15 důvodů, proč si (ne)pořizovat irského setra

Dlouhé nohy, mahagonově hnědá lesklá srst a hrdě nesená hlava dělají z irského setra elegantního psa, který působí vznešeným dojmem. Od setra ale nečekejte žádné uhlazené chování! Pravdou je, že irský setr je jedno z plemen, které si po celý život zachovává hravost a nevinnou přátelskost štěněte. Pojďme ale zjistit, jaký se irský setr parťák a pro koho je to dobrá volba!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT irského setra

 • Jeho vzhled je vážně dechberoucí, navíc se irský setr dokáže i elegantně pohybovat a tak budete vždy středem pozornosti. 
 • Vlídnější plemeno byste však hledali jen stěží. Irský setr je opravdu miláček a každý si ho pro jeho srdečnou povahu ihned oblíbí. 
 • Je velice bystrý a opravdu rychle se učí. Základní výcvik zvládnete velice rychle.
 • Je to běžec. Běh je jeho přirozenost. Pokud tedy rádi běháte a chcete natrénovat třeba na maraton, nebo rádi jezdíte na kole, bude irský setr skvělým parťákem.
 • Tento pes nikdy nebude ležet v koutě, je pro každou srandu.
 • Miluje děti a ostatní zvířata. S většími dětmi bude nadšeně běhat venku a bude pro ně opravdu skvělým přítelem.
 • Irský setr je lovecký pes a tak není asi divu, že je opravdu odolný. Nějaký déšť nebo sníh si na ně jen tak nepřijde.
 • Ač mu nástrahy počasí nevadí a nepatří mezi kapesní pejsky, je to pes vhodný i do bytu. Potřebuje být v centru dění a na zahradě by se trápil. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT irského setra!

 • Irský setr je velice inteligentní, s tím ale také souvisí jejich vychytralost a tvrdohlavost. Pokud se pro něco rozhodnou, jsou ve svém názoru neoblomní a jen těžko je budete přesvědčovat, aby vás poslechl.  
 • Ač děti milují, k miminku není setr ta nejlepší volba. Sami jsou totiž přerostlá štěňata téměř celý život a často si neuvědomují svoji velikost a sílu.  
 • Setr taky poměrně dost líná a tak se předem zamyslete, jak moc vám chlupy v domě vadí. Z vypadaných chlupů byste si totiž mohli snadno upléct svetr ze setra.
 • Potřebují společnost a často trpí separační úzkostí, pokud tedy býváte dlouho v práci a není nikdo z rodiny, kdo by se psovi věnoval. Raději se porozhlídněte jinde.
 • Pokud nemáte denně hodinu až dvě na trénink, raději o setrovi ani neuvažujte. Setr je plný energie a tu prostě musí vybít. Jestli to bude tréninkem nebo zničením nábytku už záleží jen na páníčkovi. 
 • Setr je sice poměrně velký, má bohatou srst a je odolný, ale i přesto to není pes na zahradu. Nesnáší totiž samotu. 
 • Výcvik je se setrem většinu času sice jednoduchý, ale problém může nastat u přivolání. Setři jsou lovci a tak je velice obtížné je naučit nelovit zvěř. 

Shrnutí

Irský setr je plemeno vznešeného vzhledu a veselé povahy. Milují lidi i psy a nezkazí žádnou zábavu. Mají opravdu moře energie, kterou nejraději vyběhají. Irský setr je oddaný a nejšťastnější je se svojí rodinnou ať už je to kdekoliv. Jsou také velice učenlivý ale při výcviku můžete narazit na jeho tvrdohlavost a problémem může být také jeho lovecký pud. Poměrně dost línají a jejich srst vyžaduje alespoň jednou týdně vyčesat. 

Obecná charakteristika irského setra

Irský setr je plemeno lehké stavby těla, jejich srst je mahagonově hnědá a celkově působí velice jemně. Jejich povaha je radostná a velice laskavá. Pokud ale stále nemáte jasno, přečtěte si zbytek článku a zjistěte o irském setrovi vše, co potřebujete vědět.

Povaha

Irský setr je opravdu veselá kopa. Je velice hravý a vždy připravený k nějaké akci. Stejně tak dokáže být ale i tvrdohlavý a pokud mu nedáte zábavu vy, sežene si ji sám. Je to sportovec a nejvíc ze všeho miluje běhání. Jsou otevření a s lidmi jsou opravdu kamarádi. Velkého obránce z něj mít asi nikdy nebudete, ale na případné nezvané hosty vás hlasitě upozorní, bez ohledu na to, zda šlo o zloděje nebo třeba jen ježka či toulavou kočku. Irský setr je po většinu svého života rozjařený jako malé štěně. 

Vzhled

Tohoto krasavce by mohlo charakterizovat jediné slovo: elegance. Je to středně velký pes s váhou 20 až 25 kg a výškou asi 60 cm v kohoutku. Má dlouhou hladkou srst bez kadeří, která se vyskytuje pouze v červené barvě bez znaků, má vyvážené atletické tělo s úzkou lebkou, dlouhým krkem, hlubokou hrudí a svalnatými bedry. Středně dlouhý ocas nosí v úrovni hřbetu nebo níže. Irský setr se pohybuje volně s majestátně vzpřímenou hlavou a v porovnání s ostatními setry působí štíhlejším a ladnějším dojmem. 

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

 Pokud máte již větší děti a hledáte pro ně veselého psího parťáka, je irský setr dobrá volba. Nicméně k malým dětem to není nejvhodnější plemeno. Jsou to dobráci ale zároveň jsou jako pytel blech a pořádně nekoukají doprava ani doleva a tak by mohlo lehce dojít k nehodě. Ale i s batoletem může být setr parťák, jen to vyžaduje více úsilí ze strany dospělých. Pes musí mít svoje klidné místo, kam mu dítě nebude zasahovat a zároveň musíte mít psa i dítě vždy pod dohledem. 

K jiným psům bývá setr zpravidla přátelský a nevyvolává konflikty, ale i něj je důkladná socializace na místě. Vůči jiným zvířatům je přátelský, pokud si na ně zvykne. Menší zvířata by však mohl zkoušet lovit a tak je nejlepší, pokud s nimi vyrůstá již od štěněte. 

Zdraví a péče

Irský setr se řadí mezi plemena obecně zdravá, ale i toto plemeno zužují některá onemocnění více než by chovatelé rádi. Mezi základní a časté problémy patří dysplazie kyčelních kloubů a osteochondrolýza, což je nekrotické onemocnění kloubů. Také u nich nejsou neobvyklé poruchy funkce štítné žlázy a epilepsie. Nicméně pořízením jedince od ověřených chovatelů, kteří testují své chovné psy, snížíte riziko onemocnění v budoucnu. 

Výchova a výcvik

Je to lovecké plemeno, ale mezi myslivci je zastoupen jen minimálně. Údajně kvůli horší trénovatelnosti v oblasti myslivosti. Nicméně si tento irský krasavec velice rychle našel místo v lidských srdcích jako rodinný přítel a parťák pro sport. Ve skutečnosti je irský setr dobře trénovatelný, při výcviku je zvídavý a velice rychle chápe co má dělat. Problém by mohl dělat jeho lovecký pud. Nejvíce pozornosti je tedy potřeba věnovat přivolání a to už od štěněte, kdy vás bude nadšeně následovat kamkoliv, toto chování co nejvíce podporujte. Přesto, že nabudete dojmu, že jste přivolání zvládli, v lesích je dobré mít svého setra pod kontrolou, například stopovačkou (dlouhé vodítko 5-20 metrů). 

Irský setr má poměrně jemnou povahu a tak není dobrý nápad vyvíjet na něj při výcviku nátlak a ani fyzickými tresty u něj příliš nepochodíte. Daleko lépe bude spolupracovat, pokud budete při výcviku používat pozitivní motivaci. Ať už to pro vašeho setra bude nějaká skvělá mňamka, nebo třeba hozený míček. 

Náročnost

Než si pořídíte nového parťáka, je třeba tento krok promyslet i po finanční stránce. Pořízením psa totiž vše teprve začíná. Štěně irského setra seženete v rozmezí od 10 000,- do 12 000,-. Není to tedy plemeno, které by vás zruinovala a na pořízovací ceně se nesnažte šetřit. Obecně jsou setři poměrně zdravé plemeno a tak ani veterinární péče nejspíš nepůjde do závratných čísel. Nicméně nehody se stávají a smůla nechodí po horách ale po lidech a tak byste měli mít vždy nějakou finanční rezervu na případné veterinární výdaje, nebo si svého parťáka pojistěte. Toto ovšem platí pro všechna plemena. 

náročnější pro vás však bude z hlediska času. Zejména v době dospívání je důležité se svému setrovi věnovat ale i během zbytku jeho života vám zabere dost času mu vybýt baterky. Proto předem zvažte zda máte možnost mu dopřát dostatek aktivity. 

Historie

Jak název napovídá, irský setr byl vyšlechtěn v Irsku křížením původního červenobílého setra s neznámým červeným psem. Dlouho pak byli tyto dvě variety chovány jako jedno plemeno. Červených setrů bylo jen pomálu a teprve později, když začalo zbarvení nabírat na oblíbenosti, se jeho chov rozšířil a osamostatnil. 

Největší rozmach v chovu irských červených setrů nastal ve druhé polovině 19. stoletíí. V Čechách se začal irský setr objevovat nejdříve především na šlechtických honitbách, ale koncem 19. století, kdy nastal rozvoj myslivosti a chovu zvěře, vzrůstal i počet chovných stanic a za první republiky jich bylo již nepočítaně. Dnes je u nás registrováno několik desítek chovných psů a fen v reproduktivním věku.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:20-25 kg
Výška v kohoutku:55-67 cm
Požadavky na trénink:více než 40 minut denně
Energie:vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:lovecké plemeno
Délka srsti:polodlouhá
Typ srsti:rovná a hladká
Barva srsti:červená
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:přirozeně sklopené uši

Kde koupit irského setra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro setra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata setrů na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu