fbpx

15 důvodů, proč si (ne)pořizovat jezevčíka

Kdo by neznal jezevčíka. Malé plemeno na krátkých nohách je u nás stálicí v žebříčku nejoblíbenějších plemen. Veselý pejsek plný života má své stále místo v českých domácnostech. Jaký je jezevčík společník? A je vhodným psem i pro vás? Pojďme to společně zjistit!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT jezevčíka

 • Krátké nohy a dlouhé tělo v kombinaci s roztomilým pohledem nenechá většinu lidí chladnou. Jezevčíci si vás získají svým roztomilým vzhledem.
 • Jezevčík je malý pes vzrůstem, ale velký pes duchem. Pokud nemáte prostor na velkého psa, ale nechcete zhýčkaného pejska na gauč, jezevčík je skvělá volba.
 • Je odolný a zvládne i dlouhé procházky, svou výdrží strčí do kapsy kdejakého většího psa.
 • Má skvělý čich a lovec se v něm nezapře. Myslivecký výcvik, nebo jakékoli jiné stopové práce ho budou opravdu bavit.
 • Jezevčík je taky velice chytrý a i když dokáže být někdy tvrdohlavý, za pamlsek se naučí téměř cokoli.
 • I přes svoji velikost dokáží jezevčíci obstojně hlídat a o případném vetřelci vám dají hlasitě vědět.
 • Při správné socializaci jsou skvělými rodinnými společníky a pokud pes i dítě ví, jak se k sobě navzájem chovat, je jezevčík vhodný i k dětem.
 • Můžete si vybrat z několika variet, ať už jde o srst (krátká, dlouhá a nebo hrubá) nebo o velikost (standardní, trpasličí nebo králičí).

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT jezevčíka

 • Jezevčík je temperamentní plemeno a co nemá na velikosti, to dohání duchem. Je tedy nutné jezevčíkovi dopřát vyžití a unavit ho jak psychicky tak fyzicky.
 • Hodně lidí má díky jeho roztomilému vzhledu tendence mu leccos prominout. Jezevčíci toho často využívají a tak se může stát, že z roztomilého společníka vyroste malý psí terorista. Je tedy důležité jezevčíka vychovávat a dát mu jasná pravidla.
 • Jezevčík má ke svojí velikosti překvapivě hluboký a znělý štěkot. A štěká rád. Pokud bydlíte v bytě, je důležité toto nepodcenit a psa vézt k tomu, aby doma neštěkal.
 • Vzhledem k délce jeho těla by neměl skákat z vyšších míst jako jsou pohovky, postel, aj. Mohl by si tak poranit páteř. Stejně tak je nutné být opatrný, pokud jezevčíka berete do náruče.
 • Také mají sklony k nadváze, která je u jezevčíků nebezpečná hlavně kvůli zádům.
 • Pokud se rozhodnete pro hrubosrstou varietu, je nutné nechat pejska dvakrát ročně vytrimovat u psí kadeřnice. Hladkosrstý jezevčík zase hodně líná a u dlouhosrsté variety je nutné srst pravidelně vyčesávat.
 • Pokud podceníte socializaci, může být jezevčík agresivní vůči jiným psům a někdy i lidem. Při správné výchově je ale jezevčík veselý a přátelský pes.

Shrnutí

Jezevčík je malý temperamentní pes, který je vhodný jak do bytu tak do domu se zahradou. Chová se v několika variantách a může mít sklony k nadváze. A kvůli délce těla je náchylný k poraněním páteře. Je také velice bystrý a má výborný čich. Je důležité nepodcenit výchovu a výcvik. Správně vychovaný jezevčík bude skvělým rodinným společníkem.

Obecná charakteristika jezevčíka

Jezevčík je pes poloviční výšky a dvojité délky obvyklého psa. Chová se v několika velikostech a typech srsti. Je temperamentní a má výborné lovecké vlastnosti.

I. Povaha

Jezevčík je popisován jako chytrý, veselý a nebojácný pes. Často svoji menší výšku vyvažují právě svým temperamentem a do všeho se vrhají po hlavě. Jsou tvrdohlaví a pevně si stojí za svým. Najít tak společnou řeč může někdy chvilku trvat.

Někdy mohou být jezevčíci nevrlý vůči jiným psům a tak je důležité nepodcenit socializaci. Správný jezevčík je nebojácný a aktivní rodinný pes.

II. Vzhled

Pro jezevčíka je typické dlouhé tělo na nízkých nohách, celkově však působí vyrovnaně. Má typický zvídavý výraz a svěšené uši.

Jezevčík se chová ve třech velikostech. Standardní jezevčík váží do 9 kg a obvod hrudníku je nad 35 cm. Trpasličí jezevčík má obvod hrudní v rozmezí 30-35 cm a jezevčík králičí má obvod hrudníku menší než 30 cm.

Dále si můžete vybrat podle typu srsti a to buď hladkosrstý, dlouhosrstý a nebo drsnosrstý typ. Barvy se u jezevčíka vyskytují různé od černé, přes černou s pálením, tygrovaná, červená a další.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Jezevčík může být skvělým psem do rodiny s dětmi. I u něj ale platí stejná pravidla jako u jiných plemen. Je potřeba psa na děti navyknout a dětem vysvětlit jak se ke psovi chovat.

Vzhledem k své velikosti a náchylnosti k zraněním páteře není příliš vhodný k malým dětem. Pokud si přeci jen jezevčíka k malému dítěti pořídíte je nutné být velice opatrný a dítě i psa hlídat.

K jiným zvířatům může mít jezevčík přátelský vztah. Je to ale lovec a tak je důležité jej na zvířata zvykat již od štěněte.

IV. Zdraví a péče

Nejčastějším zdravotním problémem u jezevčíku jsou zranění páteře a to převážně výhřez ploténky. Mají také sklony k obezitě a s tím je spojená i například cukrovka. Může se u nich vyskytnout také přetočení žaludku a onemocnění očí.

Je dobré vybrat si štěně od ověřeného chovatele, čímž můžete předejít některým zdravotním problémům.

V. Výchova a výcvik

Jezevčík je malý a roztomilý pes a svádí to tak mnoho lidí k tomu jej rozmazlovat. Nesmíme ale zapomínat, že je to pes aktivní a odolný a dokáže být hodně tvrdohlavý. Socializace a výcvik je tak nezbytný.

Jezevčíci mají rádi jídlo a tak je lehce namotivujete na nějaký dobrý pamlsek, za který s vámi budou ochotně spolupracovat. Pokud se k výchově přistupuje zodpovědně, zvládne ji i začátečník.

VI. Náročnost

Oproti jiným plemenům se cena štěněte s PP pohybuje o poznání níže. Cena standardního jezevčíka se pohybuje již od 5000 Kč do cca 10 000 Kč. Jezevčík králičí nebo trpasličí je o něco dražší (9 000-15 000 Kč). U jezevčíka se tedy opravdu nevyplatí šetřit na pořizovací ceně.

VII. Historie

Jezevčík je německé plemeno známé již od středověku. Z brakýřů se postupně vyšlechtili psi vhodní zejména pro práci pod zemí. Z těchto nízkonohých psů postupně vznikl jezevčík, takový jakého známe dnes. Rozdílné velikosti se začali cíleně šlechtit teprve v 19. století. Od roku 1888 existuje Klub chovatelů jezevčíků (Německo).

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:3,5-9 kg (podle variety)
Výška v kohoutku:není standardem stanovena
Požadavky na trénink:20-40 minut
Energie:vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:vysoké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:norník
Délka srsti:krátká/dlouhá
Typ srsti:rovná/hrubá
Barva srsti:černá s pálením, červená, tygrovaná, žíhaná
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:přirozeně svěšené uši, dlouhé tělo a krátké silné nohy

Kde koupit jezevčíka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro jezevčíka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata jezevčíka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu