Nejlepší klece pro andulky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Přestože své andulce možná chcete dopřávat příležitostné volné lety po bytě, stále je klec místem, kde tráví nejvíce času. Je tedy důležité, aby se v ní vašemu domácímu mazlíčkovi líbilo a zbytečně se netrápil například stísněným prostorem.

V tomto článku se tedy podíváme klecím pro andulky na zoubek a poradíme, jak při výběru postupovat.

Nejlepší klece pro andulky

Na trhu je nespočet klecí pro andulky a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší klece pro andulky dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat klece pro andulku?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší klec pro andulku

Ferplast Piano 6

Rozměry: 87 x 46,5 x 70 cm
Orientační cena: 2 500Kč
2. nejlepší klec pro andulku

Inter Zoo Iza III

Rozměry: 58,5 x 38 x 65 cm
Orientační cena: 900 Kč
3. nejlepší klec pro andulku

Gonzo

Rozměry: 78 x 48 x 79 cm
Orientační cena: 1 100 Kč
4. nejlepší klec pro andulku

Bird Jewel K2

Rozměry: 45,5 x 33,5 x 59,5 cm
Orientační cena: 800 Kč

Jak vybrat klece pro andulku?

Andulky se mohou dožívat třeba i deseti let. Pokud tedy vyberete klec opravdu kvalitní, můžete ji mít po celou dobu života svého mazlíčka. Na co všechno se při výběru dívat a podle čeho se rozhodovat, aby klec dlouhá léta skutečně vydržela?

1. Podle velikosti

Velikost je tím nejdůležitějším parametrem výběru. Na trhu se totiž setkáme i se zcela nevyhovujícími klecemi, které opeřencům neumožňují ani roztáhnout křídla. Andulky však prostor potřebují, rády přelétávají a jsou velmi aktivní.

Platí tak jednoduché pravidlo, že čím větší klec pořídíte, tím šťastnější váš domácí mazlíček bude. Minimální velikost pro jednu andulku je zhruba 46 x 46 x 56 cm. (zdroj) V případě, že se chystáte pořídit andulky dvě, tuto velikost vynásobte dvěma.

2. Podle tvaru

Ačkoliv jsou k dostání krásné klece rozmanitých tvarů a například kupolovitá zakončení vypadají bezpochyby stylově, v tomto směru doporučujeme vsadit na klasiku v podobě hranatých klecí.

Kupolovité totiž zbytečně zmenšují prostor, v němž se může andulka pohybovat, a protože by klec samozřejmě primárně neměla sloužit na okrasu, je dobré dopřát zvířeti plně využitelný prostor.

3. Podle materiálu

Důležitou roli hraje při výběru i materiál, a to především z toho důvodu, že andulky klec rády okusují. Její materiál by tedy měl být nejen odolný, ale také zdravotně nezávadný. Nejvhodnějším materiálem je nerezová ocel, která slibuje dlouhou životnost, ale zároveň patří k těm dražším materiálům.

Zvolit můžete i klece ošetřené práškovou barvou, která zabraňuje vzniku rzi. Nebezpečné jsou naopak klece s obsahem olova či zinku, těm se určitě vyhněte. Pozor dejte i na to, aby žádné kousky mříží nebyly ostré a nemohly zvířeti nijak ublížit.

4. Podle praktičnosti

Při výběru zohledněte i otázku praktičnosti, tedy toho, jak se vám s klecí bude pracovat. Protože do klece budete dále umisťovat krmítka a napáječky, je dobré se zaměřit na to, jak je do klece budete dávat.

Ideální řešení je, pokud se nádoby na potravu dají doplňovat a měnit zvenčí, tedy bez toho, abyste museli klec otevírat. Je to praktičtější z toho důvodu, že nehrozí, že by při otevírání vrátek andulka uletěla.

Dále je třeba myslet na čištění. Z tohoto pohledu je nejlepší možnou volbou vysouvací plastové dno klece. Čím vyšší jeho okraje budou, tím méně nepořádku bude pták z klece vyhazovat a tím méně vám tak bude znečišťovat okolí klece.

5. Podle rozteče mříží

Vzdálenost jednotlivých mříží klece by měla být taková, aby z ní andulka nejen nemohla uletět, ale neměla by se mezi ně vejít ani její hlava. Jinak totiž hrozí, že pták může mezi mřížemi uvíznout.

Vybírejte tedy klec, jejíž mříže jsou od sebe vzdáleny nejvíce 1,27 cm. (zdroj)

Často kladené dotazy

1. Jaké další vybavení do klecí pořídit?

Vedle krmítek a napáječek by v kleci neměla chybět bidýlka. Některá by měla být dřevěná, vhodná jsou také bidýlka minerální, která může andulka ozobávat, dodávat si tak potřebné minerální látky, a zároveň si tak brousit drápky a zobáček.

Do jejich blízkosti pak umístěte sépiovou kost, která ptáčka zabaví a také doplní prospěšné látky do jeho organismu. Zapomenout byste neměli ani na hračky, úspěch sklidíte se zrcátky i zvonečky.

2. Kam klec umístit?

Klec by měla být umístěna na světlém místě s víceméně stálou teplotou. Nevhodné je tedy postavit ji do průvanu či na přímé slunce, to by se andulce rozhodně nelíbilo.

Zároveň nezapomínejte na to, že i andulky jsou společenská zvířata a chtějí být tam, kde se něco děje. Klec tedy postavte na místo, kde vy a vaše rodina trávíte dostatek času. Je jedno, zda klec zavěsíte do prostoru nebo postavíte, určitě ji však neumisťujte přímo na zem.

3. Jak klec čistit?

Většina klecí je opatřena plastovým vysouvacím dnem, takže je údržba klece vcelku jednoduchá. Stačí dno vytáhnout, vyhodit všechen nepořádek jako výkaly či slupky, umýt případné větší nečistoty vodou (bez saponátů, nebo jen s těmi velmi šetrnými), vysušit a vrátit zpátky. Dno můžete také vystlat pískem či novinami.

4. Jak často klec čistit?

V ideálním případě je dobré klec čistit kvůli výkalům každý den. Pokud to nestíháte, tak alespoň obden.

5. Jaký je rozdíl mezi klecí a voliérou?

Zatímco klece mají výrazně menší rozměry a bývají většinou umisťovány v bytě, voliéry jsou oproti nim podstatně větší a častěji se umisťují do venkovních prostor.

Voliéry jsou vhodné v případě, že se chystáte chovat více ptáků a klec by pro ně nebyla dostačující. Pokud vám však vaše prostory nedovolují pořídit si voliéru větší než 1 m3, bude pro vás klec lepší volbou.

Shrnutí

Zásadní je při výběru klece pro andulky její velikost. Ta by měla zvířeti nabídnout dostatek prostoru pro hru, roztažení křídel a aktivní pohyb. Pokud se chystáte k chovu většího počtu andulek, je třeba tomu rozměry klece přizpůsobit. Pozornost věnujte i tvaru klece, nejvhodnější jsou klece hranaté, které umožňují maximální využití prostoru. Každému chovateli jde samozřejmě o bezpečí zvířat. Proto dbejte na vhodnou rozteč mříží, zaoblenost všech hran a také možnost doplňování napáječek a misek na jídlo z vnější strany. Tím nebudete muset pokaždé otvírat dvířka klece a riskovat únik andulky. Pečlivě si zjistěte také materiál, z něhož je klec vyrobená. Ten musí být nejen pevný a odolný vůči korozi, ale v žádném případě by neměl obsahovat andulkám nebezpečné kovy jako je například olovo či zinek.

1 komentář u „Nejlepší klece pro andulky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)“

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu