15 důvodů, proč si (ne)pořizovat jezevčíka

Kdo by neznal jezevčíka. Malé plemeno na krátkých nohách je u nás stálicí v žebříčku nejoblíbenějších plemen. Veselý pejsek plný života má své stále místo v českých domácnostech. Jaký je jezevčík společník? A je vhodným psem i pro vás? Pojďme to společně zjistit!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT jezevčíka

 • Krátké nohy a dlouhé tělo v kombinaci s roztomilým pohledem nenechá většinu lidí chladnou. Jezevčíci si vás získají svým roztomilým vzhledem.
 • Jezevčík je malý pes vzrůstem, ale velký pes duchem. Pokud nemáte prostor na velkého psa, ale nechcete zhýčkaného pejska na gauč, jezevčík je skvělá volba.
 • Je odolný a zvládne i dlouhé procházky, svou výdrží strčí do kapsy kdejakého většího psa.
 • Má skvělý čich a lovec se v něm nezapře. Myslivecký výcvik, nebo jakékoli jiné stopové práce ho budou opravdu bavit.
 • Jezevčík je taky velice chytrý a i když dokáže být někdy tvrdohlavý, za pamlsek se naučí téměř cokoli.
 • I přes svoji velikost dokáží jezevčíci obstojně hlídat a o případném vetřelci vám dají hlasitě vědět.
 • Při správné socializaci jsou skvělými rodinnými společníky a pokud pes i dítě ví, jak se k sobě navzájem chovat, je jezevčík vhodný i k dětem.
 • Můžete si vybrat z několika variet, ať už jde o srst (krátká, dlouhá a nebo hrubá) nebo o velikost (standardní, trpasličí nebo králičí).

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT jezevčíka

 • Jezevčík je temperamentní plemeno a co nemá na velikosti, to dohání duchem. Je tedy nutné jezevčíkovi dopřát vyžití a unavit ho jak psychicky tak fyzicky.
 • Hodně lidí má díky jeho roztomilému vzhledu tendence mu leccos prominout. Jezevčíci toho často využívají a tak se může stát, že z roztomilého společníka vyroste malý psí terorista. Je tedy důležité jezevčíka vychovávat a dát mu jasná pravidla.
 • Jezevčík má ke svojí velikosti překvapivě hluboký a znělý štěkot. A štěká rád. Pokud bydlíte v bytě, je důležité toto nepodcenit a psa vézt k tomu, aby doma neštěkal.
 • Vzhledem k délce jeho těla by neměl skákat z vyšších míst jako jsou pohovky, postel, aj. Mohl by si tak poranit páteř. Stejně tak je nutné být opatrný, pokud jezevčíka berete do náruče.
 • Také mají sklony k nadváze, která je u jezevčíků nebezpečná hlavně kvůli zádům.
 • Pokud se rozhodnete pro hrubosrstou varietu, je nutné nechat pejska dvakrát ročně vytrimovat u psí kadeřnice. Hladkosrstý jezevčík zase hodně líná a u dlouhosrsté variety je nutné srst pravidelně vyčesávat.
 • Pokud podceníte socializaci, může být jezevčík agresivní vůči jiným psům a někdy i lidem. Při správné výchově je ale jezevčík veselý a přátelský pes.

Shrnutí

Jezevčík je malý temperamentní pes, který je vhodný jak do bytu tak do domu se zahradou. Chová se v několika variantách a může mít sklony k nadváze. A kvůli délce těla je náchylný k poraněním páteře. Je také velice bystrý a má výborný čich. Je důležité nepodcenit výchovu a výcvik. Správně vychovaný jezevčík bude skvělým rodinným společníkem.

Obecná charakteristika jezevčíka

Jezevčík je pes poloviční výšky a dvojité délky obvyklého psa. Chová se v několika velikostech a typech srsti. Je temperamentní a má výborné lovecké vlastnosti.

I. Povaha

Jezevčík je popisován jako chytrý, veselý a nebojácný pes. Často svoji menší výšku vyvažují právě svým temperamentem a do všeho se vrhají po hlavě. Jsou tvrdohlaví a pevně si stojí za svým. Najít tak společnou řeč může někdy chvilku trvat.

Někdy mohou být jezevčíci nevrlý vůči jiným psům a tak je důležité nepodcenit socializaci. Správný jezevčík je nebojácný a aktivní rodinný pes.

II. Vzhled

Pro jezevčíka je typické dlouhé tělo na nízkých nohách, celkově však působí vyrovnaně. Má typický zvídavý výraz a svěšené uši.

Jezevčík se chová ve třech velikostech. Standardní jezevčík váží do 9 kg a obvod hrudníku je nad 35 cm. Trpasličí jezevčík má obvod hrudní v rozmezí 30-35 cm a jezevčík králičí má obvod hrudníku menší než 30 cm.

Dále si můžete vybrat podle typu srsti a to buď hladkosrstý, dlouhosrstý a nebo drsnosrstý typ. Barvy se u jezevčíka vyskytují různé od černé, přes černou s pálením, tygrovaná, červená a další.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Jezevčík může být skvělým psem do rodiny s dětmi. I u něj ale platí stejná pravidla jako u jiných plemen. Je potřeba psa na děti navyknout a dětem vysvětlit jak se ke psovi chovat.

Vzhledem k své velikosti a náchylnosti k zraněním páteře není příliš vhodný k malým dětem. Pokud si přeci jen jezevčíka k malému dítěti pořídíte je nutné být velice opatrný a dítě i psa hlídat.

K jiným zvířatům může mít jezevčík přátelský vztah. Je to ale lovec a tak je důležité jej na zvířata zvykat již od štěněte.

IV. Zdraví a péče

Nejčastějším zdravotním problémem u jezevčíku jsou zranění páteře a to převážně výhřez ploténky. Mají také sklony k obezitě a s tím je spojená i například cukrovka. Může se u nich vyskytnout také přetočení žaludku a onemocnění očí.

Je dobré vybrat si štěně od ověřeného chovatele, čímž můžete předejít některým zdravotním problémům.

V. Výchova a výcvik

Jezevčík je malý a roztomilý pes a svádí to tak mnoho lidí k tomu jej rozmazlovat. Nesmíme ale zapomínat, že je to pes aktivní a odolný a dokáže být hodně tvrdohlavý. Socializace a výcvik je tak nezbytný.

Jezevčíci mají rádi jídlo a tak je lehce namotivujete na nějaký dobrý pamlsek, za který s vámi budou ochotně spolupracovat. Pokud se k výchově přistupuje zodpovědně, zvládne ji i začátečník.

VI. Náročnost

Oproti jiným plemenům se cena štěněte s PP pohybuje o poznání níže. Cena standardního jezevčíka se pohybuje již od 5000 Kč do cca 10 000 Kč. Jezevčík králičí nebo trpasličí je o něco dražší (9 000-15 000 Kč). U jezevčíka se tedy opravdu nevyplatí šetřit na pořizovací ceně.

VII. Historie

Jezevčík je německé plemeno známé již od středověku. Z brakýřů se postupně vyšlechtili psi vhodní zejména pro práci pod zemí. Z těchto nízkonohých psů postupně vznikl jezevčík, takový jakého známe dnes. Rozdílné velikosti se začali cíleně šlechtit teprve v 19. století. Od roku 1888 existuje Klub chovatelů jezevčíků (Německo).

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:3,5-9 kg (podle variety)
Výška v kohoutku:není standardem stanovena
Požadavky na trénink:20-40 minut
Energie:vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:vysoké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:norník
Délka srsti:krátká/dlouhá
Typ srsti:rovná/hrubá
Barva srsti:černá s pálením, červená, tygrovaná, žíhaná
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:přirozeně svěšené uši, dlouhé tělo a krátké silné nohy

Kde koupit jezevčíka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro jezevčíka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata jezevčíka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu