžou i děti. Samozřejmě vždy v přítomnosti dospělého!

Využití plemene

Irský cob je všestranně využitelný kůň. Nehodí se pouze do vysokého sportu a nemá nadání na skoky. Jinak jej můžete využít jako výborného učitele pro děti i dospělé, spolehlivého rekreačního koně do terénu nebo také do tahu. Pokud byste s ním chtěli zkusit i nějakou sportovní disciplínu, zvolte vozatajství – na to je irský cob jako dělaný. Díky jeho mírné povaze se hodí také pro hiporehabilitaci. Vzhledem ke své tělesné konstituci ale najde využití i v zemědělství a na farmách. (zdroj)

Ježdění na irském cobovi je pohodlné, protože cob má kratší záda a tak do něj prostě “zapadnete”. Ačkoliv je mohutnější stavby těla, jeho chody působí na pohled i na pocit poměrně lehce a elegantně. Oproti jiným koním také unese i utáhne o něco větší náklad, takže se nemusíte bát, že mu malinko těžší jezdec hned zničí záda. 

Při dobré péči se vám irský cob může dožít až 30 let. Pořízení tohoto koně vás nezruinuje – záleží na tom, zda chcete hříbě nebo zkušeného a vychovaného dospěláka. Cena irského coba se u nás pohybuje přibližně mezi 60000-100000 Kč.

Historie 

Není velkým překvapením, že irský cob pochází z oblasti Irska. Toto plemeno bylo vyšlechtěno komunitou kočovných cikánů v této oblasti. Po stovky let tito odolní, drsní koně tahali přívěsy a vozíky přes celé Irsko, Velkou Británii a zbytek Evropy. Cikáni při šlechtění vybírali jen ty nejodolnější a nejsilnější koně. Tito koně museli být snadno ovladatelní a zároveň dost silní na to, aby mohli tahat přívěsy kočovníků po celý den. Další velmi důležitou podmínkou výběru koní pro šlechtění bylo, že musí zachovat chladnou hlavu za každé situace. Kdyby se irský cob splašil, mohl by totiž zničit celý vůz, který sám táhl. To byl příbytek a často i jediný majetek jejich majitele. (zdroj)

Irští cobové se museli nechat ovládat i dětmi. Při šlechtění se hledělo i na to, aby tito koně vydrželi občasný nedostatek stravy. To vše z irského coba udělalo koně s výdrží, který zvládne spoustu kilometrů, unese i utáhne velkou váhu a nelekne se nepříznivého počasí nebo nedostatku sena či pastvy. Dnes se irští cobové ve zmíněných oblastech využívají pro turisty, jako plemeno je ale potkáte po celém světě. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:130-170 cm
Hmotnost:500-700 kg
Barva srsti: nejčastěji dvoubarevný, trojbarevný, někdy jednobarevný (kromě bílé)
Zvláštní znaky: dlouhá hustá hříva a ocas, rousy na končetinách
Země původu:Irsko
Původní využití: kůň kočovníků
Délka života: 25-30 let
Orientační cena:60000-100000 Kč

Kde koupit irského coba?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji irského coba.

4.7/5 - (21 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu