16 důvodů, proč si (ne)pořizovat karelského medvědího psa

Severský drsňák, lovec medvědů s huňatým černobílým kožichem a zvědavým špicím pohledem. Se svým pánem by šel na konec světa i dál. Jeho oddanost je neuvěřitelná. Tento u nás neznámý pes ale překvapí i dalšími vlohami a vlastnostmi. Pojďme si tedy představit severského lovce medvědů, který si rozhodně zaslouží víc pozornosti! 

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat karelského medvědího psa

 • Karelský medvědí pes je pravděpodobně pes s nejlépe vyvinutým orientačním smyslem. Nemá problém se zorientovat a vrátit i desítky kilometrů. 
 • Je bezmezně oddaný svému pánovi. Bez váhání ho bude chránit před jakýmkoli nebezpečím. 
 • Dnes se používá pro lov losů, kdy většinu času pracuje samostatně. Dokáže se rozhodovat sám bez pánových povelů a ví co se po něm chce. 
 • Se svojí rodinou si vytvářejí opravdu silné pouto. Oddanějšího pejska aby člověk pohledal. 
 • Jejich srst je chrání proti nepřízni počasí. Déšť nebo sníh rozhodně není nic co by karelský medvědí pes nezvládl.
 • Je to pes vhodný k chovu venku, ikdyž svoji rodinu zbožňuje, raději je venku než ve vyhřátém domě. 
 • Je opravdu rychlý a to jak při práci, nebo venku na procházce. Kromě loveckého výcviku se hodí i pro jiné psí sporty jako je třeba agility, flyball nebo coursing. 
 • Vypadá sice jako velikán ale ve skutečnosti neváží víc než 30 kg, navíc toho sní daleko míň, než by se mohlo zdát. 
 • Jedním z jejich úkolů v jejich domovině je hlídání domu a pozemků, není proto divu, že je karelský medvědí pes skvělý hlídač. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat karelského medvědího psa

 • Lov má v krvi a tak není divu, že přivolání u něj není zrovna stoprocentní. Dlouhá šňůra bude na procházkách nezbytná.
 • Přemýšlí, což je sice skvělé, ale ne ve chvíli kdy má dělat to co chcete vy, často bude výcvik hra kdo s koho. Kupa trpělivosti a důslednost je opravdu na místě.  
 • Myslíte si, že máte zabezpečenou zahradu? Tento chlupáč vás nejspíš vyvede z omylu. Klasický plot pro ně není překážka. Zabetonovaný a opravdu vysoký plot je nezbytnost. 
 • Paneláková garsonka není nic pro ně. Jsou velká plemena, která by byla v bytě spokojená, karelský medvědí pes k nim ale nepatří. 
 • potřebují hodně pohybu a práci. Pokud se nudí, upraví vám zahradu a dají hlasitě vědět širokému okolí, že zrovna dnes se vám nechtělo s němi lítat po lese.  
 • Jeho povaha je poměrně složitá a rozhodně neuvažuje jako jiná plemena. Pro někoho, kdo nemá zkušenosti,není karelský medvědí pes vhodný.
 • “Mezipsí” vztahy nejsou u kareláku nikterak dobré. S jinými psy se moc nemusí a tak není vhodné je chovat ve smečce s dalšími psy. 

Shrnutí

Karelský medvědí pes je u nás ne příliš rozšířené plemeno, které pochází z Finska. Byl využíván pro lov medvědů a další zvěře. Jsou to inteligentní, samostatní, vytrvalí a odolní severští psi, kteří se nehodí do bytu ani pro začátečníka. Ve zkušených rukou se však jedná o výborné lovecké plemeno nezvyklého vzhledu. 

Obecná charakteristika karelského medvědího psa

Zaujal vás tento huňatý finský lovec medvědů a chcete o něm vědět víc? Potom čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete o tomto plemeni vědět. 

I. Povaha 

Karelák je odvážný a neúnavný pes. Při lovu medvědů se musel rozhodovat sám za sebe. Díky tomu může působit odměřeně. Pravdou ale je, že jeho pouto s pánem je nevídané. Při lovu jsou nesmírně rychlí a v zemi jejich původu- Finsku se jim přezdívá “ten který je hned pryč”. Karelský medvědí pes si zachovává vážnou tvář, dokonce ani štěňata nejsou příliš hravá. Je to pes jednoho pána, ale rodinu tolerují a s dětmi většinou vychází a mají tendence je chránit (někdy až moc, proto by se toto chování nemělo podporovat). 

II. Vzhled

Karelský medvědí pes dorůstá výšky 57 cm (psi), 52 cm (feny) a dosahuje váhy do 28 kg u psů a okolo 20 kg u fen. Zbarvení je černé s bílými ohraničenými znaky, může být matné nebo s nádechem do hnědé. Má širokou hlavu, malé, lehce oválné oči jsou hnědé barvy. Nos je široký, zbarvený černě. Čelisti jsou velmi silné, zuby symetrické a dobře vyvinuté, skus normální, nůžkový. Uši jsou vysoko posazené, stojaté, střední velikosti a s lehce zaoblenými špičkami. Svalnatý, hustě osrstěný krk plynně přechází v kompaktní trup s osvaleným hřbetem. Ocas je středně dlouhý, vysoko posazený zcela stočený na hřbet. Končetiny jsou rovné a silně osvalené.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

S dětmi zpravidla vychází dobře. Lepší je ovšem toto plemeno pořídit k odrostlejším dětem. Karelák je totiž poměrně odtažité plemeno a kontakt příliš nevyhledává, menší děti by toto nemuseli tolerovat. Větší děti však bez problému přijme a často se sám pasuje do jejich ochránce. 

Daleko horší je ovšem soužití s jinými zvířaty a psi. Většinu zvířat bere jako kořist a ikdyž se dá toto chování výcvikem částečně potlačit, vždy tu bude riziko. S jinými psy se většinou také nesnese. Jsou vůči nim agresivní, toto chování je u nich ovšem povolené standardem a tak je potřeba jej tolerovat a nesnažit se jej předělat. Nicméně naučit jej ignorovat psy venku je dobré a užitečné. 

IV. Výchova a výcvik 

Karelský medvědí pes není nejjednodušší plemeno pro výcvik. Nebudou nadšeně plnit povely za piškot nebo míček, ikdyž jsou skvělí aportéři. S výchovou a socializací je důležité začít co nejdřív. Karelák si vše pamatuje, ať už jde o dobré nebo špatné zkušenosti. Proto toto období, kdy jsou štěňata jako houba a vše vstřebávají, rozhodně nepodceňte. Než dospěje je karelák k nezastavení a není s ním moc řeč. Proto se při výcviku obrňte notnou dávkou trpělivosti. Co se lovu týče, má to karelák tak nějak v sobě a výcvik mu jde jedna radost. Toto plemeno je vhodné pro někoho, kdo má zkušenosti, trpělivost, nemá další psy a je rád venku na vzduchu.

V. Zdraví a péče 

Karelák patří k plemenům, která nejsou zatížena nemocemi, klubem nejsou žádné testy nařízené ale pouze doporučené a to vyšetření očí a vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů. Obecně je ale karelský medvědí pes zdravé plemeno, u kterého není neobvyklý vysoký věk (kolem 15 let se dožívá většina jedinců). 

Je nutné je pravidelně vyčesávat a to zejména na jaře a na podzim kdy přesrsťují. Mohou také trpět na ucpávání análních žlázek. 

VI. Náročnost

Jako u všech plemen je první investicí cena štěněte. Ta se u kareláků v průměru pohybuje od 12 do 20 tisíc korun. Vzhledem k jejich neobvyklé povaze rozhodně není rozumné pořizovat štěně bez průkazu původu. Mohli byste tak jednoduše přijít k nevyrovnanému a problémovému jedinci.

Toto plemeno je ovšem náročné na výcvik a pohyb. Do dvou let jsou doslova jak neřízené střely a ani v dospělosti se příliš neuklidní. Proto se doporučují pouze do zkušených rukou, aktivního člověka. 

VII. Historie  

Karelský medvědí pes byl vyšlechtěn, aby pomáhal s lovem medvědů a jiné velké zvěře. Cílené šlechtění začalo počátkem 20. století v oblasti Karélie na pomezí Finska a Ruska. Ruská strana se však na vývoji nové rasy nijak nepodílela a proto je karelský medvědí pes označován za čistě finské plemeno. Mezi předky karelského medvědího psa patřily sibiřské laiky a někteří zástupci severských špiců. Do dalšího chovu byli vybíráni jedinci s šedým zbarvením a časem se ustálilo černobílé zbarvení. Karelský medvědí pes byl poprvé představen v roce 1936 na psí výstavě v Helsinkách.

Do života karelského medvědího psa zasáhla rusko-finská válka, která významně ovlivnila početní stavy plemene. Po jejím skončení se díky úsilí několika nadšených chovatelů podařilo shromáždit dostatečný počet chovných jedinců a pokračovat s čistokrevným chovem. Postupně došlo k rozšíření karelského medvědího psa do dalších zemí, ale dodnes zůstává nejpočetněji zastoupen ve Finsku, Švédsku a Norsku, kde se těší velké popularitě. U nás je karelský medvědí pes chován od druhé poloviny 20. století, ale je zde stále spíše raritou.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace  

Hmotnost:20-28  kg
Výška v kohoutku:52-57 cm
Typický znak:přirozeně vzpřímené uši
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lov medvědů
Délka srsti: střední
Typ srsti: rovná a hustá
Barva srsti:černobílá
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde pořídit karelského medvědího psa? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro karelského medvědího psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata kareláka na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu