19 důvodů, proč si (ne)pořizovat Jack Russell teriéra

Aktualizováno

Jack Russell teriér je malý rarášek v těle typického teriéra. Je hodně aktivní, inteligentní, veselý a skvělý v psích sportech. Určitě si říkáte, že je dokonalý a už se nemůžete dočkat, až si ho pořídíte.

KVÍZ: Psí poznávačka! Kolik plemen uhodnete?

Jenže, co když to není úplně pravda a mohou se objevit důvody, proč si ho nepořizovat? Podívejte se, jestli pro vás bude opravdu tím pravým čtyřnohým kamarádem.

11 důvodů, proč si POŘIZOVAT Jack Russell teriéra

 • Jack Russell je malý, dobře stavěný a nepůsobí přešlechtěným dojmem.
 • Je ideální, když hledáte neuvěřitelně aktivního, živého a hravého společníka.
 • Je bystrý a ostražitý, takže dokáže upozornit na případné nebezpečí a klidně by v rámcích možností bránil svého pána.
 • Když si zvykne na nové lidi, stane se z něj příjemný a hodný pes.
 • Je ideální pro majitele, kteří se chtějí se svým psem věnovat agility, aportování a dalším sportovním disciplínám. Jack Russell v nich totiž díky své energičnosti, obratnosti, rychlosti a učenlivosti velmi vyniká.
 • Může být dobrým pracovním psem pro myslivce, kteří se potýkají s liškami a zvířaty žijícími v norách.
 • Je výborným společníkem do aktivní rodiny, kdy je přátelský i k dětem.
 • Pořiďte si ho v případě, kdy toužíte po chytrém psovi, kterému se chcete hodně věnovat a učit ho nejrůznější triky a povely.
 • Má úžasný a bystrý pohled, takže se do něj zamilujete na první pohled.
 • Většinu času je ochotný k trénování a baví ho nové výzvy.
 • Péče o krátkou srst je nenáročná a snadná.

8 důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT Jack Russell teriéra

 • Jack Russell teriéra si nepořizujte, když se nechcete potýkat s jeho loveckými pudy a instinkty.
 • Není vhodným psem pro páníčky, kteří se příliš nechtějí věnovat tréninku a aktivnímu sportování.
 • Když má málo tréninkových podnětů a cítí se znuděný, má silné destruktivní sklony.
 • Na zahradě má tendenci hrabat díry, takže není vhodným psem pro citlivé zahrádkáře, kteří si potrpí na své dokonalé záhony.
 • Patří mezi psy, kteří trochu více štěkají.
 • Nekamarádí se s kočkami a jinými domácími zvířaty, kdy se mohou projevovat jeho lovecké instinkty.
 • Mohou se útočně projevovat k ostatním a mnohem větším psům. Rozhodně si nepořizujte dva Jack Russell teriéry, protože se dokážou porvat i kvůli hračce.
 • Nemáte dostatečně zabezpečený pozemek, protože Jack Russell si dokáže najít cestu a zdrhnout, když se mu bude jen trochu chtít. Nižší plot dokáže přeskočit a rád se podhrabává.

Shrnutí

Jack Russell teriér je velmi živý a inteligentní psí společník, se kterým můžete vyhrát poháry v celé řadě sportovních soutěží. Svou rodinu si zamiluje a je přátelský i k dětem, i když problém mohou znamenat jiná domácí zvířata. Kvůli své povaze typického teriéra si žádá důslednou výchovu a správně vedený výcvik, který ho musí bavit. Když mu dokážete věnovat dostatek času, bude spokojeným parťákem, který vás rozveselí v každé situaci.

Obecná charakteristika Jack Russell teriéra

Je malý, ale šikovný. Jack Russell teriér se těší velké oblibě právě díky své veselé, inteligentní a někdy poměrně specifické povaze. Má rád pořádnou porci pohybu a velmi nerad se nudí. Jeho veselost a energičnost je silně nakažlivá a pro aktivního člověka, co se chce věnovat psím sportům a učit svého parťáka nejrůznější kousky, bude tím pravým.

I. Povaha

Je to opravdu malý pes, nebo se chová, jako kdyby byl třikrát tak velký? Tahle otázka vás možná napadne, když Jack Russell spustí hlasitý štěkot na mnohem většího psa. Jeho povaha a potřeba pohybu je téměř srovnatelná s většími psy a je potřeba s tím počítat. Je typickým teriérem, takže je šikovný, živý, chytrý, ale na druhé straně tvrdohlavý a impulzivní. Hodně štěká a je ostražitý k cizím lidem a neznámým situacím.

Jack Russell teriéři vyžadují akci, hodně pohybu a nové podněty. Když jsou ponechání o samotě a nudí se, začnou ničit všechno okolo. Patří i mezi zdatné uprchlíky, kdy nižší plot klidně přeskočí a pod větším se podhrabou. Hrabání je jejich oblíbenou zálibou i na zahrádkách a hlavně v upravených záhoncích.

II. Vzhled

Jack Russell teriér je malý, ale dostatečně osvalený pes. Má lehce prodloužené tělo obdélníkového rámce. Nohy jsou pevné a silné. Rovný hřbet je zakončen vysoko nasazeným ocasem, který je nošen ve vzpřímené veselé poloze.

Hlava nesená na silném krku je spíše menší. Čelo je lehce klenuté a čenich má být černý. Mandlové oči tmavě hnědé barvy mají jasný živý výraz, který čeká na nové výzvy. Typický vzhled teriéra je dotvořen kratší srstí, kdy se vyskytuje také hrubosrstá varianta. [zdroj] Zajímavé je variabilní zbarvení, kdy má převažovat bílá podkladová barva a dále se mohou objevovat hnědé, černé a tříslové fleky kdekoliv na těle. Každý Jack Russell je tak naprostým originálem.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

K dětem si Jack Russell vytváří přátelský vztah a je vhodným psem do rodiny. Děti však musí chápat, jak se mají ke psu chovat, aby ho nedostali do situace, kdy mu nezbude nic jiného, než se po nich ohnat zuby.

Jako pracovní pes po boku myslivců sloužil ke štvaní lišek a norování, takže má silné lovecké pudy. S kočkou ani jiným domácím zvířetem pravděpodobně kamarád nebude. Problematické může být i soužití s jiným psem, kdy se může projevovat agresivně a dominantně. Hodně třaskavé je hlavně spojení dvou Jack Russell teriérů, kdy je oheň na střeše například jen kvůli hračce.

IV. Výchova a výcvik

Jack Russell teriér má specifickou povahu, takže je opravdu důležité věnovat důslednou pozornost včasné a správné socializaci. Zvládne tolerovat další psy, ale při kontaktu s kočkami a jinými domácími mazlíčky bývá odbourání loveckého pudu i při navykání od štěněte velmi složité.

Svéhlavou a tvrdohlavou povahu Jack Russell teriéra je potřeba zkrotit dobře vedeným autoritativním výcvikem. Důležité je zvolit správnou motivaci, aby psa výcvik bavil a neztrácel zájem. Jack Russell teriér nemá rád přehnaný a neustále se opakující dril. Mnohem lépe fungují kratší výcvikové pasáže s použitím pozitivní motivace v podobě hračky a radostné pochvaly. Když je správně naladěn, dokáže se učit velmi rychle a naplno ukazuje svou inteligenci i při řešení složitějších problémů.[zdroj]

V. Zdraví a péče

Jack Russell teriér je obecně zdravý pes, ale i v tomto případě se bohužel vyskytují geneticky podmíněná onemocnění. Jde hlavně o luxaci pately a deformaci kyčelního kloubu, což výrazně znepříjemňuje pohyb. Dále se může vyskytnout hluchota, která plyne právě z převažujícího bílého zbarvení. Poměrně časté jsou také nejrůznější onemocnění očí, jako například bolestivý otok glaukom, šedý zákal a progresivní retinální atrofie. [zdroj]

Péče o krátkou srst je nenáročná a stačí jednou za čas lehce prokartáčovat. Když se bude Jack Russell teriér pohybovat v bytě, připravte se na to, že budete hodně nacházet chlupy, hlavně v případě krátkosrsté varianty. Pravidelně kontrolujte a zkracujte drápky. Občas se pejskovi podívejte také do ouška, jestli je čisté a bez výskytu infekce.

VI. Náročnost

Jack Russell teriér potřebuje hodně pozornosti a času věnovaného pro pohybovou aktivitu. Nedoporučuje se lidem, kteří jsou často mimo domov, a pes by trávil hodně času sám. V takovém případě je totiž nešťastný a ničí věci. Je náročnější na trénink a ocení časté zábavnější lekce.
Prvotní finanční náročnost ohledně pořízení štěněte Jack Russell teriéra s průkazem původu není příliš vysoká, protože je možné sehnat ho již od 10 tisíc korun.

Je však nutné zvolit kvalitní chovatelskou stanici, aby se předešlo geneticky podmíněným nemocem, které mohou znamenat vysoké výdaje za veterinární ošetření. Jinak jde o plemeno obecně zdravé a celkem odolné. I přesto se však nevyhnete pravidelným výdajům za očkování. Výdaje za krmení jsou průměrné, protože jde sice o malého, ale hodně aktivního psa.

VII. Historie

Na začátku 19. století se ve Velké Británii John Russell bezhlavě zamiloval do fenky teriéra se jménem Trump. Všímal si, že teriéři přestávají být pracovními a loveckými psy, ale spíše se stávají společenskými a výstavními plemeny. Zatoužil vyšlechtit nové pracovní plemeno teriéra a právě fenka Trump se stala jeho zakladatelkou. Pro šlechtění použil foxteriéry a další podobná plemena teriérů, která vynikají svou pracovitostí, inteligencí a učenlivostí. Výsledkem byl malý teriér s převládající bílou barvou a veselými hnědými nebo černými fleky.

Jack Russell teriér si poměrně rychle získat své příznivce i v USA, kde vznikl americký klub Jack Russell teriéra, který sloužil jako registr. K oficiálnímu uznání plemene totiž došlo až v 90. letech 20. století. Zároveň došlo i k oddělení plemene Parson Russell teriér, který vypadá téměř totožně, ale má větší kohoutkovou výšku a malinko rozdílnou stavbu těla.

Hledáte pro svého Jack Russell teriéra ideální granule? Přečtěte si recenze nejlepších krmiv pro psy v roce 2019

9 komentářů

 1. Kačka napsal:

  Mám JRT, šestiletou fenku. V bytě. Ve společnosti dvou koček, se kterými si běžně hraje. Pokud potká kočku venku, považuje ji za přítele. Lovecké pudy – nepostřehla jsem. Aktivita – jsem vyššího středního věku, běžné procházky a míček vyhovují a stačí. Pokud je doma sama, nikdy nic nedevastuje, neštěká. Na zahradě před domem trávíme hodně času. V životě tam nevyhrabala ani jedinou díru. Nikdy nikam nezdrhla, naopak si velice dobře hlídá, aby se někde neocitla bez svých blízkých. V podstatě mi nesedí ani jeden z uvedených důvodů, proč si toto plemeno nepořizovat. Tak nevím, já JRT mám. A autor tohoto článku…?

  • Ahoj Kačko, díky za upřímný komentář. Cením si zpětné vazby a tvoje postřehy věřím mohou být pro ostatní přínosem. Články na Vše-pro-zvířátka.cz píšeme na základě podrobného průzkumu dostupných zdrojů na českém a zahraničním internetu. Mezi hlavní zdroje informací u tohoto článku patří tyto: [1], [2] a [3]. // Dan

   • Zdenka napsal:

    Mám 10.letého kluka. Plot 1.6m není problém, když je z pletiva, najde jinou cestu za „holkama“. Jiné psy nemusí, feny trpí a hraje si s nimy, dokud ho baví. Pak si jde.po svém.🙂Je to ale miláček. Miluje morcata, trvalo to měsíc driny a odměn, ale jsou kámoši. Útěky jsme po několikadenních toulkách a návštěvách odchytnych stanic vyresili kastraci…bohužel…ale pomohlo.

 2. Jana napsal:

  Dobrý den,máme téměř tříletého JRT. V bytě,dohromady s kočkou,se kterou tvoří neskutečnou dvojici.Občas prohání on jí,občas ona jeho.Venku by ale kočku s chutí hned lovil.Se správnou motivací se rád učí,baví ho to.Umí spoustu povelů,ale pokud v parku vidí jiného psa,ptáky poskakující po zemi nebo kočku,nevidí a neslyší,na povely pak moc nereaguje.Určitě je náročný na pohyb,ten miluje.Je samostatný,aktivní a sebevědomý – je to prostě teriér.Vždy připravený vyrazit ven nebo si hrát.Ne s každým psem se kamarádí,občas vrčí i na mnohem většího psa. S JRT se nikdy nenudíte,je to skvělý parťák .

 3. LEjla napsal:

  Máme 6letou fenečku a 8měsíční fenečku (potomka 6lete)JRT a 11letou labradorku v bytě vychází spolu skvěle navíc v rodině máme ješte 8mesičního pejska JRT sourozence naši nejmladši takže se všichni setkavame na chalupě a nikdy se spolu neservali naopak krásně si hrají a vymýšlí lumpárny. Známá má v bytě 3JRT nejsou spolu příbuzní a také se neperou(2pejsci 1 fenka). Všude se dočítám nemějte 2JRT já bych neměnila

 4. Radim Kony napsal:

  Slečny a dámy, jasan,že můžete mít netypicky klidného JRT. Je to jako s lidmi, co člověk, to jiná povaha. Mé zkušenosti s JRT jsou přesné, jak se popisuje v odborných článcích a publikacích. Máme nádhernou (jak jinak 🙂 ) fenku, která se narodila 28.října 2016 (proto je na její počest státní den ČR a volno 🙂 ). Vyžaduje neustálou ativitu. V našem tenisovém klubu se po celý turnajový den vystřídalo na 20 hráčů, kteří ji od rána do večera házelo míček a světe div se, všechny bolela ruka ze zdlouhavého házení, jen náš JRT byl stále neúnavný. Velmi často štěká, především na jakoukoliv anomálii, se kterou se příliš často nesetkává. Noví lidé, zvířata, především ptáci za oknem na zahradě (lovecké pudy), nebo čerstvě doručená velká krabice. Když např. zazimovávám vířivku na zahradě, musím být stále ve střehu, protože JRT mi chce pomáhat a to tak, že za mými zády během okamžiku vyhrabe obrovskou díru. Nejsem zdatný zahrádkář, takže mi to tolik nevadí, ale zasypávání děr také není můj oblíbený koníček. Už se několikrát stalo, že se vylekala cizího agresivního psa, který na ní nečekaně vybafl z poza rohu nebo pána, který měl na sobě tmavou pláštěnku. Vyděšená pelášila domů, naštěstí, i když jsme byli třeba v lese a domů to bylo 2 km, bez zaváhání našla cestu zpět. Když je u dveří, tak jen zaštěká a manželka ji otevře. Pak mi jen žena pošle SMS-ku, ve které mě uklidní, že je ve zdraví doma. Po mém příchodu se jen omlouvačně ke mně lísá (fenka nikoliv manželka 🙂 ). Perfektně poslouchá na povely PELÍŠEK (toto vypichuji, protože slyším od všech přátel-pejskařů, že svého miláčku nemohou dostat do pelechu), různě skloňované slovo SPÁT, a běžné pokyny, které všeobecně známe z výcviku služebních psů. A jak se umí předvádět! Když nosí míčky, po chvilce válí na otevřené travnaté ploše sudy (nechce na sebe dostat neznámé pachy, ale otáčí se na balónku), kolemjdoucí se zastavují a dávají se spontánně s námi do řeči. Pokud ovšem bydlíte v paneláku (to by nebyl až tak zásadní problém), žijete sami a chodíte z práce večer domů (to je ten největší zabiják), nepořizujte si prosím tuto rasu. Váš pejsek by byl nešťastný. Potřebuje moc, moc, moc pohybu. JRT je uštěkaný, místy svérázný, velmi aktivní, neúnavný pes (v našem případě fena 🙂 ), kterého velmi milujeme. Stejně jako vy toho svého 🙂

  • Gabriela napsal:

   Dobrý den, jen se zeptám, nemáte fenku z Litvínova ? Mám také fenku, která se narodila ve stejný den 🙂

 5. Anna napsal:

  Ahoj ja ma Jack Russell teriér, je mu skoro dva roky, posloucha na slovo, je hodny, poslusny, klidny, mysky hleda rad, a rad beha za mickem, jinak je velmi pratelsky, a k vetsim psum nejde. Je to hrozne hodnej a klidnej pes, az me to prekvapuje, protoze spoustu lidi rika jak sou palicaty aktivni. Pes je takovy jak ho vychovate. Jedine co mame za problem ze casto ma prujem s krvy, veterinari na nic neprisly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Je libo další počtěníčko?
Když se řekne, čivava vybaví se nám malý roztomilý pejsek se sladkým pohledem. Čivava se dokonce vyskytuje často i v…