15 důvodů, proč si (ne)pořizovat irského vlkodava

Obrovské rozměry, impozantní vzhled a vlídná povaha. Takto by se dal charakterizovat irský vlkodav. Líbí se vám toto plemeno? Musíte tedy počítat s tím, že potřebuje mnoho místa ve vašem srdci a především ve vaší posteli. Půjdeme se teď blíže seznámit s tímto vlídným obrem.

SEDM důvodů, proč si POŘÍDIT irského vlkodava

  • Tento pes je velmi oddaný svému majiteli i jeho rodině, je naprosto neagresivní. 
  • Je vhodný k dětem, při jejich kontaktu dává vlkodav velký cit a rozum do jeho chování. V případě, že je mu kontakt nepříjemný, prostě a jednoduše odejde.
  • Dá se chovat celoročně venku v dobře zateplené boudě, odolné proti mrazu a povětrnostním podmínkám. 
  • Nemívá problém s dalšími zvířaty, je to klidný společník.
  • Velmi dobře se hodí do psí smečky, nemá tendence vyvolávat spory, takže je ideální mu pořídit další psí kamarády.
  • Patří k dobrým hlídačům, většinu případných zlodějů odradí jejich velikost.
  • Nové cviky a základy poslušnosti zvládá velmi dobře, při správném výcviku je schopen absolvovat i náročnější kousky.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT irského vlkodava

  • Je náročný na prostor, proto není příliš vhodný do malého, městského bytu.
  • Nevychovaný vlkodav se stává paličatým a je velice těžké s ním vyjít.
  • Jeho srst si žádá větší péči, nejen že je třeba pravidelně vyčesávat, ale musíme myslet i na trimování. Především uší.
  • Dále jsou náklady na stravu vyšší než u malých psů. Rostoucí vlkodav má obří (doslova) nároky na příjem kvalitní potravy, která je samozřejmě základem pro dobrý vývoj.
  • Potřebuje dostatek pohybu, nudící se pejsek bude zhoubou pro vaší obuv či vybavení domácnosti.
  • Sliny! Velmi často slintají a sliny se drží na delší srsti pod bradou. Tato vlastnost není příliš vábnou, zvláště pro návštěvy.
  • Vlkodavův život je velmi krátký, momentální průměr je 7 let. Což je opravdu málo.
  • Neřadí se mezi zdravá plemena. Trpí na mnohé neduhy velkých plemen, jako jsou potíže s klouby a torze žaludku. 

Shrnutí

Jeho vzhled mnohým nahání hrůzu a jméno vlkodav tomu moc nepřidá, ale nejedná se o žádnou bestii. Jde spíše o něžného obra s vlídnou, klidnou povahou a milujícího rodinného psa. Není typickým hlídačem, málo štěká a není agresivní, ale při ochraně své rodiny odvede velmi dobrou práci, protože pokud jde do ,,tuhého” je velmi nebojácný a nebojí se ukázat svou sílu. Mívá tendence v přírodě lovit, ale při důsledné výchově se tento rys dá odstranit. 

Obecná charakteristika irského vlkodava

Obří, ale důstojný pes, který se klidně prochází po okolí. Není však vhodný pro každého. Jeho zvýšené nároky na pohyb a prostředí, z něj nedělají vhodného psa do bytu. Těžko byste hledali milejší a vlídnější plemeno do rodiny. Je přímo závislý na pravidelném kontaktu se členy rodiny. 

Povaha

Kliďas od přírody, málo co ho rozhodí a na nepříjemné situace reaguje odchodem. Nevyvolává spory. Při dobrém výcviku a výchově je dokonalým společníkem, který se přizpůsobí každému prostředí. Je temperamentní a trochu tvrdohlavý, i přes to, je úžasným společníkem na všechny možné chvíle. Jeho přemýšlivá povaha vás velmi překvapí. Není agresivním a moc neštěká.

Vzhled

Majestátní pes ušlechtilého vzhledu a chování, to je on, vlkodav! Dlouhá hlava, nesená na silném, dlouhém krku, který přechází do obřího, dobře osvaleného těla. Ocas nese mírně stočený do oblouku. Minimální výška u fen je 71 cm a u psů 79 cm, ale velmi často kohoutková výška přesahuje 90 cm. U fen se váha pohybuje na minimální hranici 40 kil a u psů 55 kil. Velmi často se toto plemeno zaměňuje s deerhoundem, ale ten je nižší, lehčí a více chrtovitého vzhledu.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Vlkodav se přímo doporučuje jako pes k dětem. I přes jeho obrovské rozměry se dokáže pohybovat velmi citlivě a klidně. Pokud mu je kontakt jakkoli nepříjemný, prostě se zvedne a odejde. Je důležité dětem vysvětlit, že je třeba aby se tento pes nechal v klidu. Odpočinek je velmi důležitý pro jeho psychickou pohodu.

Je dobrým společníkem i pro ostatní domácí zvířata, nevyvolává spory, není agresivní. Bývá velmi tolerantní i ke kočkám, které nenahání. 

Zdraví a péče

Nepatří mezi příliš zdravá plemena. S jejich výškou a váhou bývají spojovány především dysplazie kloubů. Dále pak trpí na torze žaludku, kvůli které je třeba přizpůsobit jeho režim. Musíme dbát na kvalitní stravu po malých dávkách několikrát za den. Potom je důležité, aby se vlkodav nevěnoval sportu bezprostředně před a po jídle. Častěji se u tohoto plemen objevuje rakovina kosti – osteosarkom. Další péče není nadměrně náročnou, kromě pravidelného vyčesávání a trimování není třeba zvýšené péče.

Výchova a výcvik

Obecně bývají dobře trénovatelní, především v útlém věku kdy je nejvhodnější s výcvikem začít. Hlavní je, výchovu i výcvik nepodceňovat, špatně naučený vlkodav se stane velmi tvrdohlavým a soužití s ním, pak nemusí být snadné. Ačkoli se nejedná o pracovní plemeno, se správným přístupem dokáže dosáhnout vysokých výsledků. 

Náročnost

Cena štěnete s PP se pohybuje od 15 000 do 25 000 korun.Tato cena se může u mnohých chovatelů lišit, záleží na kvalitě krevního spojení, vhodnosti na chov a různých vyšetřeních. Avšak toto je zanedbatelným výdajem v porovnání s péči, kterou tento pes potřebuje. Kvalitní strava a její množství bude asi nejvyšším pravidelným nákladem, které vás čekají. Musíme myslet i na spoustu různých doplňků na podpoření stavu kloubů, především v mládí a ve starším věku. V případě nějaké nemoci, bývají i léky drahou položkou. 

Historie

Předpokládá se, že přišli do Irska s Kelty, kteří byli známí jako velmi dobří chovatelé. Především se využívali na lov vlků, kde vzniklo i jejich jedinečné jméno. Později se stali oblíbení u dvora a šlechty, kteří je považovali za klenot. Což víme z nalezených zlatých obojků. V průběhu dějin se stal vlkodav tak žádaným plemenem a často vyváženým artiklem, že za vlády O. Cromwella bylo v rámci zachování rasy zakázán jeho vývoz mimo Irsko. Vlkodav se stal tak ohroženým druhem v roce 1845, že bylo nutné znovu obnovit tento chov. To je podařilo až v roce 1886, kdy vznikl nám známý standard plemene.

Od roku 1902 je irský vlkodav maskotem Irské královské gardy. A od roku 1925 bylo toto plemeno uznáno britským Kennel Clubem.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:40-55 kg
Výška v kohoutku:Psi: 79 cm Feny: 71 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: Klidný
Délka života:8 let
Sklony ke slintání: vyšší
Sklony ke chrápáníano
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: dlouhá srst
Typ srsti: tvrdá
Barva srsti:šedá, bílá, žíhaná, červená a další
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde koupit vlkodava?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro vlkodava dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata vlkodava na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.8/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu