10 tipů, jak naučit psa aportovat [návod] 

Aportování je činnost, kterou vám určitě nemusíme nikterak dlouze představovat –  jen těžko byste totiž hledali větší „evergreen“ mezi pejskařskými aktivitami. Čemu se divit, když k aportování kromě dostatečného prostoru potřebujete jen vhodnou hračku a psa, kterého to zkrátka baví. Aportování má však vícero benefitů! Nejen, že si při něm vy, i váš čtyřnohý mazlíček protáhnete těla, ale také si procvičíte povely a parádně se odreagujete. Co si budeme povídat, házení hračky není aktivita, u které by musel páníček příliš přemýšlet.

Jenže jak docílit toho, aby pes skutečně přinesl hozený předmět zpátky? A jak ho přimět, aby jej pustil? Jednoduše, vše je o přípravě! Proto jsme vám připravili článek, kde se dozvíte ty nejdůležitější rady a tipy vedoucí k perfektnímu aportování. 

Tipy, jak naučit psa aportovat

  1. Začněte brzy – Pokud je váš psí svěřenec ve štěněcím věku, máte rozhodně výhodu – určitě jej zaujmete snáz, než dospělého psa. Zvídavé štěně přece vždy rádo využije příležitost ke hře. Nesporným faktem také je, že se psí mrňata velmi rychle učí novým věcem. Když použijete správnou motivaci, půjde to jako po másle. 
  2. Příprava povelů – připraveným štěstí přeje, to je obecný fakt. Jinak to není ani u tréninku aportování. Aby šel trénink hladce a pejsek chápal, co po něm vlastně chcete, je potřeba, aby zvládal základní povely – tedy přivolání (ke mně /pojď..) sedni a odložení (čekej /stůj..) . Klíčový je ještě povel „pusť„, nebo „dej„, bez kterého byste se se psem jen dokola přetahovali o aport. 
  3. Vhodné prostředí – Ač se dá aportovat téměř všude, kde to prostor dovolí, pro prvotní tréninky je vhodné dát si trochu práci s výběrem vhodného místa. Pokud máte pejska, který ještě nemá úplně perfektní přivolání, je rozhodně lepší mít k dispozici oplocené prostranství. Kdo má zahradu, může se těšit velké výhodě. Začít se dá ale i doma, pokud to prostorové možnosti dovolí. Základem však kromě dostatečného prostoru je, aby byl pes v prostředí, kde ho nebude nic rozptylovat. Psí park tedy nebude úplně ideálním místem.
  4. Zvolte vhodný aport! – možná si říkáte, že vybrat vhodný aport, není nic těžkého. Není to však úplně pravda. Kromě toho, aby se vám daný předmět dobře házel a psovi dobře nosil, musí splňovat pár dalších kritérií – hlavně těch bezpečnostních. Věděli jste, že aportování s nevhodnými předměty může skončit i u veterináře? A není to nic úplně neobvyklého. Velké nebezpečí představují například větve, které spoustu lidí stále používá jako aport. K neštěstí pak stačí, aby se větev při dopadu zabodla do země a horlivý pes naběhl s otevřenou tlamou na ni. Podobné úrazy někdy končí i fatálně, proto větve k aportování výrazně nedoporučujeme. Někdy však stačí i špatná velikost míčku, který psovi může uvíznout uvnitř tlamy. Ideální jsou naopak aporty, které pro svou velikost a tvar nemohou našim čtyřnohým přátelům ublížit. A nezapomeňte, že aport musí pejska zaujmout a musí ho bavit. 
  5. Zaujměte svého psa – když máte pozornost svého psa, je to polovina úspěchu. Se psem, který je dobře motivovaný a má chuť do práce, se přeci jen pracuje mnohem lépe. U aportování toto platí dvojnásob. Pokud jste vybrali vhodný aportovací předmět, který ve vašem čtyřnohém příteli okamžitě vzbudí zájem, jste na dobré cestě. Důležité ale je, si pozornost udržet! Nebojte se s aportem trochu blbnout, přetahovat se o něj se psem a vzbudit v něm dojem, že je to bezva sranda. Nezapomeňte tedy trénink prokládat kopcem zábavy, ať si pozornost svého pejska udržíte co nejdéle. 
  6. Připravte si spoooustu pamlsků – pro každého psa nemusí být dostatečnou motivací samotné aportování, a to zejména na začátku, než pochopí jeho princip. Proto je třeba trochu si dopomoci pamlsky, které v pejskovi povzbudí chuť s vámi spolupracovat a utvrdí ho v tom, že pracuje dobře. Nezapomeňte tedy pejska odměňovat, když provede něco správně. Doporučujeme tedy vydat se do obchodu se zvířecími potřebami a kromě vhodné aportovací hračky vybrat také pamlskovník a nějaké dobroty do něj. Nejlépe budou vyhovovat drobnější pamlsky, které se nemusí dlouho kousat. 
  7. Zvolte si vhodný povel – aby měl pes ve všem jasno, je důležité používat pro každý úkon stále stejný povel a zůstat u něj. Pokud byste používali různé povely, mohlo by se snadno stát, že pes bude mít  v hlavě zmatek a nebude vědět, co přesně po něm žádáte. Doporučujeme si tedy na začátku předem ujasnit, jaké výrazy vám vyhovují – co vám připadá zvučnější, lépe se vám vyslovuje. 
  8. Stanovte si jasná pravidla – aportování musí mít svá pravidla, ostatně jako každá hra. I tady platí, že je dobré, stanovit si je již na začátku tréninku a již u nich zůstat. Je ale jen na vás, jaká pravidla si nastavíte – zda chcete, aby pejsek počkal na povel, aby mohl vyběhnout pro aport, zda chcete, aby aport donesl a vždy automaticky pustil, nebo zda má čekat na slovní pokyn. Přizpůsobte si vše dle vašich potřeb. Pokud si chcete aportování hlavně užívat, můžete samozřejmě pravidla pojmout volněji. Máte li však v úmyslu dotáhnout aportování v rámci obedience k dokonalosti, důsledné dodržování přesně daných pravidel bude třeba. 
  9. Neztrácejte trpělivost  – každý pes je jiný a každému trvá učení nových věcí jinak dlouho. Obrňte se tedy trpělivostí a i když vše nepůjde podle vašich představ, vytrvejte, popřípadě změňte techniku. V opačném případě můžete psovi činnost znechutit, což se velmi špatně napravuje. 
  10. Nic se nemá přehánět! – Netlačte na pilu. Nejefektivnější je, rozdělit trénink na kratší intervaly a ukončit ho, dokud je pes stále motivovaný a má z tréninku dobrý pocit. Takto si do další lekce odnese samá pozitiva. 

Návod krok za krokem: povel aport

Užitečné tipy pro nácvik aportování už jsme si řekli. Pojďme si teď říct, jak na to krok za krokem

  1. Vzbuďte zájem o aport -prvním důležitým krokem je, získat si pozornost pejska. Respektive zařídit, aby si pozornost získal aport. Někdo to dělá tak, že k aportování používá již známou, oblíbenou hračku, která je k tomuto účelu vhodná. Pokud tuto možnost nemáte, nevadí! Třeba pro vašeho psa bude atraktivnější nová, neokoukaná hračka. V každém případě začněte tím, že psa pomocí aportu rozdovádíte – přetahujte se, schovávejte si aport za zády, vyhazujte ho do vzduchu. Kreativitě se meze nekladou. 
  1. Zahoďte aport – když je pes hračkou dostatečně zaujatý, je čas začít s házením. Napoprvé neházejte hračku daleko, stačí, když dopadne pár metrů od vás. Po tom, co bude aport ležet na zemi, dejte psovi povel (aport, přines.. Zkrátka co vám bude vyhovovat). Je na vás, zda budete od psa vyžadovat, aby zůstal sedět, než dostane pokyn, že může pro aport vyrazit. Pokud se však plánujete věnovat aportování v rámci obedience, rovnou psa učte v sedě čekat na povel. 
  1. Přivolání – po té, když se pes rozběhne pro aport a uchopí ho do tlamy, je třeba přivolat jej zpět k sobě. Použijte na to povel, na který jste pro přivolání zvyklí. Efektivnější bývá, když povel přednesete energicky a s nadšením, abyste byli pro psa atraktivnější, než hračka. Psa samozřejmě nezapomeneme pochválit, když k nám přiběhne – můžete použít slovní pochvalu, pohlazení, nebo třeba klikr, pokud jej používáte. Následně se chvilku o aport přetahujte, to přispívá k tomu, že se pejsek lépe baví a má větší motivaci se k vám s aportem vracet. Jedním z nejčastějších problémů při aportování bývá to, že pes po uchopení aportu nereaguje na přivolání a raději si s hračkou hraje sám. To bývá právě nedostatečnou motivací. Proto nezapomínejte psa stále chválit, odměňovat a zařídit, aby se pes dobře bavil. 
  1. Pusť! – Dalším důležitým krokem při aportování je, přimět psa, aby aport pustil. Nejlepší tedy je, když se psem nacvičíte tento povel dopředu. K těmto účelům jsou skvělá přetahovadla, kde se kromě povelu pusť, dá skvěle natrénovat i povel drž. Ten je opět potřeba pro aportování v rámci zkoušek poslušnosti. Když pes aport pustí, vzápětí jej odměníme! Když získáním aportu dokončíme aportovací koloběh, vrací se pes do výchozí pozice – tedy ideálně do sedu. Samozřejmě je jen na vás, zda zvolíte tuto výchozí pozici i vy, každopádně je důležité naučit vašeho čtyřnohého přítele, že během doby, co držíte aport, musí zůstat v klidu. Tedy neskákat a nechňapat. 
  1. Opakování je matka moudrosti – už tedy známe všechny kroky k tomu, jak pejska naučit aportovat. Samozřejmě se musíte obrnit trpělivostí, protože všechno zkrátka nejde hned. Opakováním si však pejsek postupně vštípí princip aportu a stane se pro něj samozřejmostí. Psa během tréninku nikdy netrestejte! Chyba je většinou stejně na straně majitele, který zřejmě postupoval tak, že pes úplně nepochopil princip cviku. Naopak se nezdráhejte odměňovat! Časem však bude pamlsků třeba méně a méně, jak si pes bude dovednost osvojovat. 
4.6/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu