fbpx

16 důvodů, proč si (ne)pořizovat italského chrtíka

Ušlechtilost, elegance, pohyb a štíhlá linie. To všechno (a mnoho dalšího, jak se dozvíte na dalších řádcích) se spojilo, aby vytvořilo malého a líbivého společníka. Nemálo lidí podlehne kouzlu italského chrtíka, ale ne každý mu může poskytnout takový domov, jaký si zaslouží. Co byste tedy měli zvážit, než si toto staré plemeno s dlouhou a tajemnou historií pořídíte? 

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT italského chrtíka

 • Italský chrtík si velmi rychle vytvoří pevné a silné pouto se svým lidským společníkem, kterého bude bezmezně milovat. 
 • Historicky lze plemeno vysledovat až 2000 let zpátky, předci italských chrtíků se objevovali také po boku egyptské královny Kleopatry.
 • Chrtíci milují pohyb, a rádi se s vámi zapojí do nejrůznějších (nejen) psích sportů
 • Zároveň jsou to však velcí pohodáři a deštivý den rádi stráví zavrtaní pod teplou dekou.
 • Výcvik italského chrtíka zvládne s pomocí pozitivní motivace i začátečník, jelikož jde o velmi chytré a vnímavé plemeno.
 • S péčí o srst nebudete mít velké starosti, jelikož je poměrně bezúdržbová a bez zápachu. 
 • Italský chrtík je pejsek s aristokratickým charakterem, ostatně není divu – najdeme ho na řadě starých maleb věrně stojícího po boku šlechticů a šlechtičen. 
 • Jako plemeno patří italský chrtík k těm převážně zdravým a bez významnějších nemocí.
 • Italský chrtík se může pyšnit svou dlouhověkostí, dožívá se i více než 15 let!

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT italského chrtíka

 • Italský chrtík je choulostivý na rozmary počasí a je zcela nezbytné počítat s tím, že bude bydlet s vámi doma.
 • Jak už název plemene napovídá, je to chrt a s tím souvisí silný lovecký pud. Pozor dávejte nejen v lesích a na polích, ale také v blízkosti aut! 
 • Oddané přilnutí ke své rodině má i svá negativa – toto plemeno velmi špatně snáší odloučení a v osamocení může být velmi úzkostlivý.
 • Vzhledem ke své křehké konstituci je potřeba dávat na pejska pozor a nehodí se např. k malým dětem, které by mu mohly nechtěně ublížit. 
 • Ani od vycvičeného chrtíka nelze očekávat dril jako u pracovních plemen. Počítejte s dávkou tvrdohlavosti a soustřeďte se na základní poslušnost. Křikem ani nátlakem to tady nikam nedotáhnete.
 • Po pořízení roztomilého štěněte si dejte pozor, abyste nepodcenili výchovu a chrtíka nerozmazlili. Jak jsme již zmínili, je to pejsek velmi vychytralý a v kombinaci s jeho závislostí na pánovi si můžete zavařit na komplikované soužití. 
 • S vychytralostí pak jde ruku v ruce vynalézavost. Dejte pozor, aby byl pejsek doma v bezpečném prostředí a nemohl si při vymýšlení rošťáren ublížit. 

Shrnutí

Italský chrtík je malý pejsek s velkým charakterem a duší aristokrata. Svému pánovi bude bezmezně oddaný, avšak na oplátku od něj očekává to samé a odloučení vůbec nesnáší dobře. Ostatně ani kvůli své srsti to není pes na zahradu. Rád bude střídat aktivní dny a pobíhání s pohodlným lenošením v teple domova. Péče o chrtíka není náročná, ale důsledná výchova je u něj potřeba jako u každého plemene. Pozor také věnujte tomu, aby se nezranil – jeho drobná postava k tomu může být více náchylná.

Obecná charakteristika italského chrtíka

Ušlechtilý pejsek plný něhy, přítulnosti, věrnosti, ale také energie, pohybu a temperamentu pro svého pána udělá první poslední – ač třeba trochu po svém, vzhledem ke své vynalézavosti a mírné tvrdohlavosti, díky které si dobře rozmyslí, jestli se mu zrovna chce do práce. 

Povaha

Jak jsme již zmínili, italský chrtík je hlavně oddaný a věrný společník, který si vás svou přítulností a láskou omotá kolem prstu a už vás nepustí. Nezapomínejte, že pod slupkou elegantního a jemného aristokrata se skrývá velká vlna energie a duše nadšeného sportovce. Jeho učenlivost a nadšení pro spolupráci se svým pánem z něj dělají ideálního parťáka pro řadu sportů, výstavy a aktivní vyžití pro vás oba. 

Vzhled 

Štíhlá postava čtvercového tvaru dělá z italského chrtíka noblesního chrta. Eleganci pak doplňuje sportovní – pružný – pohyb. V kohoutku měří ideálně 35 cm a váží maximálně 5 kg. Sametová srst může být zbarvená černě, šedě, či žlutě, to vše ve všech možných odstínech. Bílá se však toleruje jen na hrudi a tlapkách.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Italský chrtík nemá s dětmi problém a chová se k nim velmi přátelsky a mile. Dohled je však nutný z opačných důvodů, a to aby děti neublížili drobnému pejskovi – to platí zvláště u velmi malých dětí.

K cizím může být občas nedůvěřivý, a tak se při seznamování s dalšími zvířaty může tvářit zdrženlivě. Se svou optimistickou a přátelskou povahou se však velmi rychle otrká a nebude mít problém ani s rušnými místy plnými dalších pejsků – jako jsou například zmíněné psí výstavy. Ve vztahu k ostatním zvířatům je třeba mít na paměti jeho lovecký pud, s dalšími domácími mazlíčky je dobré ho seznámit hned jak si ho přivezete domů. 

Zdraví a péče

Obecně se jedná o zdravé a dlouhověké plemeno, snad jen s výjimkou občasného výskytu epilepsie. V rámci péče a zdraví je třeba myslet hlavně na neduhy počasí, které italský chrtík nesnáší dobře a může lehce prochladnout či nastydnout. Běžná každodenní péče je opravdu nenáročná, dbejte na údržbu drápků, chrupu a uší. 

Výchova a výcvik

Od italského chrtíka nelze očekávat stejnou poslušnost a dril jako např. u ovčáckých plemen, ale s pomocí pamlsků se není třeba výcviku obávat. Výchova chrtíka je vhodná i pro začátečníky, jelikož se jedná o chytrého a učenlivého pejska. 

Náročnost 

Cena italského chrtíka se v České republice pohybuje v rozmezí 10 až 25 000 Kč, což je standardní cena, kterou můžeme vidět i u řady jiných plemen. Vzhledem ke své drobné postavě můžeme počítat i s menší spotřebou žrádla, je však potřeba klást důraz na jeho kvalitu. Vzhledem k jeho dobrému zdraví nemusíte počítat ani s častými návštěvami u veterináře (ačkoliv výjimky se stávají a 100 % zdraví vám nezaručí nikdo). 

Nejnáročnější je chrtík z hlediska pohybu, jeho venčení budete muset věnovat dostatek času, aby se mohl pořádně proběhnout. Dále pak počítejte s jeho neustálou přítomností, italský chrtík bude nepřetržitě s vámi a stráví většinu dne ve vaší těsné blízkosti.

Historie 

Jak již bylo nastíněno, předky tohoto plemene můžeme najít už ve starověkém Egyptě. V pátém století našeho letopočtu se pak dostali na Apeninský poloostrov a zaujali své místo po boku aristokratů a šlechticů. Ač je to dnes hlavně společenské plemeno, své lovecké pudy a štvací instinkty v sobě nezapře. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:Max. 5 kg
Výška v kohoutku:32 – 38 cm
Požadavky na trénink:velmi náročné
Energie:velmi energetický
Délka života:13 – 15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:velmi vysoká
Původní využití:dostihový pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná, sametová
Barva srsti:Jednobarevná černá, šedá a izabelová (světle žlutavá, béžová) ve všech možných odstínech. Bílá se toleruje pouze na hrudi a tlapkách.
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:štíhlá postava, miniatura chrta

Kde koupit italského chrtíka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro italského chrtíka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata italského chrtíka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu