16 důvodů, proč si (ne)pořizovat karelského medvědího psa

Severský drsňák, lovec medvědů s huňatým černobílým kožichem a zvědavým špicím pohledem. Se svým pánem by šel na konec světa i dál. Jeho oddanost je neuvěřitelná. Tento u nás neznámý pes ale překvapí i dalšími vlohami a vlastnostmi. Pojďme si tedy představit severského lovce medvědů, který si rozhodně zaslouží víc pozornosti! 

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat karelského medvědího psa

  • Karelský medvědí pes je pravděpodobně pes s nejlépe vyvinutým orientačním smyslem. Nemá problém se zorientovat a vrátit i desítky kilometrů. 
  • Je bezmezně oddaný svému pánovi. Bez váhání ho bude chránit před jakýmkoli nebezpečím. 
  • Dnes se používá pro lov losů, kdy většinu času pracuje samostatně. Dokáže se rozhodovat sám bez pánových povelů a ví co se po něm chce. 
  • Se svojí rodinou si vytvářejí opravdu silné pouto. Oddanějšího pejska aby člověk pohledal. 
  • Jejich srst je chrání proti nepřízni počasí. Déšť nebo sníh rozhodně není nic co by karelský medvědí pes nezvládl.
  • Je to pes vhodný k chovu venku, ikdyž svoji rodinu zbožňuje, raději je venku než ve vyhřátém domě. 
  • Je opravdu rychlý a to jak při práci, nebo venku na procházce. Kromě loveckého výcviku se hodí i pro jiné psí sporty jako je třeba agility, flyball nebo coursing. 
  • Vypadá sice jako velikán ale ve skutečnosti neváží víc než 30 kg, navíc toho sní daleko míň, než by se mohlo zdát. 
  • Jedním z jejich úkolů v jejich domovině je hlídání domu a pozemků, není proto divu, že je karelský medvědí pes skvělý hlídač. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat karelského medvědího psa

  • Lov má v krvi a tak není divu, že přivolání u něj není zrovna stoprocentní. Dlouhá šňůra bude na procházkách nezbytná.
  • Přemýšlí, což je sice skvělé, ale ne ve chvíli kdy má dělat to co chcete vy, často bude výcvik hra kdo s koho. Kupa trpělivosti a důslednost je opravdu na místě.  
  • Myslíte si, že máte zabezpečenou zahradu? Tento chlupáč vás nejspíš vyvede z omylu. Klasický plot pro ně není překážka. Zabetonovaný a opravdu vysoký plot je nezbytnost. 
  • Paneláková garsonka není nic pro ně. Jsou velká plemena, která by byla v bytě spokojená, karelský medvědí pes k nim ale nepatří. 
  • potřebují hodně pohybu a práci. Pokud se nudí, upraví vám zahradu a dají hlasitě vědět širokému okolí, že zrovna dnes se vám nechtělo s němi lítat po lese.  
  • Jeho povaha je poměrně složitá a rozhodně neuvažuje jako jiná plemena. Pro někoho, kdo nemá zkušenosti,není karelský medvědí pes vhodný.
  • “Mezipsí” vztahy nejsou u kareláku nikterak dobré. S jinými psy se moc nemusí a tak není vhodné je chovat ve smečce s dalšími psy. 

Shrnutí

Karelský medvědí pes je u nás ne příliš rozšířené plemeno, které pochází z Finska. Byl využíván pro lov medvědů a další zvěře. Jsou to inteligentní, samostatní, vytrvalí a odolní severští psi, kteří se nehodí do bytu ani pro začátečníka. Ve zkušených rukou se však jedná o výborné lovecké plemeno nezvyklého vzhledu. 

Obecná charakteristika karelského medvědího psa

Zaujal vás tento huňatý finský lovec medvědů a chcete o něm vědět víc? Potom čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete o tomto plemeni vědět. 

I. Povaha 

Karelák je odvážný a neúnavný pes. Při lovu medvědů se musel rozhodovat sám za sebe. Díky tomu může působit odměřeně. Pravdou ale je, že jeho pouto s pánem je nevídané. Při lovu jsou nesmírně rychlí a v zemi jejich původu- Finsku se jim přezdívá “ten který je hned pryč”. Karelský medvědí pes si zachovává vážnou tvář, dokonce ani štěňata nejsou příliš hravá. Je to pes jednoho pána, ale rodinu tolerují a s dětmi většinou vychází a mají tendence je chránit (někdy až moc, proto by se toto chování nemělo podporovat). 

II. Vzhled

Karelský medvědí pes dorůstá výšky 57 cm (psi), 52 cm (feny) a dosahuje váhy do 28 kg u psů a okolo 20 kg u fen. Zbarvení je černé s bílými ohraničenými znaky, může být matné nebo s nádechem do hnědé. Má širokou hlavu, malé, lehce oválné oči jsou hnědé barvy. Nos je široký, zbarvený černě. Čelisti jsou velmi silné, zuby symetrické a dobře vyvinuté, skus normální, nůžkový. Uši jsou vysoko posazené, stojaté, střední velikosti a s lehce zaoblenými špičkami. Svalnatý, hustě osrstěný krk plynně přechází v kompaktní trup s osvaleným hřbetem. Ocas je středně dlouhý, vysoko posazený zcela stočený na hřbet. Končetiny jsou rovné a silně osvalené.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

S dětmi zpravidla vychází dobře. Lepší je ovšem toto plemeno pořídit k odrostlejším dětem. Karelák je totiž poměrně odtažité plemeno a kontakt příliš nevyhledává, menší děti by toto nemuseli tolerovat. Větší děti však bez problému přijme a často se sám pasuje do jejich ochránce. 

Daleko horší je ovšem soužití s jinými zvířaty a psi. Většinu zvířat bere jako kořist a ikdyž se dá toto chování výcvikem částečně potlačit, vždy tu bude riziko. S jinými psy se většinou také nesnese. Jsou vůči nim agresivní, toto chování je u nich ovšem povolené standardem a tak je potřeba jej tolerovat a nesnažit se jej předělat. Nicméně naučit jej ignorovat psy venku je dobré a užitečné. 

IV. Výchova a výcvik 

Karelský medvědí pes není nejjednodušší plemeno pro výcvik. Nebudou nadšeně plnit povely za piškot nebo míček, ikdyž jsou skvělí aportéři. S výchovou a socializací je důležité začít co nejdřív. Karelák si vše pamatuje, ať už jde o dobré nebo špatné zkušenosti. Proto toto období, kdy jsou štěňata jako houba a vše vstřebávají, rozhodně nepodceňte. Než dospěje je karelák k nezastavení a není s ním moc řeč. Proto se při výcviku obrňte notnou dávkou trpělivosti. Co se lovu týče, má to karelák tak nějak v sobě a výcvik mu jde jedna radost. Toto plemeno je vhodné pro někoho, kdo má zkušenosti, trpělivost, nemá další psy a je rád venku na vzduchu.

V. Zdraví a péče 

Karelák patří k plemenům, která nejsou zatížena nemocemi, klubem nejsou žádné testy nařízené ale pouze doporučené a to vyšetření očí a vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů. Obecně je ale karelský medvědí pes zdravé plemeno, u kterého není neobvyklý vysoký věk (kolem 15 let se dožívá většina jedinců). 

Je nutné je pravidelně vyčesávat a to zejména na jaře a na podzim kdy přesrsťují. Mohou také trpět na ucpávání análních žlázek. 

VI. Náročnost

Jako u všech plemen je první investicí cena štěněte. Ta se u kareláků v průměru pohybuje od 12 do 20 tisíc korun. Vzhledem k jejich neobvyklé povaze rozhodně není rozumné pořizovat štěně bez průkazu původu. Mohli byste tak jednoduše přijít k nevyrovnanému a problémovému jedinci.

Toto plemeno je ovšem náročné na výcvik a pohyb. Do dvou let jsou doslova jak neřízené střely a ani v dospělosti se příliš neuklidní. Proto se doporučují pouze do zkušených rukou, aktivního člověka. 

VII. Historie  

Karelský medvědí pes byl vyšlechtěn, aby pomáhal s lovem medvědů a jiné velké zvěře. Cílené šlechtění začalo počátkem 20. století v oblasti Karélie na pomezí Finska a Ruska. Ruská strana se však na vývoji nové rasy nijak nepodílela a proto je karelský medvědí pes označován za čistě finské plemeno. Mezi předky karelského medvědího psa patřily sibiřské laiky a někteří zástupci severských špiců. Do dalšího chovu byli vybíráni jedinci s šedým zbarvením a časem se ustálilo černobílé zbarvení. Karelský medvědí pes byl poprvé představen v roce 1936 na psí výstavě v Helsinkách.

Do života karelského medvědího psa zasáhla rusko-finská válka, která významně ovlivnila početní stavy plemene. Po jejím skončení se díky úsilí několika nadšených chovatelů podařilo shromáždit dostatečný počet chovných jedinců a pokračovat s čistokrevným chovem. Postupně došlo k rozšíření karelského medvědího psa do dalších zemí, ale dodnes zůstává nejpočetněji zastoupen ve Finsku, Švédsku a Norsku, kde se těší velké popularitě. U nás je karelský medvědí pes chován od druhé poloviny 20. století, ale je zde stále spíše raritou.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace  

Hmotnost:20-28  kg
Výška v kohoutku:52-57 cm
Typický znak:přirozeně vzpřímené uši
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lov medvědů
Délka srsti: střední
Typ srsti: rovná a hustá
Barva srsti:černobílá
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde pořídit karelského medvědího psa? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro karelského medvědího psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata kareláka na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu