Nejlepší klece pro králíky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Přestože většina chovatelů svého králíka nechává proběhnout po bytě nebo třeba v malém výběhu na zahradě, klec je místem, kde váš mazlíček tráví podstatnou část svého života. Je proto důležité ji plně přizpůsobit jeho potřebám. Nabídka klecí pro králíky je sice široká, ale stále se na trhu objevují modely, které jsou pro tyto domácí mazlíčky nevhodné. S naším rádcem se však špatného výběru bát nemusíte.

Nejlepší klece pro králíky

Na trhu je nespočet klecí pro králíky a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší klece pro králíky dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat klece pro králíky?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší klec pro králíky

Ferplast CASITA 100

Rozměry: 96 x 57 x 56 cm
Mareriál: kov, plast
Orientační cena: 1 100 Kč
2. nejlepší klec pro králíky

Ferplast Rabbit 100

Rozměry: 95 x 57 x 46 cm
Materiál: kov, plast
Orientační cena: 1 100 Kč
3. nejlepší klec pro králíky

Dvoupatrová klec Maxi Baldo Twin

Rozměry: 120 x 53 x 86 cm
Materiál: kov, plast
Orientační cena: 2 900 Kč
4. nejlepší klec pro králíky

France Cage Králík 120

Rozměry: 120 x 59 x 45 cm
Materiál: kov, plast
Orientační cena: 1 000 Kč
5. nejlepší klec pro králíky

Ferplast Králík XL

Rozměry: 120 x 60 x 50 cm
Materiál: kov, plast
Orientační cena: 1 900 Kč

Jak vybrat klec pro králíka?

Při výběru správné klece raději zapomeňte na propracovaný design. Vzhledově se klasické klece příliš neliší a pravdou je, že nejsou zrovna největší ozdobou interiéru. Záleží však především na tom, jak budou vyhovovat vašemu králíčkovi. Soustřeďte se tedy při výběru na otázky praktičnosti a funkčnosti, aby v ní váš mazlíček mohl žít spokojený a poklidný život. Podle čeho klec vybírat?

I. Podle velikosti

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru je velikost. Pokud máte v tomto směru neomezené možnosti, je pravidlo jednoduché – volte tu největší možnou klec. Jestliže vám velkou klec například velikost bytu nedovoluje, pořiďte králíčkovi takovou, která bude mít alespoň rozměry 80 x 40 x 40 centimetrů. V úvahu však vezměte velikost svého mazlíčka. Bez problémů by se měl v kleci postavit a i kratší strana by měla odpovídat minimálně délce zvířete. Delší strana by pak měla být alespoň dvakrát delší než králík.

Nemá smysl pořizovat menší klec pro mládě. Rostou rychle a během několika týdnů byste museli kupovat větší. Raději si tak opatřete rovnou klec pro dospělého králíka.

II. Podle materiálu

Hned po velikosti klece je i její materiál faktorem, který byste neměli podceňovat. Setkáte se nejčastěji s těmito typy:

  • Kov

Kov je suverénně nejčastějším materiálem používaným při výrobě králičích klecí. Je totiž velmi praktický – kovové mříže (nejčastěji s plastovým dnem) umožňují dobré odvětrávání, snadné čištění a navíc dovolují našemu mazlíčkovi výhled po okolí. Kromě toho jsou pevné a mají tak dlouhou životnost. Jejich negativem je design, který většinou s interiérem příliš neladí.

  • Dřevo

Setkat se můžeme i s dřevěnými klecemi, které si majitelé oblíbili především kvůli jejich pěknému designovému provedení. Jejich nevýhodou je ale velmi složité čištění. Pokud k pravidelnému a důkladnému čištění nedochází, mohou se v kleci začít množit rostliny či houby.

III. Podle typu dna

Při nákupu klecí pro králíky narazíte většinou na mřížové klece s plastovým dnem. Stále se na trhu ale občas objevují i klece celé z mříží, které jsou pro zvířata nepohodlné, a navíc z nich vypadává seno i potrava a přidělávají tak velkou práci s uklízením.
Při výběru tedy volte variantu s plastovým dnem a přihlédněte k tomu, aby bylo dostatečně vysoké. Obecně platí, že čím je dno vyšší, tím lépe pro vás – nehrozí totiž, že z klece bude králík vyhazovat seno či jiné věci.

IV. Podle umístění vchodu

Většina klecí má dvířka umístěná na přední straně. Setkáme se však i s takovými, které mají odklápěcí střechu. Pokud se budete rozhodovat mezi těmito dvěma variantami, zvažte především prostor, kde bude klec umístěna. Podle toho pak vyberte možnost, která je pro vás praktičtější. Dveře umístěné na přední straně klece mají navíc tu výhodu, že mohou zůstat otevřené a umožnit králíkovi kdykoliv klec opustit a prozkoumávat byt. Jestliže však nechcete, aby králík volně pobíhal po bytě, zřejmě tuto možnost neoceníte.

V. Podle velikosti vchodu

Častým problémem u klecí je nedostatečná velikost vchodových dvířek. Při výběru se tedy přesvědčte, že do nich budete moci bez problémů vsunout ruce i s králíkem, abyste jej mohli bez problémů do klece umisťovat.

VI. Podle bezpečnosti

Přestože většina klecí v prodeji nároky na bezpečnost zvířete splňuje, určitě si to při nákupu prověřte. Mříže by měly být od sebe tak daleko, aby jimi zvíře nemohlo proskočit či mezi nimi uvíznout. Konce mříží by také neměly být ostré, aby nijak králíka či vás neohrožovaly.

Často kladené otázky

Kam klec umístit?

Při výběru místa, kam klec s králíkem postavíte, zvažte všechny okolní faktory, které jej mohou ovlivňovat. Nevhodné je například umístění v blízkosti okna. Králíkovi nebude svědčit průvan ani přímé slunce, které jej může přehřívat. Váš mazlíček neocení ani umístění v pokoji, kde je velký hluk či velké množství pachů, jako je například v kuchyni. Berte také v úvahu, že králík je aktivní v noci i ve dne a nějaký hluk tak bude vydávat i on sám. Jako nejvýhodnější se tedy jeví umístění například v obývacím pokoji. (zdroj)

Co dalšího by měla klec pro králíka obsahovat?

Před pořízením králíčka byste měli klec vybavit také miskami na vodu a potravu, toaletou, domečkem či krabicí, kde bude mít naprosté soukromí, a také hračkami, aby se zabavil po dobu vaší nepřítomnosti.

Jak klec čistit?

Čištění klece je důležité především proto, abyste předešli případným onemocněním svého domácího mazlíčka. Toaleta a misky na jídlo a pití by se měly čistit denně. Samotná klec pak alespoň jednou za měsíc. Použít k tomu můžete například vodu a ocet. Při použití jiných přípravků se přesvědčte, že nejsou pro vaše zvíře toxické. (zdroj)

Shrnutí

Při výběru klece je nejzásadnější její velikost. Čím větší klec zvolíte, tím šťastnější váš králík bude. Spousta klecí na trhu je však pro dospělého králíka svou velikostí nedostatečná a důkladně tak její rozměry prověřte. Zaměřte se i na použité materiály, které by měly být pevné, příjemné pro králíka a snadné na čištění. Dále už se můžete soustředit na individuální faktory, jako je například způsob otevírání klece.


Kompletní příručka, jak doma chovat zakrslého králíka

  • Jak má vypadat ubikace, ve které bude králíček šťastný?
  • Na co dbát při koupi králíka a jaké plemeno si vybrat?
  • Jak si králíka ochočit a čím ho krmit?
  • Jak pečovat o králíka a jeho hygienu?
  • Co vše králíka můžete naučit a co s ním mohu provádět?
  • Osobní zkušenosti autorky s chovem králíčků. 
  • Mnoho obrázků od různých chovatelů zakrslých králíků.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu