15 důvodů, proč si (ne)pořizovat kanadského retrívra

Kanadský retrívr, novoskotský retrívr, Nova Scotia duck tolling retrívr, toller. Ne, nejedná se o čtyři různá plemena, protože pod všemi těmito názvy se skrývá jeden jediný, rezavě zbarvený pes původem z Nového Skotska v Kanadě. Ať už ho znáte pod kterýmkoliv z těchto jmen, anebo jste o něm ještě nikdy neslyšeli, přinášíme vám podrobné informace o tom, zda by právě toto plemeno mohlo patřit do vaší domácnosti.  

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT kanadského retrívra

 • Jako všichni retrívři, i ten kanadský je přátelský, empatický a vhodný jako společenský rodinný pes k dětem.
 • Hravost, inteligence a nadšení pro práci ho předurčují k dobré cvičitelnosti. 
 • Je velmi akční a potřebuje hodně zaměstnat, bude tedy dobrým společníkem pro aktivní sportovce.
 • Miluje vodu a aportování, což vychází z původního účelu plemene.
 • Oplývá obrovským temperamentem a jeho živá povaha vás v žádném případě nenechá polehávat na gauči. S kanadským retrívrem budete neustále v pohybu.
 • Pokud bude mít dostatek pohybu, tak je v ostatních ohledech naprosto nenáročný a přizpůsobivý.
 • Počítejte s velkou citovou vazbou na rodinu a páníčka, kanadský retrívr vám bude svou lásku neustále projevovat a bude nejšťastnější ve vaší společnosti.
 • Je naprosto neagresivní a skvěle ovladatelný i pro méně zkušené majitele.
 • Společně můžete vyzkoušet řadu sportů a psích disciplín jako agility, flyball, záchranařinu, stopy, lovecký výcvik či sportovní kynologii. Všechno s vámi rád a s nadšením absolvuje. 

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kanadského retrívra

 • Akční povaha vyžaduje velkou dávku pohybu a aktivity, zvažte, zda máte dostatek času i energie na každodenní sportování a pouhé procházky a házení balónků stačit nebudou.
 • Vzhledem k silnému upnutí se na rodinu nezvládá kanadský retrívr dlouhou samotu. 
 • Během výcviku může být občas trochu tvrdohlavý a urážlivý, chce to dostatek trpělivosti a žádné tvrdé tresty.
 • Pro úplné začátečníky, kteří jsou si ještě velmi nejistí svými požadavky, jsou i jednodušší a klidnější plemena, která nemají tak velký temperament.
 • Od kamarádské a hravé povahy nemůžete očekávat hlídání pozemku. Sice umí zaštěkat, když se mu něco nelíbí, ale obranářem nikdy nebude.
 • Kanadský retrívr není příliš vhodný do bytu ve městě. S dostatkem pohybu se to dá zvládnout, ale šťastnější bude v domku nejlépe někde u lesa. 

Shrnutí

Hravý společník, který bude dělat radost celé rodině svou veselou povahou a milující oddaností, i to je kanadský retrívr. Aby byl šťastný také on, potřebuje mít po boku aktivní lidi, kteří mu každý den dopřejí dostatek pohybu a vyřádění. Největší úspěch bude mít aportování, ale jeho bystrá mysl a vytrvalost mu umožní pustit se do jakéhokoliv nového dobrodružství a sportu.  

Obecná charakteristika kanadského retrívra

V genech kanadského retrívra najdeme řadu jiných plemen psů. Z každého tak v době nese něco. Hravost, elán a temperament, lásku k pohybu, fascinaci aportem i zářivě oranžové zbarvení. A co ještě?

Povaha

Kanadský retrívr je úžasný a dokonalý pes pro aktivní lidi. Je přátelský a milý, snadno cvičitelný a na svého pána silně vázaný. Nejdůležitější je ale jeho temperament, má totiž spoustu energie, je živý, hravý, energický, k zbláznění miluje aportování a vodu. Aby toho nebylo málo, tak je také bystrý a inteligentní, nemá tendence být agresivní a zároveň dokáže hlídat alespoň hlasitým štěkáním. Bude tedy ideálním a naprosto ukázkovým parťákem pro sportovně založené lidi s dostatkem fyzičky a hlavně času. Kanadský retrívr bude chtít být se svou rodinou nebo pánem nejen během daného venčení a sportování, ale také v době odpočinku, lidská společnost je pro něj důležitá a v osamocení strádá.

Vzhled 

Nejmenší z retrívrů s výškou asi 50 cm v kohoutku a váhou kolem 20 kg na první pohled zaujme svou sytě oranžovou až červenou srstí. Velmi často se setkáme s bílými znaky, a to na tlapkách, ocase, na hlavě i na hrudi. 

Svůj jemný a přátelský výraz prezentují hned ve dvou variantách, a to podle síly pigmentu. Nos totiž mohou mít jak růžový, tak tmavě černý. Stejně tomu pak odpovídá pigment kolem mandlově tvarovaných očí. 

Kanadský retrívr má dlouhý ocas, který je stejně jako zbytek těla pokrytý dlouhou, vodu odpuzující srstí. Že se plemeno hodí do vody potvrzuje i jedna kuriozitka – plovací blány mezi prsty. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Dnes se plemeno trochu odvrací od původního loveckého využití a je spíš společenským plemenem, tedy ideálním rodinným psem. Jsou velmi hraví a jemní zároveň, k dětem mají dobrý vztah. Přátelský bývá i k cizím, oblíbí si ho tedy velmi pravděpodobně i návštěvy. 

S ostatními domácími mazlíčky platí obdobná pravidla, kanadský retrívr je milý a nekonfliktní, bez potřeb projevů agrese či dominance, s největší pravděpodobností tedy žádné problémy nenastanou. 

Zdraví a péče

Kanadský retrívr je odolný a zdravý pes, který nemívá velké problémy a zpravidla se dožívá asi 14 let. I tak se ale samozřejmě můžeme s nemocemi setkat, jako u jakéhokoliv jiného plemene. Mohou to být kupříkladu dysplazie kyčelního kloubu, hluchota nebo Addisonova choroba. 

Jinak je velmi otužilý díky své srsti a voda mu nečiní žádný problém. Srst jako taková je víceméně bezúdržbová, občas je dobré psa vyčesat. Nejvíc péče bude spočívat v trávení společného času, aktivitách a dostatečně unavujícím venčení, jak se můžete dočíst v jiných kapitolách. 

Výchova a výcvik

Výchova a výcvik kanadského retrívra jsou velmi snadné, jelikož je velký srdcař a nadchne se pro jakoukoliv práci. Je bystrý, pozorný a inteligentní, takže velmi rychle pochopí, co je po něm vyžadováno a zapojí se do jakéhokoliv sportu či disciplíny. Otázkou tedy není, zda jej lze dobře vycvičit, ale spíše jestli jste schopni poskytnout mu dostatek výcviku a zaměstnání, aby mu to stačilo. Mluvíme totiž o živém a temperamentním plemeni, které je silně fixováno na svého majitele a neustále by něco podnikalo.

Při výchově a výcviku volte citlivý přístup a pozitivní motivaci s dostatkem trpělivosti vůči občasným náladám pejska, který se občas umí i urazit a natruc nespolupracovat.

Náročnost 

Co se týče běžné péče, jedná se o pejska nenáročného a dobře přizpůsobivého. Jeho srst je odolná a přirozeně odpuzuje vodu, bohatě postačí občasné vyčesávání. Důležité jsou však jeho požadavky na pohyb, nejspokojenějším bude v rodinném domku se zahradou a dennodenním programem, kdy zaměstná nejen své tělo, ale hlavně svůj bystrý mozek. 

Opomíjet nesmíme ani stránku finanční, pořizovací cena se pohybuje ve standardních částkách mezi 10 a 25 tisíci, vzhledem k aktivnímu stylu života pak počítejte s vyššími výdaji na krmivo. 

Historie 

Jak již název napovídá, tento pes pochází z Nového Skotska, tedy z Kanady. Zmínky o kanadském retrívrovi najdeme už v 17. století. V jeho genech najdeme řadu jiných plemen, přičemž ze všech si vzal to nejlepší. Od irských setrů svou barvu, od kolií hlídačské schopnosti, od (dnes již neexistujících) svatojánských vodních psů lásku k vodě. Základ tomuto plemeni dali také kokršpanělé a spekuluje se i o zlatých retrívrech či chesapecích. Chov se začal rozrůstat hlavně v 50. letech, kdy byl uznán kanadským Kennel klubem. S postupným rozšířením i do Evropy ho roku 1981 uznala i FCI a do České republiky doputovává roku 1996.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:feny 17 – 20 kg, psi 20 – 23 kg
Výška v kohoutku:feny 45 – 48 cm, psi 48 – 51 cm
Požadavky na trénink:půl dne
Energie:vysoká
Délka života:14  let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:slídič, přinašeč, vodní pes
Délka srsti:středně dlouhá
Typ srsti:měkká, dvojitá, odpuzuje vodu
Barva srsti:červená, oranžová
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:výrazně zrzavá barva

Kde koupit kanadského retrívra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kanadského retrívra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata kanadského retrívra na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz.

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro hlodavce až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu