fbpx

16 důvodů, proč si (ne)pořizovat karelského medvědího psa

Severský drsňák, lovec medvědů s huňatým černobílým kožichem a zvědavým špicím pohledem. Se svým pánem by šel na konec světa i dál. Jeho oddanost je neuvěřitelná. Tento u nás neznámý pes ale překvapí i dalšími vlohami a vlastnostmi. Pojďme si tedy představit severského lovce medvědů, který si rozhodně zaslouží víc pozornosti! 

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat karelského medvědího psa

 • Karelský medvědí pes je pravděpodobně pes s nejlépe vyvinutým orientačním smyslem. Nemá problém se zorientovat a vrátit i desítky kilometrů. 
 • Je bezmezně oddaný svému pánovi. Bez váhání ho bude chránit před jakýmkoli nebezpečím. 
 • Dnes se používá pro lov losů, kdy většinu času pracuje samostatně. Dokáže se rozhodovat sám bez pánových povelů a ví co se po něm chce. 
 • Se svojí rodinou si vytvářejí opravdu silné pouto. Oddanějšího pejska aby člověk pohledal. 
 • Jejich srst je chrání proti nepřízni počasí. Déšť nebo sníh rozhodně není nic co by karelský medvědí pes nezvládl.
 • Je to pes vhodný k chovu venku, ikdyž svoji rodinu zbožňuje, raději je venku než ve vyhřátém domě. 
 • Je opravdu rychlý a to jak při práci, nebo venku na procházce. Kromě loveckého výcviku se hodí i pro jiné psí sporty jako je třeba agility, flyball nebo coursing. 
 • Vypadá sice jako velikán ale ve skutečnosti neváží víc než 30 kg, navíc toho sní daleko míň, než by se mohlo zdát. 
 • Jedním z jejich úkolů v jejich domovině je hlídání domu a pozemků, není proto divu, že je karelský medvědí pes skvělý hlídač. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat karelského medvědího psa

 • Lov má v krvi a tak není divu, že přivolání u něj není zrovna stoprocentní. Dlouhá šňůra bude na procházkách nezbytná.
 • Přemýšlí, což je sice skvělé, ale ne ve chvíli kdy má dělat to co chcete vy, často bude výcvik hra kdo s koho. Kupa trpělivosti a důslednost je opravdu na místě.  
 • Myslíte si, že máte zabezpečenou zahradu? Tento chlupáč vás nejspíš vyvede z omylu. Klasický plot pro ně není překážka. Zabetonovaný a opravdu vysoký plot je nezbytnost. 
 • Paneláková garsonka není nic pro ně. Jsou velká plemena, která by byla v bytě spokojená, karelský medvědí pes k nim ale nepatří. 
 • potřebují hodně pohybu a práci. Pokud se nudí, upraví vám zahradu a dají hlasitě vědět širokému okolí, že zrovna dnes se vám nechtělo s němi lítat po lese.  
 • Jeho povaha je poměrně složitá a rozhodně neuvažuje jako jiná plemena. Pro někoho, kdo nemá zkušenosti,není karelský medvědí pes vhodný.
 • “Mezipsí” vztahy nejsou u kareláku nikterak dobré. S jinými psy se moc nemusí a tak není vhodné je chovat ve smečce s dalšími psy. 

Shrnutí

Karelský medvědí pes je u nás ne příliš rozšířené plemeno, které pochází z Finska. Byl využíván pro lov medvědů a další zvěře. Jsou to inteligentní, samostatní, vytrvalí a odolní severští psi, kteří se nehodí do bytu ani pro začátečníka. Ve zkušených rukou se však jedná o výborné lovecké plemeno nezvyklého vzhledu. 

Obecná charakteristika karelského medvědího psa

Zaujal vás tento huňatý finský lovec medvědů a chcete o něm vědět víc? Potom čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete o tomto plemeni vědět. 

I. Povaha 

Karelák je odvážný a neúnavný pes. Při lovu medvědů se musel rozhodovat sám za sebe. Díky tomu může působit odměřeně. Pravdou ale je, že jeho pouto s pánem je nevídané. Při lovu jsou nesmírně rychlí a v zemi jejich původu- Finsku se jim přezdívá “ten který je hned pryč”. Karelský medvědí pes si zachovává vážnou tvář, dokonce ani štěňata nejsou příliš hravá. Je to pes jednoho pána, ale rodinu tolerují a s dětmi většinou vychází a mají tendence je chránit (někdy až moc, proto by se toto chování nemělo podporovat). 

II. Vzhled

Karelský medvědí pes dorůstá výšky 57 cm (psi), 52 cm (feny) a dosahuje váhy do 28 kg u psů a okolo 20 kg u fen. Zbarvení je černé s bílými ohraničenými znaky, může být matné nebo s nádechem do hnědé. Má širokou hlavu, malé, lehce oválné oči jsou hnědé barvy. Nos je široký, zbarvený černě. Čelisti jsou velmi silné, zuby symetrické a dobře vyvinuté, skus normální, nůžkový. Uši jsou vysoko posazené, stojaté, střední velikosti a s lehce zaoblenými špičkami. Svalnatý, hustě osrstěný krk plynně přechází v kompaktní trup s osvaleným hřbetem. Ocas je středně dlouhý, vysoko posazený zcela stočený na hřbet. Končetiny jsou rovné a silně osvalené.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

S dětmi zpravidla vychází dobře. Lepší je ovšem toto plemeno pořídit k odrostlejším dětem. Karelák je totiž poměrně odtažité plemeno a kontakt příliš nevyhledává, menší děti by toto nemuseli tolerovat. Větší děti však bez problému přijme a často se sám pasuje do jejich ochránce. 

Daleko horší je ovšem soužití s jinými zvířaty a psi. Většinu zvířat bere jako kořist a ikdyž se dá toto chování výcvikem částečně potlačit, vždy tu bude riziko. S jinými psy se většinou také nesnese. Jsou vůči nim agresivní, toto chování je u nich ovšem povolené standardem a tak je potřeba jej tolerovat a nesnažit se jej předělat. Nicméně naučit jej ignorovat psy venku je dobré a užitečné. 

IV. Výchova a výcvik 

Karelský medvědí pes není nejjednodušší plemeno pro výcvik. Nebudou nadšeně plnit povely za piškot nebo míček, ikdyž jsou skvělí aportéři. S výchovou a socializací je důležité začít co nejdřív. Karelák si vše pamatuje, ať už jde o dobré nebo špatné zkušenosti. Proto toto období, kdy jsou štěňata jako houba a vše vstřebávají, rozhodně nepodceňte. Než dospěje je karelák k nezastavení a není s ním moc řeč. Proto se při výcviku obrňte notnou dávkou trpělivosti. Co se lovu týče, má to karelák tak nějak v sobě a výcvik mu jde jedna radost. Toto plemeno je vhodné pro někoho, kdo má zkušenosti, trpělivost, nemá další psy a je rád venku na vzduchu.

V. Zdraví a péče 

Karelák patří k plemenům, která nejsou zatížena nemocemi, klubem nejsou žádné testy nařízené ale pouze doporučené a to vyšetření očí a vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů. Obecně je ale karelský medvědí pes zdravé plemeno, u kterého není neobvyklý vysoký věk (kolem 15 let se dožívá většina jedinců). 

Je nutné je pravidelně vyčesávat a to zejména na jaře a na podzim kdy přesrsťují. Mohou také trpět na ucpávání análních žlázek. 

VI. Náročnost

Jako u všech plemen je první investicí cena štěněte. Ta se u kareláků v průměru pohybuje od 12 do 20 tisíc korun. Vzhledem k jejich neobvyklé povaze rozhodně není rozumné pořizovat štěně bez průkazu původu. Mohli byste tak jednoduše přijít k nevyrovnanému a problémovému jedinci.

Toto plemeno je ovšem náročné na výcvik a pohyb. Do dvou let jsou doslova jak neřízené střely a ani v dospělosti se příliš neuklidní. Proto se doporučují pouze do zkušených rukou, aktivního člověka. 

VII. Historie  

Karelský medvědí pes byl vyšlechtěn, aby pomáhal s lovem medvědů a jiné velké zvěře. Cílené šlechtění začalo počátkem 20. století v oblasti Karélie na pomezí Finska a Ruska. Ruská strana se však na vývoji nové rasy nijak nepodílela a proto je karelský medvědí pes označován za čistě finské plemeno. Mezi předky karelského medvědího psa patřily sibiřské laiky a někteří zástupci severských špiců. Do dalšího chovu byli vybíráni jedinci s šedým zbarvením a časem se ustálilo černobílé zbarvení. Karelský medvědí pes byl poprvé představen v roce 1936 na psí výstavě v Helsinkách.

Do života karelského medvědího psa zasáhla rusko-finská válka, která významně ovlivnila početní stavy plemene. Po jejím skončení se díky úsilí několika nadšených chovatelů podařilo shromáždit dostatečný počet chovných jedinců a pokračovat s čistokrevným chovem. Postupně došlo k rozšíření karelského medvědího psa do dalších zemí, ale dodnes zůstává nejpočetněji zastoupen ve Finsku, Švédsku a Norsku, kde se těší velké popularitě. U nás je karelský medvědí pes chován od druhé poloviny 20. století, ale je zde stále spíše raritou.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace  

Hmotnost:20-28  kg
Výška v kohoutku:52-57 cm
Typický znak:přirozeně vzpřímené uši
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lov medvědů
Délka srsti: střední
Typ srsti: rovná a hustá
Barva srsti:černobílá
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde pořídit karelského medvědího psa? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro karelského medvědího psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata kareláka na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu