Jak vybrat psa pro váš životní styl: kompletní návod

Jste připraveni vybrat si toho správného psa? Přivést do vaší domácnosti nového člena není vždy snadné rozhodnutí. Ze všeho nejdříve je třeba se ujistit, že jste na takovou zodpovědnost připraveni. Neméně důležité je uvědomit si, že mít psa může být dost nákladné. Pokud jste vše zvážili a jste rozhodnuti, gratulujeme! Pojďte si vybrat, které psí plemeno se k vám bude hodit nejvíce.

Než si nového mazlíčka vyberete, zamyslete se na chvíli nad pár věcmi.

Na co se dívat při výběru psa?

Nejdůležitější je ujasnit si hned na začátku, které životní změny jste ochotni pro svého nového psa udělat. Zvažte potřeby vaší rodiny, obzvlášť pokud máte děti nebo další zvířátka. Lidé s alergií nebo ti, co preferují nelínající plemena, mohou vybírat mezi hypoalergenními psy. Zeptejte se sami sebe na ideální velikost vašeho psa, jeho energičnost a také kolika let se pravděpodobně dožije. Pamatujte si, že pořídit si psa vyžaduje dlouhodobý závazek a zodpovědnost.

Poskládali jsme pro vás několik tipů, jak si vybrat toho nejvhodnějšího psa nejen pro vás, ale pro celou vaši rodinu. Ještě před tím však doporučujeme shlédnout následující video:

I. Velikost

Možná už máte jasno, že chcete malého gaučového psa, kterého můžete chovat na klíně a přenášet v tašce. Možná spíše toužíte po velkých majestátních plemenech. Pokud pořád váháte, bude pro vás asi nejlepší pes střední velikosti.

Pamatujte si, že malí psi bývají křehcí a zranitelní. Můžete jim snadno ublížit, pokud si nebudete jisti, jak se o ně starat nebo na ně nedopatřením šlápnete. Malí psi jsou také mnohem citlivější k chladnému počasí, takže se připravte na to, že je vždy musíte držet v teple.

Nezapomínejte, že i malí psi potřebují trénink! Někteří si totiž mohou vyvinout špatné až agresivní chování, kterým si zdánlivě kompenzují svou velikost. Na tuto možnost musíte být připraveni.

Velká plemena potřebují zase více prostoru k pohybu. Velcí, šťastní psi potřebují pro svůj dlouhý ocas dostatek “vrtícího prostoru”, jinak mohou způsobit škodu v domácnosti nebo si dokonce přivodit zranění.

Dále je třeba věnovat pozornost výdajům. Čím většího psa máte, tím více utratíte za jídlopsí potřeby nebo lékařská ošetření.

Trénink je dalším klíčovým faktorem. Pokud si pořídíte štěně velkého plemene, ale budete se k němu chovat jako ke gaučovému mazlíčkovi, když pes vyroste, na tom gauči vás doslova ušlape. Dospělému psovi už nevysvětlíte, že je na to moc velký.

II. Stupeň aktivity

Možná už víte, že některá plemena mívají více energie než jiná. Stupeň aktivity psa je dán jeho plemenem, ale neznamená to, že je to jediný faktor, na který spoléhat, když chcete vědět, jak aktivní váš pes nakonec bude. Každý pes potřebuje pravidelné cvičení bez ohledu na plemeno nebo velikost. Musíte si ujasnit, zda mu toto dokážete poskytnout.

Pokud víte, že si nenajdete víc času, než jednu či dvě lehké procházky denně, potom byste měli volit raději plemena s nízkým stupněm aktivity, jako je třeba baset.

Jestliže chcete psa, který vám bude stačit při joggingu, vyhrávat soutěže Agility nebo DiscDog (což jsou psí soutěže v hbitosti nebo chytání frisbee) pak bude border kolie pro vás to pravé.

Buďte připraveni přizpůsobit množství cvičení a pozornosti potřebám vašeho psa. Pokud pes neustále štěká, hrábe vám v zahradě, ničí věci v domácnosti nebo se jiným způsobem negativně projevuje, s největší pravděpodobností potřebuje více aktivit. Spousta problémů s chováním je důsledkem přebytku energie.

Bohužel, velké množství psů skončí v útulku nebo je dokonce uspáno kvůli problémům s chováním, kterým se dá snadno předejít patřičným množstvím cvičení a pozornosti.

III. Péče o psa

To, jak se o vašeho psa staráte se na jeho zevnějšku hodně projeví. Všichni psi potřebují základní péči, ale některá plemena vyžadují extra zacházení, například kvůli dlouhé srsti. Většina krátkosrstých plemen hodně líná, takže buďte připraveni i na častější úklid. Správný kartáč může shazování srsti zmírnit.

Také je třeba vědět, že psi s dlouhýma ušima mívají sklony k ušním infekcím. Je tedy nutné jim často a důkladně uši čistit. Navíc, některé typy psů hodně slintají. Majitelé mastifů, psů svatohubertských (bladhaundů) a dalších podobných plemen s sebou vždy nosí hadřík na utírání přebytečných slin. Kryjte se, pokud se pes chystá třepat hlavou, jinak na vás nezůstane suchá ani nit.

IV. Věk

Štěňata vyžadují nejvíce pozornosti a tréninku, hlavně během prvních 6 měsíců. Připravte se na to, že většinu času budete věnovat výchově vašeho štěněte a jeho učení konat potřebu venku. Váš pejsek bude mít jistě zpočátku pár nehod vevnitř, bude možná dokonce kousat nábytek nebo jiné věci. Tyto problémy však postupně ustanou, když v tréninku vytrváte. Bez trpělivosti se ale neobejdete. Také byste měli vědět, že z vašeho štěněte možná vyroste úplně jiný pes, než jste čekali. Hlavně pokud jste si osvojili smíšené plemeno. Toto není nutně špatná zpráva, pouze něco, o čem je dobré vědět.

Dospělý pes může být skvělou volbou. Je to výhodnější hlavně pokud chcete mít celkem jasnou představu o jeho stupni aktivity, postoji a temperamentu. Nicméně, jen proto, že je pes dospělý, neznamená to, že je i vycvičený. Měli byste tedy i tak počítat s tím, že nějaký trénink bude ze začátku potřeba. Naštěstí, hodně dospělých psů bylo do určité míry vycvičeno, a mohou se tak snadno přizpůsobit životu ve svém novém domově.

Na starší psy bychom také neměli zapomenout! Přivítat psího seniora ve svém domově může být skvělý způsob, jak přinést radost do podzimu jeho života. Bohužel u těchto psů je pravděpodobnost adopce malá a často se stává, že dožívají v útulku nebo jsou uspáni. Přitom někomu, kdo hledá psa s menším množstvím energie, bude skvělým společníkem. Nicméně je důležité vědět, že starší pes potřebuje speciální pozornost, častější prohlídky u veterináře, a je u něj pravděpodobnější, že bude mít zdravotní problémy, které stojí peníze i čas. Na rozdíl od štěňat nebo dospělých psů, starší psi vám nebudou dělat společníky tak dlouho. Pokud jste ochotni přijmout takovou zodpovědnost, zamyslete se nad adopcí staršího psa. Je to jedna z nejsoucitnějších věcí, které pro tyto vzácné bytosti můžeme udělat.

V. Plemeno

Čistokrevná plemena jsou velmi žádaná a mnoho lidí si mezi nimi našli své oblíbence. Nevybírejte však jen pouze vzhledu, ale především podle jeho vlastností!

Možná jste měli určitého psa, když jste byli malí, nebo jste se během svého života s určitou rasou setkávali a oblíbili jste si ji. Možná skutečně milujete, jak určité plemeno vypadá a jak se chová. Nebo máte pocit, že určité psí plemeno je přesně pro vás na základě toho, co jste o ní četli nebo slyšeli.

Pokud chcete čistokrevného psa, důkladně si o něm všechno zjistěte. Ujistěte se, že jste ochotni čelit i potenciálním výzvám s temperamentem, péčí nebo zdravotními problémy. Ujistěte se, že toto plemeno zapadne do vašeho života a rodiny, včetně dalších psů nebo zvířátek. Potom si najděte spolehlivého chovatele.

Smíšená plemena mohou váš život také neuvěřitelně obohatit. Kombinace dvou nebo více plemen může často vyrovnat negativní stránky temperamentu, nebo problematické oblasti vzhledu. Pouze očekávejte neočekáváné, hlavně pokud adoptujete štěně z útulku. Neexistuje totiž žádný způsob, jak předem zjistit, jak bude vaš pes vypadat jako dospělý, a také nemůžete plně předvídat sklon k určitým zdravotním problémům. Nicméně, někteří experti se shodují, že smíšená plemena mívají méně zdravotních problémů, než jejich čistokrevní příbuzní. Oběcně mívají přátelskou povahu a jsou inteligentní. Navíc, adoptováním psa smíšeného plemene jej zachráníte před uspáním nebo osamělým životem v útulku.

Zdroje

  1. [eng] Zahraniční článek o výběru psa – Thespruce.com
  2. Užitečný test, pro výběr psa podle vašich potřeb – Vyberpsa.cz
  3. Článek o výběru štěněte – Muj-pes.cz
  4. Článek o výberu psa podle typu osobnosti – Petramalatkova.cz
  5. [eng] Návodový článek, krok po kroku, jak vybrat psa – Wikihow.com
4.3/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu