14 důvodů, proč si (ne)pořizovat kavkazského pasteveckého psa

Zdroj foto: Wikipedia.org

Loajální, silný a odvážný. Kavkazský pes byl vyšlechtěn v oblastech drsného Kavkazu. Tento pes je majestátní a má osobní kouzlo. Ale potkat ho někde samotného byste jistě nechtěli. A není se čemu divit. Toto plemeno dokáže ochránit stádo ovcí i dům a rodinu, ať už před vlky nebo třeba před zloději. Pojďme se podívat tomuto psímu drsňákovi na zoubek! 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

SEDM důvodů, proč si pořizovat kavkazského pasteveckého psa 

 • Je to pan pes. Sebevědomí a statný, je radost na něj pohledět.  
 • Pokud neholdujete psům, kteří na vás visí pohledem, je kavkazák dobrá volba, je oddaný ale i samostatný a dokáže se rozhodovat sám. 
 • Na zahradu, nebo do domu, který hlídá kavkazák, si netroufne ani noha. Můžete si být jistí, že váš majetek bude v bezpečí.
 •  Ač je to velký pes, je zároveň klidný a nepotřebuje příliš mnoho aktivit. Nemusíte nutně denně běhat venku, ale pokud na to dojde, zvládne i delší tůru. 
 • Feny zpravidla hárají jen jednou ročně, což znamená méně starostí s hlídáním, aby nedošlo k nechtěnému nadělení. 
 • Je velice odolný a špatné počasí s ním rozhodně nezamává a bude spokojený venku na zahradě, stačí jen zateplená bouda nebo kotec. Není to plemeno vhodné do domu. 
 • Má hustou srst, která by mohla vyvolat pocit, že je těžké se o ni starat. Opak je ale pravdou, stačí pouze jednou týdně srst vykartáčovat. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat kavkazského pasteveckého psa

 • Je seběvědomý a rozhoduje se sám za sebe. Je proto důležité dbát na řádnou výchovu. Mladý nevychovaný kavkazák může nadělat pěknou paseku.
 • Není to plemeno pro začátečníky. Je potřeba k němu přistupovat zodpovědně a vědět, jak se k takovému psovi chovat. 
 • Ke své rodině jsou loajální a oddaní, zároveň však jsou nezávislé povahy a mají rádi svůj prostor. Není to zrovna plemeno na mazlení pro děti.
 • K cizím lidem jsou ostří a tak je potřeba mít pozemek důkladně zabezpečený. 
 • Stejně tak nejsou příliš kamarádští vůči jiným psům. Jsou to prostě psí solitéři. 
 • Jsou chytří a pokud se naučíte jak s nimi pracovat, rychle pochopí, co po něm chcete. Nicméně nikdy nebudou mít takové sportovní úspěchy jako například německý ovčák. 
 • Pokud hledáte plemeno do bytu nebo k malým dětem, raději hledejte dál. Kavkazák je velký pes, který potřebuje prostor. 

Shrnutí 

Kavkazský pastevecký pes je velké a statné plemeno, které má svou hlavu a svůj rozum. Je to jeden z nejlepších hlídačů, jakého byste mohli mít. Je to ideální pes na zahradu, nástrahy počasí jim rozhodně těžkou hlavu nedělají. K cizím lidem a psům může být kavkazák ostrý, takže je důležité nezanedbat výcvik a mít svého velkého ochránce vždy pod kontrolou.

Obecná charakteristika kavkazského pasteveckého psa

Pokud tedy sháníte velkého a drsného ochránce, našli jste vhodného adepta. Je však potřeba pamatovat, že tento pes potřebuje pevnou ruku. Pokud stále váháte a nebo se chcete dozvědět víc o tomto plemeni, stačí číst dál. 

Povaha 

Kavkazák není pro lidi bez zkušeností se psy. Dokáží být věrnými a milujícími rodinnými psy. Zároveň jsou ale také divocí, nespoutaní a teritoriální. Jsou nedůvěřiví k cizím lidem, díky čemuž jsou také skvělými hlídači. Zároveň to ale pro majitele znamená zvýšenou opatrnost a opravdu hodně socializace. Ani s jinými zvířaty nejsou zpravidla za dobře, nicméně i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. Jsou to psi s vlastní hlavou a v kombinaci s jejich inteligencí a tvrdostí se z nich v nesprávných rukou může stát časovaná bomba. 

Nicméně, pokud mají od štěněte řád, důslednou a spravedlivou výchovu a dostatek socializace, jsou kavkazský pastevečtí psi ti nejlepší psí ochránci na světě. 

Vzhled 

 Je to mohutné plemeno, feny jsou výrazně drobnější a nemají tak bohatou srst jako psi. Váží okolo 70 kg, nicméně jsou i jedinci, kteří se blíží k 90 kg. U kavkazáků se můžeme setkat s třemi délkami srsti- krátkou, střední a ldouhou. Čím delší je srst, tím je taky výraznější límec okolo krku. Jejich srst je hustá s jemnou podsadou, v období přesrsťování opravdu výrazně línají. Vyskytují se v šedé, plavé, krémové, červené, s pálením a dokonce i v bílé barvě, také se mohou vyskytovat různé fleky a kombinace více barev. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Při správné výchově a socializaci mohou být kavkazáci dobrými rodinnými psi. Nicméně je potřeba psa na děti navykat od štěněte a pamatovat, že je to pes, který nemá rád cizí lidi. Pokud tedy do domu přijde cizí dítko, je důležité psa s nově příchozím důkladně seznámit a vždy hlídat, aby děti psa příliš neotravovali například při jídle nebo odpočinku. Je to totiž teritoriální a velké plemeno a k nehodě může dojít během sekundy. 

Ani s jinými psy nemají zrovna vřelé vztahy, zejména samci dokážou být velmi agresivní vůči jiným psům. Obecně u kavkazáků ale platí, že co se naučí ve štěněcím období, už nezapomínají. Základem pro klidné a pohodové soužití je tedy správná výchova a již několikrát vzpomínaná socializace. 

Zdraví a péče 

Kavkazský pastevecký pes je obří plemeno a ikdyž je obecně považován za zdravé plemeno, ani jemu se některá onemocnění, která jsou pro velká plemena typická, nevyhýbají. Dysplazie kyčelních kloubů je jeden z nejčastějších problémů, také mohou trpět na šedý zákal. Další z neduhů tohoto plemene je sklon k obezitě. Váhu je důležité hlídat a případně upravit krmnou dávku. 

Výchova a výcvik

Jak už bylo zmíněno výše, kavkazák není plemeno pro každého. V nezkušených rukou by se mohl proměnit v nezvladatelného psího teroristu. Pokud ovšem máte již nějaké zkušenosti, dostatek času a dokážete být důslední, zvládnete kavkazáka naučit poslušnosti ve smyslu základních povelů. Nikdy nejspíš nebudou mistry v poslušnosti, s tím by měl ale nový majitel počítat předem. Jsou to psi nezávislí a hrdí psi, kteří neodpouští nedůslednost a pamatují si každou nespravedlnost. Ke kavkazákovi je tedy potřeba přistupovat přísně a důsledně, ale hlavně a především vždy spravedlivě. Základem, který by měl každý kavkazák umět na jedničku je přivolání a odložení na místě, tyto dva povely jsou u těchto plemen daleko důležitější než cokoliv jiného. 

Náročnost

Prvotní investicí je jistě pořizovací cena štěněte, vždy by se měl člověk zamyslet jaká rizika nese pořízení štěněte bez PP, ať už zdravotní a nebo psychické. U kavkazáka to platí dvojnásob, štěně by mělo být po vyrovnaných rodičích, což vám zaručí jedině chovatel. Cena štěňat s PP se tedy pohybuje v průměru okolo 15 000,- nicméně záleží na spoustě faktorech jako jsou dosažené tituly a zkoušky rodičů a tak se jednotlivé ceny mohou lišit. 

Dále je potřeba počítat s tím, že výcvik není hračka a v prvních třech letech vám pes zabere poměrně dost času. Protože kavkazák, který si roste jako dříví v lese, je poměrně dost nebezpečná kombinace. 

Historie 

Původ tohoto plemeno je tak trochu záhadou. Nicméně je fakt, že se jedná o jedno z nejstarších plemen. Nejnovější vědecké výzkumy říkají, že původ plemene sahá až do Mezopotámie. Ať už je jejich původ odkudkoli je jasné, že už stovky let jsou neocenitelnými pomocníky kavkazských pastýřů. Kromě toho byli v SSSR využívání jako vězeňští psi a v Německu byli používáni u hraničářů. V Kavkazu jsou dodnes ochránci stád dobytku, ve zbytku světa jsou to dnes již spíše psi rodinný nebo hlídači a ochránci majetku. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:50 a více kg 
Výška v kohoutku:Psi: nad 68 cm kg Feny: nad 64 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trenink: 20-30 minut denně
Energie: průměrná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: průměrné
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkáníprůměrné
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: nízká
Původní využití: pastevecký
Délka srsti: krátká, střední nebo dlouhá
Typ srsti: rovná a hustá
Barva srsti:šedá, plavá, krémová, červená, s pálením, bílá
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde koupit kavkazského pasteveckého psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kavkazáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata kavkazáků na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

3 komentáře u „14 důvodů, proč si (ne)pořizovat kavkazského pasteveckého psa“

 1. Dobrý den,
  nejsem sice extra znalec psích plemen, ale není na úvodní fotce bernardýn namísto kavkazana? Každopádně díky za tyhle skvělé stránky, ráda si v nich čtu.
  Helena

  Odpovědět
 2. Dobrý den ,mám velké výčitky svědomí.Pred 5 lety jsem koupila kavkazská manželovi .Chtěl na zahradu hlídacího psa.Ale sousedí po něm házeli balvany a tak se stalo že začal bít agresivní.Tohle se stalo když Beninu bylo asi tak 6 měsíců.Odstehovali Jamese do maličké vesnice a mysleli si že čas vše změní.Dnes je mu 5 skoro ale bohužel jsme se zmilily.Prosim má někdo radu jak to mužem napravyt.Prosim moc o nějaké rady,pejska máme moc rádi a nevíme si rady,předem moc děkuji.

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu